Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσιακό tech demo της Unreal Engine 5 στο PlayStation 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Σε περίπου 5-6 χρόνια θα βγουν επόμενες εκδόσεις ps6 xbox x2 κλπ (εκεί ίσως δούμε πραγματικό RT) που θα πιάσουν την 2080. Την 3080 θα την πιάσουν σε 10+ χρόνια. 

Παιδιά κουράζετε υπερβολικά, ήδη το xbox series x έχει καλύτερη απόδοση από 2080 σε παιχνίδι που το δουλεψαν 2 εβδομάδες (Gears of war 5)χωρις καν optimization δειτε το βίντεο από DF. Καθε βδομάδα η ίδιες ιστορίες για αγρίους από τους pcαδες ελεος.. 

Επεξ/σία από jacksfr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Οι PCMR θέλω να μου απαντησουν σε μια απλή ερώτηση. Με 10.000 budget, μπορώ να αγοράσω PC να παίζει το Last of Us, το God of War, το Zero Dawn, το Zelda, το Mario κτλ; Δε με απασχολούν απαντήσεις τύπου το PC εχει 150.000 exclusive ή παιζει 16K 750fps, ούτε και αναλυση σχετικά με το "θα ερθει και στο PC σε 10 χρονακια". Η ερώτηση ειναι ναι ή οχι και την ξανακάνω. Αν δώσω 10 χιλιάδες ευρω για gaming PC μπορώ να παιξω τα προαναφερθέντα games;

Οι κονσολακηδες θέλω να μου απαντήσουν επίσης σε μια απλή ερώτηση. Μπορούμε να σταματήσουμε τις βλακεις τύπου "το PS5, ενα μηχάνημα που κοστιζει 500 ευρω, μπορει να βγαλει καλυτερα γραφικά απο ενα high end PC που μονο η CPU κοστιζει τα ιδια λεφτα ή και παραπανω;

Καταλάβετε ολοι σας οτι αυτο που μετράει δεν ειναι ούτε τα specs ούτε το brand. Αν το αγαπημένο μου game ειναι το World of Warcraft, και δωρεάν να παρω το PS5 μου είναι αδιάφορο. Αν το αγαπημενο μου game ειναι το Uncharted, και 10 χιλιάρικα να κανει το PC μου ειναι αδιάφορο. Εγω θέλω να παίξω το Zelda. Μπορεί να γινει στο PS5 ή στο PC; Οχι; Είδατε λοιπον πως το αδύναμο Switch ειναι αυτοματα καλυτερο απο το PS5 και το ακριβοτερο PC; Μάθετε να διαλέγετε με βάση τι σας αρέσει και οχι με βαση τι λεει η μόδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Beer είπε

Έτσι νομίζαν και κάτι δεκαετίες πριν για την Amiga κάποια τζιμάνια στην Commodore (και ναι αναγνωρίζω την πρακτική αξία διάδοσης του μηχανήματος μέσω πειρατίας) αλλά αν δεν φτάσεις σε critical mass sales - αρχίζει και δημιουργείται το πρόβλημα - αν ο κόσμος αυτός δεν περάσει στο στάδιο της ωριμότητας - να αρχίζει να αγοράζει δηλαδή το software.

Να υποθέσω, ότι είσαι αρκετά νέος και δεν θυμάσαι και το f@** you του Sweeney κάποτε προς τους PC Gamers για την πειρατία?

To 2020 επειδή είναι "πολιτισμένοι" οι Publishers/devs βέβαια δεν λένε τέτοια.

To ΔΕΙΧΝΟΥΝ - έμπρακτα.

Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο κάθε developer σε κάτι που δεν είναι της αρμοδιότητας του. Να σου θυμίσω και την ιστορία της Crytek αν θες. Νόμιζε οτι δεν πούλησε αρκετά το Crysis στο PC λόγω πειρατείας, και το γύρισε στις κονσόλες που θα πουλάει τα άντερα του. Το αποτέλεσμα το είδαμε. Ακόμα χειρότερες πωλήσεις και χρεωκοπία. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NamelessDead είπε

