Προς το περιεχόμενο

Μητρικη για Ryzen 5 3600


merkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα απο UK, εντος της ερχομενης εβδομαδας θα στησω το νεα μου gaming pc που θα βασιζεται σε Ryzen 5 3600.

Το να διαλεξω ομως την καταλληλη μητρικη το βρισκω για καποιο λογο πραγματικα βουνο δυστυχως.

Η Tomahawk Max που προτεινεται απο πολλους ειναι δυστυχως μη διαθεσιμη και δε μπορω να την βρω πουθενα, το ιδιο και η Mortar Max.
Μπορω να βρω την X470 Gaming Plus Max στα 105 περιπου και την B450 Gaming Pro Carbon AC στα 128 (που ερχεται με wireless adapter μιας που θα τον χρειαστω).

Σε ASrock βρισκω την Steel Legend B450 στα 100 επισης και η αληθεια ειναι πως εχω μπερδευτει πολυ με το ποια να διαλεξω.

Οι υλοποιησεις της MSI απο οτι εχω καταλαβει προτιμουνται γιατι εχουν καλυτερα ρευματα αν δε κανω λαθος;

Αξιζει να ανεβω στα 138 και να παρω την Gaming Pro Carbon μιας που θα χρειαστω το wireless που εχει ηδη κουμπωμενο ή να παω σε καποια αλλη και να παρω ενα εξτρα wireless card;

Καθε βοηθεια πραγματικα ευπροσδεκτη γιατι το μονο που δεν εχω παραγγειλει ακομα ειναι η μητρικη και ενας ssd και το συστημα μου θα ειναι ετοιμο για στησιμο!

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το φλεγον ερωτημα του ΣΚ ειναι το εξης: θες προοπτικες αναβαθμισης στα κααινουρια cpu που θα βγουνε το φθινόπωρο απο την AMD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, merkon είπε

Καλησπερα απο UK, εντος της ερχομενης εβδομαδας θα στησω το νεα μου gaming pc που θα βασιζεται σε Ryzen 5 3600.

Το να διαλεξω ομως την καταλληλη μητρικη το βρισκω για καποιο λογο πραγματικα βουνο δυστυχως.

Η Tomahawk Max που προτεινεται απο πολλους ειναι δυστυχως μη διαθεσιμη και δε μπορω να την βρω πουθενα, το ιδιο και η Mortar Max.
Μπορω να βρω την X470 Gaming Plus Max στα 105 περιπου και την B450 Gaming Pro Carbon AC στα 138 (που ερχεται με wireless adapter μιας που θα τον χρειαστω).

Σε ASrock βρισκω την Steel Legend B450 στα 100 επισης και η αληθεια ειναι πως εχω μπερδευτει πολυ με το ποια να διαλεξω.

Οι υλοποιησεις της MSI απο οτι εχω καταλαβει προτιμουνται γιατι εχουν καλυτερα ρευματα αν δε κανω λαθος;

Αξιζει να ανεβω στα 138 και να παρω την Gaming Pro Carbon μιας που θα χρειαστω το wireless που εχει ηδη κουμπωμενο ή να παω σε καποια αλλη και να παρω ενα εξτρα wireless card;

Καθε βοηθεια πραγματικα ευπροσδεκτη γιατι το μονο που δεν εχω παραγγειλει ακομα ειναι η μητρικη και ενας ssd και το συστημα μου θα ειναι ετοιμο για στησιμο!

x470 gaming plus max από μένα (με βαριά καρδιά). Δε γίνεται να περιμένεις 1 μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, narta είπε

Το φλεγον ερωτημα του ΣΚ ειναι το εξης: θες προοπτικες αναβαθμισης στα κααινουρια cpu που θα βγουνε το φθινόπωρο απο την AMD;

Υποθετω πως αν θελω θα πρεπει να περιμενω για b550 chipset, σωστα;

Οι x470 θα υποστηριζουν;

24 λεπτά πριν, ilos είπε

x470 gaming plus max από μένα (με βαριά καρδιά). Δε γίνεται να περιμένεις 1 μήνα?

Δε ξερω σε τι τιμες θα ερθουν οι νεοι B550 και το budget ειναι αυστηρα εως 120 για motherboard, αν ομως εχει και wireless card οπως η b450 Gaming Pro Carbon AC τοτε ισως παω 128.

Αν υπαρχουν b550 σε τιμη εως 100-120, τοτε οκ, αλλιως δε βρισκω λογο να περιμενω...

