Προς το περιεχόμενο

Με τις νέες Nvidia GeForce RTX 3000 GPUs τα γραφικά 4K στο PC gaming θα γίνουν «mainstream»


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
12 minutes ago, sv398 said:

Δηλαδή στα 1080p θα σέρνονται και θα πετάνε στα 4Κ? Με chip από Doritos;

Λέει για CPU bottleneck, όχι GPU. Άρα οι επεξεργαστές δεν θα είναι αρκετά δυνατοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Λέει για CPU bottleneck, όχι GPU. Άρα οι επεξεργαστές δεν θα είναι αρκετά δυνατοί...

Και εγώ για CPU έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sv398 είπε

"...τα συστήματα με τις νέες κάρτες γραφικών GeForce RTX 3000-series παρουσιάζουν έντονα CPU bottlenecks στις αναλύσεις 1080p και 1440p και για αυτό όπως υποστηρίζει τα γραφικά 4K θα γίνουν το νέο «mainstream standard»"

Δηλαδή στα 1080p θα σέρνονται και θα πετάνε στα 4Κ? Με chip από Doritos;

Τα καλύτερα φίλε μου!!!

Όχι δεν είναι ετσι , δεν εχει να κανει με την αναλυση μονο εχει να κανει καθαρα και μονο με το τι πορους θελει ένα παιχνιδι και ποσο CPU depended είναι … παράδειγμα στο Assetto Corsa στην ιδια αναλυση στα ιδια γραφικα με 3570κ και 7700κ με 1080ΤΙ τα FPS Ηταν ακριβος ιδια  όμως... όταν εμφανιζόντουσαν αρκετα αυτοκινητα ταυτόχρονα που το AI τους Ηταν CPU depended τοτε εβλεπες περισσοτερα FPS drops στον 3570Κ όπως είναι λογικο.

Απλα αυτό με την αναλυση είναι ενας γενικότερος κανονας δες ΠΧ το Shadow of tomb raider αν τα βαλεις όλα ανοιχτα και με RTX maxed out και εχεις με την υποθετικα 3080TI 90FPS δεν σημαινει ότι η CPU θα εχει το πρόβλημα … αν όμως πρεπει στην ιδια αναλυση να ριξεις γραφικα και να πας στα 240FPS σε ένα γρηγορο πανελ … ναι εκει θες μια CPU να μην εχει bottleneck . 

Δεν σημαινει λοιπον ότι θα σερνεται στα 1080P …. Εχει να κανει καθαρα με το ποσο απαιτιτικο είναι το παιχνιδι … Βαλε να δεις το RED DEAD REDEPTION MAXED OUT σε 2080ΤΙ ακομα και στα 1080p δεν φτανει πανω από 144fps Που ορισμένοι θελουν … 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, sv398 said:

Και εγώ για CPU έλεγα.

Γιατί σου φαίνεται παράξενο τότε? Όσο πιο μεγάλη η ανάλυση τόσο περισσότερο βάρος πάει στην GPU και φεύγει από την CPU με αποτέλεσμα να μην μας απασχολεί το CPU bottleneck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

είναι πάντως φοβερό το πόσο έχει κρατήσει ως mainstream το 1080 για την πλειοψηφία του κόσμου, έχουμε περάσει 10ετια 

Επειδή το 4Κ έχει τετραπλάσια ανάλυση, αν το συνδυάσεις με την καλύτερη ποιότητα των γραφικών που έχουμε στην 10ετία, αυτό σημαίνει ότι θέλαμε κάρτες γραφικών με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Επειδή το 4Κ έχει τετραπλάσια ανάλυση, αν το συνδυάσεις με την καλύτερη ποιότητα των γραφικών που έχουμε στην 10ετία, αυτό σημαίνει ότι θέλαμε κάρτες γραφικών με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Νομίζω κυρίως είναι οι οθόνες, που δεν τις αλλάζει κάποιος συχνά. Πλέον όλοι όσοι πάνε για καινούργια οθόνη κυρίως σε 1440p κοιτάνε. Άντε και κάτι 1080p 240hz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Επειδή το 4Κ έχει τετραπλάσια ανάλυση, αν το συνδυάσεις με την καλύτερη ποιότητα των γραφικών που έχουμε στην 10ετία, αυτό σημαίνει ότι θέλαμε κάρτες γραφικών με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

