Προς το περιεχόμενο

Η Dell λανσάρει τα νέα XPS 17 & XPS 15 laptops με οθόνες 16:10 και ελάχιστα περιθώρια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, klamia71 είπε

Και όταν παραστεί η ανάγκη του επαγγελματία όπως λες να μεταφέρει κάποια αρχεία που θα του δώσουν σε φλασάκι ας τα περάσει με τη σκέψη...η ας τους πει.. Περιμένετε να πάω σπίτι. Φορητότητα  σημαίνει όλα αυτά.. Όχι ότι μας συμφέρει..όταν μάλιστα ζητάς 3000 €. Για να μην πω για τη ram που με το ζόρι βάζει 16γιγα. Οι η οθόνη είναι κοσμήμα αλλά δεν αγοράζεις μόνο αυτό

Ο επαγγελματίας που θα σκάσει 3 χιλιάρικα θα τσιγκουνευτεί τα 30-60 ευρώ για να πάρει τον ανταπτορα;; 'Η μηπως δεν υπάρχουν καλύτερες λύσεις από ένα φλασάκι όπως το cloud ή τα μεηλ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

45 λεπτά πριν, mourlos είπε

Ο επαγγελματίας που θα σκάσει 3 χιλιάρικα θα τσιγκουνευτεί τα 30-60 ευρώ για να πάρει τον ανταπτορα;; 'Η μηπως δεν υπάρχουν καλύτερες λύσεις από ένα φλασάκι όπως το cloud ή τα μεηλ;;

Σταματήστε να σκέφτεστε μόνο με τα δικά σας δεδομένα.

Θα κατεβάσεις από το cloud 5GB δεδομένων στο δρόμο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακόμα το 5 χρονια το 15αρι πανέμορφα λαπτοπ υπεροχη οθονη και κατασκευή. Πολύ ευχαριστημένος επισης η Dell μου άλλαξε μπαταρία χωρις χρεωση φοβερο σερβις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

Εχω ακόμα το 5 χρονια το 15αρι πανέμορφα λαπτοπ υπεροχη οθονη και κατασκευή. Πολύ ευχαριστημένος επισης η Dell μου άλλαξε μπαταρία χωρις χρεωση φοβερο σερβις.

 

Εγώ, λοιπόν, έχω διαφορετική άποψη.

Αγόρασα τον Μάιο 2017 το XPS 15 9560 ([email protected] RAM-512GB).

Πανέμορφο μηχανάκι με φοβερές ονομαστικές δυνατότητες και φυσικά το χρυσοπλήρωσα. Η αρχική του τιμή ήταν 3.000 ευρώ και με κάτι προσφορές το πήρα περίπου στα 2.600 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Πάρα πολλά προβλήματα από χρήστες παγκοσμίως. Βοά το ίντερνετ. Προβλήματα στις οθόνες, thermal throttling (που στην ουσία εξαφανίζει τις φοβερές δυνατότητές του) και φυσικά οι περιβόητες "πρησμένες μπαταρίες" (swollen batteries για την έρευνά σας), οι οποίες σου διαλύουν στην κυριολεξία το λάπτοπ (αν δεν σου σκάσουν στην μούρη).

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=dell+touch+pad+swollen+battery

Μπορείτε να μπείτε και στα βίντεο και στα λινκ και να διαβάσετε τα σχόλια των χρηστών.

Στην αρχή η DELL αναγκαστικά σου άλλαζε την μπαταρία, το πίσω καπάκι (που είχε παραμορφωθεί επειδή η μπαταρία είχε γίνει διπλάσια) το πάνω μέρος με το πληκτρολόγιο και το touch pad (που για τον ίδιο λόγο είχε ανασηκωθεί σχεδόν μισό δάκτυλο πάνω από την θέση του). Στην συνέχεια διαπίστωσε η DELL ότι δεν γίνεται δουλειά με το να αλλάζει όλα αυτά τα υλικά και σταμάτησε ακόμα και να αλλάζει μπαταρίες, αδιαφορώντας και λέγοντας ότι είναι φυσιολογική φθορά λόγω χρόνου κλπ κλπ.

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι συγκεκριμένα Service codes τα γνωρίζει πολύ καλά (η DELL) ότι είναι προβληματικά και σφυρίζει κλέφτικα όταν τους αποτανθείς.