Οι PCMR θέλω να μου απαντησουν σε μια απλή ερώτηση. Με 10.000 budget, μπορώ να αγοράσω PC να παίζει το Last of Us, το God of War, το Zero Dawn, το Zelda, το Mario κτλ; Δε με απασχολούν απαντήσεις τύπου το PC εχει 150.000 exclusive ή παιζει 16K 750fps, ούτε και αναλυση σχετικά με το "θα ερθει και στο PC σε 10 χρονακια". Η ερώτηση ειναι ναι ή οχι και την ξανακάνω. Αν δώσω 10 χιλιάδες ευρω για gaming PC μπορώ να παιξω τα προαναφερθέντα games;

Οι κονσολακηδες θέλω να μου απαντήσουν επίσης σε μια απλή ερώτηση. Μπορούμε να σταματήσουμε τις βλακεις τύπου "το PS5, ενα μηχάνημα που κοστιζει 500 ευρω, μπορει να βγαλει καλυτερα γραφικά απο ενα high end PC που μονο η CPU κοστιζει τα ιδια λεφτα ή και παραπανω;

Καταλάβετε ολοι σας οτι αυτο που μετράει δεν ειναι ούτε τα specs ούτε το brand. Αν το αγαπημένο μου game ειναι το World of Warcraft, και δωρεάν να παρω το PS5 μου είναι αδιάφορο. Αν το αγαπημενο μου game ειναι το Uncharted, και 10 χιλιάρικα να κανει το PC μου ειναι αδιάφορο. Εγω θέλω να παίξω το Zelda. Μπορεί να γινει στο PS5 ή στο PC; Οχι; Είδατε λοιπον πως το αδύναμο Switch ειναι αυτοματα καλυτερο απο το PS5 και το ακριβοτερο PC; Μάθετε να διαλέγετε με βάση τι σας αρέσει και οχι με βαση τι λεει η μόδα

Μιας και αναφερθηκαν zelda/mario παραθετω δικα μου βιντεακια απο υπολογιστη. Για τα exclusives του ps4 αναφερθηκα οτι ειναι αυτα που δεν μπορουμε να παιξουμε με τιποτα σε υπολογιστη μεχρι στιγμης.

Spoiler

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

Οι PCMR θέλω να μου απαντησουν σε μια απλή ερώτηση. Με 10.000 budget, μπορώ να αγοράσω PC να παίζει το Last of Us, το God of War, το Zero Dawn, το Zelda, το Mario κτλ; Δε με απασχολούν απαντήσεις τύπου το PC εχει 150.000 exclusive ή παιζει 16K 750fps, ούτε και αναλυση σχετικά με το "θα ερθει και στο PC σε 10 χρονακια". Η ερώτηση ειναι ναι ή οχι και την ξανακάνω. Αν δώσω 10 χιλιάδες ευρω για gaming PC μπορώ να παιξω τα προαναφερθέντα games;

Οι κονσολακηδες θέλω να μου απαντήσουν επίσης σε μια απλή ερώτηση. Μπορούμε να σταματήσουμε τις βλακεις τύπου "το PS5, ενα μηχάνημα που κοστιζει 500 ευρω, μπορει να βγαλει καλυτερα γραφικά απο ενα high end PC που μονο η CPU κοστιζει τα ιδια λεφτα ή και παραπανω;

Καταλάβετε ολοι σας οτι αυτο που μετράει δεν ειναι ούτε τα specs ούτε το brand. Αν το αγαπημένο μου game ειναι το World of Warcraft, και δωρεάν να παρω το PS5 μου είναι αδιάφορο. Αν το αγαπημενο μου game ειναι το Uncharted, και 10 χιλιάρικα να κανει το PC μου ειναι αδιάφορο. Εγω θέλω να παίξω το Zelda. Μπορεί να γινει στο PS5 ή στο PC; Οχι; Είδατε λοιπον πως το αδύναμο Switch ειναι αυτοματα καλυτερο απο το PS5 και το ακριβοτερο PC; Μάθετε να διαλέγετε με βάση τι σας αρέσει και οχι με βαση τι λεει η μόδα

Δεν διαφωνώ καθόλου. Αν μου φέρεις σαν λόγο αγοράς της οποιαδήποτε πλατφόρμας τα exclusives δεν μπορώ να σου πώ κάτι, θα έχεις δίκιο. Εδώ όμως δεν γίνεται αυτό. Εδώ με το ζόρι να αποδείξουν οτι η κονσόλα του 2014 ξερώ γώ παίζει καλύτερα από PC κλπα πράματα εκτός πραγματικότητας. Εγω δεν διαφωνώ με κάποιον, απλά διορθώνω παραθέτωντας facts.