εγώ 1080p πρώτη μου φορά είδα με την ati 4890

έκτοτε πέρασα σε 6950, 7950 , 480 όπου το άλμα στη δύναμη από 4890 σε 480 είναι γιγάντιο , παρόλα αυτά σε πολύ απαιτητικούς τίτλους ακόμα στο 1080p στοχεύω και άντε σε κάποια πιο optimized παιχνίδια ή αρκετά ελαφριά  σε 1440p , σε 4Κ μόνο το life is strange έχω παίξει :lol: 

 

θα μου πεις οκ δεν έδωσα χιλιάρικο για 4Κ, αν ήθελα 4Κ θα έπρεπε να τα ακουμπήσω, όπως επίσης θα μου πεις ότι βελτιώθηκαν και πολύ τα γραφικά οκ.. αλλά και πάλι δεν είναι ότι δεν ξόδεψα 

και τα 300αρια+ δεν είναι λίγα 

δεν έχω παράπονο από το pc, αλλά το 4Κ δυστυχώς δεν το είδα εκεί, θα το δω πρώτα σε ps5 και αναβάθμιση στο pc καλό 2022

6 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Νομίζω κυρίως είναι οι οθόνες, που δεν τις αλλάζει κάποιος συχνά. Πλέον όλοι όσοι πάνε για καινούργια οθόνη κυρίως σε 1440p κοιτάνε. Άντε και κάτι 1080p 240hz 

από ανάγκη δεν κοιτάνε μεγαλύτερες αναλύσεις 

 

και άντε το 1440p στα 144 να το καταλάβω, είναι από πολλές απόψεις η χρυσή τομή,  το 1080p με 240hz είναι γελοιότητα.. κανείς δεν το έχει πραγματικά ανάγκη πουθενά 

πόσο μάλλον αν συνεχίζουμε και μιλάμε για tn 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Εμένα και 30-40% πάνω από το 2080ti μου κάνει, αρκεί να είναι κάτω από 1000€

Θελεις μάλλον να πεις κάτω από 2000€

17 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Τουλάχιστον με το 4K θα γλιτώσουμε το anti-aliasing? Αφού θεωρητικά με pixels αόρατα στο μάτι δεν υπάρχει το φαινόμενο του aliasing. Έχουμε καταλήξει να ρίχνουμε ένα σωρό λεφτά για effects που το μόνο που κάνουν είναι να θολώνουν και να σκοτεινιάζουν την εικόνα.

Όσο μιλάμε για rasterisation, θα υπάρχει aliasing λόγω της μεθόδου. Επισης θα χρειάζεται πάντα temporal component λύση. Το καλό είναι ότι για vertices δεν θα είναι ορατό σε αναλύσεις >8k. Σε 4K πάντως μια χαρά υπάρχει  σε τηλεοράσεις ανω των 55’ 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 ώρες πριν, apostolosapok είπε

Το mainstream το 2019 ήταν οι 5700 , 2070 οπότε ανέβα και άλλο.

Συμφωνα με το Steam οι περισσοτεροι χρηστες εχουν GTX 1060

16 ώρες πριν, ADHD είπε

Δεν ειναι μονο οι drivers που παντα υστερούσε, στις επιδόσεις εχει ισοφαρίσει την 1080ti του '17 η το παλεύουν ακομα?? :P  Γενικα παιζει μονοτερμα η nvidia, δεν βλεπω ενα price range που αξιζει πραγματικα να προτιμήσεις AMD, συμφωνα με τα δικα μου κριτήρια παντα.

Η 5700XT ειναι ακομα το καλυτερο VFM που υπαρχει, παιρνεις επιδοσεις 2070 super με 400 ευρω μονο

14 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

ωρε παληκαρια ...οταν λετε 1000 ...1200 ...1800 εννοειται για ΜΙΑ καρτα γραφικων...???

χαρας το κουραγιο σας βρε παιδια...δυστυχως δεν εχω τετοια χομπι...

εγω με καμια κονσολιτσα της σειρας θα βολευτω παλι...μαλλον με κανενα xbox ...