Εγώ το διαπίστωσα , εκ των υστέρων, όταν τον Μάιο του 2019 που έληγε η 2ετια της εγγύησης ΔΕΝ με άφηνε να κάνω επέκταση τσα 3 χρόνια, λέγοντας μου ότι η σελίδα δεν βρέθηκε όταν πάταγα επάνω στο λινκ της επέκτασης. Φυσικά μιλώντας στο τηλέφωνο με ανεύθυνους και υπεύθυνους μου είπαν ότι η μπαταρία καλύπτεται μόνο με ένα (1) χρόνο εγγύηση, οπότε και στα 3 χρόνια να είχα κάνει επέκταση εγγύησης πάλι δεν θα άλλαζε τίποτα.

Όλα λοιπόν τα μηχανάκια με τις προβληματικές μπαταρίες άρχισαν να σκάνε στο τέλος της 2ετιας της εγγύησης και πριν την λήξη της 3ετίας ( αυτά τα διαπίστωσα με τον σκληρό τρόπο όταν άρχισε να "πρήζεται" και η δική μου μπαταρία και να αρχίζει να μου "διαλύει" και το δικό μου λάπτοπ, και μόλις μέσα σε 2-3 ώρες διαβάζοντας τα καθέκαστα στο διαδίκτυο), η DELL άλλαξε την τακτική της και σταμάτησε να αναγνωρίζει το οτιδήποτε.

Στο δια ταύτα : χωρίς να έχω κάνει κάτι λάθος, είμαι υποχρεωμένος σε 2 χρόνια και 10 μήνες να αλλάξω μπαταρία, γιατί αν την αφήσω μέσα στο 9560, στην καλύτερη θα μου καταστρέψει στην κυριολεξία το λάπτοπ και στην χειρότερη θα εκραγεί και θα πάρει φωτιά και αλίμονο αν είμαι από πάνω εκείνη την στιγμή. 

Το κόστος της μπαταρίας για αποστολή στο σπίτι μου και  την αλλαγή να την κάνω μόνος μου εγώ είναι 136,10 €, ενώ αν όλα τα παραπάνω τα κάνει τεχνικός, νομίζω γύρω στα 260 €.

Κλείνοντας να αναφέρω ότι είναι ίδιον των νομικών και φυσικών προσώπων που είναι "ολίγα" να μην αναγνωρίζουν τα λάθη τους και τις αστοχίες τους και να μετακυλούν το κόστος στον τελικό καταναλωτή με τις φαιδρές δικαιολογίες του στυλ : "εσείς κάνατε κακή χρήση της μπαταρίας" ή "είναι φυσιολογικό σε 2 χρόνια η μπαταρία από αστοχία του υλικού να γίνει διπλάσια και να σου διαλύσει το λάπτοπ".

Όλα τα παραπάνω τίθενται στην κρίση των αναγνωστών , οι οποίοι και μπορούν να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

 

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, klamia71 είπε

1500$;;..χαχα...στην Ελλάδα θα κοστίζει τουλάχιστον τα διπλά....

Χωρίς hdmi και usb?? Τι νομίζουν εκεί στην dell ? Ότι θα πρέπει να έχουμε γύρω γύρω από το λάπτοπ και 5-6 ανταπτορες;; Τραγικό..

Οτι νομιζει και η apple....!! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό, όπως και κάθε γενιά του..  Το support τους τρομερό, μου άλλαξαν οθόνη στο 9370 στον χώρο μου άμεσα..  

Με ένα hubaki  type c την κάνεις την δουλειά σου άψογα! Και για όποιον θέλει, το custom conversion του USB 2/3 σε type c δεν είναι και το πιο δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mariosCS είπε

Σταματήστε να σκέφτεστε μόνο με τα δικά σας δεδομένα.

Θα κατεβάσεις από το cloud 5GB δεδομένων στο δρόμο;

Ποιος επαγγελματίας θα κατεβάσει 5GB στο πόδι, θα μας τρελάνεται;;; 10 χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας ποτε δεν εχει συμβεί.. και πριν απο αυτο αλλα 7 ως αρχιτέκτονας σε μεγάλα έργα ποτε δεν χρειάστηκε. Στην χειρότερη κάτσε σε μια καφετέρια και κατέβασε τα 5GB.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mourlos είπε

Ποιος επαγγελματίας θα κατεβάσει 5GB στο πόδι, θα μας τρελάνεται;;; 10 χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας ποτε δεν εχει συμβεί.. και πριν απο αυτο αλλα 7 ως αρχιτέκτονας σε μεγάλα έργα ποτε δεν χρειάστηκε. Στην χειρότερη κάτσε σε μια καφετέρια και κατέβασε τα 5GB.  

