Προς το περιεχόμενο

Με τις νέες Nvidia GeForce RTX 3000 GPUs τα γραφικά 4K στο PC gaming θα γίνουν «mainstream»


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλάχιστον με το 4K θα γλιτώσουμε το anti-aliasing? Αφού θεωρητικά με pixels αόρατα στο μάτι δεν υπάρχει το φαινόμενο του aliasing. Έχουμε καταλήξει να ρίχνουμε ένα σωρό λεφτά για effects που το μόνο που κάνουν είναι να θολώνουν και να σκοτεινιάζουν την εικόνα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά απο 40-65 FPS σε 65-110 δεν είναι 100% ... αλλά 65-70% πάνω :D 

Χαχαχα … καλα κανεις και μου το λες γιατι εχασα το λογαριασμο … αν και 70% minimum Δεν το λες κακο ΔΛΔ εννοω σε ορισμενα κακογραμενα games . Αν θυμαμαι καλα η 1080ΤΙ σε συγκριση με την 2080TI σε ορισμενα ειχε 10% και σε αλλα μεχρι και 40%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

3080Τi δεν θα πάει να αγοράσει αυτός που παίρνει βασικό, και επίσης η Ελλάδα δεν είναι ενδεικτική της κατάστασης. Στις ΗΠΑ και στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης οι μισθοί είναι πολύ παραπάνω. Σιγά μην ασχοληθούν που θα αγοράζουμε PS5 στην μικρή και ασήμαντη για τα παγκόσμια δεδομένα, Ελλάδα..

ο βλαχοεπαρχιωτισμος και τα συναφη κομπλεξ κατωτεροτητας δεν αναιρουν το γεγονος οτι θα υπαρξει μειωση τιμων με την ελευση των νεων κονσολων.

Επεξ/σία από CCCR
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

3080Τi δεν θα πάει να αγοράσει αυτός που παίρνει βασικό, και επίσης η Ελλάδα δεν είναι ενδεικτική της κατάστασης. Στις ΗΠΑ και στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης οι μισθοί είναι πολύ παραπάνω. Σιγά μην ασχοληθούν που θα αγοράζουμε PS5 στην μικρή και ασήμαντη για τα παγκόσμια δεδομένα, Ελλάδα..

Kαλά και εγώ που δεν βγάζω βασικό δυσκολευόμαι να σπρώξω 1.5k για μια καρτά γραφικών. Πονάει η τσέπη ρε φίλε. Αμα το σκεφτείς είναι full πακετάκι διακοπων. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

τι να σου πω. πριν χρονια αγοραζες Τi με 600-700 πλεον θες 1000+

αν δε βγαλει τιποτα καλο η αμδ (ή η ιντελ? τι κανει αυτη με τις καρτες που ελεγε?) δεν θα δουμε τιμες κατω απο 1200 ευρω κατ ελαχιστο. και αυτο απο κανα λαθος, μπορει να θελαν να γραψουν 2100 και τα βαλαν αναποδα 😂

παντως και εγω εχω κανονα να βγαζει τη διπλασια δυναμη για να αναβαθμισω, αλλα εχω επιπλεον να χει και τα ιδια λεφτα :P

πχ απο 780 (400 ευρω) πηγα σε 5700 (320 ευρω)

Να σου πω την αληθεια , πλεον αν αγοραζα καρτα την 5700 θα την επερνα με κλειστα ματια . Δεν ξερω καπου νομιζω το παιχνιδ εχει να κανει και με τους DEVS δεν βλεπω και πολλα PC games να είναι optimized … Δεν είναι δυνατον να βλέπεις ΔΛΔ  Το CONTROL με αυτά τα γραφικα και να μην εχεις ουτε 30 FPS με  1080ΤΙ και στα καπακια να βλεπω σε φιλο μου το GOW στο PS4 pro και να μου πεφτει το σαγονι… Καπου κανουν και βλακείες οι DEVS.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, CCCR είπε

ο βλαχοεπαρχιωτισμος και τα συναφη κομπλεξ κατωτεροτητας δεν αναιρουν οτι θα υπαρξει μειωση τιμων με την ελευση των νεων κονσολων.

Δεν το πολυπιστεύω. To PS5 θα έχει το rasterazition της 2080, δηλαδή της 3ης καλύτερης GPU από σχεδόν 2 χρόνια πριν (τη στιγμή που θα βγει το PS5). H 3070 θα είναι καλύτερη, όπως και οι παραπάνω. Οπότε θα έχει μία mid-range κάρτα για τα δεδομένα που θα επικρατούν όταν βγει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Τουλάχιστον με το 4K θα γλιτώσουμε το anti-aliasing? Αφού θεωρητικά με pixels αόρατα στο μάτι δεν υπάρχει το φαινόμενο του aliasing. Έχουμε καταλήξει να ρίχνουμε ένα σωρό λεφτά για effects που το μόνο που κάνουν είναι να θολώνουν και να σκοτεινιάζουν την εικόνα.

