Προς το περιεχόμενο

Καινούρια μηχανή


GeorgeHellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, SoulisMafia είπε

Πάντως φίλε μν φοβάσαι τα άλογα του cb είναι 4κυλινδρο το οποίο σημαίνει ότι είναι πολύ ήπιο , θεωρώ ότι το μτ 07 είναι πιο απότομο στα χαμηλά όπου χρησιμοποιείται η μηχανή συνήθως.

Ανέβηκα επάνω στο cb650 f. Τρελάθηκα. Πιο χαμήλο από το μτ03 νοιωθεις πιο σίγουρος. Δεν πατάω μύτες πατάω μισό παπούτσι. Κάπου στα 1.68 είμαι.Άνετο δεν έχει μπούγιο μπροστά. Όρθια ωραία θέση . Δεν ειμουν σκυφτός οπως στο μτ.Μαλακή ωραία σέλα.Δεν ξέρω μου άρεσε παρά πολυ.Με λίγα λόγια το r πάει στα 7800 το r neo στα 8 8100. Ποιοτητα Φιλε ποιοτητα.τα 8000 που ζητάει είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ανέβηκα επάνω στο cb650 f. Τρελάθηκα. Πιο χαμήλο από το μτ03 νοιωθεις πιο σίγουρος. Δεν πατάω μύτες πατάω μισό παπούτσι. Κάπου στα 1.68 είμαι.Άνετο δεν έχει μπούγιο μπροστά. Όρθια ωραία θέση . Δεν ειμουν σκυφτός οπως στο μτ.Μαλακή ωραία σέλα.Δεν ξέρω μου άρεσε παρά πολυ.Με λίγα λόγια το r πάει στα 7800 το r neo στα 8 8100. Ποιοτητα Φιλε ποιοτητα.τα 8000 που ζητάει είναι οκ.

Ναι η τιμή του είναι καλή θεωρώ για αυτά που δίνει δλδ πιστεύω δικαιολογεί τα 1500 από το μτ με τα άλογα, την ποιότητα,τα πιρούνια, την οθόνη κτλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μια γνωμη μετά από περίπου 20 χρόνια μηχανες μεγαλες-μικρες-μεσαιες, γυμνες-supersport-on/off-motard , καινούριες και μεταχειρισμένες κτλ.κτλ

Πάρε αυτό που σου αρέσει στο μάτι πιο πολύ από όλα και όσο πιο πολλά κυβικα μπορείς βάσει budget.

Για εμένα οποιοδήποτε είδος μηχανής κάνει για όλες τις χρήσεις (οκ, με κάποιους minimum συμβιβασμούς) εκτός βέβαια από μετακίνηση τύπου delivery, γύρω γύρω όλη μέρα.

Αν σου αρέσει στο μάτι και στην αίσθηση, πας ανετοτατα με 1000αρι supersport κάθε μέρα στην δουλειά σου εντός πόλης και το χαίρεσαι και εκτός.

Επίσης όσο αφορά τα κυβικά, εκτός από τα τέλη κυκλοφορίας που και πάλι μιλάμε για +50€ περίπου τον χρόνο δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να επιλέξεις πχ 650 αντί για 1000. Ίδια σχεδόν σέρβις, λάστιχα κτλ κτλ.

Πάρε κάτι εντός budget σου που να το βλέπεις παρκαρισμένο και να χαμογελάς, απλά. Και μην απορρίπτεις εντελώς τα τελευταίας τεχνολογίας μεταχειρισμένα γιατί με τα χρήματα σου βρίσκεις μηχανάκι σχεδόν καινούριο σε μεγαλύτερη κατηγορία.

Για οικονομία παπί και τέλος. Δεν θέλω να πείσω κανέναν η να διαφωνήσω, μια γνωμη..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκανα σημερα μια βόλτα στα καταστηματα της λαρισας. Δηλαδη γιαμαχα και χοντα :P Α περασα και απο ενα πρωην εξουσιοδοτημένο σουζουκι, που μου είπε μπορει να παραγγέλνει καινουρια. Εχουμε και λεμε. ΚΑΝΕΝΑ δεν εχει στην έκθεση του καποια απο αυτα που ψαχνω. Πιρνω τηλεφωνο Τρίκαλα, ουτε εκει η χοντα εχει καποιο απο τα 650αρια στην έκθεση. Η γιαμαχα ειχε τρεισερ και μτ. Οποτε μαλλον η παραγγελία θα γινει στα τυφλα. Πηρα τιμη για το cbr 650r στα 8600 τελική απο 9000. Ειναι υτο που μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά, και ασ ειναι λιγο πιο σκυφτο ως σπορτ τουρερ. Απλα θα είμαι πιο προσεκτικός στη πόλη, αφου δεν "στρίβει" τοσο, οσο τα γυμνα. Το cb 650r στα 8κ τελική, οπως ειχε πει και ο συμφορουμιτης. Μεταξυ των 2 λεω να κανω την υπερβαση για το cbrλογω εμφάνισης, παρόλο που ο πωλητης μου πρότεινε το γυμνο. 

