Προς το περιεχόμενο

Junior λογαριασμούς για παιδιά 7-17 ετών παρουσιάζει η Revolut


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Είναι καινούργιο άρα πρέπει να το φοβάμαι... 

Δηλαδή εσείς δεν δίνετε λεφτά στα παιδιά σας για το σχολείο στην γιορτή τους κτλ; Ε τι διαφορά έχει αυτό; ίσα ίσα καλύτερα γιατί το παιδί καταλαβαίνει την αξία του χρήματος μιας και βλέπει στο ιστορικό του πως οι αποφάσεις του να ξοδέψει επηρεάζουν το τελικό ποσό που του απομένει... όταν του δίνεις ένα 20 ευρώ ας πούμε και το φάει δεν καταλαβαίνει πως το έφαγε καταλαβαίνει μόνο την απώλεια όταν τελειώσουν όλα τα χρήματα (εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα μικρός)  έχοντας όμως chart με έξοδα έσοδα νιώθει καλύτερα πως χρησιμοποιεί το χρήμα  (όπως εγώ έφηβος με paypal ) 

Εγώ θα έλεγα οτί ισχύει το αντίθετο.. Άλλο να βλέπεις έναν αριθμό να ανεβοκατεβαίνει και άλλο να σου τελειώνουν τα λεφτά από τα χέρια/τσέπες..

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To να αποταμιευει στην revolut ειναι κακο. Το να ζητιανευει απο αγνωστους και συγγενεις για να λεει τους 3 πρωτους στιχους απο τα καλαντα ειναι εθιμο. Γι αυτο θα ειμαστε μια ζωη 800 χρονια πίσω απο τον πολιτισμο. γιατι μας αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nefos78 είπε

τι να πρώτο πώ? το ότι βάζουν σε ένα τρυπάκι χρηματοκαταναλωτή ένα 7χρονο?Ας ξεκινήσω με αυτό...

Ενώ όταν παίρνει τα λεφτά στο χέρι, τα χάνει κλπ είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Εγώ θα έλεγα οτί ισχύει το αντίθετο.. Άλλο να βλέπεις έναν αριθμό να ανεβοκατεβαίνει και άλλο να σου τελειώνουν τα λεφτά από τα χέρια/τσέπες..

Εσύ μιλάς σαν ενήλικας που δουλεύει 8ώρο + και τρέχει να πληρώσει λογαριασμούς κτλ... άλλο αυτό και άλλο όταν είσαι παιδί και σου δίνουν χαρτζιλίκι... 

 

Για εμένα τουλάχιστον απο τότε που είχα οπτική επαφή με τις συναλλαγές προγραμμάτιζα καλύτερα το budget μου τα παιδιά (πάλι κρίνοντας απο εμένα και γνωστούς μου στο σχολείο) δεν έχουν καλή αίσθηση του τι ξοδεύουν πχ δεν καταλαβαίνουν για πότε τους τελείωσαν τα χρήματα στην εκδρομή ή το χαρτζιλίκι της βδομάδας κτλ γιατί κάνουν μικροσυναλλαγές πχ μια σοκολάτα εδώ, αυτοκολλητακια εκει.. κτλ  ή τώρα συνδρομή στο spotify/συνεταιρικό netflix παραγγελία απο e-food κτλ

 

ενώ τώρα αν τελειώσουν τα χρήματα με τον ίδιο τρόπο θα πει "για κάτσε πως φύγανε εγώ 2,3 μονόευρες σοκολάτες θυμάμαι να πήρα και μια πίτσα" και θα μπεί να δει τις κινήσεις και θα αντιληφθεί πως δεν πήρε 2,3 σοκολάτες του ενός ευρώ αλλά 5 και πως δεν ήταν του ενός ευρώ αλλά 1.25 και άρα δεν ξόδεψε ούτε 2,3 ευρώ που νόμιζε ούτε όμως κοντά στα  5 αλλά 6.25 και θα δει πως μαζί με την pizza ήταν και κόλα και μάλιστα ενάμιση λίτρο 3 ευρώ και θα θυμηθεί ότι έδωσε και για το συνεταιρικό netflix

 

και άρα την επόμενη φορά θα το σκεφτεί να πάρει κιάλλη σοκολάτα πχ θα πάρει μια αντί για δύο (γιατί θα βγει 2,5 ευρώ και δεν μπορεί να χαλάσει πάνω απο 2 αν θέλει να βγάλει την βδομάδα) ή θα ψάξει για φθηνότερη σοκολάτα κτλ κτλ κτλ 

 

Εγώ έτσι "ξύπνησα" στην εφηβική μου ηλικία κοιτώντας e-banking και paypal αν είχα τέτοιο app στο κινητό ίσως ξυπνούσα νωρίτερα και τώρα ακόμη το να έχω βάσει δεδομένων με έσοδα και έξοδα στον υπολογιστή έχω πολύ πιο ξεκάθαρη εικόνα για την αγοραστική μου δύναμη και τις δυνατότητες αποταμίευσης μου 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Πέρα απο όλα τα άλλα, να σχολιάσουμε μήπως το οτι η εφαρμογή λειτουργεί σε smartphone. 