το PC Gaming ειναι ακριβο χομπι...

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

 

το PC Gaming ειναι ακριβο χομπι...

για αυτο γραφω χαρας το κουραγιο σας...

δεν το ειπα αρνητικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Συμφωνα με το Steam οι περισσοτεροι χρηστες εχουν GTX 1060

Η 5700XT ειναι ακομα το καλυτερο VFM που υπαρχει, παιρνεις επιδοσεις 2070 super με 400 ευρω μονο

το PC Gaming ειναι ακριβο χομπι...

Όπως απάντησα ποιο πάνω αναφέρομαι σε πωλήσεις individual gpu's το 2019 γιατί αυτό είχε συζητηθεί πριν ποια gpu πούλησε περισσότερο όχι ποια έχουν οι περισσότεροι χρήστες γενικά από pre built pc's , laptops κτλ σε βάθος χρόνου. 

Και όχι δεν είναι αναγκαστικά ακριβό hobby , δεν χρειάζεσαι 1000 ευρώ gpu για να παίξεις ένα pc game μην μπούμε πάλι σε console vs pc έχει συζητηθεί 10000 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, apostolosapok είπε

Όπως απάντησα ποιο πάνω αναφέρομαι σε πωλήσεις individual gpu's το 2019 γιατί αυτό είχε συζητηθεί πριν ποια gpu πούλησε περισσότερο όχι ποια έχουν οι περισσότεροι χρήστες γενικά από pre built pc's , laptops κτλ σε βάθος χρόνου. 

Και όχι δεν είναι αναγκαστικά ακριβό hobby , δεν χρειάζεσαι 1000 ευρώ gpu για να παίξεις ένα pc game μην μπούμε πάλι σε console vs pc έχει συζητηθεί 10000 φορές.

καλά και τα pre builts μετράνε, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχουν gaming laptops και πολλοί φυσικά δεν χτίζουν ή παίρνουν custom και αγοράζουν έτοιμα κάτι μεγαλομάγαζα του εξωτερικού τα πουλάνε με το κιλό 

 

τα στατιστικά του steam πάντως είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, γιατί στο σύνολο των pc γενικά αυτά που επικρατούν με διαφορά είναι να ενσωματωμένα της intel , o πληθυσμός του steam είναι πιο κοντά σε αυτό που συζητάμε 

 

επίσης μιας και έχεις νούμερα, οι 2070 πόσα κομμάτια πουλησαν το '19? το έχω περιέργεια τι πωλήσεις κάνουν αυτές οι κατηγορίες (που είναι βέβαια αρκετά κερδοφόρες) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Συμφωνα με το Steam οι περισσοτεροι χρηστες εχουν GTX 1060

Η 5700XT ειναι ακομα το καλυτερο VFM που υπαρχει, παιρνεις επιδοσεις 2070 super με 400 ευρω μονο

το PC Gaming ειναι ακριβο χομπι...

Άλλο η περισσότεροι χρήστες έχουν 1060 και άλλο η περισσοτεροι χρήστες έχουν κάρτες πάνω από 250 ευρώ. μπορεί πχ το 10% να έχει 1060 αλλά το 60% να έχει κάρτες κάτω από 250 ευρώ.

Άρα mainstream είναι αυτές οι κάρτες. Επίσης πολλές 1060 (μην πω οι περισσότερες) αγοράστηκαν με λιγότερα από 250 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλεπω κοστος 1300-1500 ευρω,Η 2080ti θα πεσει λογικα στα 900-1100 ευρω.Ενδιαφερον θα εχει και η υπολοιπη σειρα.

18 ώρες πριν, ICE-T είπε

το κόστος πάντα είναι μεγάλο όταν η AMD ακόμα ταλαιπωρείται με τους driver's η Nvidia παίζει μονοτερμα

Πες τα ρε φιλε.Εγω με την 5600χτ που ειμαι τωρα σαν επιδοσεις ειναι τερας για τα λεφτα του.Πολλους τιτλους μεχρι και 2κ μπορω να παιξω.Αλλα τρωει καποια bugs και με πεταει απο το παιχνιδι ειτε με bluescrren ειτε κρασαρει.Απαραδεκτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...