Τέλος για να μην κουράζω, να σας πω οτι μαλλον παω για το κόκκινο έναντι του μαυρου, αν και τα 2 μου φαίνονται όμορφα.(θελω κι τη δική σας γνώμη στο χρωμα :p). Γενικα προβληματα δεν εχω διαβάσει για το συγκεκριμένο μηχανακι (cbr 650r) εκτος αν κου ξέφυγε κατι.. Ευχαριστώ οσους φτασανε εδω κάτω. Το ποστ για την επιλογη αμαξιού δεν θα το φτασουμε ποτε χχαχαχα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο πηρες την σψστη απόφαση για μένα, οσο για τα δεν στρίβει στην πολη, αυτο μετα τοσες τοσε μοτοσυκλέτες δεν το εχω καταλάβει.

Οσο για το χρωμα αν αγοραζα εγω θα επερνα το μαυρο, αλλα αυτο ειναι καθαρά προσωπικό θέμα.

Οταν το παρεις θέλουμε φωτο, πάντα όρθιος και καλά χιλιόμετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο το cbr650r.  Πολυ καλή επιλογή αφού θες ss.   
Μαυρο θα σου έλεγα και εγω .

Να δω εγω τι θα πάρω.Στα άλογα που θέλω μόνο το z650 μου αρέσει και μου κάνει αλλά 7700 με την έκπτωση μετρητής  είναι πολλά. το μτ07 ούτε θέλω να το δω αλλά το δίνει σε πολυ καλή τιμή , sv650 πολυ άβολη σέλα. Ότι θα το πάρω κάτι αυτό είναι σίγουρο για να έχω πάλι δυο δίκυκλα στο γκαράζ. Θέλει πολυ σκέψη.

υ.γ μα καλά τωρα 8000 για το z650 ενώ οι άλλοι δυο τα έχουν 6800 και 6500. Έλεος δλδ . Για αυτό και δεν πουλάει τίποτα.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πωλουσε που δεν πωλουσε το z650 τωρα το σκοτωσαν. Εμενα η αντιπροσωπεια στη θεσσαλονικη μ αφηνε 8150 το cb650r και 100ε για πινακιδες,μου φαινεται θα αλλαξω νομο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέβηκα θεσσαλονίκη, πήρα τα πάντα από εξοπλισμούς και λογικά αύριο πάω για τη παραγγελία. Τελευταία ερώτηση, πιστεύετε θα είναι πολύ σκυφτό για μέσα στη πόλη? (Το cbr 650r)

Πήρα: Κράνος: Shoei NXR (matte black)

       Μπουφάν: Alpinestars Volcano Drystar

       Μποτάκια: Alpinestars Faster 3 Drystar

       Παντελόνι:Richa everest (ένα απλό μιας και να μην κορροϊδεδυόμαστε, μονο σε ταξιδάκια θα το βάζω)

       Γάντια: υφασμάτινα καλοκαιρρινά (με προστασία)

Untitled.png

Επεξ/σία από GeorgeHellas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update. Το έκλεισα σήμερα, σε μάυρο. (τελευταίο είπε ο πωλητής, δεν τον πιστεύω :P )

Πάω αύριο για τις προκαταβολές και τα χαρτιά.

Ελπίζω να μου ταιριάξει χαχα, Θα επανέλθω με φωτογραφίες όταν με το καλό μου έρθει!

Επεξ/σία από GeorgeHellas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Update. Το έκλεισα σήμερα, σε μάυρο. (τελευταίο είπε ο πωλητής, δεν τον πιστεύω :P )

Πάω αύριο για τις προκαταβολές και τα χαρτιά.

Ελπίζω να μου ταιριάξει χαχα, Θα επανέλθω με φωτογραφίες όταν με το καλό μου έρθει!

Μπραβο Φιλε. Καλοτάξιδο. Κρανακι το ίδιο έχουμε . Μόνο που Εγω τα έχω ολα dainese .

Φοβερό χρωμα το μαύρο. Έκανες την σωστή επιλογή.  Θελουμε φωτό και εντυπώσεις .

