Προς το περιεχόμενο

Πόσο κακό είναι το να μη δίνεις φιλοδώρημα σε διανομείς?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, MikeJ said:

Εγώ έχω το πρόβλημα ότι θέλω να δίνω (έστω ένα 10-15%) αλλά η κοπελιά είναι τσιγκούνα και μου τη λέει κάθε φορά :D

Οι κοπέλες είναι συνήθως, τσιγκούνες με τα δικά τους λεφτά, με των ανδρών, ποτέ...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχω μεγαλώσει με αμερικάνικα στάνταρτς,

Πάντα, ΠΑΝΤΑ, δίνω φιλοδώρημα, στον διανομέα, στον σερβιτόρο, ακόμη και στον ταχυδρόμο, στον YouTuber που παρακολουθώ και μαρέσει κλπ.

Γιατί ξέρω πολύ καλά, ότι με αυτό το tip (που το λένε στην Αμερική), με αυτό θα μπορεί ο άλλος/η να εξυπηρετήσει τις ανάγκες του και να ζήσει καλύτερα.

Όσο δουλεύω και με πελάτες, όσοι δίνουν tip τους δίνω κάτι επιπλέον για το ευχαριστώ η και δωράκι.

Σκεφτείτε πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα στην Ελλάδα αν ο ένας βοηθούσε τον άλλο έτσι.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δίνω πάντα φιλοδώρημα. Μερικές φορές όμως το έχω το μετανιώσει, γιατί ο ντελιβεράς συμπεριφέρεται λες και είναι δεδομένο, λες και έλα μωρέ τι έγινε. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

πάντως είναι άκρως αντιεπαγγελματικό να χει δηλώσει ανέπαφη παράδοση ο άλλος και να του χτυπάς το κουδούνι μέχρι να ανοίξει,  εγώ μπορεί να μη ξαναπαραγγείλω από εκεί εξαιτίας αυτού.

Δηλαδή εσύ θες να σου αφήσει τα πράγματα στην πόρτα και να φύγει χωρίς να χτυπήσει. Τι άλλο θα ακούσουμε.? Μην ψάχνεις αφορμές να δικαιολογήσεις την μιζέρια σου.

Όποιος γουστάρει δίνει όπως προείπαν όλοι, αλλά όποιος δεν δίνει δεν κάθεται να το κάνει θέμα στο ινσόμνια. Επίσης αν σε βρίζουν άσχημα γιατί δεν έδωσες φιλοδώρημα τότε άλλαξε φίλους.

 

4 λεπτά πριν, fnp είπε

Προσωπικά δίνω πάντα φιλοδώρημα. Μερικές φορές όμως το έχω το μετανιώσει, γιατί ο ντελιβεράς συμπεριφέρεται λες και είναι δεδομένο, λες και έλα μωρέ τι έγινε. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ;

Όχι άλλα μου έχει τύχει ντελιβεράς L' artig...no Πειραιάς να μην παίρνει το φιλοδώρημα. (Είχα πληρώσει ηλεκτρονικά και πήγα να του δώσω 1 euro και μου το έδωσε πίσω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Για να πω την αλήθεια αν η παραγγελία μου είναι σχετικά μικρή τότε δε δίνω πουρμπουαρ, από τη δική μου οπτική γωνία ο διανομέας πληρώνεται ήδη για να κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά και εφόσον δεν του άρεσε τότε ας μην την έκανε. Έτσι και αλλιώς όσο ένοχος είμαι εγώ άλλο τόσο είναι και ο εργοδότης του, εκείνος γιατι δε του δίνει αύξηση αν η δουλειά του είναι σκληρή και αντικειμενικά είναι αρκετά ζόρικη. Λες και εγώ έχω τα ίδια λεφτά με έναν εφοπλιστή ιδιοκτήτη σούπερμαρκετ....Έχω κατηγορηθεί πολλές φορές στο στυλ "ο άνθρωπος έχει τραβήξει τρελά ζόρια, δώστου 2Ε παραπάνω", μάλιστα κάποιες φορές έχω φάω σοβαρό βρυσίδι εξαιτίας αυτού. Εγώ δεν περνάω πολύ καλύτερα με τη δουλειά μου αλλά κανείς δε μου δίνει φιλοδώρημα οπότε δε καταλαβαίνω αυτή τη λογική. 

