Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα €330.000 σε πέντε e-shops από τη Γενική Γραμματεία Εμπορίου & Προστασίας του Καταναλωτή


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Πληρωμή μόνο με παραλαβή από το κατάστημα 

Και αυτο σωστο αλλά αν είναι επαρχία το κατάστημα η ο αγοραστής?

Αντικαταβολή με δυνατότητα ελέγχου η PayPal 

Πάντως η κατάθεση είναι ένα θέμα στην ουσία δινεις λεφτά σε έναν άγνωστο και περιμένεις να τηρήσει την υπόσχεση του.Δεν είσαι καλυμμένος.Αν είναι απατεώνας την πάτησες.

Όταν βλέπεις κατάστημα να πουλάει κινητό 20% πιο κάτω και μόνη επιλογή ως τρόπο πληρωμής έχει την κατάθεση πρέπει να είσαι και λίγο ψυλλιασμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Πληρωμή μόνο με παραλαβή από το κατάστημα 

που στην εταιρεία ταχυμεταφορών αναφέρεσαι?

ούτε εκεί δεν θα σε αφήσουν να ανοίξεις το δέμα/πακέτο αν δεν πληρώσεις πρώτα

ο σίγουρος τρόπος είναι να πας ο ίδιος στο φυσικό κατάστημα από όπου θες να αγοράσεις το προιόν και αφού τους πληρώσεις να ανοίξεις την συσκευασία μπροστά τους

αυτό σε εξασφαλίζει μόνο στο γεγονός αν έχει κάποιο πρόβλημα (κάτι σπασμένο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξεις το δέμα/πακέτο αν δεν πληρώσεις πρώτα

ο πωλητής δεν θα δεχτεί

ούτε η εταιρεία ταχυμεταφορών θα δεχτεί

καταλαβαίνεις το γιατί φαντάζομαι

Έχω παραλάβει πολλές φορές με ACS και το άνοιξα πριν το πληρώσω και έχω στείλει πολλές φορές δέμα αντικαταβολή με δυνατότητα ελέγχου πριν την πληρωμή.

Εάν δεν δεχτεί ο πωλητής δεν το αγοράζεις.Για ποιο λόγο να μην το δεχτεί αν είναι όλα εντάξει?

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Αυτό δηλαδή τι σημαίνει:

2. Ευθύνη έναντι του δημοσίου: Σύμφωνα με το άρθρο 50 παρ. 3 του ΚΦΔ (ν. 4174/2013) αν κατά το χρόνο διάλυσης της ΙΚΕ δεν έχουν εξοφληθεί όλες οι φορολογικές της υποχρεώσεις, περιλαμβανόμενων των παρακρατούμενων και επιρριπτόμενων φόρων, θεμελιώνεται η, αλληλέγγυα με την ΙΚΕ, ευθύνη των εταίρων της με ποσοστό συμμετοχής μεγαλύτερο του 10 % και μέχρι του ποσού των αναληφθέντων κερδών ή απολήψεων σε μετρητά ή σε είδος λόγω της ιδιότητας τους ως εταίροι της ΙΚΕ κατά τα τρία (3) τελευταία έτη προ της λύσης της ΙΚΕ. Σύμφωνα δε με το άρθρο 50 παρ. 4 του ΚΦΔ (ν. 4174/2013) τοιαύτη ευθύνη υπέχουν και όσοι υπήρξαν εταίροι της ΙΚΕ με ποσοστό συμμετοχής μεγαλύτερο του 10 % (αλλά π.χ. είχαν μεταβιβάσει τη μερίδα τους) κατά τα τρία (3) τελευταία έτη πριν τη λύση της ΙΚΕ, εφόσον όμως η οφειλή αφορά την περίοδο, στην οποία τα εν λόγω πρόσωπα ήταν εταίροι.

για μένα δεν σημαίνει τίποτα απολύτως

να σου το εξηγήσουν οι ιδιοκτήτες/επιχειρηματίες/διαχειριστές/εταίροι/μέτοχοι των ΙΚΕ (αυτών που αναφέρονται εδώ και σε άλλα θέματα) όταν ανοίξουν την νέα επωνυμία/ΑΦΜ αν πλήρωσαν κάτι από αυτά που αναφέρεις πολύ σωστά να αναφέρω ή αν πλήρωσαν τα πρόστιμα που τους επιβλήθηκαν ή αν επέστρεψαν τα χρήματα στους "εξαπατημένους" πελάτες τους.

