Προς το περιεχόμενο

Με τις νέες Nvidia GeForce RTX 3000 GPUs τα γραφικά 4K στο PC gaming θα γίνουν «mainstream»


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Agony είπε

Τι να πουν και ορισμένοι που αγορασαν DUAL GPU titans και ουσιαστικα δεν ειχε κανενα νοημα ...

Αναλογα το παιχνιδι πιστεύω.  Μια χαρα είναι το 2Κ για μικρες οθονες , Τωρα για 34" και πανω σιγουρα θες μεγαλυτερη ανάλυση. επισης παιζει ρολο και  η αποσταση.

αισθανομαι το παραδειγμα σου ειναι πολυ.. συγκεκριμενο. μηπως θες να μοιραστεις κατι μαζι μας να το βγαλεις απο μεσα σου?

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πρεπει οι επεξεργαστες να ανεβαινουν σιγα σιγα ? Οι καρτες ανεβαζουν επιδοσεις τερατωδος ολα τα χρονια και οι επεξεργαστες κανανε ενα αλματακι με την amd αλλα δεν φτανει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Καιρος να παιξω 4Κ σε 1080 οθονη :)

το σχολιο σου ειναι 2 φορες πιο αστειο αν καποιος προλαβε πριν το επεξεργαστεις. σε φαση ειδες τις τιμες και αποφασισες "αστο γαμα το" 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Agony είπε

Ε ναι σιγουρα σε 4Κ δεν θα θελεις  AA εφόσον εχουν κανει καλη δουλεια στα textures , για παράδειγμα ορισμενα παιχνιδια  σε 3440χ1440 δεν βαζω καθολου και φαινονται σουπερ και σε αλλα βαζω 4χ και είναι χειροτερα. Ένα παράδειγμα είναι το RIse Of tomb raider + Shadow of Tomb raider  αν δεις ακομα και με AA 4x το Rise είναι τιγκα στα πιξελς.

Κατάλαβα... Πάλι requirements για χάρη των requirements και optimization ότι να 'ναι. Τι είχες Γιάννη (pc gaming), τι είχα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

το σχολιο σου ειναι 2 φορες πιο αστειο αν καποιος προλαβε πριν το επεξεργαστεις. σε φαση ειδες τις τιμες και αποφασισες "αστο γαμα το" 🤣

Χαχα οχι δεν ειδα τιμες απλα πολλοι (me included) εχουν το pc κοντα στη TV του σαλονιου οποτε μπορουν να παιξουν απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Μηπως πρεπει οι επεξεργαστες να ανεβαινουν σιγα σιγα ? Οι καρτες ανεβαζουν επιδοσεις τερατωδος ολα τα χρονια και οι επεξεργαστες κανανε ενα αλματακι με την amd αλλα δεν φτανει

Βασικά θέλει και σοβαρό προγραμματισμό, ώστε να εκμεταλλεύονται και πολλά threads και αποτελεσματικά. Με το να βλέπουν 6-7 πυρήνες, από τους οποίους οι 3-4 να δουλεύουν full και οι άλλοι να κάθονται είναι λογικό το bottleneck. Υπάρχουν τα τελευταία χρόνια CPUs με 16 threads σε λογικές τιμές.

Βέβαια είναι και λογικό το bottleneck. Πάντα έτσι ήταν. Πχ το 2010 δεν είχες bottleneck αν έπαιζες σε 1280x1024 με τις κορυφαίες GPU της εποχής; Θυμάμαι ότι το 2006 μετρούσα τον C2D 6300 στο timedemo του Doom 3 σε 640x480 για να δω πόσο καλός είναι ο επεξεργαστής μου.

Επεξ/σία από NonameNo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Έρχονται οι νέες κονσόλες και τους λούζει το σκατό

Δεν πειράζει

πρέπει να τρόμαξαν πολύ με τα demo trailers του XBOX και τα 4Κ/30FPS

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνω upgrade ποτέ. Όσο σκέφτομαι ότι θέλω 2κ € για να πω ότι έκανα πραγματική αλλαγή στην ζωή μου, τόσο πιο πολύ το σκέφτομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αισθανομαι το παραδειγμα σου ειναι πολυ.. συγκεκριμενο. μηπως θες να μοιραστεις κατι μαζι μας να το βγαλεις απο μεσα σου?

:P

Ακομα θυμαμαι την μερα που έτρεξα να παρω το πακετο από την ACS γιατι δεν μπορουσα να περιμενω, ακομα θυμαμαι τα κουτια και την θηκη από βελούδο , ακομα θυμαμαι να μην κανει η μητρικη διοτι το κενο αναμεσα τους εκανε την από πανω να βραζει και αλλαξα και μητρικη , ακομα θυμαμαι το  φραπε που γινοταν NES στο κουτι του PC , ακομα θυμαμαι να ψαχνω ωρες ατελειωτες στα Φορουμ γιατι εχω tearing ? γιατι δεν εχω περισσοτερα FPS ? γιατι εχω stuttering ? γιατι εχω black screen ?  Ακομα θυμαμαι το Ραντεβού μου στο βενζιναδικο με το παλικαρι από το Ινσομνια που ηρθε και με ξελάφρωσε  με τιμη 4 φορες κατω από οσα ειχα δοσει ( και ενιωθα και τυχερος ) …...

Ουφ το εβγαλα από μεσα μου , Τελος δεν εγινε ποτε  ας πουμε ότι τα εφαγα σε σουβλάκια.... :)

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...