Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσιακό tech demo της Unreal Engine 5 στο PlayStation 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Beer είπε

Με 2 χιλιάρικα αγόραζεις OLED 55~65 και όχι το VA της πλάκας από Samsung.

A και REAL HDR.

Eίναι suw η 55αρα? 120 frames? Και δεν κάνει 2k, τώρα με τον κορόνα έφτασε εκεί. Κάπου 1300 νομίζω την πήρα

 

Έχω και oled 55αρα, αλλά δεν είναι για παιχνίδια. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Ρε συ, με κανεις να αναρωτιεμαι αν εχεις PC με αυτα που γραφεις....χωρια το οτι ειναι ασχετα με το θεμα βεβαια. Σου ειπε κανεις οτι ενα PC που βγάζει 5 φορες παραπανω frames απο μια κονσολα δεν κοστιζει παραπανω? Προφανως κοστιζει παραπανω, γιαυτο και βγάζει 5πλασια framerate. Τι σχεση εχει αυτό? Εγω σου λέω ενα PC που αποδιδει οσο μια κονσολα πανω κατω κοστιζει και τα ιδια στο περίπου. 

Ο κατοχος 3080ti γιατι να αναγκαστει να τα σταξει σε CPU? Εχω 8700k και 120 hz monitor. Αν το CPU βγάζει 120 fps τώρα δεν θα βγαζει και 120 με την 3080ti? Οποτε γιατι να παρω καλυτερο CPU επειδη πηρα και 3080ti? Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. 

Γιατί έχουν σχέση αυτά που γράφεις εσύ με το θέμα της game engine? Έχουμε ξεφύγει εδώ και 10 σελίδες.

Εσύ έχεις οθόνη 120hz, άλλος έχει 144hz, άλλος 165hz, άλλος 240hz. Επίσης άλλος του αρέσει να παίζει σε low, άλλος σε medium,high,ultra high settings κτλ.

Τον εαυτό σου δεν κατάλαβα γιατί αναφέρεις ως παράδειγμα? Είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα της πλειοψηφίας των χρηστών που κανονίζει τις εξελίξεις?

Όταν σκάσουν μύτη τα reviews και σου λένε έχεις bottleneck η εντολή για αναβάθμιση έχει καρφωθεί στον εγκέφαλο σου, είπαμε PCMR logic, τα θέλω όλα τέρμα. Δεν κάθομαι να φτιάξω pc να ανταγωνιστεί τις κονσόλες, είπαμε είναι peasants αυτοί, έχω περάσει από αυτήν την "φάρα" και ξέρω την λογική της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Darthvader είπε

Κοίτα με το σκεπτικό σου θα πρέπει να αποπληθωρίσεις τις τιμές γιατί άλλη η αξία των 1500 ευρώ cash σήμερα, άλλη σε βάθος 7ετίας😄

Και εγώ έχω pc άνω του μέσου όρου αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στην εποχή μας, η διαφορά στην τιμή ενός δυνατού pc δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά στην απόδοση των παιχνιδιών σε σχέση με μια κονσόλα.

Ως κάτοχος αξιοπρεπους PC (980Ti), PS4 Pro και Switch ( όσον αφορά current gen συστήματα), συμφωνώ μόνο εν μέρει.

Για μένα το να παίξω το ίδιο ακριβώς game, με τα ίδια ακριβώς assets , και αντί για 4k/30fps (όπου 30 το μέγιστο), να το παίξω στο PC 1080p-1440p/60fps, χωρίς motion blur και φίλτρα βαζελίνης στην εικόνα, αξίζει και με το παραπάνω την χρηματική διαφορά των συστημάτων.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Γιατί έχουν σχέση αυτά που γράφεις εσύ με το θέμα της game engine? Έχουμε ξεφύγει εδώ και 10 σελίδες.

Εσύ έχεις οθόνη 120hz, άλλος έχει 144hz, άλλος 165hz, άλλος 240hz. Επίσης άλλος του αρέσει να παίζει σε low, άλλος σε medium,high,ultra high settings κτλ.

Τον εαυτό σου δεν κατάλαβα γιατί αναφέρεις ως παράδειγμα? Είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα της πλειοψηφίας των χρηστών που κανονίζει τις εξελίξεις?

Όταν σκάσουν μύτη τα reviews και σου λένε έχεις bottleneck η εντολή για αναβάθμιση έχει καρφωθεί στον εγκέφαλο σου, είπαμε PCMR logic, τα θέλω όλα τέρμα. Δεν κάθομαι να φτιάξω pc να ανταγωνιστεί τις κονσόλες, είπαμε είναι peasants αυτοί, έχω περάσει από αυτήν την "φάρα" και ξέρω την λογική της.

Πάλι δεν καταλαβαίνω τι λές και τι συγκρίνεις. Πια φάρα, 5 άτομα είναι όλα και όλα που θα αγοράσουν 3080ti. Εντάξει, μεταφορικά το 5 άτομα, αλλά θα είναι πόσο, το 1% των PC gamers και λίγα λέω? 

