Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα €330.000 σε πέντε e-shops από τη Γενική Γραμματεία Εμπορίου & Προστασίας του Καταναλωτή


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότερες (4 στις 5) ήταν Ι.Κ.Ε. (=Ιδιωτικές Κεφαλαιουχικές Εταιρείες), εταιρείες ασύδοτες.
Όπου Ι.Κ.Ε. πρόκειται τάχα για πολιτική ενίσχυσης της εππιχειρηματικότητας.

Το κράτος πρώτα διευκολύνει την απάτη, και κατόπιν εορτής την διαπιστώνει.
Το αν θα την τιμωρήσει κιόλας, άγνωστο.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kabamaru80 είπε


πες και τι ταμπλετ ήταν 

επισης να ρωτήσω. Το γεγονός πως είναι ΙΚΕ δείχνει και την ευκολία με την οποία γίνονται τέτοιες συναλλαγές;

Συγγνωμη για την αγνοια μου αλλα τι ειναι ΙΚΕ;

Και το πρωτο και η αντικατασταση του ηταν Τab s6.

Ξερεις αγαπητε τι ειχε συμβει;

Οταν το πρωτοανοιξα σταματησε να bootαρει  και κολλησε στη δευτερη οθονη. Μαυρη οθονη με το λογοτυπο samsung. Στο πρωτο tablet που  μου εστριλαν μου ειπαν να κανω reset πατωντας το on και το volumue down. Αφου δεν υπηρξε γιατρεια μου ειπαν να το στειλω πισω. Οταν ελαβα το δευτερο αντικαταστασης παρουσιασε το ιδιο προβλημα. Τρελαθηκα φυσικα γιατι δεν ηα ηθρλλα να ξαναμπω στη φιαδικασια παλι επιστροφης με οτι ;κριβως φοβομοην  οτι  θα συνεβαινε, συμφωνα με τη οροηγιυμενη εμεπειρια μου. Ζητησα τη τηελεφωνικη τεχνικη  βονθεια παλι και του eshop και της samsung. Μου ειπαν παλι να κανω reset. Φυσικα εκανα αλλα τιποτε. Τους ζητησανα με βοηθησουν και τελικα επικαλεστηκα οτι ειμαι ΑΜΕΑ με 95% αναπηρια και ζητω αμεση βοηθεια. Δεν ιδρωσε το αυτι τους.

Επειδη β;ζω καποιες φορες το  μυαλο μου να λριτιυργησει σμεφτηκα οτι κατι δεν λαει κ;λλ; με τον bootloader ( συγγνωμη και παλι αν δεν χρησιμοποιω σωστα τεχνικους ορους. Εψαξ; και βρηκα τον τροπο να κ;νω hard reset. Επελεξα wipe cash/factory reset  και το προβλημ; λυθηκε. Bootαρε κ;νονικ; και δουλ3υ3ι στην εντελεια. Αυτα...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, velvetia είπε

Αν διαβασες το κουραστικο οφειλω να ομολογησω κειμενακι το κυριο θεμα δεν ηταν το χακασμενο tablet αλλα οτι ημουν ως πελατης ξεκρεμαστος, απληροφορητος και ανημπορος να παρω τα χρηματα μου πισω. Παραπαιοντας απο υπαλληλο σε υπαλληλο σαν το παληο καλο Δημοσιο. Και αν θελεις ακομη μπορω να σου πω οτι το πρωτο tablet και το δευτερο υης ανυικαταστασης δεν ειχε τελικα προβλημα. Αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου πω τι ειχε και να εκτεθει ακομη περισσοτερο και το συγκεκριμενο  eshop αλλα και η samsung συην οποια απευθυνθηκα.

Ε πες μας τι είχε,μυστικό είναι;Οκ τώρα το είδα.

Πρόστιμο 3 κατοσταρικα ενώ έβγαλαν εκατομμύρια.Φυλακη κανείς ,επιστροφή χρημάτων σε κανέναν.Σε λίγο καιρό άλλο μαγαζάκι με άλλη επωνυμία και όλα καλα.Ελλαδισταν .

Επεξ/σία από mpampisaloniki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα κράζετε, αλλα ουκ ολίγες φορές εχω λάβει "παζάρι" για κατι που πουλάω πως τα συγκεκριμένα μαγαζιά τα εδιναν φθηνότερα, καλό θα είναι να μας γίνει μάθημα και να μην εμπιστευομαστε "καταστήματα" που βάζουν "λαγους" ειτε για να ριξουν τιμές ειτε για να παραπλανησουν... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο ότι αυτά τα μαγαζιά βρήκαν πελάτες μέσω skroutz.και bestprice. 