ΥΓ. Πάντως zelda παίζεις στο PC :P 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο κάθε developer σε κάτι που δεν είναι της αρμοδιότητας του. Να σου θυμίσω και την ιστορία της Crytek αν θες. Νόμιζε οτι δεν πούλησε αρκετά το Crysis στο PC λόγω πειρατείας, και το γύρισε στις κονσόλες που θα πουλάει τα άντερα του. Το αποτέλεσμα το είδαμε. Ακόμα χειρότερες πωλήσεις και χρεωκοπία. ;) 

Τέτοια παιχνιδαρα το Crysis ρε παιδί μου πως και δεν πούλησε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Beer είπε

Έτσι νομίζαν και κάτι δεκαετίες πριν για την Amiga κάποια τζιμάνια στην Commodore (και ναι αναγνωρίζω την πρακτική αξία διάδοσης του μηχανήματος μέσω πειρατίας) αλλά αν δεν φτάσεις σε critical mass sales - αρχίζει και δημιουργείται το πρόβλημα - αν ο κόσμος αυτός δεν περάσει στο στάδιο της ωριμότητας - να αρχίζει να αγοράζει δηλαδή το software.

Να υποθέσω, ότι είσαι αρκετά νέος και δεν θυμάσαι και το f@** you του Sweeney κάποτε προς τους PC Gamers για την πειρατία?

To 2020 επειδή είναι "πολιτισμένοι" οι Publishers/devs βέβαια δεν λένε τέτοια.

To ΔΕΙΧΝΟΥΝ - έμπρακτα.

Με κάλυψες απόλυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jacksfr είπε

Τέτοια παιχνιδαρα το Crysis ρε παιδί μου πως και δεν πούλησε? 

Mια χαρά πούλησε, απλά το πρόβλημα είναι οτι επειδή είχε και 50m downloads στο piratebay, ο πανέξυπνος CEO της Crytek (Cervat Yarli)θεώρησε οτι αν δεν υπήρχε πειρατεία θα είχε 50m πωλήσεις. Οπότε πήγε στις κονσόλες που δεν έχουν πειρατία. Την συνέχεια την ξέρουμε ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετικό σενάριο:

Έλα μάνα, βγήκε η νέα 3080ti την θέλω για 1080p/240hz ή 1440p/165hz όλα Ultra High.

Και πόσο έχει αυτή παιδί μου?

Ε να, κάνα 1200 ευρώ μάνα.. τζάμπα πράμα δλδ, 1200 δώσαμε για την 2080ti και τώρα έχουμε 20% πάνω απόδοση.

Έλα ρε ψίχουλα, πάρτη, αξίζει.

Ναι αλλά..

Τι αλλά?

Να μωρέ, η CPU δεν τραβάει, κάνει bottleneck λένε τα reviews γιατί είναι πολύ δυνατή..

What? Δλδ? 

Θέλω και CPU, τι δεν καταλαβαίνεις ρε μάνα?

Α οκ, πόσο?

Ε να μην πάρω έναν Ryzen 3800X στα 330 ευρώ?

Α δλδ ένα 1500αρι ε?

Ε περίπου..

Βρε δε πα να πάρεις κάνα PS5 ή Xbox Series X με 500 ευρώ να ησυχάσουμε μπας και γλιτώσω το εγκεφαλικό?

Ε δεν μπορώ ρε μάνα, τι είμαι? Φτωχομπινές noobas να παίζω 1440p/30hz τα tech demo της epic ή 4k/60hz με checkerboard σαν τους κονσολάδες?

😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Beer είπε

H Crytek δεν χρεοκόπησε από αυτό. Χρεοκοπησε επειδή νόμιζε ότι με το tech demo της για nerds, θα πωλούσε και την engine της.

Δες τώρα που είναι ο Tim, με bucks απο παιχνιδι που μόνο tech demo δεν είναι.

Get your facts straight.