Και 240hz οθόνη να έχεις, αυτό σου εξηγώ, αυτό που λες δεν βγάζει νόημα. Ωραία, εχω 240hz monitor και ο επεξεργαστής που έχω βγάζει 240fps. Θα σταματήσει να βγάζει 240fps και θα χρειαστεί αλλαγή όταν βγεί η 3080ti? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Πάλι δεν καταλαβαίνω τι λές και τι συγκρίνεις. Πια φάρα, 5 άτομα είναι όλα και όλα που θα αγοράσουν 3080ti. Εντάξει, μεταφορικά το 5 άτομα, αλλά θα είναι πόσο, το 1% των PC gamers και λίγα λέω? 

Και 240hz οθόνη να έχεις, αυτό σου εξηγώ, αυτό που λες δεν βγάζει νόημα. Ωραία, εχω 240hz monitor και ο επεξεργαστής που έχω βγάζει 240fps. Θα σταματήσει να βγάζει 240fps και θα χρειαστεί αλλαγή όταν βγεί η 3080ti? :P 

Ε αυτό εδώ το 1% πηγαίνει στα διάφορα forums και μας τα κάνει τσουρέκια με το πόσο μεγάλη την έχει, την κάρτα.. 🤣 και πόσο χάλια είναι οι κονσόλες πφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Beer είπε

Αμ εκεί φαίνεται ότι δεν έχεις επαφή πέρα από το (εύκολο πλέον) overclocking και με τα PC αλλά και με τις κονσόλες.

Το βίντεο/παρουσίαση - το είδες?

Τι κατάλαβες?

Εδώ βέβαια, εσύ έχεις ακόμα την αίσθηση ότι το decompression στις κονσόλες (ακόμα και της προηγούμενης γενιάς) γινόταν στην CPU και ότι αφού τα data θα γίνουν decompress, αυτό θα είναι στον SSD, το βίντεο θα μου σχολιάσεις?

Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και προσπάθησε να βγάλεις άκρη. Όταν βγάλεις άκρη ξαναγράψτο να καταλάβω τι λες και θα σου απαντήσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφήνω αυτό εδώ γιατί είναι άμεσα σχετικό με το θέμα μας:

https://unboxholics.com/news/gaming/75384-stelechi-tou-xbox-scholiazoun-to-tech-demo-tis-unreal-engine-5-sto-playstation-5

Είναι δηλώσεις ανώτατων στελεχών της Microsoft όπως του Phil Spencer και του Aaron Greenberg που εκθειάζουν την νέα μηχανή γραφικών της Unreal.

Αλλά όχι, ο χρήστης του insomnia το είδε και αποφάνθηκε ότι είναι σάπιο, σιγά τα λάχανα, έλα μωρέ τώρα, demo είναι, 30fps έτρεχε κτλ κτλ 🤣

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Καλά εννοείται οτι το demo τα σπάει, όποιος το θεωρεί σάπιο θέλει εξέταση για καταράκτη..

Δεν το πιστεύω ότι σου έκανα like 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν το πιστεύω ότι σου έκανα like 😝

Δεν ειμαι παράλογος φίλε, απλά εκεί που κυριαρχούν οι ακραίο ο μετριοπαθής φαίνεται παράλογος. Προτιμώ τα PC αλλα εκεί που είναι καλές οι κονσόλες θα σου πω είναι καλές. Έδω είναι όλοι των άκρων, η οι κονσόλες είναι καλύτερες παντού ή είναι γτπ. Αμα διαβάσεις τα posts ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ από την αρχή θα δεις οτι κυρίως, διορθώσεις κάνω σε κάτι που έχει ειπωθεί λάθος. Δεν πήγα να βγάλω το ένα καλύτερο από το άλλο. Απλα συνήθως διορθώνω το console κοινό γιατι τεχνολογικά δεν το κατέχουν. Δηλαδή όταν διαβάζω ότι ο 9100f δεν μπορεί να παίξει gow5 σε 30fps τι να κάνω για να μην θεωρηθώ ακραίος ή fanboy? Να του πω ναι εχεις δικιο? Ε δεν γινεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν ειμαι παράλογος φίλε, απλά εκεί που κυριαρχούν οι ακραίο ο μετριοπαθής φαίνεται παράλογος. Προτιμώ τα PC αλλα εκεί που είναι καλές οι κονσόλες θα σου πω είναι καλές. Έδω είναι όλοι των άκρων, η οι κονσόλες είναι καλύτερες παντού ή είναι γτπ. Αμα διαβάσεις τα posts ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ από την αρχή θα δεις οτι κυρίως, διορθώσεις κάνω σε κάτι που έχει ειπωθεί λάθος. Δεν πήγα να βγάλω το ένα καλύτερο από το άλλο. Απλα συνήθως διορθώνω το console κοινό γιατι τεχνολογικά δεν το κατέχουν. Δηλαδή όταν διαβάζω ότι ο 9100f δεν μπορεί να παίξει gow5 σε 30fps τι να κάνω για να μην θεωρηθώ ακραίος ή fanboy? Να του πω ναι εχεις δικιο? Ε δεν γινεται. 