Ναι, ξέρω τον αντίλογο, είναι απλά ένας κατάλογος και μπλα μπλα, και να μάθει ο κόσμος να ψωνίζει κλπ κλπ. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σας πληροφορω κύριοι πως οι ιδιοκτήτες των επιχειρήσεων δεν πρόκειται να πάθουν το παραμικρό.

Οι επιχειρήσεις είναι ΙΚΕ.

Ιδιωτική Κεφαλαιουχιη Εταιρεία και νομικά όταν κάποιος έχει ΙΚΕ, η μήνυση και τα πρόστιμα πάνε στην εταιρεία και όχι στον ιδιοκτήτη.

 

Ο ιδιοκτήτης μπορεί να δηλώσει χρεοκόπηση και να την γλυτώσει

 

Επεξ/σία από MariosX
  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν τα λες και τεράστια πρόστιμα + απλά θα ρίξουν ένα κανόνι και άφαντοι. Δεν θα πληρώσουν τίποτα λογικά. 

Βέβαια καλό είναι αυτό που έγινε και ότι βγήκαν στην φορά όλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Αυτοί που τα αγοράζουν δεν είναι άμοιροι ευθυνών

Οχι σε καμια περιπτωση, αλλα καποιοι μπορει και να μην ξερουν. Περισσοτερη ευθυνη εχουν αυτοι που τα πουλανε και οι ηθικοι αυτουργοι που τα φιλοξενουν και τα προβαλουν στις σελιδες τους.

για να μην βγω βεβαια εκτος θεματος και με κατηγορησουν για spam οι υπευθυνοι του φορουμ, ηταν πολυ θετικη η εξέλιξη αυτη για τα εν λιγω καταστηματα.

ελπιζω και σε αυτη την κατηγορια απατεωνων, οπως και με τα κλειδια πιο πανω, οι αντιστοιχοι αυτουργοι που ειναι οι μηχανες αναζητησης τιμων, λογος για τον οποιο εξαρχης υπαρχουν τετοια "καταστηματα" να σταματησουν να τους δινουν βημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιο ξεπλυμα για την απατη αυτα τα αστεια προστιμα που αμα πληρωθουν τρυπατε μου τη μυτη. Σαν τα αλλα για τις γνωστες εταιρειες με τα 5ψηφια.

Εχεις κανει μπαζα κατι μυρια πχ κλεβοντας τον κοσμακη, τρως ενα προστιμο 100κ, σε εχει η πολιτεια με το σεις και με το σας για να το πληρωσεις και αν το πληρωσεις βγαινεις αμα λαχει και στα καναλια με ονομα κι επωνυμο και το παιζεις "καθαρος, που τιμωρηθηκε αυστηρα και πληρωσε στο ακεραιο", πιθανως το παιζεις και αδικημενος και κουνας και το δαχτυλο σε οποιον τολμησει να σε..."προσβαλλει". Με 100 χιλιαρικακια καθαριζεις το ονομα σου και την υποληψη σου και δε μπορει να σου πει κανεις τιποτα. Εγω αμα ειχα κανει τετοια μπαζα θα παρακαλουσα την πολιτεια να μου ριξει τετοιο προστιμο για να το πληρωσω και να παρω νομικη αφεση αμαρτιων και να τριβω το χαρτι στα μουτρα οποιου τολμαγε να με πει απατεωνα...Θα μου πει κανεις για νομικη και αστικη ευθυνη, κι οτι η αστικη θα κριθει με μηνυσεις κλπ και ισως προκυψουν εκει περαιτερω αποζημιωσεις. Σωστα, το ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ να χασεις τις δικες στα αστικα δικαστηρια της μειοψηφιας που θα τον μηνυσουν, θα τους επιστρεψει κι αυτων τα λεφτα τους και θα μεινει με τα υπολοιπα να παει ως τον παραδεισο και να γυρισει πισω.

Παντως, επειδη ετυχε και παρακολουθησα το θρεντ που ειχε ανοιχτει εδω με τους εξαπατημενους, θα ελεγα οτι κι αυτοι λογω mindset αν δεν επεφταν πανω σε αυτους, θα επεφταν στους επομενους... Πολλοι εξ'αυτων μαλλον θα ξαναπεσουν... Θελει και λιγη κοινη λογικη το πραγμα και δυστυχως σε πολλα απο τα θυματα που ειδα να γραφουν εδω, αυτο ειχε παει περιπατο.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εγω παντως πρωτη φορα βλεπω θεμα εδω μεσα με ονοματα διευθυνσεις και προστιμα...

θα βοηθουσε να δειξεις ποσες φορες ανοιξε το εν λογω θεμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mpampisaloniki είπε

Ε πες μας τι είχε,μυστικό είναι;Οκ τώρα το είδα.