Έβγαζε για κάμποσα χρόνια παιχνίδια αποκλειστικά για PC. Το ένα πιο επιτυχημένο από το άλλο. Κάποια στιγμή σπάστηκε ο Cervat και έκανε τις περίφημες δηλώσεις, επειδή το crysis είχε 50m downloads, και το γύρισε στις κονσόλες για να κάνει 50m πωλήσεις. Τελικά όλοι είδαμε τι πούλησε. Το γιατί χρεοκόπησε δεν έχει και σημασία, σημασία έχει πως τα 50m downloads του piratebay μεταφράστηκαν σε 0 πωλήσεις χωρίς το piratebay. 

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Υποθετικό σενάριο:

Έλα μάνα, βγήκε η νέα 3080ti την θέλω για 1080p/240hz ή 1440p/165hz όλα Ultra High.

Και πόσο έχει αυτή παιδί μου?

Ε να, κάνα 1200 ευρώ μάνα.. τζάμπα πράμα δλδ, 1200 δώσαμε για την 2080ti και τώρα έχουμε 20% πάνω απόδοση.

Έλα ρε ψίχουλα, πάρτη, αξίζει.

Ναι αλλά..

Τι αλλά?

Να μωρέ, η CPU δεν τραβάει, κάνει bottleneck λένε τα reviews γιατί είναι πολύ δυνατή..

What? Δλδ? 

Θέλω και CPU, τι δεν καταλαβαίνεις ρε μάνα?

Α οκ, πόσο?

Ε να μην πάρω έναν Ryzen 3800X στα 330 ευρώ?

Α δλδ ένα 1500αρι ε?

Ε περίπου..

Βρε δε πα να πάρεις κάνα PS5 ή Xbox Series X με 500 ευρώ να ησυχάσουμε μπας και γλιτώσω το εγκεφαλικό?

Ε δεν μπορώ ρε μάνα, τι είμαι? Φτωχομπινές noobas να παίζω 1440p/30hz τα tech demo της epic ή 4k/60hz με checkerboard σαν τους κονσολάδες?

😝

Στο υποθετικό σου σενάριο πάντως, όταν έχει βγεί το PS5 δηλαδή, ούτε κάρτα ουτε CPU που χτυπάνε ps5 θα κοστίζουν τόσο. Κάνω πρόβλεψη, κράτα το post αν θες. Με 150-180€ θα αγοράζεις CPU που σβήνει το PS5. Οπότε το πακετάκι αναβάθμισης του PC θα σου βγεί στο κόστος του PS5. Εκτός αν κάνει έκπληξη η Sony και τιμολογήσει στα 400€.


Αλλά δεν έχει και σημασία, όταν κάποιος αναλώνεται στο κόστος όπως είπα και πριν θεωρεί σαν δεδομένο οτι η πλατφόρμα είναι κατώτερη. Αν θέλω να αποδείξω ας πούμε οτι το hyuandai μου είναι καλύτερο από μια Ferrari δεν θα ξεκινήσω με το επιχείρημα οτι κοστίζει λιγότερα. Φτηνότερο δεν σημαίνει καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και πολλοί άλλοι μια χαρά παίξαμε crysis και το ευχαριστηθήκαμε. Παιχνιδάρα. 


Τι να με ενοχλεί? Που νόμιζε οτι 50m downloads θα γίνουν 50m πωλήσεις? Όχι τι να με ενοχλεί, είδε, έπαθε, έμαθε (ελπίζω). Οι υπόλοιποι είναι που δεν μαθαίνετε και συνεχίζετε την καραμέλα της πειρατείας. Τα μεταχειρισμένα πάντως δεν μας απασχολούν.

Πειρατεία : Να τρέχεις software χωρίς να πληρώσεις το αντίτιμο που ζητάει ο developer, με αποτέλεσμα να πληρώνεται 0 ευρώ για τη δουλειά του.

Μεταχειρισμένα : Να τρέχεις software χωρίς να πληρώσεις το αντίτιμο που ζητάει ο developer, με αποτέλεσμα να πληρώνεται 0 ευρώ για τη δουλειά του.


Το 1ο κακό, το 2ο καλό. Okay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Έβγαζε για κάμποσα χρόνια παιχνίδια αποκλειστικά για PC. Το ένα πιο επιτυχημένο από το άλλο. Κάποια στιγμή σπάστηκε ο Cervat και έκανε τις περίφημες δηλώσεις, επειδή το crysis είχε 50m downloads, και το γύρισε στις κονσόλες για να κάνει 50m πωλήσεις. Τελικά όλοι είδαμε τι πούλησε. Το γιατί χρεοκόπησε δεν έχει και σημασία, σημασία έχει πως τα 50m downloads του piratebay μεταφράστηκαν σε 0 πωλήσεις χωρίς το piratebay. 

