Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα €330.000 σε πέντε e-shops από τη Γενική Γραμματεία Εμπορίου & Προστασίας του Καταναλωτή


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

δεν μου λέει  κάτι ένα θέμα που άνοιξε κάποιος συνομιλητής μας στο insomnia.gr φίλε μου

εγώ μιλάω για την πολιτική των εταιρειών ταχυμεταφορών

η οποία λέει καθαρά ότι δέματα/πακέτα με αντικαταβολή δεν μπορείς να τα ανοίξεις αν δεν πληρώσεις πρώτα

εκτός αν υπάρχει από πριν συμφωνία μεταξύ αγοραστή/πωλητή (πράγμα που ακόμα και εγώ που ψωνίζω ως εταιρεία με τιμολόγιο και όχι ως ιδιώτης με απλή απόδειξη) δεν έχει δεχτεί καμία εταιρεία να γίνει έλεγχος αν δεν πληρώσω πρώτα.

η εταιρεία που εργάζομαι συνεργάζεται με όλες τις εταιρείες ταχυμεταφορών

και είναι πελάτης σε όλες τις εταιρείες ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών και είδη γραφείου

αν σε καλύπτει αυτό

Δεν με καλύπτει γιατί εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές με δυνατότητα ελεγχου πριν την πληρωμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greed είπε

Δεν γίνεται αυτό. Και άμα γίνεται βάζουν αδέρφια ξαδέρφια κλπ.  Άσε που ξέρω άτομο με πλαστά αφμ έγραφα κλπ από ξένη χώρα που δεν αποδίδουν το ΦΠΑ και οταν είναι λίγο πρίν το λουκέτο ξανά αλλάζουν.. 

Ένα μπ*:"(€ο όλη η χώρα είναι. Και στο τέλος όλα τα πληρώνει το μικρό ψάρι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο..

Καμία επαφή με την πραγματικότητα, ψάξουν λίγο για το πως ανοίγει μια επιχείρηση, φιλικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Superuser3 είπε

Δεν με καλύπτει γιατί εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές με δυνατότητα ελεγχου πριν την πληρωμή.

τότε είσαι η εξαίρεση του κανόνα

οι εταιρείες ταχυμεταφορών σε εμπιστεύονται

οι εταιρείες από τις οποίες αγοράζεις σε εμπιστεύονται

τα συγχαρητήρια μου και μπράβο σου

εμάς ως εταιρεία που πληρώνει εκατοντάδες/χιλιάδες ευρώ στις εταιρείες από όπου ψωνίζουμε διάφορα προιόντα δεν μας δίνουν την δυνατότητα ελέγχου πριν την πληρωμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

τότε είσαι η εξαίρεση του κανόνα

οι εταιρείες ταχυμεταφορών σε εμπιστεύονται

οι εταιρείες από τις οποίες αγοράζεις σε εμπιστεύονται

τα συγχαρητήρια μου και μπράβο σου

εμάς ως εταιρεία που πληρώνει εκατοντάδες/χιλιάδες ευρώ στις εταιρείες από όπου ψωνίζουμε διάφορα προιόντα δεν μας δίνουν την δυνατότητα ελέγχου πριν την πληρωμή

Το άλλο αφμ που θα το βρουν για να ανοίξουν καινούργια εταιρεία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, teogin είπε

Ας πούμε ότι το κράτος θα πάρει τα πρόστιμα αυτά! Οι πελάτες που φεσώθηκαν τι θα πάρουν;

όσοι πλήρωσαν μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω εφόσον κάνουν αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα τους

αντιθέτως όσοι έκαναν κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό τρίτου στον γκισέ της τράπεζας τους ή μέσω Web-Banking έμβασμα/μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου δεν θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω εκτός αν προσφύγουν στις αρμόδιες αστυνομικές/δικαστικές αρχές (εννοείται επί πληρωμή)

οι κερδισμένοι της υπόθεσης είναι όσοι διάλεξαν την αντικαταβολή

αυτοί δεν πήραν τίποτα , δεν έδωσαν τίποτα.

4 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Το άλλο αφμ που θα το βρουν για να ανοίξουν καινούργια εταιρεία?