Ε ναι σιγουρα σε 4Κ δεν θα θελεις  AA εφόσον εχουν κανει καλη δουλεια στα textures , για παράδειγμα ορισμενα παιχνιδια  σε 3440χ1440 δεν βαζω καθολου και φαινονται σουπερ και σε αλλα βαζω 4χ και είναι χειροτερα. Ένα παράδειγμα είναι το RIse Of tomb raider + Shadow of Tomb raider  αν δεις ακομα και με AA 4x το Rise είναι τιγκα στα πιξελς.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

τι να σου πω. πριν χρονια αγοραζες Τi με 600-700 πλεον θες 1000+

αν δε βγαλει τιποτα καλο η αμδ (ή η ιντελ? τι κανει αυτη με τις καρτες που ελεγε?) δεν θα δουμε τιμες κατω απο 1200 ευρω κατ ελαχιστο. και αυτο απο κανα λαθος, μπορει να θελαν να γραψουν 2100 και τα βαλαν αναποδα 😂

παντως και εγω εχω κανονα να βγαζει τη διπλασια δυναμη για να αναβαθμισω, αλλα εχω επιπλεον να χει και τα ιδια λεφτα :P

πχ απο 780 (400 ευρω) πηγα σε 5700 (320 ευρω)

 

Κοίτα... μη κολλάς στις ονομασίες, τότε αγόραζες 980 Ti (δε σε πάω παλιότερα) και τώρα αγοράζεις RTX 2070 ή 2080. Τότε αγόραζες Titan X και τώρα αγοράζεις RTX 2080 Ti. 

Πλέον είναι πιο value for money οι κάρτες, μιλάμε για +35% αποδόσεις ίσως και παραπάνω.

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Kαλά και εγώ που δεν βγάζω βασικό δυσκολευόμαι να σπρώξω 1.5k για μια καρτά γραφικών. Πονάει η τσέπη ρε φίλε. Αμα το σκεφτείς είναι full πακετάκι διακοπων. 

Αυτό που εχω καταλαβει είναι ότι ολοι μας ειμαστε διαφορετικοι και περναμε ομορφα με διαφορετικα πραγματα αυτή είναι η ομορφια . Υπαρχουν ατομα που δινουν 1.500 για GPU , για OLED TV, για ακουστικα ( εγω πχ) , Για γραμματόσημα, Για ποδηλατο, Για Ψαροντουφεκο ,  ειμαι σιγουρος ότι σε πολους ακούγονται βλακείες και πεταμενα λεφτα … για αυτόν όμως που του προσφερει χαρα πιστεψεμε δεν είναι .

Και να πω και την αληθεια μου ??? Οσους ξερω ότι εχουν πολλα λεφτα και αγοραζουν κατι από αυτά... (συνήθως) δεν τα απολαμβανουν για 2 λογους πρωτα γιατι δεν το αγαπανε πραγματικα και δευτερον δεν κανουν οικονομιες για να το παρουν .  

 

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, kurkosdr είπε

Τουλάχιστον με το 4K θα γλιτώσουμε το anti-aliasing? Αφού θεωρητικά με pixels αόρατα στο μάτι δεν υπάρχει το φαινόμενο του aliasing. Έχουμε καταλήξει να ρίχνουμε ένα σωρό λεφτά για effects που το μόνο που κάνουν είναι να θολώνουν και να σκοτεινιάζουν την εικόνα.

στα 2Κ εχει ακομα θεμα με aliasing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Κοίτα... μη κολλάς στις ονομασίες, τότε αγόραζες 980 Ti (δε σε πάω παλιότερα) και τώρα αγοράζεις RTX 2070 ή 2080. Τότε αγόραζες Titan X και τώρα αγοράζεις RTX 2080 Ti.

Τι να πουν και ορισμένοι που αγορασαν DUAL GPU titans και ουσιαστικα δεν ειχε κανενα νοημα ...

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

στα 2Κ εχει ακομα θεμα με aliasing?

Αναλογα το παιχνιδι πιστεύω.  Μια χαρα είναι το 2Κ για μικρες οθονες , Τωρα για 34" και πανω σιγουρα θες μεγαλυτερη ανάλυση. επισης παιζει ρολο και  η αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Κοίτα... μη κολλάς στις ονομασίες, τότε αγόραζες 980 Ti (δε σε πάω παλιότερα) και τώρα αγοράζεις RTX 2070 ή 2080. Τότε αγόραζες Titan X και τώρα αγοράζεις RTX 2080 Ti. 

Πλέον είναι πιο value for money οι κάρτες, μιλάμε για +35% αποδόσεις ίσως και παραπάνω.

η τεχνολογια προχωραει. αλιμονο αν ζηταγαν 1000 ευρω για να μας πουλησουν ξαναζεσταμενη 980Τι, θα τους καιγαν στη πλατεια. ακομα και η ιντελ τοσα χρονια μπορει να πουλαγε ιδιες επιδοσεις, αλλα τουλαχιστον ειχε και ιδιες τιμες 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες μας και τη λυπητερή ΕΝΒΙΔΙΑ μου..! Όταν με κάρτα <500 ευρώ έχεις 4Κ 60φπς , θα μιλήσουμε για mainstream. Γιατι αν σκάσει η 3080τι στα 1.500, στο Ελλάντα θα πουλήσει 1.000 κομμάτια το πολύ.

Επεξ/σία από djdidi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...