Μία από αυτές τις μέρες έκανα μία τεράστια παραγγελία, κάπου 130Ε ψώνια από σούπερμαρκετ όπου τα ανέβασε ο άνθρωπος 2 ορόφους λόγω έλειψης ανσανσέρ, ήταν από τις λίγες φορές που θα έδινα φιλοδώρημα γιατί όκ ήταν βαρύ αυτό που έκανε αλλά δεν είχα μετρητά, εδώ πάλι ένοχη είναι η εταιρία τους που δεν έχει επιλογή να αφήνεις τιπ μέσω της σελίδας όπως έχει πχ το efood. Όπως και να χει παρατήρησα τόσο στο συγκεκριμένο διανομέα όσο και σε άλλους ότι προσπαθούν να πετύχουν επαφή μαζί σου μπας και πάρουν το φιλοδώρημα, μάλιστα αυτό το κάνουν ακόμη και αν έχεις δηλώσει ανέπαφη παράδοση. Σπάνια διανομέας άφησε κάτι έξω από τη πόρτα μου και έφυγε, οι περισσότεροι χτυπάνε τα κουδούνια με την ελπίδα ότι θα βγεις και θα τους δώσεις το φιλοδώρημα, τούλαχιστον έτσι τους ψυχολογώ. 

Δε νομίζω ότι έχει νοήμα να είσαι σε μία δουλειά απλά για να δεις άυξηση μέσω φιλοδώρηματος. Αν δουλεύεις σε κανά εστιατόριο στη μύκονο τότε μπορεί αν είσαι πολύ τυχερός να σου τύχει μία καλή αλλά τώρα για σούπερμαρκετ δε ξέρω....πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο αύξηση βλέπουν στα εισοδήματα τους μέσω αυτών των πρακτικών, πάντως είναι άκρως αντιεπαγγελματικό να χει δηλώσει ανέπαφη παράδοση ο άλλος και να του χτυπάς το κουδούνι μέχρι να ανοίξει,  εγώ μπορεί να μη ξαναπαραγγείλω από εκεί εξαιτίας αυτού. Εδώ μία άλλη φορά πάλι σε ανέπαφη παράδοση είχε κατέβει ο διανομέας στο ισόγειο και όταν με άκουσε να βγαίνω ανέβηκε να με ενημερώσει για τα ψώνια και χωρίς μάσκα παρακαλώ. Απίστευτα πράγματα.

Τέλος πάντων, είναι κακή συμπεριφορά να μη δίνεις φιλοδώρημα? 

Πως δείχνεις στα μάτια του διανομέα όταν δε του το δίνεις? διότι κανονικά ένας πελάτης μίας εταιρίας είναι πάντα κάτι θετικό αλλά εδώ μπορεί να είσαι πελάτης αλλά να δείχνεις μισητός που δε κάνεις αυτό το πράγμα.

Πως ακριβώς γίνετε η ανέπαφη παράδοση από σουπερμάρκετ?

Μήπως χτυπούν το κουδούνι για να υπογράψεις το παραστατικό που συνοδεύει τα προϊόντα ?

Άντε και τα άφησαν έξω από την πόρτα σου, εάν δεν τα παραλάβεις η ισχυριστεις ότι δεν σου παραδόθηκαν ?

130 ευρώ σε σούπερ μάρκετ είναι ένα καρότσι ψώνια, δηλαδή θα τα αφήσει ο υπάλληλος χωρίς έστω οπτική επαφή γιατί κάποιος  επιθυμεί ανέπαφη παραλαβή ?? Ακούτε τι λέτε ??? Ανέπαφη παραλαβή σε ψώνια από σουπερμάρκετ ?????

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Makis38 είπε

5.6% έδωσε. Μια χαρά είναι...

Τα 10 λεπτά στα 8.9 ευρώ είναι 5.6%; Για 1.15% μου μοιάζει. Και όχι δεν είναι μια χαρά. Μόνο αν έχεις κάνει αυτό το επάγγελμα μπορείς να εκτιμήσεις την αξία που έχουν τα 50 λεπτά ή το 1 ευρώ. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...