επωνυμίες και ΑΦΜ μπορείς να έχεις όσες θες (άλλωστε σαν ΙΚΕ μπορείς να έχεις κεφάλαιο 1 ευρώ)

αν δεν χρωστάς στο ΔΗΜΟΣΙΟ (ΕΦΟΡΙΑ/ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ) και στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ δεν σε ενοχλεί κανείς και ας είσαι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ της υφηλίου

κανείς πελάτης/καταναλωτής δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα απολύτως

ελπίζω να με κατάλαβες τώρα

αν όχι ας σου απαντήσει κάποιος άλλος εγώ τέρμα εγκαταλείπω...

26 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Και μπορώ να επιβεβαιώσω πως το MXSTORE έδινε ΜΟΥΦΑ αποδείξεις. Πιο πολλά έπρεπε να τους χρεώσουν! Έχουν φάει πολύ περισσότερα.

εφόσον κανείς δεν έκανε καταγγελία στις αρμόδιες φορολογικές αρχές

πως θα φάει μεγαλύτερο πρόστιμο αν ισχύει αυτό που λες και έκλεβε το κράτος (δημόσιο)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

όσοι πλήρωσαν μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω εφόσον κάνουν αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα τους

αντιθέτως όσοι έκαναν κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό τρίτου στον γκισέ της τράπεζας τους ή μέσω Web-Banking έμβασμα/μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου δεν θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω εκτός αν προσφύγουν στις αρμόδιες αστυνομικές/δικαστικές αρχές (εννοείται επί πληρωμή)

οι κερδισμένοι της υπόθεσης είναι όσοι διάλεξαν την αντικαταβολή

αυτοί δεν πήραν τίποτα , δεν έδωσαν τίποτα.

δεν καταλαβαίνεις τι λέω...το αφήνω ας σου απαντήσει κάποιος άλλος

επωνυμίες και ΑΦΜ μπορείς να έχεις όσες θες αν δεν χρωστάς στο ΔΗΜΟΣΙΟ (ΕΦΟΡΙΑ/ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ) και στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ δεν σε ενοχλεί κανείς και ας είσαι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ της υφηλίου

κανείς πελάτης/καταναλωτής δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα απολύτως

ελπίζω να με κατάλαβες τώρα

αν όχι ας σου απαντήσει κάποιος άλλος εγώ τέρμα εγκαταλείπω...

 

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

όσοι πλήρωσαν μέσω χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω εφόσον κάνουν αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα τους

αντιθέτως όσοι έκαναν κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό τρίτου στον γκισέ της τράπεζας τους ή μέσω Web-Banking έμβασμα/μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου δεν θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω εκτός αν προσφύγουν στις αρμόδιες αστυνομικές/δικαστικές αρχές (εννοείται επί πληρωμή)

οι κερδισμένοι της υπόθεσης είναι όσοι διάλεξαν την αντικαταβολή

αυτοί δεν πήραν τίποτα , δεν έδωσαν τίποτα.

δεν καταλαβαίνεις τι λέω...το αφήνω ας σου απαντήσει κάποιος άλλος

επωνυμίες και ΑΦΜ μπορείς να έχεις όσες θες αν δεν χρωστάς στο ΔΗΜΟΣΙΟ (ΕΦΟΡΙΑ/ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ) και στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ δεν σε ενοχλεί κανείς και ας είσαι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ της υφηλίου

κανείς πελάτης/καταναλωτής δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα απολύτως

ελπίζω να με κατάλαβες τώρα

αν όχι ας σου απαντήσει κάποιος άλλος εγώ τέρμα εγκαταλείπω...

http://forologikanea.gr/news/pos-antimetopizetai-i-uparksi-diplou-afm/

 

(Με βαρύτατο πρόστιμο επιβαρύνονται όσοι φορολογούμενοι διατηρούν διπλό ΑΦΜ. )

Όσα αφμ θες? 

Αυτοί που έχουν δεύτερο γιατί τρώνε βαρύτατο πρόστιμο?

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubit.gr, πρώην xcite.gr, προσεχώς κάτι άλλο.

Είχε φτάσει να έχει κακή βαθμολογία στο skroutz.gr, από το οποίο αργότερα βγήκε.
Κατά την παραλαβή παραγγελίας φίλου (που παρελήφθη με πολλή καθυστέρηση και πολλά τηλεφωνήματα), μου ανέφεραν ότι ετοίμαζαν νέο e-shop με όνομα ubit.gr. Έκλεισε ξαφνικά έχοντας φάει τα χρήματα πολλών, κάποιοι από τους οποίους κινήθηκαν νομικώς (υπάρχει και θέμα στο Insomnia), αλλά προφανώς ουδείς μπήκε φυλακή, οπότε μάλλον θα γίνει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, Aias είπε

να υποθεσω οτι ηταν ολες κατω απο το skroutz και να υποθεσω οτι δεν θα πληρωσουν τιποτα και θα ανοιξουν με αλλο ονομα μετα απο δηλωση χρεοκοπιας?