Σοβαρά τώρα; Κάνα φωτογράφο ξέρουμε; Video editor;

Επεξ/σία από mariosCS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πουμε στα παιδια εκει στην Ντελ να φτιαξουν και ενα XPS Insomnia edition με usb-A και φανταζομαι θα ειναι πολλοι εδω μεσα που θα θελουν και καμια Firewire ή καμια σειριακη ή ακομα και κανενα VGA να βρισκεται.

Δεν ειναι το πρακτικοτερο να κουβαλας ενα adapter αλλα αν δεν σταματησουν οι κατασκευαστριες εταιριες να τα βαζουν στα μηχανηματα δεν θα σταματησουν και να κατασκευαζονται αναλογα περιφεριακα. Οταν ολα σου τα κυρια περιφεριακα ειναι usb-c δεν θα χρειαζεσαι πλεον adapter.

Αν θες να παρεις καποιο εξωτερικο αποθηκευτικο μεσο με usb-a γιατι ειναι φτηνοτερο, τοτε το μηχανημα αυτο δεν ειναι για σενα. Να παρεις παλιοτερο λαπτοπ που εχει usb-a και να αντισταθεις στην εξελιξη εκει σθεναρα οσο παει.

 Αρκετα με το usb-a το ειδαμε χιλια χρονια τωρα, πλεον ειναι παρωχημενο ακομα και να το βλεπεις σε μια συσκευη, αντε να παμε παρακατω δεινοσαυροι.

Πολλοι ξινισανε τη μουσουδα τους οταν το ειδαν την Απλ να πηγαινει σε usb-c μονο, οπως ξινισανε και οταν εβγαλε το απαρχαιωμενο jack 3.5mm απο τα iPhone το 2016 και φυσικα πλεον δεν νοειται συσκευη με jack. 

Η εξελιξη προς μια μερια παει και αυτη δεν ειναι προς τα πισω.

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ηλιθιότητα με το να μην βάζουν τις κλασσικές θύρες έχει καταστρέψει ένα σωρό φορητά μηχανήματα. Για να γλυτώσουν 2-3 χιλιοστά σε αναγκάζουν να κουβαλάς 10 αντάπτορες και ουσιαστικά η φορητότητα καταστρέφεται. Σαν χρήστης που χρησιμοποιώ εδώ και 20 χρόνια 17άρια laptop workstation το πάχος ποτέ δεν ήταν πρόβλημα, μόνο το βάρος. Το να κερδίσεις 2-3 χιλιοστά σε κομψότητα και να πρέπει να κουβαλάς 4-5 αντάπτορες συνεχώς μαζί σου είναι μια m@l@k!@ και μισή. Εκτός κι αν είσαι καμιά χαζογκόμενα και επιλέγεις laptop λόγο εμφάνισης! Απορώ όλοι αυτοί που σχεδιάζουν τα μηχανήματα μιλάνε ποτέ με τους χρήστες; 

1 ώρα πριν, momentum είπε

Να πουμε στα παιδια εκει στην Ντελ να φτιαξουν και ενα XPS Insomnia edition με usb-A και φανταζομαι θα ειναι πολλοι εδω μεσα που θα θελουν και καμια Firewire ή καμια σειριακη ή ακομα και κανενα VGA να βρισκεται.

Δεν ειναι το πρακτικοτερο να κουβαλας ενα adapter αλλα αν δεν σταματησουν οι κατασκευαστριες εταιριες να τα βαζουν στα μηχανηματα δεν θα σταματησουν και να κατασκευαζονται αναλογα περιφεριακα. Οταν ολα σου τα κυρια περιφεριακα ειναι usb-c δεν θα χρειαζεσαι πλεον adapter.

Αν θες να παρεις καποιο εξωτερικο αποθηκευτικο μεσο με usb-a γιατι ειναι φτηνοτερο, τοτε το μηχανημα αυτο δεν ειναι για σενα. Να παρεις παλιοτερο λαπτοπ που εχει usb-a και να αντισταθεις στην εξελιξη εκει σθεναρα οσο παει.

 Αρκετα με το usb-a το ειδαμε χιλια χρονια τωρα, πλεον ειναι παρωχημενο ακομα και να το βλεπεις σε μια συσκευη, αντε να παμε παρακατω δεινοσαυροι.