επίσης απάντηση θα βρεις εδώ τα .... θέματα που ανοίγουν και αφορούν καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ulb είπε

Μόνο το ένα από τα πέντε είναι προσβάσιμα πλέον. 
Άντε να αρχίζει να καθαρίζει η αγορά σιγά σιγά. Καλός ο ανταγωνισμός αλλά όχι όταν γίνεται από επιχειρήσεις που δεν σέβονται τον καταναλωτή, αυτόν δηλαδή που τους συντηρεί με τα χρήματα του.

Αυτό με το μεγαλύτερο πρόστιμο, ακόμα δουλεύει σαν site..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν τα ξέρεις/γνωρίζεις καλά φίλε μου

για ψάξε λίγο τις νομικές πηγές σου

εκεί θα μάθεις τι σημαίνει ΙΚΕ (ή αλλιώς εταιρεία του 1 ευρώ)

εκεί θα διαπιστώσεις με πικρία ότι δεν μπορείς να πάρεις από την περιουσία του ιδιοκτήτη/εταίρου/διαχειριστή/μετόχου της εταιρείας ούτε ένα ευρώ

στο μόνο που έχεις δικαίωμα είναι στην περιουσία της ΙΚΕ δηλαδή της εταιρείας

άρα αν αυτή κηρύξει πτώχευση αύριο το πρωί και ο ιδιοκτήτης/εταίρος/διαχειριστής/μέτοχος ιδρύσει άλλη με νέα επωνυμία και ΑΦΜ

εσύ απλά κλαις τα χρήματα σου ειδικά στην περίπτωση που πλήρωσες με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό

γιατί αν πλήρωσες μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας και κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής θα τα πάρεις πίσω

μάλλον δεν είσαι καλά ενημερωμένος αγαπητέ μου φίλε

η επιλογή πληρωμής με αντικαταβολή σημαίνει ότι το κατάστημα θα στείλει το δέμα/πακέτο που εσύ έχεις παραγγείλει στην εταιρεία ταχυμεταφορών για να στο παραδώσει αφού εισπράξει τα χρήματα

δυνατότητα ελέγχου δεν υπάρχει αν πρώτα δεν πληρώσεις

άρα πρώτα πρέπει να πληρώσεις

και μετά να παραλάβεις το δέμα/πακέτο με ότι αυτό έχει μέσα

καμία εταιρεία ταχυμεταφορών δεν θα δεχτεί να ανοίξεις το δέμα/πακέτο πριν την πληρώσεις

Το ξέρω

Αλλά εδώ μιλάμε με βάση το τι είναι δίκαιο και το τι θα έπρεπε να γίνει.

Το πώς είναι οι νόμοι, και το πώς φτιάχνονται και ποιους εξυπηρετούν το ξέρουμε δυστυχώς καλά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Έχω παραλάβει πολλές φορές με ACS και το άνοιξα πριν το πληρώσω και έχω στείλει πολλές φορές δέμα αντικαταβολή με δυνατότητα ελέγχου πριν την πληρωμή.

Εάν δεν δεχτεί ο πωλητής δεν το αγοράζεις.Για ποιο λόγο να μην το δεχτεί αν είναι όλα εντάξει?

δεν επιτρέπεται φίλε μου να ανοίξεις δέμα/πακέτο που είναι με αντικαταβολή αν δεν το πληρώσεις στην εταιρεία ταχυμεταφορών πρώτα

αν πάθει κάτι το δέμα/πακέτο και εσύ αρνηθείς να το πληρώσεις ποιος έχεις την εντύπωση ότι θα το πληρώσει?

για αυτό το λόγο δεν το δέχονται και τελειώσε

δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης μεταξύ πωλητή/αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

για μένα δεν σημαίνει τίποτα απολύτως

να σου το εξηγήσουν οι ιδιοκτήτες/επιχειρηματίες/διαχειριστές/εταίροι/μέτοχοι των ΙΚΕ (αυτών που αναφέρονται εδώ και σε άλλα θέματα) όταν ανοίξουν την νέα επωνυμία/ΑΦΜ αν πλήρωσαν κάτι από αυτά που αναφέρεις πολύ σωστά να αναφέρω ή αν πλήρωσαν τα πρόστιμα που τους επιβλήθηκαν ή αν επέστρεψαν τα χρήματα στους "εξαπατημένους" πελάτες τους.