το αν είναι στο skroutz.gr ή στο bestprice.gr δεν λέει κάτι ούτε έχουν ευθύνη οι μηχανές αγορών αν τα καταστήματα/ιδιοκτήτες είναι απατεώνες

ναι θα συμφωνήσω ως μηχανές αγορών θα έπρεπε να έχουν πιο αυστηρά κριτήρια και έλεγχο στα καταστήματα που επιλέγουν

πολύ σωστά λες δεν θα πληρώσουν τίποτα απολύτως (αν και δεν θα πάθουν κάτι να πληρώσουν το πρόστιμο) άλλωστε το κέρδος τους είναι πολύ μεγαλύτερο

το να ανοίξεις με άλλη επωνυμία/ΑΦΜ είναι το μόνο εύκολο αρκεί να μην χρωστάς στο ΔΗΜΟΣΙΟ (ΕΦΟΡΙΑ/ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ) και στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ

τότε ανοίγεις εταιρεία και ας είσαι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ikorolis είπε

 

επωνυμίες και ΑΦΜ μπορείς να έχεις όσες θες (άλλωστε σαν ΙΚΕ μπορείς να έχεις κεφάλαιο 1 ευρώ)

αν δεν χρωστάς στο ΔΗΜΟΣΙΟ (ΕΦΟΡΙΑ/ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ) και στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ δεν σε ενοχλεί κανείς και ας είσαι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ της υφηλίου

κανείς πελάτης/καταναλωτής δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα απολύτως

ελπίζω να με κατάλαβες τώρα

αν όχι ας σου απαντήσει κάποιος άλλος εγώ τέρμα εγκαταλείπω...

εφόσον κανείς δεν έκανε καταγγελία στις αρμόδιες φορολογικές αρχές

πως θα φάει μεγαλύτερο πρόστιμο αν ισχύει αυτό που λες και έκλεβε το κράτος (δημόσιο)

Τώρα που διάβασες το άρθρο το αλλάζεις στο αν δεν χρωστάς στο δημόσιο.

Πριν μας έλεγες ότι δεν θα πληρώσουν το πρόστιμο γιατί δεν μπορεί να τους πάρει το κράτος τίποτα μόνο την περιουσία της εταιρείας

Και ότι κανένας ιδιώτης δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.

Διάβασε άρθρο 386 του ΠΚ

1. Όποιος με σκοπό να αποκομίσει ο ίδιος ή άλλος παράνομο περιουσιακό όφελος βλάπτει ξένη περιουσία πείθοντας κάποιον σε πράξη, παράλειψη ή ανοχή με την εν γνώσει παράσταση ψευδών γεγονότων σαν αληθινών ή την αθέμιτη απόκρυψη ή παρασιώπηση αληθινών γεγονότων τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών· και αν η ζημία που προξενήθηκε είναι ιδιαίτερα μεγάλη, με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών.

2. Οι διατάξεις του άρθρου 72 για το κατάστημα εργασίας εφαρμόζονται και εδώ.

3. Επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα ετών:

α) αν ο υπαίτιος διαπράττει απάτες κατ' επάγγελμα ή κατά συνήθεια και το συνολικό όφελος ή η συνολική ζημία υπερβαίνουν το ποσό των τριάντα χιλιάδων (30.000) ευρώ ή β) αν το περιουσιακό όφελος ή η προξενηθείσα ζημία υπερβαίνει συνολικά το ποσό των εκατό είκοσι χιλιάδων (120.000) ευρώ

Διάβασε παράγραφο 3 α) που λέει για κατ επαγγελμα

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, talos_2002 είπε

ubit.gr, πρώην xcite.gr, προσεχώς κάτι άλλο.

Είχε φτάσει να έχει κακή βαθμολογία στο skroutz.gr, από το οποίο αργότερα βγήκε.
Κατά την παραλαβή παραγγελίας φίλου (που παρελήφθη με πολλή καθυστέρηση και πολλά τηλεφωνήματα), μου ανέφεραν ότι ετοίμαζαν νέο e-shop με όνομα ubit.gr. Έκλεισε ξαφνικά έχοντας φάει τα χρήματα πολλών, κάποιοι από τους οποίους κινήθηκαν νομικώς (υπάρχει και θέμα στο Insomnia), αλλά προφανώς ουδείς μπήκε φυλακή, οπότε μάλλον θα γίνει το ίδιο.