Πολλοι ξινισανε τη μουσουδα τους οταν το ειδαν την Απλ να πηγαινει σε usb-c μονο, οπως ξινισανε και οταν εβγαλε το απαρχαιωμενο jack 3.5mm απο τα iPhone το 2016 και φυσικα πλεον δεν νοειται συσκευη με jack. 

Η εξελιξη προς μια μερια παει και αυτη δεν ειναι προς τα πισω.

 

Εάν έχεις μετοχές στην Dell και τα κονομάς το post σου είναι σωστό. Εάν είσαι χρήστης είναι τελείως λάθος. Η συμβατότητα προς τα πίσω βολεύει πάντοτε τους χρήστες που έχουν και παλιότερο εξοπλισμό. Η μη συμβατότητα τις εταιρίες, μιας και θα πρέπει να αγοράσεις επιπλέον hardware ή νέο hardware για να γίνεις συμβατός με τα νέα πρότυπα. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, anax111 said:

Αυτή η ηλιθιότητα με το να μην βάζουν τις κλασσικές θύρες έχει καταστρέψει ένα σωρό φορητά μηχανήματα. Για να γλυτώσουν 2-3 χιλιοστά σε αναγκάζουν να κουβαλάς 10 αντάπτορες και ουσιαστικά η φορητότητα καταστρέφεται. 

2-3 χιλιοστα επι το συνολο της επιφανειας ενος λαπτοπ ιδιως 17", ειναι μεγαλη διαφορα. 

Δεν ξερω ποια ειναι η δουλεια σου αλλα στην πλειοψηφια των χρηστων ενας ανταπτορας ειναι υπερ-αρκετος. Επισης υπαρχουν και εξωτερικα μεσα με usb-c. Πολυ καιρο τωρα.

21 minutes ago, anax111 said:

 Σαν χρήστης που χρησιμοποιώ εδώ και 20 χρόνια 17άρια laptop workstation το πάχος ποτέ δεν ήταν πρόβλημα, μόνο το βάρος. 

Για εσενα.

Για πολλους αλλους που μπορει να τα κουβαλανε ισως για περοσσοτερες ωρες ή που εχουν μικροτερες τσαντες ή που κουβαλανε περισσοτερα πραγματα ή που μπορει να μην εχουν τη σωματικη διαπλαση να μεταφερουν παντου ενα μηχανημα 3-4 κιλων το παχος και κατα συνεπεια το βαρος μπορει να ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας επιλογης.

25 minutes ago, anax111 said:

Απορώ όλοι αυτοί που σχεδιάζουν τα μηχανήματα μιλάνε ποτέ με τους χρήστες; 

Αυτος που σχεδιαζει δεν ρωταει. Κανει αυτο που του εχουν ζητησει ή/και αυτο που εχει φανταστει. Διαφορετικα θα καναμε για μια ζωη τα ιδια και τα ιδια, οπως και με το usb-a. 

28 minutes ago, anax111 said:

Εάν έχεις μετοχές στην Dell και τα κονομάς το post σου είναι σωστό. 

Γραφικος

28 minutes ago, anax111 said:

Εάν είσαι χρήστης είναι τελείως λάθος. Η συμβατότητα προς τα πίσω βολεύει πάντοτε τους χρήστες που έχουν και παλιότερο εξοπλισμό.

Το σωστο και το λαθος ειναι εντελως υποκειμενικα για τον καθενα. Αντιμετωπιζεις τις αναγκες του καθενος βαση των δικων σου και για αυτο καταληγεις σε ουτοπικα συμπερασματα.

Η συμβατοτητα προς τα πισω πρεπει να υπαρχει οπως πρεπει να υπαρχει και ενα οριο. Το usb-a υπαρχει εδω και σχεδον 25 χρονια, ποσο ακομα χρειαζεσαι δηλαδη για να αναβαθμισεις?

Οπως και για τους χρηστες που εχουν παλιοτερο εξοπλισμο υπαρχουν και παλιοτερα μηχανηματα ετσι θα πρεπει και για τους χρηστες που δεν εχουν ή που δεν θελουν να εχουν, να υπαρχουν και πιο συγχρονα πιο λεπτα και κατα συνεπεια πιο ελαφρια. 

Ο αλλος δεν εχει πλεον συσκευες με usb-a ή δεν τις χρησιμοποιει στο λαπτοπ του, γιατι να αναγκαζεται να κουβαλαει ενα παχυτερο και βαρυτερο λαπτοπ τη στιγμη που δεν το θελει και δεν του χρησιμευει?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...