επίσης απάντηση θα βρεις εδώ τα .... θέματα που ανοίγουν και αφορούν καταστήματα.

Εάν δεν κάνω λάθος το άρθρο που έβαλα λέει ότι πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι στο δημόσιο επομένως δεν ισχύει αυτό που λες ότι δεν μπορούν να τους δεσμεύουν την περιουσία τους αλλά μόνο την περιουσία της εταιρείας

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν επιτρέπεται φίλε μου να ανοίξεις δέμα/πακέτο που είναι με αντικαταβολή αν δεν το πληρώσεις στην εταιρεία ταχυμεταφορών πρώτα

αν πάθει κάτι το δέμα/πακέτο και εσύ αρνηθείς να το πληρώσεις ποιος έχεις την εντύπωση ότι θα το πληρώσει?

για αυτό το λόγο δεν το δέχονται και τελειώσε

δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης μεταξύ πωλητή/αγοραστή.

Σου επαναλαμβάνω ότι μπορείς να ελέγξεις το δέμα πριν πληρωσεις με ACS και νομίζω και με γενική ταχυδρομική αν το δηλώσει ο αποστολέας.Στο χρεώνει η εταιρεία κούριερ σαν υπηρεσία 2-3€ περισσότερο 

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, tfd1978 είπε

Αυτό με το μεγαλύτερο πρόστιμο, ακόμα δουλεύει σαν site..

δεν λέει κάτι το να δουλεύει ή όχι

από την στιγμή που το πρόστιμο μπήκε από τις αρμόδιες αρχές προστασίας καταναλωτή και μέχρι τώρα δεν έχουν επέμβει οι αρμόδιες αστυνομικές/δικαστικές και ίσως φορολογικές αρχές αλλά και οι τράπεζες ώστε να κόψουν κάθε εισροή/εκροή χρήματος προς τις συγκεκριμένες εταιρείες και πρόσωπα που κρύβονται από πίσω

δεν θα γίνει τίποτα απολύτως

την δευτέρα ο κάθε ιδιοκτήτης/επιχειρηματίας/διαχειριστής/εταίρος/μέτοχος θα ιδρύσει μια νέα εταιρεία ΙΚΕ με άλλη επωνυμία/ΑΦΜ με τους ίδιους ή άλλους εργαζόμενους και θα συνεχίσει να κάνει αυτό που ξέρει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

δεν λέει κάτι το να δουλεύει ή όχι

από την στιγμή που το πρόστιμο μπήκε από τις αρμόδιες αρχές προστασίας καταναλωτή και μέχρι τώρα δεν έχουν επέμβει οι αρμόδιες αστυνομικές/δικαστικές και ίσως φορολογικές αρχές αλλά και οι τράπεζες ώστε να κόψουν κάθε εισροή/εκροή χρήματος προς τις συγκεκριμένες εταιρείες και πρόσωπα που κρύβονται από πίσω

δεν θα γίνει τίποτα απολύτως

την δευτέρα ο κάθε ιδιοκτήτης/επιχειρηματίας/διαχειριστής/εταίρος/μέτοχος θα ιδρύσει μια νέα εταιρεία ΙΚΕ με άλλη επωνυμία/ΑΦΜ με τους ίδιους ή άλλους εργαζόμενους και θα συνεχίσει να κάνει αυτό που ξέρει καλά.

Το αφμ που θα το βρει?

