Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα €330.000 σε πέντε e-shops από τη Γενική Γραμματεία Εμπορίου & Προστασίας του Καταναλωτή


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάλλιο αργά παρά ποτέ και μάλλον νομίζω ότι οι συγκεκριμένες εταιρίες δεν πρέπει να είναι στον κατάλογο του σκρούτζ και μυρίζει η υπόθεση γιατί πλέον τώρα θα δούμε κι άλλα πρόστιμα σύμφωνα με πληροφορίες μετά από καταγγελίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλος μου αγόρασε  iphone αξιας 1000€ από ηλεκτρονικό κατάστημα που δεν είναι στη λίστα των 5 παραπάνω και το κινητό δεν ήρθε ποτέ. Το κατάστημα έχει μαζέψει αρκετό χρήμα από τις καταθέσεις των παραγγελιών και έχει αναστείλει τη λειτουργία του. Υπάρχει σχετικό thread για το συγκεκριμένο κατάστημα στο insomnia από άλλους καταναλωτες που εξαπατήθηκαν. Δεν είναι επομένως μόνο τα 5 καταστήματα και θέλει πλέον πολύ προσοχή στις αγορές μας μέσω skroutz και bestprice.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φπα+προστιμα γεμιζουν τα κρατικα ταμεια, δεν χρειαζεται αλλη φορολογια :)

μονο στον δρομο να βγει η τροχαια, θα τα κονομησει με οσους δεν φορουν κρανη και ειναι αρκετοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ggeokal είπε

Φίλος μου αγόρασε  iphone αξιας 1000€ από ηλεκτρονικό κατάστημα που δεν είναι στη λίστα των 5 παραπάνω και το κινητό δεν ήρθε ποτέ.

δεν μας λες και το καταστημα να ξερουμε

παντως εγω και φιλοι μου απο το mxstore εχουμε παρει αρκετα κινητα με χρονο παραδοσης περιπου 15 μερες και παραλαβη απο το καταστημα και εξοφλήσει εκει

Επεξ/σία από johnfree
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gakost είπε

Αυτό που λέει. Ευθύνη για άμα χρωστάς στο δημόσιο. Καμία σχέση για πελάτες, προμηθευτες κλπ

Αυτό ακριβώς λέω.Για το πρόστιμο.

Γιατί λένε ότι δεν θα πληρώσει το πρόστιμο επειδή είναι ΙΚΕ 

Όταν χρωστας στο δημόσιο στα παίρνει.Οι ιδιώτες πρέπει να πάνε δικαστικά για να τιμωρηθεί ο υπεύθυνος.

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Superuser3 είπε

Πληρωμή μόνο με αντικαταβολή και δυνατότητα ελέγχου πριν πληρώσεις.

Σωστα και πληρωνεις το προιν 15 ευρω παραπανω στην καλυτερη. 

και αν κατι κανει αγορα του πχ 20ευρω τελικα πληρωνεις 35+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Superuser3 είπε

Πληρωμή μόνο με αντικαταβολή και δυνατότητα ελέγχου πριν πληρώσεις.

Ελλάντα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ ο a-mobiles στελνει χαιρετισματα απο Tζαμαικα! Υποθεση εξαμηνου και. Ζουμε σε ενα ανοργανωτο κρατος και το  ξερουμε, αλλα τι να σου κανει το κρατος οταν πας και δινει 500αρες μπροστα για κινητο 500 ευρω πιο φθηνο απο τον ανταγωνισμο, χωρις καμμια εγγυηση, χωρις αντικαταβολη και με ενδειξη παραλαβη σε 12-28 μερες? Τι περιμενεις δηλαδη, να μην ειναι μπομπα? Το κρατος το μονο που θα κανει ειναι αυτο να ριξει κανα προστιμο, αντε να σφραγισει το φυσικο καταστημα,  αν υπαρχει και μεχρι να κινηθει νομικα, ο αλλος εχει φυγει για Σευχελες! Και να μην ξερεις ρωτα, να ειναι κανας ηλικιωμενος να το καταλαβω, αλλα την πατανε και νεωτεροι... Εδω υπαρχουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν ιστοριες για νιγηριανους πριγκηπες!

1 ώρα πριν, petrosvolosII είπε

Χωρίς να με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα, έχω να πω το εξής.
Ύστερα από πάρα πολλά χρόνια, για την ακρίβεια δεν θυμάμαι να ξαναένιωσα έτσι, αισθάνομαι ότι υπάρχει κράτος, ότι κάτι δουλεύει σωστά, ότι κάποιος κάνει καλά την δουλειά του.