καταρχήν το ubit.gr όπως και το xcite.gr ανέκαθεν είχαν κάτι που δεν μου άρεσε (όπως και άλλα "διαδικτυακά" και όχι μόνο καταστήματα που φιγουράρουν στο skroutz.gr / bestprice.gr

δεν έχω διαβάσει το θέμα που αναφέρεις

αν πάντως είναι και αυτό ΙΚΕ δεν θα κάνουν απολύτως τίποτα αυτοί που προσέφυγαν νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

καταρχήν το ubit.gr όπως και το xcite.gr ανέκαθεν είχαν κάτι που δεν μου άρεσε (όπως και άλλα "διαδικτυακά" και όχι μόνο καταστήματα που φιγουράρουν στο skroutz.gr / bestprice.gr

δεν έχω διαβάσει το θέμα που αναφέρεις

αν πάντως είναι και αυτό ΙΚΕ δεν θα κάνουν απολύτως τίποτα αυτοί που προσέφυγαν νομικά.

Αν προσφύγουν νομικά Θα διωχθεί για απάτη κατ επάγγελμα. Τι εννοείς ότι δεν θα του κάνουν τίποτα?

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Superuser3 είπε

Τώρα που διάβασες το άρθρο το αλλάζεις στο αν δεν χρωστάς στο δημόσιο.

Και ότι κανένας ιδιώτης δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.

Διάβασε άρθρο 386 του ΠΚ

1. Όποιος με σκοπό να αποκομίσει ο ίδιος ή άλλος παράνομο περιουσιακό όφελος βλάπτει ξένη περιουσία πείθοντας κάποιον σε πράξη, παράλειψη ή ανοχή με την εν γνώσει παράσταση ψευδών γεγονότων σαν αληθινών ή την αθέμιτη απόκρυψη ή παρασιώπηση αληθινών γεγονότων τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών· και αν η ζημία που προξενήθηκε είναι ιδιαίτερα μεγάλη, με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών.

2. Οι διατάξεις του άρθρου 72 για το κατάστημα εργασίας εφαρμόζονται και εδώ.

3. Επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα ετών:

α) αν ο υπαίτιος διαπράττει απάτες κατ' επάγγελμα ή κατά συνήθεια και το συνολικό όφελος ή η συνολική ζημία υπερβαίνουν το ποσό των τριάντα χιλιάδων (30.000) ευρώ ή β) αν το περιουσιακό όφελος ή η προξενηθείσα ζημία υπερβαίνει συνολικά το ποσό των εκατό είκοσι χιλιάδων (120.000) ευρώ

Διάβασε παράγραφο 3 α) που λέει για κατ επαγγελμα

δεν άλλαξα τίποτα φίλε μου

είναι αυτονόητο ότι δεν πρέπει να χρωστάς στο ΔΗΜΟΣΙΟ ή στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ για να ανοίξεις εταιρεία

ότι αφορά τα άρθρα που βρίσκεις στο διαδίκτυο και τα αντιγράφεις και τα κάνεις επικόλληση

θα σε συμβούλευα αν δεν είσαι νομικός/δικηγόρος μην το κάνεις δεν έχει νόημα να βάζεις κάτι αν δεν γνωρίζεις/ξέρεις την σημασία αυτών που λέει γιατί εκτίθεσαι

καλύτερα να αφήσεις να απαντήσουν αυτοί που είναι νομικοί/δικηγόροι ή λογιστές να σου πουν πως ανοίγεις εταιρεία τι χρειάζεται και πως την κλείνεις

για τα υπόλοιπα ελπίζω να σε καλύψει η απάντηση μου

a-mobiles.gr

υπολόγισε πόσες παραγγελίες έλαβε

μετά υπολόγισε πόσα χρήματα εισέπραξε για τις παραγγελίες

μετά κάνε και τον υπολογισμό το πρόστιμο που του έριξαν οι αρμόδιες αρχές

μετά κάνε ακόμα έναν υπολογισμό και αφαίρεσε φόρους/φπα όπως και αποζημιώσεις στους εργαζομένους τους αν τους έχει απολύσει και φυσικά τις ασφαλιστικές εισφορές

και τέλος υπολόγισε πόσο κέρδος είχε το όλο επιχείρημα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί έχετε μεγάλη πλάκα θα πάρουν την περιουσία του Πακιστανού διαχειριστή που είχαν μπροστινό αυτες οι ΙΚΕ τελικά μερικές φορές όταν δεν γνωρίζεις κάτι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς που λέει και η διαφήμιση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Αν προσφύγουν νομικά Θα διωχθεί για απάτη κατ επάγγελμα. Τι εννοείς ότι δεν θα του κάνουν τίποτα?