Διάβασε και αυτό γιατί επιμένεις ότι δεν μπορεί να γίνει έλεγχος σε δέμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Εάν δεν κάνω λάθος το άρθρο που έβαλα λέει ότι πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι στο δημόσιο επομένως δεν ισχύει αυτό που λες ότι δεν μπορούν να τους δεσμεύουν την περιουσία τους αλλά μόνο την περιουσία της εταιρείας

Σου επαναλαμβάνω ότι μπορείς να ελέγξεις το δέμα πριν πληρωσεις με ACS και νομίζω και με γενική ταχυδρομική αν το δηλώσει ο αποστολέας.Στο χρεώνει η εταιρεία κούριερ σαν υπηρεσία 2-3€ περισσότερο 

αν ψάξεις καλύτερα τις νομικές σου πηγές θα δεις και μόνος σου

ότι ούτε ένα ευρώ δεν μπορείς να πειράξεις από την περιουσία του ιδιοκτήτη/επιχειρηματία/εταίρου/διαχειριστή/μετόχου της ΙΚΕ

στο μόνο που έχεις δικαίωμα είναι στην περιουσία της ίδιας της ΙΚΕ αλλά όσο αυτή υπάρχει αν αύριο δεν υπάρχει τίποτα ή αν αυτή ήταν άυλη (διαδικτυακό κατάστημα χωρίς φυσική έδρα)

καλό κουράγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

αν ψάξεις καλύτερα τις νομικές σου πηγές θα δεις και μόνος σου

ότι ούτε ένα ευρώ δεν μπορείς να πειράξεις από την περιουσία του ιδιοκτήτη/επιχειρηματία/εταίρου/διαχειριστή/μετόχου της ΙΚΕ

στο μόνο που έχεις δικαίωμα είναι στην περιουσία της ίδιας της ΙΚΕ αλλά όσο αυτή υπάρχει αν αύριο δεν υπάρχει τίποτα ή αν αυτή ήταν άυλη (διαδικτυακό κατάστημα χωρίς φυσική έδρα)

καλό κουράγιο...

Τι να ψάξω?το άρθρο το διάβασες?

Εάν η εταιρεία ικε χρωστάει στο δημόσιο ,το δημόσιο στρέφεται στους ιδιοκτήτες και στην περιουσια τους

Μην γράφετε ανακρίβειες αν δεν ξέρετε και παραπληροφορειτε.Εαν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Superuser3 είπε

Το αφμ που θα το βρει?

Διάβασε και αυτό γιατί επιμένεις ότι δεν μπορεί να γίνει έλεγχος σε δέμα

δεν μου λέει  κάτι ένα θέμα που άνοιξε κάποιος συνομιλητής μας στο insomnia.gr φίλε μου

εγώ μιλάω για την πολιτική των εταιρειών ταχυμεταφορών

η οποία λέει καθαρά ότι δέματα/πακέτα με αντικαταβολή δεν μπορείς να τα ανοίξεις αν δεν πληρώσεις πρώτα

εκτός αν υπάρχει από πριν συμφωνία μεταξύ αγοραστή/πωλητή (πράγμα που ακόμα και εγώ που ψωνίζω ως εταιρεία με τιμολόγιο και όχι ως ιδιώτης με απλή απόδειξη) δεν έχει δεχτεί καμία εταιρεία να γίνει έλεγχος αν δεν πληρώσω πρώτα.

η εταιρεία που εργάζομαι συνεργάζεται με όλες τις εταιρείες ταχυμεταφορών

και είναι πελάτης σε όλες τις εταιρείες ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών και είδη γραφείου

αν σε καλύπτει αυτό

Μόλις τώρα, Superuser3 είπε

Τι να ψάξω?το άρθρο το διάβασες?

Εάν η εταιρεία ικε χρωστάει στο δημόσιο ,το δημόσιο στρέφεται στους ιδιοκτήτες και στην περιουσια τους

Μην γράφετε ανακρίβειες αν δεν ξέρετε και παραπληροφορειτε.Εαν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει.

ψάξε καλύτερα τις νομικές πηγές σου

επειδή ξέρω τι γράφω φίλε μου (όχι μόνο εγώ και άλλος το έχει αναφέρει αλλά μάλλον δεν το διάβασες)

για αυτό λέω τις ΙΚΕ (εταιρεία του 1 ευρώ)

στο δημόσιο ή στα ασφαλιστικά ταμεία δεν χρωστάει κανείς ιδιοκτήτης/εταίρος/διαχειριστής/μέτοχος ΙΚΕ

ούτε στις τράπεζες

στους μόνους που χρωστάει είναι στους πελάτες/καταναλωτές οι οποίοι απλά κλαίνε τα χρήματα που χάσανε και κανείς δεν θα τους τα επιστρέψει

ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις τι εννοώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...