Πόσο κρίμα που χάσαμε 5 χρόνια από την ζωή μας, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι ηλίθιοι πίστεψαν έναν κοπρίτη και το τσίρκο του..


Νταξει το καψες εσυ... Λες και δεν τα ειχαμε αυτα με αλλες κυβερνησεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να θυμηθώ και δική μου περιπέτεια με το eshop της wind !!! όταν αρνήθηκε να μου αλλαξει DoA ένα nexus που είχα χρυσοπληρωσει ...Μέτα από 2 καταγγελίες η απάντηση από τα κεντρικά όταν τους είπα ότι θα το κυνηγήσω ήταν "χ@στηκαμε" !!! . Και μια επιστολή - απάντηση στη ΓΓΕ ότι το ΙΜΕΙ του κινητού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ !!! Για τα μάτια του κόσμου είναι τα χαζοπροστιμα για να λένε ότι κάτι κάνουν ... Aμα φέρονται έτσι οι "επίσημοι" .....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Σωστα και πληρωνεις το προιν 15 ευρω παραπανω στην καλυτερη. 

και αν κατι κανει αγορα του πχ 20ευρω τελικα πληρωνεις 35+

Μετά μην σας φταίνε οι απατεώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικα καταστηματα τα οποία επιπλεον εχουν διαφορετικη τιμη προιοντος οταν εκδιδεται τιμολογιο, θα πρεπει να τα προσεχουμε καθως ειναι αυτα που κλεβουν το κρατος και δεν αποδιδουν ΦΠΑ σε απλες αποδειξεις (για αυτο ειναι και τα πιο φθηνα στο skroutz). Επίσης ειναι τα πρώτα που θα βαρεσουν κανονι καθως οι ιδιοκτητες μαζευουν τα χρηματα απο τις καταθεσεις και αναστελλουν τη λειτουργια τους σε μια νυχτα...  Ετισ κι αλλιως ειναι ΙΚΕ και δεν θα τους κυνηγήσει κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Μετά μην σας φταίνε οι απατεώνες.

μα σου φαινεται λογικο να παρω κατι που κανει πχ 10 ευρω και να το πληρωσω 25 τελικα? προτιμω να χασω 10 ευρω μια στις 20 παραγγελειες παρα να πληρωνω καθε φορα 15αρια επιπλεον.. 

βαλε πληρωμη με paypal οπου επιτρεπεται, βαλε αντικαταβολη οπου τα προιοντα ειναι μεγαλης αξιας πχ 100+

τωρα για τον ελεγχο κατα την παραλαβη, εξαρταται το προιον. πολλες φορες δεν μπορεις να το τεσταρεις στο καταστημα..

το ιδιο ισχυει και σε αγγελιες εδω πχ στο forum εκτος αν ο αλλος εχει πολλες αξιολογησεις και ειναι χρονια στο forum, οποτε ρισκαρεις μεν, αλλα με χαμηλο ποσοστο να πεσεις σε απαταιωνα.

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός λοιπόν να αποφασίσουμε να στηρίζουμε μαγαζιά που το αξίζουν και το έχουν αποδείξει . Εγώ τα τελευταία χρόνια προτιμώ να πληρώσω ένα +5% από καλά και γνωστά καταστήματα (δεν μιλάω για μεγάλες αλυσίδες), γιατί συνήθως τόση είναι η διαφορά από το "πρώτο" σκρουτζομαγαζο μέχρι να κατέβεις λίγο πιο κάτω να βρεις ένα γνωστό, πάρα να ψάχνομαι και να στηρίζω απατεώνες που σαμποτάρουν στην ουσία την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, mikeparr είπε

Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Τι μπορείς να κανείς σε αυτή την περίπτωση;;

Ρε φίλε γιατί επιμένεις , σου λέει το παιδί έχει στείλει κι ο ίδιος αλλά έχει παραλάβει κιόλας με έλεγχο πακέτου.

τον επιβεβαιώνω κι εγώ το έχω κάνει με την ACS έχεις δυνατότητα να ανοίξεις το κουτί πριν πληρώσεις 

επιμένω γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τους λόγους που εξήγησα

καμία εταιρεία ταχυμεταφορών δεν θα δεχτεί να ανοίξει ο πελάτης/αγοραστής το δέμα/πακέτο που έχει στείλει μια εταιρεία (πωλητής)

η συμφωνία που αναφέρει ο φίλος μας μεταξύ αγοραστή/πωλητή πιθανόν να είναι μεταξύ ιδιωτών

δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο ...μύριο να το κάνει κατάστημα/επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...