Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με αναλυτή, το Xbox Series X ίσως είναι φθηνότερο από το PS5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και υπάρχει σταθερή ροή πληροφοριών για τις κονσόλες της νέας γενιάς τους τελευταίους μήνες, ένα ερώτημα παραμένει σταθερά αναπάντητο. Πόσο θα κοστίζουν οι νέες κονσόλες;

Σύμφωνα με τον αναλυτή Michael Pachter, η τιμή του Xbox Series X θα μπορούσε να είναι αναπάντεχα χαμηλότερη, σε σύγκριση με το PlayStation 5. Μιλώντας σε ένα live επεισόδιο με τον Geoff Keighley στην εκπομπή Bonus Round, ο Pachter θεωρεί πως η Microsoft ενδέχεται να ρίξει αρκετά χαμηλά το κόστος της νέας κονσόλας σε τιμή που δεν θα ξεπερνάει τα $400. Φυσικά, αυτή η κίνηση, ειδικά τους πρώτες μήνες κυκλοφορίας, θα έχει και το ανάλογο ρίσκο αναφορικά με τα έσοδα.

Με τιμή εκκίνησης τα $400 η Microsoft θα μπορούσε να ανατρέψει τα σχέδια της Sony, με τον Pachter να συμπληρώνει πως το PlayStation 5 φημολογείται πως θα κοστίζει κοντά στα $500. Σύμφωνα με τον αναλυτή, θα είναι μία αρκετά τολμηρή στρατηγική για την αμερικανική εταιρία, μία κίνηση που θα την αναγκάσει να βάλει τα πρώτα 10 εκατομμύρια δολάρια από την τσέπη της, για να είναι δυνατή η μείωση κατά $100.

Η Microsoft αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με τα λεγόμενα του Pachter, παίζει το παιχνίδι της αναμονής, αφού θέλει τη Sony να ανακοινώσει αυτή πρώτη την τιμή του PS5 και στη συνέχεια θα αποκαλύψει και η ίδια τις αντίστοιχες πληροφορίες. Ο ίδιος επισημαίνει, πως είναι πολύ πιθανό, να δούμε το Xbox Series X κάποια στιγμή τον Νοέμβριο και σε τιμή $400.

Ο δεύτερος καλεσμένος στην εκπομπή, Peter Moore, ο οποίος κατείχε σημαντικές θέσεις σε Sega, Xbox και EA προτού γίνει CEO στη Liverpool FC, συμφώνησε με τον Pachter.

Αυτή τη στιγμή και οι δύο εταιρίες αναρωτιούνται πόσα χρήματα είναι διατεθειμένες να χάσουν τους πρώτους 12 με 18 μήνες. Ποιο ποσοστό αντιστοιχεί στο software και ποιο στο hardware; Ποια είναι τα έσοδα που μπορούν αντλήσουν από τις υπηρεσίες τους; Τι είναι διατεθειμένες να κάνουν το 1, 2 και 3 έτος για να φτάσουν τα 10 εκατομύρια;

Ο Moore συνέχισε να εξηγεί πως τα πράγματα δείχνουν πιο ευνοϊκά για τη Microsoft. Μήπως είναι η ευκαιρία του Satya Nadella, CEO της Microsoft να «χτυπήσει» τη Sony; Εάν το σενάριο των $400 γίνει αληθινό, ίσως τελικά η αμερικανική εταιρία πάρει και μία άτυπη νίκη αντιστρέφοντας παράλληλα το κλίμα, που δημιουργήθηκε το 2013, όταν και το Xbox One κόστιζε $100 περισσότερα από το PlayStation 4. Η Microsoft είχε δηλώσει άλλωστε μέσω του Phil Spencer, ότι δεν θα επιτρέψουν στην τιμή να παίξει πάλι καταλυτικό παράγοντα, αφού λένε πως έχουν μάθει από τα λάθη τους.

Φυσικά, τα λόγια του Spencer δεν σημαίνουν απαραίτητα ότι θα δούμε το Xbox Series X στα $400, πράγμα που θα έκανε τη νέα κονσόλα να ξεκινά σε χαμηλότερη τιμή σε σύγκριση με το Xbox One. Παρ’ όλα αυτά, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ίδιου, αυτό που μπορούμε να καταλάβουμε ότι ήδη γνωρίζουν και έχουν καταλήξει στην τιμή της κονσόλας και σε κάθε περίπτωση αυτή θα πρέπει να ευθυγραμμιστεί καλύτερα με την τιμή του ανταγωνισμού της.