Και μιλάμε για παιδιά ηλικίας 7! εως 17...

Ναι γιατί τα σημερινά 7χρονα δεν έχουν πιάσει smartphone...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Πέρα απο όλα τα άλλα, να σχολιάσουμε μήπως το οτι η εφαρμογή λειτουργεί σε smartphone. 

Και μιλάμε για παιδιά ηλικίας 7! εως 17...

εγώ πήρα το πρώτο μου κινητό στην 6η δημοτικού δηλαδή το 1999 δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο το 2020 να έχουν smartphone σε τέτοια ηλικία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την ιδια λογικη τοτε να βγαλουν δίπλωμα οδηγησης και να τους στελνουμε για δουλεια. Ετσι θα εχουν να κονομανε περισσότερα αυτοι που τα προκαλουν ολα αυτα. Τετοια απληστία πια εχει καταντησει αηδια. Νομιζω πως μεχρι και πριν 2 - 3 χρονια η τεχνολογια ειχε φτασει σε ενα καλο επίπεδο, πλεον για οσα εχει προσφερει φροντιζει να στα πασαρει με το ετσι θελω αλλα και να στα αρπαζει με τον ιδιο τροπο.

Επεξ/σία από ThodorisFel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το βρίσκω άψογο, έχω παρατηρησει πως ο περισσότερος κόσμος φροντίζει ώστε τα εξοδα του να ειναι ίσα με το μισθό του (μου μενουν 250 ευρώ, άρα ας πάρω ένα Nintendo Switch Lite), θα πρεπει να μαθει καποιος απο μικρος να βαζει ενα μερος απο τα περισσευουμενα στην άκρη και ψηφιακά είναι αρκετά πιο βολικό. Βεβαια σαν το "ποσα να εχει αραγε ο κουμπαρας;" δεν υπάρχει. (για να προλάβω σχόλια, αναφερομαι σε άτομα που τους περισσεύουν.)

Το μόνο που δε μου αρέσει είναι το 7χρονο με το smartphone βεβαια, αν το παιδι θες να μαθει απο τεχνολογία δωσε του εναν offline υπολογιστή με αρκετά εργαλεία μέσα να εχει γινει άσσος μεχρι το τέλος του Δημοτικού και αυτόματα θα είναι άσσος και σε κινητά και οτιδήποτε αλλο smart..

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThodorisFel είπε

Με την ιδια λογικη τοτε να βγαλουν δίπλωμα οδηγησης και να τους στελνουμε για δουλεια. Ετσι θα εχουν να κονομανε περισσότερα αυτοι που τα προκαλουν ολα αυτα. Τετοια απληστία πια εχει καταντησει αηδια. Νομιζω πως μεχρι και πριν 2 - 3 η τεχνολογια ειχε φτασει σε ενα καλο επίπεδο, πλεον για οσα εχει προσφερει φροντιζει να στα πασαρει με το ετσι θελω αλλα και να στα αρπαζει με τον ιδιο τροπο.

εγώ δεν βλέπω λογική σε αυτό που λες...

 

Το να βγάλουν δίπλωμα οδήγησης (που εγώ πιστεύω πρέπει να μπορούν απο τα 16 τουλάχιστον όπως γίνεται σε άλλες χώρες) ειναι επιπλέον ευθύνη... εδώ δεν υπάρχει καμιά επιπλέον ανάδοση ευθύνης... εκτός αν εσύ δεν δίνεις λεφτά στα παιδιά σου. 

 

Απλά ο τρόπος γίνεται πιο παραγωγικός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα θα έχει μέσα χρήματα, όχι κουκιά, δεν αλλάζει κάτι. Αν σε κάποιους φαίνεται ξένο όλο αυτό ή δεν τους αρέσει οκ. 

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει εξέλιξη επειδή σε κάποιους δεν αρέσει. 

Προσωπικά δεν έχω δει κάποιο επιχείρημα που να το καθιστά αρνητικό. Και χωρίς επιχειρήματα δυστυχώς δε μπορείς να πείσεις κανέναν.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συμπαθατε τοτε που νοσταλγώ τις ρετρο εποχες με 5χιλιαρο τον Κολοκοτρώνη και 10χιλιαρο τον Παπ να ακουμπανε το τραπεζι και να εχουμε 7 βαθμους της κλιμακας ριχτερ. Μας εδιναν 100 η 150 δραχμες την ημερα στο δημοτικο και με αυτο θα περναμε το κολατσιο μας. Μολις τελειωνε το σχολείο και ανοιγαμε την πορτα του σπιτιού μας η σκεψη μας ηταν μονο πως θα την κοπανησουμε παλι να παμε για μπαλα η βολτα με ποδηλατο και οχι πως θα αποβλακωθουμε στα smartphone στα pc με fortnite.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...