Πρόστιμο 3 κατοσταρικα ενώ έβγαλαν εκατομμύρια.Φυλακη κανείς ,επιστροφή χρημάτων σε κανέναν.Σε λίγο καιρό άλλο μαγαζάκι με άλλη επωνυμία και όλα καλα.Ελλαδισταν .

  47 λεπτά πριν, kabamaru80 είπε


πες και τι ταμπλετ ήταν 

επισης να ρωτήσω. Το γεγονός πως είναι ΙΚΕ δείχνει και την ευκολία με την οποία γίνονται τέτοιες συναλλαγές;

Και το πρωτο και η αντικατασταση του ηταν Τab s6.

Ξερεις αγαπητε τι ειχε συμβει;

Οταν το πρωτοανοιξα σταματησε να bootαρει  και κολλησε στη δευτερη οθονη. Μαυρη οθονη με το λογοτυπο samsung. Στο πρωτο tablet που  μου εστριλαν μου ειπαν να κανω reset πατωντας το on και το volumue down. Αφου δεν υπηρξε γιατρεια μου ειπαν να το στειλω πισω. Οταν ελαβα το δευτερο αντικαταστασης παρουσιασε το ιδιο προβλημα. Τρελαθηκα φυσικα γιατι δεν ηα ηθρλλα να ξαναμπω στη φιαδικασια παλι επιστροφης με οτι ;κριβως φοβομοην  οτι  θα συνεβαινε, συμφωνα με τη οροηγιυμενη εμεπειρια μου. Ζητησα τη τηελεφωνικη τεχνικη  βονθεια παλι και του eshop και της samsung. Μου ειπαν παλι να κανω reset. Φυσικα εκανα αλλα τιποτε. Τους ζητησανα με βοηθησουν και τελικα επικαλεστηκα οτι ειμαι ΑΜΕΑ με 95% αναπηρια και ζητω αμεση βοηθεια. Δεν ιδρωσε το αυτι τους.

Επειδη β;ζω καποιες φορες το  μυαλο μου να λριτιυργησει σμεφτηκα οτι κατι δεν λαει κ;λλ; με τον bootloader ( συγγνωμη και παλι αν δεν χρησιμοποιω σωστα τεχνικους ορους. Εψαξ; και βρηκα τον τροπο να κ;νω hard reset. Επελεξα wipe cash/factory reset  και το προβλημ; λυθηκε. Bootαρε κ;νονικ; και δουλ3υ3ι στην εντελεια. Αυτα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το μονο πραγμα που δεχομαι να προπληρωσω για να μου το φερουν σπιτι ειναι οταν δεν εχω ρευστο σπιτι κ παραγγελνω πιτογυρα απο καποια εφαρμογη με καρτα ολα τα αλλα αξιας καλυτερα να τρεχω στο μαγαζι παρα να κλαιω τα χρηματα αν πεσω σε πιστολαδες.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι με τον κόσμο που έχασε τα λεφτά του τι θα γίνει?  Τπτ φαντάζομαι όπως πάντα... Εγώ είχα παραγγείλει από d-klik και επειδή το ήθελα τιμολόγιο έπρεπε να προκαταβαλω τα χρήματα για ενα κινητό "κατοπιν παραγγελιας" μετά άρχισαν οι καθυστερήσεις με τον κορονοιο και τα δεν γνωρίζουμε αν το κινητό σας είναι μέσα σε αυτά που περιμενουμε κι οταν ακυρωσα την παραγγελία με πήγαιναν απο μερα σε μερα ώσπου στις 5 μέρες μετά την ακύρωση στα τηλ έβγαζε μήνυμα "Η εταιρεία βρίσκεται σε προσωρινή αναστολή λειτουργίας "... Φυσικά και έκανα καταγγελία και στην αστυνομία και στο συνήγορο καταναλωτή και με την τράπεζα το έψαξα για να γίνει ακύρωση τις πληρωμής και δεν μπορεί να γίνει γιατί ο λογαριασμός είναι εταιρικος και όχι κάρτα λέει.. Εντάξει δεν ήταν πολλά τα χρήματα (105€) αλλά είναι πιο πολύ το γ@%$#ο...

Το d-klik όταν έγινε η παραγγελία είναι 4,8 στα 5..

Επεξ/σία από mitsuko82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευελπιστώ πως το αγαπητό Insomnia, μετά τα μικρολαμόγια των κινητών, θα δημοσιεύσει στην πρώτη σελίδα το πολύ σοβαρό θέμα της έρευνας Rewheel σχετικά με τις τιμές στην κινητή τηλεφωνία. Έστω και με καθυστέρηση 2 ημερών.

Επεξ/σία από Litost
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...