Προς το περιεχόμενο

LED πισω φωτα πορειας


PPlus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

αντικατεστησα προσφατα στο αμαξι μου (mitsubishi colt 2010 1.1) τα πισω φωτα πορειας και τα αλαρμ με λυχνιες led. Παρατηρησα πως οταν παταω το φρενο φωτιζουν η γενικα με τις σημασνεις αλλα δεν μενουν ανοιχτα ως φωτα πορειας και απλα μολις αφησω το φρενο παραμενουν σβηστα τι πρεπει να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, PPlus είπε

Καλησπερα,

αντικατεστησα προσφατα στο αμαξι μου (mitsubishi colt 2010 1.1) τα πισω φωτα πορειας και τα αλαρμ με λυχνιες led. Παρατηρησα πως οταν παταω το φρενο φωτιζουν η γενικα με τις σημασνεις αλλα δεν μενουν ανοιχτα ως φωτα πορειας και απλα μολις αφησω το φρενο παραμενουν σβηστα τι πρεπει να κανω ;

Μήπως έβαλες πχ w21w λάμπες και όχι w21/5w που είναι για δύο διαφορετικές φωτεινότητες;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει 2 επαφων stop και πορειας, δυστυχως δεν κρατησα την συσκευασια αλλα σιγουρα ειναι για 2 διαφορετικες φωτεινοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, PPlus είπε

Καλησπερα,

αντικατεστησα προσφατα στο αμαξι μου (mitsubishi colt 2010 1.1) τα πισω φωτα πορειας και τα αλαρμ με λυχνιες led. Παρατηρησα πως οταν παταω το φρενο φωτιζουν η γενικα με τις σημασνεις αλλα δεν μενουν ανοιχτα ως φωτα πορειας και απλα μολις αφησω το φρενο παραμενουν σβηστα τι πρεπει να κανω ;

βάλε τις άπλες λάμπες και άσε τα led, xenon κλπ καραγκιοζιλίκια

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PPlus είπε

Παρατηρησα πως οταν παταω το φρενο φωτιζουν η γενικα με τις σημασνεις αλλα δεν μενουν ανοιχτα ως φωτα πορειας και απλα μολις αφησω το φρενο παραμενουν σβηστα τι πρεπει να κανω ;

να πας να στα συνδέσει κάποιος που ξέρει. Δεν είναι βγάζω τα παλιά συνδέω τα καινούρια και τέλος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εκανα την αλλαγη γιατι καηκαν τα παλια και εχω ακουσει πως ζεστενονται λιγοτερο κρατανε παραπανω και φωτιζουν καλυτερα τα led. Επισης τωρα τα εχω πληρωσει οποτε κραμα τα λεφτα 

 

Ηλπιζα να τα φτιαξω μονος για να γλυτωσω την βαβουρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PPlus είπε

Ηλπιζα να τα φτιαξω μονος για να γλυτωσω την βαβουρα

τότε κάτσε διάβασε ή μπες στο διαδίκτυο να βρεις οδηγίες για το πως συνδέονται τα διάφορα καλώδια και που. Αλλιώς πήγαινε σε κανέναν που ξέρει πριν σβήσουν τελείως και εμπλακείς σε κανένα ατύχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε τα μπροστα να το καταλαβω να τα πειραξεις "για να βλεπεις καλυτερα" αν και πιστευω οτι περισσοτερο για λογους αισθητικης γινεται. Αλλα τα πισω?

Πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογειο να στα συνδεσουν σωστα, θα σε κεντραρει καποιος κανα βραδυ και θα βρεις τον μπελα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Αλλα τα πισω?

Πολλά παλιότερα αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες είχαν LED φώτα φρένων απο το εργοστάσιο, ενώ όλα τα υπόλοιπα ήταν συμβατικά.

Ο λόγος είναι οτι τα LED ανάβουν σχεδόν ακαριαία, σε αντίθεση με τις συμβατικές λάμπες που θέλουν 150-200 ms μέχρι να φτάσουν σε πλήρη φωτεινότητα.

Τα στοιχεία δείχνουν οτι αυτό μειώνει λίγο τις συγκρούσεις απο πίσω.

https://crashstats.nhtsa.dot.gov/Api/Public/ViewPublication/811712

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tutuyo είπε

Αντε τα μπροστα να το καταλαβω να τα πειραξεις "για να βλεπεις καλυτερα" αν και πιστευω οτι περισσοτερο για λογους αισθητικης γινεται. Αλλα τα πισω?

Πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογειο να στα συνδεσουν σωστα, θα σε κεντραρει καποιος κανα βραδυ και θα βρεις τον μπελα σου

εν το μεταξύ αυτό το μπροστά είναι πολύ κακό, μα πάρα πολύ κακό στον απέναντι που έρχεται, δηλαδή εγώ και όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι. ένας βλέπει καλύτερα και 5 χειρότερα )))))

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ritchie77 είπε

να πας να στα συνδέσει κάποιος που ξέρει. Δεν είναι βγάζω τα παλιά συνδέω τα καινούρια και τέλος

Αν έχεις τις σωστές λάμπες ΕΊΝΑΙ βγάζω τα παλιά και συνδέω τα καινούργια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Αν έχεις τις σωστές λάμπες ΕΊΝΑΙ βγάζω τα παλιά και συνδέω τα καινούργια... 

Αν κατάλαβα καλά το αυτοκίνητό του δεν είχε led, είχε τα απλά και ήθελε να τα κάνει led. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Αν κατάλαβα καλά το αυτοκίνητό του δεν είχε led, είχε τα απλά και ήθελε να τα κάνει led. 

Ε ναι… πχ αν θέλεις να αντικαταστήσεις μια Τ20-Τ10-Τ16-W21/5W-7443 κλπ κλπ λάμπα αλογόνου με μια λεντ, δεν είναι και καμία τρομερή επιστήμη…

Απλά βγάζεις την αλογόνου και τοποθετείς την λεντ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ηταν κανονικες οι λαμπες και απλα οι led δεν λειτουργουν σωστα και αποτι φινεται λογο των χαμηλων watt παιζει να μην φωτιζουν οπως θα επρεπε αφου τα φλας μεσα μου τα αναβοσβηνει λες και ειναι καμμενα

15 ώρες πριν, nick#18 είπε

Αν ειναι αυτες που εχουν τα πλαινα ποδαρακια απεναντι ακριβως, δες μηπως τις εχεις βαλει αναποδα 

Οχι σωστα τα εβαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...