Στις 25/5/2020 στις 10:02 ΜΜ, SoulisMafia είπε

Δεν πωλουσε που δεν πωλουσε το z650 τωρα το σκοτωσαν. Εμενα η αντιπροσωπεια στη θεσσαλονικη μ αφηνε 8150 το cb650r και 100ε για πινακιδες,μου φαινεται θα αλλαξω νομο. :P

Ετσι είναι. Το ζ είναι το ιδανικό για ότι θέλω.ποιοτικο 70hp όμορφο . Αλλά 7500 κας είναι πολλά.Σεπτεμβρη θα γίνει αγορά. Αν πέσει στα 7 θα το πάρω. ( βλέπω τιμές Γερμανία Γαλλία 7200 έχει )

Y.γ το  cb650r 7950 τελειωμένο αλλά ένας αλλος που πήγα θα κάνει καλύτερη τιμή.Το σκεφτομε σοβαρά αυτό γιατί ρώτησα και μου είπαν μπορεις να το πάρεις περιορισμένο α2 50hp και όταν το μάθεις το ανοίγεις. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mp123 είπε

Μπραβο Φιλε. Καλοτάξιδο. Κρανακι το ίδιο έχουμε . Μόνο που Εγω τα έχω ολα dainese .

Φοβερό χρωμα το μαύρο. Έκανες την σωστή επιλογή.  Θελουμε φωτό και εντυπώσεις .

Ετσι είναι. Το ζ είναι το ιδανικό για ότι θέλω.ποιοτικο 70hp όμορφο . Αλλά 7500 κας είναι πολλά.Σεπτεμβρη θα γίνει αγορά. Αν πέσει στα 7 θα το πάρω. ( βλέπω τιμές Γερμανία Γαλλία 7200 έχει )

Y.γ το  cb650r 7950 τελειωμένο αλλά ένας αλλος που πήγα θα κάνει καλύτερη τιμή.Το σκεφτομε σοβαρά αυτό γιατί ρώτησα και μου είπαν μπορεις να το πάρεις περιορισμένο α2 50hp και όταν το μάθεις το ανοίγεις. 

Δεν νομιζω οτι χρειάζεται να το περιορισεις.. μεχρι τις 5.000 θα ειναι σχετικα αδύναμο. Μην ξεχναμε οτι πολλες σχολές οδηγων κανουν μαθηματα με 600αρια στα 100 αλογα.(fazer, gsr, hornet κλπ). Καλυτερα μην μπλέξεις με εγκεφαλους κλπ. 

Και το πιο σημαντικό. Είτε αναμεσα στα ποδια σου έχεις 50 αλογα, είτε 150, ειναι στο μυαλο σου και στο δεξι σου χερι πως θα τα διαχειριστείς.

Παρε αυτο που σου αρέσει περισσοτερο, δεν θα μας σωσουν 1000-2000 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/05/2020 at 21:05, GeorgeHellas said:

Ανέβηκα θεσσαλονίκη, πήρα τα πάντα από εξοπλισμούς και λογικά αύριο πάω για τη παραγγελία. Τελευταία ερώτηση, πιστεύετε θα είναι πολύ σκυφτό για μέσα στη πόλη? (Το cbr 650r)

Πήρα: Κράνος: Shoei NXR (matte black)

       Μπουφάν: Alpinestars Volcano Drystar

       Μποτάκια: Alpinestars Faster 3 Drystar

       Παντελόνι:Richa everest (ένα απλό μιας και να μην κορροϊδεδυόμαστε, μονο σε ταξιδάκια θα το βάζω)

       Γάντια: υφασμάτινα καλοκαιρρινά (με προστασία)

Untitled.png

Όχι γιατί αυτά τα CBR που κυκλοφορούν πλέον δεν είναι καθαρόαιμα Supersport, όπως το CBR 600RR. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχουν τα clip on, πάνω απο την πλάκα του τιμονιού που συνεπάγεται πιο όρθια θέση οδήγησης και πιο άνετη. Καλορίζικη και καλά χιλιόμετρα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε η μηχανή, περιμενω τις πινακίδες απο βδομαδα. Μολις την εχω στα χερια μου θα ερθουν και οι φωτογραφιες :) Αλλη μια ερώτηση. Εχω βαλει σαν εξτρα το συναγερμό. Σκεφτομουν, να βαλω και μανιταρια στο πλασιο; Αξιζει ή καλυτερα να πληρώνω πλαστικά σε περίπτωση πτωσης; (Εννοείται στατική ή με ελάχιστα χιλιομετρα). Για να μην έχουμε κανενα θεμα με το πλαισιο ρωταω.

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...