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορούμε νσ κάνουμε προβλέψεις για τις τιμές. Λογικό είναι να είναι πιο ακριβές από τις αντίστοιχες b450, αλλά πιο φτηνές από τις x570.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Δε μπορούμε νσ κάνουμε προβλέψεις για τις τιμές. Λογικό είναι να είναι πιο ακριβές από τις αντίστοιχες b450, αλλά πιο φτηνές από τις x570.

Γνωριζουε αν οι τωρινοι x470 θα υποστηριζουν την νεα γενια cpu της AMD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, merkon είπε

Υποθετω πως αν θελω θα πρεπει να περιμενω για b550 chipset, σωστα;

Σωστα

18 λεπτά πριν, merkon είπε

Οι x470 θα υποστηριζουν;

Απ οσα ειναι γνωστα ΟΧΙ

19 λεπτά πριν, merkon είπε

Αν υπαρχουν b550 σε τιμη εως 100-120, τοτε οκ, αλλιως δε βρισκω λογο να περιμενω...

Αν βιαζεσαι και δεν μπορεις να περιμενεις 1 μηνα τοτε Β450 και κατα 99% no upgrade path

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι αυτή τη στιγμή η κατάσταση όχι. Αν αργότερα βγουν οι τσουγκράνες και τα δαδιά από το reddit και το πάρει πίσω η αμουντού βλέπουμε. Για αυτό σου πρότεινα την max που έχει 256MBIt ROM bios και υπάρχει τουλάχιστον η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα οι x570 θα εχουν υποστηριξη για AMD 4000 series, επομενως τι λετε για αυτην εδω;

https://www.amazon.co.uk/MSI-X570-PRO-Motherboard-Type-C/dp/B07TDST84Q/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=msi+x570&qid=1589126253&sr=8-3

Ποια ειναι η γνωμη σας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, merkon είπε

Απο οτι καταλαβα οι x570 θα εχουν υποστηριξη για AMD 4000 series, επομενως τι λετε για αυτην εδω;

https://www.amazon.co.uk/MSI-X570-PRO-Motherboard-Type-C/dp/B07TDST84Q/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=msi+x570&qid=1589126253&sr=8-3

Ποια ειναι η γνωμη σας;

https://www.amazon.it/MSI-GAMING-PLUS-Scheda-Gaming/dp/B07SYSXQSY/ref=sr_1_1?__mk_it_IT=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=MSI’s+MPG+X570+Gaming+Edge&qid=1589126641&sr=8-1

αυτη εφοσον θελεις ντε και καλα x570, αχρειστες για τον μεσο χρηστη παντως οι x570 ιδιαιτερα οταν βρισκεις 2 γενια ryzen πολυ πιο φθηνα και χωρις ανεμιστηρακια κλπ.. ....

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε μια 450 με 60 ευρώ να κάνεις δουλειά, και τουλάχιστο δεν θα τα κλαις μετά αν θες επόμενης γενιά. Ολόιδιες επιδόσεις με τις ακριβές.

Έτσι κι αλλιώς, μέχρι και 3950x παίρνουν, μέχρι να χρειάζεσαι 20πύρινο έχεις καιρό...

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, forgotten είπε

https://www.amazon.it/MSI-GAMING-PLUS-Scheda-Gaming/dp/B07SYSXQSY/ref=sr_1_1?__mk_it_IT=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=MSI’s+MPG+X570+Gaming+Edge&qid=1589126641&sr=8-1

αυτη εφοσον θελεις ντε και καλα x570, αχρειστες για τον μεσο χρηστη παντως οι x570 ιδιαιτερα οταν βρισκεις 2 γενια ryzen πολυ πιο φθηνα και χωρις ανεμιστηρακια κλπ.. ....

Ο μονος λογος για να παω σε x570 ειναι για να ειμαι οκ αργοτερα για AMD 4000 Series... 

Αλλιως και με b450 μια χαρα θα ειμαι προσωπικα

2 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Πάρε μια 450 με 60 ευρώ να κάνεις δουλειά, και τουλάχιστο δεν θα τα κλαις μετά αν θες επόμενης γενιά. Ολόιδιες επιδόσεις με τις ακριβές.

Έτσι κι αλλιώς, μέχρι και 3950x παίρνουν, μέχρι να χρειάζεσαι 20πύρινο έχεις καιρό...

Ποια προτεινεις;

Απαραιτητη προυποθεση να ειναι amd 3000 series ready out of the box 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...