Προς το περιεχόμενο

Μαυρες οθόνες σε κάθε αλλαγή μέσα στο κουτί!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στα όρια να ανοίξω έναν λάκο και τα θάψω όλα ρε παιδιά ειλικρινά. Εχω την μητρική 970A-UD3P, πρόσφατα γύρισα σε windows 10 (ανάθεμα την ώρα) και εχω κάνει 3-4 φορμάτ.

Κάνω φορμάτ, άντε λέω σταθερό σύστημα επιτέλους. Είχα θέμα με τον χώρο μέσα, άντε λεω ας αλλάξω λιγο τα καλώδια. Συμαζευω, αναβω PC νεκρα. Μαυρες οθόνες. Πάτησα 5-10 hard reset. Ξαφνικά βλέπω αναβει οθόνες άντε λεω ωραια. Boot sector κατεστραμένο. Ω να σου γα... (λέω)

Φορμάτ, όλα από την αρχή. Είχα θέμα με ένα card reader internal. Άντε λεω θα το βγάλω. Το βγάζω, παλι μαυρες οθόνες. Σταδι*λ* λέω, βγάζω τα πάντα καλώδια κλπ ξηλώνω GPU περνάω ξανά με καντήλια φορτώνω τα πάντα και ευτυχώς γλίτωσα το 5ο φορμάτ. (αναφέρω επάνω μονο μια από τις διάφορες περιπρώσεις).

Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι έκανε η μητρική μου καμια 10 ημέρες να δει το P0 ως first boot device. Όλα τα εβλεπε, όλα. Δευτερους δίσκους, DVDR, το στικ στο πίσω μέρος του pc για το φορμάτ, μανία να μη βλέπει τον C που ήθελα να κάνω φορματ. Είτε στο P0, είτε στο P1 είτε οπου και να τον εβαζα. (δεν μου τον εμφάνιζε στο priority αλλά με άφηνε να κάνω boot από το bios)

Τελικά ως εκ θαύματος ξαφνικά τον είδε. Τι γίνεται ρε παιδιά; Κάθε φορά που κουνάω καλώδιο εκει μέσα θα μου μαυρίζει ο τόπος; Και γιατί πολλές φορές δε μου βγάζει τις θύρες στο boot priority;
Είναι θέμα μητρικής μυρίζομαι (για αυτο και την έγραψα) αλλά για πείτε, το έχετε πάθει; τι φταίει;

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ οτι ένα clear cmos το έκανες, έτσι; Από κει και πέρα και του ρίχνεις κι ένα φύσημα μπας και έχει καθίσει σκονίτσα πουθενά και σου κάνει μαγκιές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Να φανταστώ οτι ένα clear cmos το έκανες, έτσι; Από κει και πέρα και του ρίχνεις κι ένα φύσημα μπας και έχει καθίσει σκονίτσα πουθενά και σου κάνει μαγκιές;

Clear cmos δε γνωρίζω τι είναι. 😳 I'll google it.

Απο θέμα σκόνης και βρωμιάς είναι καθαρό, καθαρίζω μερα παρα ημέρα ανεμιστηράκια και 1 φορά κάθε 15 ημέρες μέσα, που σχετικά καθαρά είναι, αλλά για να εχω ησυχο κεφάλι με θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Clear cmos δε γνωρίζω τι είναι. 😳 I'll google it.

Απο θέμα σκόνης και βρωμιάς είναι καθαρό, καθαρίζω μερα παρα ημέρα ανεμιστηράκια και 1 φορά κάθε 15 ημέρες μέσα, που σχετικά καθαρά είναι, αλλά για να εχω ησυχο κεφάλι με θερμοκρασίες.

Δες στο κόκκινο κυκλάκι 2 πινάκια. Από πανω λέει clr_cmos. Πάρε ένα κατσαβίδι και ένωσέ τα.

2084805_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες ιδεες αφου εκανες εργασιες και τα προβληματα ( υποθετω δεν το ξεκαθαριζεις ) ξεκινησαν μετα απο αυτες:

- τσεκαρεις εαν η ψυκτρα του επεξεργαστη παταει καλα

- βγαζεις, καθαριζεις με προσοχη και ξανατοποθετεις τις ram

- τσεκαρεις καλα την επιφανεια της μητρικης οπως και γυρω και κατω απο αυτην μην τυχον εχει πεσει καπου καμμια βιδουλα ή αλλο μεταλλικο σκουπιδι και κανει επαφη

- ελεγχεις ξανα ολα τα καλωδια μην τυχον και καποιο ειναι τσακισμενο ή τραυματισμενο

- καλο θα ειναι αφου εχεις και θεματα με τον δισκο, να αλλαξεις με ενα αλλο και καινουργιο το data καλωδιο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kostas88KG είπε

 

Απο θέμα σκόνης και βρωμιάς είναι καθαρό, καθαρίζω μερα παρα ημέρα ανεμιστηράκια και 1 φορά κάθε 15 ημέρες μέσα, που σχετικά καθαρά είναι, αλλά για να εχω ησυχο κεφάλι με θερμοκρασίες.

Μου εξάπτεις τη φαντασία να δω το εσωτερικό του κουτιού σου με τόση καθαριότητα που κάνεις ?? (μερικές φώτο θα ήταν κατατοπιστικές )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...