αυτό που εννοώ

αγαπητέ μου αν ζούσαμε σε έναν όμορφο "αγγελικά πλασμένο" κόσμο που ίσχυε η νομοθεσία και υπήρχαν οι αρμόδιες αρχές να βάζουν στην θέση τους αυτούς που πρέπει

δεν θα είχαμε στο insomnia.gr και στις άλλες ιστοσελίδες/κοινότητες τόσα θέματα που αφορούν καταστήματα

και τόσους "εξαπατημένους" πελάτες/καταναλωτές

ειδικά αν ίσχυαν όλα αυτά που εσύ έχεις αναφέρει σε αυτό το θέμα

όλοι οι "εξαπατημένοι" πελάτες/καταναλωτές δεν θα έκλαιγαν / φώναζαν στο insomnia.gr και στις άλλες ιστοσελίδες αντιθέτως θα τους κυνηγούσαν νομικά/δικαστικά και θα τους έπαιρναν μέχρι και το σώβρακο που φορούσαν

αντιθέτως αυτά που βλέπω εγώ είναι τα αντίθετα με αυτά που περιγράφεις

αυτοί οι απατεώνες να περνάνε μια χαρά με τα χρήματα που εισέπραξαν από τις απάτες τους

και οι "εξαπατημένοι" πελάτες/καταναλωτές να κλαίνε τα λίγα/πολλά χρήματα που έχασαν

15 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Τώρα που διάβασες το άρθρο το αλλάζεις στο αν δεν χρωστάς στο δημόσιο.

Πριν μας έλεγες ότι δεν θα πληρώσουν το πρόστιμο γιατί δεν μπορεί να τους πάρει το κράτος τίποτα μόνο την περιουσία της εταιρείας

Και ότι κανένας ιδιώτης δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.

Διάβασε άρθρο 386 του ΠΚ

1. Όποιος με σκοπό να αποκομίσει ο ίδιος ή άλλος παράνομο περιουσιακό όφελος βλάπτει ξένη περιουσία πείθοντας κάποιον σε πράξη, παράλειψη ή ανοχή με την εν γνώσει παράσταση ψευδών γεγονότων σαν αληθινών ή την αθέμιτη απόκρυψη ή παρασιώπηση αληθινών γεγονότων τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών· και αν η ζημία που προξενήθηκε είναι ιδιαίτερα μεγάλη, με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών.

2. Οι διατάξεις του άρθρου 72 για το κατάστημα εργασίας εφαρμόζονται και εδώ.

3. Επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα ετών:

α) αν ο υπαίτιος διαπράττει απάτες κατ' επάγγελμα ή κατά συνήθεια και το συνολικό όφελος ή η συνολική ζημία υπερβαίνουν το ποσό των τριάντα χιλιάδων (30.000) ευρώ ή β) αν το περιουσιακό όφελος ή η προξενηθείσα ζημία υπερβαίνει συνολικά το ποσό των εκατό είκοσι χιλιάδων (120.000) ευρώ

Διάβασε παράγραφο 3 α) που λέει για κατ επαγγελμα

την παράγραφο που λες μάλλον πρέπει να την διαβάσει ο ιδιοκτήτης του xcite.gr (για το οποίο κινήθηκαν νομικά κάποιοι πελάτες του) το οποίο έκλεισε και έγινε ubit.gr το οποίο επίσης με την σειρά του έκλεισε για να γίνει κάτι άλλο

όπως και όλα τα υπόλοιπα καταστήματα που έχουν περάσει από το Insomnia.gr (και όχι μόνο) / που θα περάσουν στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisSerres είπε

αυτό συμβαίνει επίσης όταν δίνεις 1000€ για μια συσκευή και τρέμεις το 2€ του κόστους αντικαταβολής 🤣

δεν ειναι αυτο  πολλοι  αγοραζουν με μειωμενο φπα και πρεπει να κανεις καταθεση σε αυτη την περιπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...