Προσωπικά πιστεύω πως οι κονσόλες είναι καλές για αυτόν που δεν έχει ιδέα/δεν διαθέτει πολλά χρήματα/δεν θέλει να ασχοληθεί με τεχνικά ζητήματα ή τυχόν προβλήματα που μπορούν να παρουσιαστούν. Δεν είναι όλα για όλους και δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις.

Παρόλα αυτά δεν θεωρώ κακό να έχει κάποιος κονσόλα, απλά χάνει σε εμπειρία με ότι συνεπάγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα μετράει. Το πώς το καταφέρνει δεν με ενδιαφέρει σαν καταναλωτή, αλλά μόνο για συζητήσεις τεχνολογικού ενδιαφέροντος. 

Οπότε σαν καταναλωτης θα κρίνω το tahiti vs ps4 και όχι το πως τεχνολογικά λειτουργεί το καθένα. 

Όσο για τον 9100f, αλλού πήγαινε το σχόλιο. Παλικάρι στο άλλο θέμα είπε ο 9100f κοντράρει το xbox του 2002....εκει τι να του απαντήσω για να μη θεωρηθω pcακιας ας πούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jacksfr είπε

Παιδιά κουράζετε υπερβολικά, ήδη το xbox series x έχει καλύτερη απόδοση από 2080 σε παιχνίδι που το δουλεψαν 2 εβδομάδες (Gears of war 5)χωρις καν optimization δειτε το βίντεο από DF. Καθε βδομάδα η ίδιες ιστορίες για αγρίους από τους pcαδες ελεος.. 

rt πάντως και 4k rt δεν θα έχει. Το gears of war 5 το παίζω με 1650 gtx όλα στο τέρμα σε 1080p... τι ακριβώς λες?

 

και εδώ με 2080 Ti vs xbox x

 

 

Επεξ/σία από tsarouc
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Beer είπε

Τελικά ως τι μιλάς τότε? Ως καταναλωτής εκ του αποτελέσματος ο 9100F είναι fail γιατί σε αυτόν που δεν βλέπει - το xbo 2002 είναι good enough.

Ως PCακιας (τεχνολογικά) ο 9100f βγήκε σχετικά πρόσφατα και μάλλον αρκετά πιο πρόσφατα από τους Jaguar.

Αν θες να μιλήσεις strictly τεχνολογικά γιατί κάνεις τις συγκρίσεις με τα PC αποφεύγοντας τα APU της AMD?

Έχω στήσει στο παρελθόν αρκετά PC με APU της AMD για φίλους. Παίζανε σαν xbox? 

Ούτε καν. 

Δεν τους ένοιαζε καν δηλαδή...

Καλά ο 9100f είναι επεξεργαστής 5 ετίας. Ναι βγήκε το 2019, αλλά είναι ουσιαστικά ένας i5 skylake. 


Δεν γίνεται όταν μιλάω με κάποιον κονσόλα να θεωρήσω τον 9100 fail, απλα γιατι αποδιδει 2-3 φορες πανω απο την κονσολα. Αυτό ουισαστικά προσπαθώ να πώ εδώ και 10 σελίδες. PC / κονσόλα, επι του πρακτεόυ δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Αν είσαι ευχαριστημένος με το base xbox του 2014 θα είσαι ευχαριστημένος και με ενα PC του 2014. Οι διαφορές όπου υπάρχουν είναι μικρές, και το κόστος κτήσης πάνω κάτω παρόμοιο. Όπου βλέπω σχόλιο από console gamer νομίζει οτι κέρδισε το φλουρί την πρωτοχρονιά και παίζει 4k / ultra / 60 fps καλύτερα από PC του 5χιλιαρου. Ε δεν είναι έτσι. Ότι πληρώνεις παίρνεις γενικά. 

 

I kid you not, όταν βγήκε το PS4 εγώ απλά έβαλα μια 7870 στο PC που είχα απτό 2008 (2009?). Προφανώς έπαιζε πολύ καλύτερα από το PS4 μέχρι που το άλλαξα. Μετά δεν ξέρω τι έγινε αλλά δεν έχει και σημασία, μιλάμε πλέον για PC 10ετίας ξερώ γώ. Δεν είναι πανάκριβο το PC gaming, δεν είναι καν ακριβό, όταν μιλάμε για παρόμοια settings / ανάλυση / framerate με μια κονσόλα. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. 

Σε ξαναρωτάω, όταν ο άλλος σου λέει οτι ο 9100f δεν μπορεί να παίξει gow5 στα 30 fps, ενω τελικά παίζει στα 120+, τι ακριβώς πρέπει να κάνεις για να μην θεωρηθείς pcakias? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...