Αξίζει να σημειωθεί, ωστόσο, ότι και η Sony γνωρίζει από προβλήματα που προκαλούνται από την υψηλή τιμή κυκλοφορίας, έπειτα το λανσάρισμα του PlayStation 3 το 2006. Οπότε και οι δύο εταιρίες θα είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στην τιμολόγηση, λαμβάνοντας υπόψη τα προηγούμενα λάθη τους.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλα. Μεγιστος αναλυτης. Ουτε μπεκατσα στο ενα μετρο δεν χτυπαει.

Κυριολεκτικα δεν εχω δει ποτε προβλεψη του να επιβεβαιωνεται.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω τιποτα αν δεν το δω με τα μάτια μου :P

 

Εγώ πιστεύω (και αποθηκεύστε το post για να πεταχτώ σαν το Λιακόπουλο να λέω "σας τα έλεγα εγώ! " :P ) ότι θα κινηθούν όπως ένας χρήστης του insomnia όταν βγάζει αγγελία πχ για την αρχαία GTX 650 κάρτα γραφικών του..

 

Είναι στο πεδίο τιμής... βάζει 20 γιατί ξέρει ότι το πολύ τόσο πρέπει να την δώσει...

 

μετά λέει ας την βάλουμε 60 και ότι γίνει θα το παζαρέψουμε... :P 

 

Τελικα λέει αφού θα το παζαρέψω που θα το παζαρέψω ας την βάλω 80

 

και λιγο πριν σηκώσει την αγγελία την βάζει 90 χαχαχαχα :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα exclusives θα παίξουν σημαντικότερο ρόλο. Με μια διαφορά 50-100 ευρώ υπέρ του xbox, πολύ θα προτιμήσουν ps5 λογο αποκλειστικών τίτλων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kostiger είπε

Καλα. Μεγιστος αναλυτης. Ουτε μπεκατσα στο ενα μετρο δεν χτυπαει.

Κυριολεκτικα δεν εχω δει ποτε προβλεψη του να επιβεβαιωνεται.

αχαχαχα εγραψες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φοβάσαι να πετύχεις δεν θα πετύχεις ποτέ . Ότι προωθεί αυτή εταιρεία είναι στην μετριότητα προς το κακό , Δεν υπάρχει ούτε μία καινοτομία στα τόσα χρόνια

  • Confused 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οτι φαίνεται καμία από τις δυο εταιρείες δεν καίγεται να πουλήσει, σε χαμηλές τιμές. Η Sony μάλλον αντιμετωπίζει θέματα με τους προμηθευτές σε ότι αφορά την τιμή των  parts, οπότε έχει αναθεωρήσει προς τα κάτω τις πωλήσεις του ps5 και η MS ενδιαφέρεται να βγάζει εύκολο χρήμα από τις συνδρομές, οπότε το φέρνει γύρω γύρω, λέγοντας ότι τα 2 πρώτα χρόνια  όλα τα games θα είναι crossgen και bc με τα απλά xbox one....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kundi είπε

Όταν φοβάσαι να πετύχεις δεν θα πετύχεις ποτέ . Ότι προωθεί αυτή εταιρεία είναι στην μετριότητα προς το κακό , Δεν υπάρχει ούτε μία καινοτομία στα τόσα χρόνια

Μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες στον χώρο . Λογικά έχεις δίκιο ... όλα μετριότητες ...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Oι  τιμες σε ps και xbox θα επηρεασουν σοβαρα τις αντιστοιχες των καρτων γραφικων οπως συνεβη και το 2014.

Ο ανταγωνισμος θα ειναι πιο σκληρος σε  σχεση με το παρελθον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες στον χώρο . Λογικά έχεις δίκιο ... όλα μετριότητες ...

Καλά το ότι είναι μια απο τις μεγαλύτερες δεν λέει και πολλά δεν ειναι η xbox εταιρία... της microsoft είναι άρα με το τρελό budget της microsoft να σπρώχνει το βαγόνι για να επιβληθεί η κονσόλα... δώσε και σε εμένα τα δις της microsoft και αν τον επόμενο χρόνο δεν κάνω μεγάλη μάρκα σε κονσόλα τρύπα μου την μύτη :P 

Βέβαια το ίδιο μπορείς να πεις και για τις άλλες αλλά το point μου είναι στο επιχείρημα σου δηλαδή το μεγάλο marketshare δεν ειναι επιχείρημα για την καινοτομία στην συγκεκριμένη περίπτωση. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...