Στο υποθετικό σου σενάριο πάντως, όταν έχει βγεί το PS5 δηλαδή, ούτε κάρτα ουτε CPU που χτυπάνε ps5 θα κοστίζουν τόσο. Κάνω πρόβλεψη, κράτα το post αν θες. Με 150-180€ θα αγοράζεις CPU που σβήνει το PS5. Οπότε το πακετάκι αναβάθμισης του PC θα σου βγεί στο κόστος του PS5. Εκτός αν κάνει έκπληξη η Sony και τιμολογήσει στα 400€.


Αλλά δεν έχει και σημασία, όταν κάποιος αναλώνεται στο κόστος όπως είπα και πριν θεωρεί σαν δεδομένο οτι η πλατφόρμα είναι κατώτερη. Αν θέλω να αποδείξω ας πούμε οτι το hyuandai μου είναι καλύτερο από μια Ferrari δεν θα ξεκινήσω με το επιχείρημα οτι κοστίζει λιγότερα. Φτηνότερο δεν σημαίνει καλύτερο

Στο υποθετικό μου σενάριο, ο κάτοχος 3080ti Θα αναγκαστεί να τα στάξει και για CPU για να μην έχει bottleneck αν θέλει να παίζει σε οθόνη πολλών hz όπως κάνει η PCMR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Στο υποθετικό μου σενάριο, ο κάτοχος 3080ti Θα αναγκαστεί να τα στάξει και για CPU για να μην έχει bottleneck αν θέλει να παίζει σε οθόνη πολλών hz όπως κάνει η PCMR.

Ρε συ, με κανεις να αναρωτιεμαι αν εχεις PC με αυτα που γραφεις....χωρια το οτι ειναι ασχετα με το θεμα βεβαια. Σου ειπε κανεις οτι ενα PC που βγάζει 5 φορες παραπανω frames απο μια κονσολα δεν κοστιζει παραπανω? Προφανως κοστιζει παραπανω, γιαυτο και βγάζει 5πλασια framerate. Τι σχεση εχει αυτό? Εγω σου λέω ενα PC που αποδιδει οσο μια κονσολα πανω κατω κοστιζει και τα ιδια στο περίπου. 

Ο κατοχος 3080ti γιατι να αναγκαστει να τα σταξει σε CPU? Εχω 8700k και 120 hz monitor. Αν το CPU βγάζει 120 fps τώρα δεν θα βγαζει και 120 με την 3080ti? Οποτε γιατι να παρω καλυτερο CPU επειδη πηρα και 3080ti? Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. 

4 λεπτά πριν, Beer είπε

@CometRyzen Όχι στο θέμα των μεταχειρισμένων συμφωνώ - δεν μίλησα για αυτό.

Το αποτελέσμα είναι το ίδιο όντως. 0 v-bucks για τον dev. Αν και βλέπω κάτι κινήσεις από 3rd party εταιρείες/μεσάζοντες για digital resales. Offtopic βέβαια τελείως αυτό το θέμα.

Ναι αλλά εγώ διαβάζω ταυτόχρονα

 

1) Πειρατεία τζιζ κακό, γιαυτό οι developers έχουν γραμμένα στα τέτοια τους τα PC, γιατι ολοι κατεβάζουν πειρατικά μπλα μπλα

2) Τα παιχνίδια στη κονσόλα είναι φτηνότερα γιατί πουλάω τα μεταχειρισμένα και αγοράζω άλλα μεταχειρισμένα


Πως γίνεται να ισχύει το 1 και το 2 ταυτόχρονα μόνο ενας κονσολάς το ξέρει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Beer είπε

Το bottleneck του PCMR είναι όχι τα Hz αλλά το στάξιμο για HDR. Εκτός και αν συνδέσει το PC σε TV. Αυτά όμως δεν τα λέμε.... ;)

Έχω και στο monitor HDR  

 

https://www.samsung.com/ca/monitors/c49rg9/

 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...