Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσιακό tech demo της Unreal Engine 5 στο PlayStation 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Ουτε pc στα 330 ουτε επιχειρηματα βλεπω. Κριμα. 

Σου απάντησα 300 φορές σε αυτό. Ειλικρίνα όμως, 300. Με 160€ ο PC gamer έχει επιδόσεις xbox one x. Τα 160 είναι κάτω από τα μισά του 330. 

2 λεπτά πριν, songless_bird είπε

"Σου στηνουν το pc απο εκει που αγορασες τα parts" ;;; Καταλαβα ετοιματζης.

Τι εννοείς ετοιματζής? Λέω αν δεν ξέρεις / θέλεις, υπάρχει δωρεάν συναρμολόγηση. Την κονσόλα μόνος σου την συναρμολογείς? Η είσαι ετοιματζής? :P 

Σε όλο το thread το ίδιο κάνεις ,2 μετρα και 2 σταθμά. Δεν πειράζει, όποιος διαβαζει καταλαβαινει

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Σου απάντησα 300 φορές σε αυτό. Ειλικρίνα όμως, 300. Με 160€ ο PC gamer έχει επιδόσεις xbox one x. Τα 160 είναι κάτω από τα μισά του 330. 

Τι εννοείς ετοιματζής? Λέω αν δεν ξέρεις / θέλεις, υπάρχει δωρεάν συναρμολόγηση. Την κονσόλα μόνος σου την συναρμολογείς? Η είσαι ετοιματζής? :P 

Σε όλο το thread το ίδιο κάνεις ,2 μετρα και 2 σταθμά. Δεν πειράζει, όποιος διαβαζει καταλαβαινει

Θελω το παιδι μου να ξεκινησει το Gaming και θελω να του παρω ενα δωρο στα 330. Φτιαξε μου το pc ή παω και αγοραζω το xbox. Μην το παιζεις τρελιτσα.

ΑΥτο λεω. Δεν εχεις ιδεα απο το hardware μιας κονσολα που την συγκρινεις με ενα pc εδω και 19 σελιδες...

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Sorry αλλά η "PCMR" δεν έχει θέμα/πρόβλημα στο κόστος. 😛

Όσο θέμα/πρόβλημα έχουν και οι console peasants με την απόδοση, να τα λέμε όλα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Θελω το παιδι μου να ξεκινησει το Gaming και θελω να του παρω ενα δωρο στα 330. Φτιαξε μου το pc ή παω και αγοραζω το xbox. Μην το παιζεις τρελιτσα.

ΑΥτο λεω. Δεν εχεις ιδεα απο το hardware μιας κονσολα που την συγκρινεις με ενα pc...

Και σε αυτό σου έχω απαντήσει 300 φορές. Πάμε 301. Για πρώτη φορά το PC είναι πιο ακριβό, 100-200€. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα σου κοστίζει 460. Αλλά όπως προείπα, αμα ο γιός σου παίζει online games σε 2 χρόνια θα το έχει βγάλει το κόστος γιατί στο PC το online είναι δωρεάν. Και βέβαια, θα έχει PC. Ξέρεις, αυτο το μηχάνημα που το χρησιμοποιείς για 1602 εργασίες που δεν κάνει η κονσόλα. 

Απλά το ερώτημα σου είναι εξαρχής biased. Και εγώ θέλω να να πάρω δώρο μια συσκευή στο γιο μου να μπορεί να κάνει τις δουλειές του (surfing / ταινίες / excel κλπα) αλλά και να παίζει games. Φτιάξε μου μια κονσόλα με budget 5000€ που να τα κάνει αυτά. Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατι η ερώτηση σου είναι biased ;) 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Και σε αυτό σου έχω απαντήσει 300 φορές. Πάμε 301. Για πρώτη φορά το PC είναι πιο ακριβό, 100-200€. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα σου κοστίζει 460. Αλλά όπως προείπα, αμα ο γιός σου παίζει online games σε 2 χρόνια θα το έχει βγάλει το κόστος γιατί στο PC το online είναι δωρεάν. Και βέβαια, θα έχει PC. Ξέρεις, αυτο το μηχάνημα που το χρησιμοποιείς για 1602 εργασίες που δεν κάνει η κονσόλα. 

Δεν θα το εχει βγαλει ρε φιλε. Μην μου βαζεις το κοστος της συνδρομης για Online μεσα γιατι με αυτη τη συνδρομη παιζεις παιχνιδια που στο Pc πληρωνεις , γιατι εχεις μεγαλυτερες εκπτωσεις αν θες να αγορασεις το παιχνιδι , γιατι με την ιδια αγορα παιζεις το παιχνιδι και στην κονσολα και στο pc οποτε εχεις μειωσει το κοστος στο μισο.  Πριν δυο χρονια ο linus εφτιαξε 500$ pc και μπορεσε να συγκριθει με xbox x και ps4 pro μονο οταν τα επαιζε σε 1080 και παλι ειχε θεμα με την ποιοτητα λογο DRM σε καποια παιχνιδια. Και τωρα μου λες κοιτα σου φτιαχνω pc στα 460 οταν αγοραζεις την ιδια ποιοτητα και hardware που εσυ σνομπαρεις επειδη δεν σε συμφερει να το βαλεις στην εξισωση , πλεον με 300€ ;  

Δηλαδη θα δωσω τωρα 800€ και θα παρω καλυτερο gaming pc απο κονσολα ( πανω απο τα διπλασια χρηματα δηλαδη)  . Θα συγκριθει με το ps5 και θα το κρατησω αυτο το pc 7 χρονια μεχρι το επομενο ps.. Και θα παιζει και καλυτερα....Και σε 7 χρονια θα αναβαθισεις μονο καρτα γραφικων με 160€ και θα ειναι καλυτερο απο το ps6 κρατωντας ιδιους σκληρους και cpu... ΟΚ. Κερδισες.... 

Επεξ/σία από songless_bird
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Δεν θα το εχει βγαλει ρε φιλε. Μην μου βαζεις το κοστος της συνδρομης για Online μεσα γιατι με αυτη τη συνδρομη παιζεις παιχνιδια που στο Pc πληρωνεις , γιατι εχεις μεγαλυτερες εκπτωσεις αν θες να αγορασεις το παιχνιδι , γιατι με την ιδια αγορα παιζεις το παιχνιδι και στην κονσολα και στο pc οποτε εχεις μειωσει το κοστος στο μισο.

Μα αυτό σου λέω, στο PC έχεις προσφορές και δωρεάν παιχνίδια χωρίς να πληρώσεις την συνδρομή για το online. Το EPIC games από μόνο του σου δίνει 4 παιχνίδια το μήνα. Δωρεάν. Χωρίς συνδρομή. Μόνο το EPIC. Άρα έχουμε τα ίδια πάνω κάτω παιχνίδια, απλά ο PC gamer τα έχει δωρέαν μαζί το online, ενώ ο console gamer όχι. 

O linus και φέτος έφτιαξε ενα PC με 500$, δηλαδή 460€ (όσα σου έγραψα ας πούμε πριν). Το εν λόγω PC έχει R5 1600 και 1650super, 16gb 3000 ram κλπα. Συμφωνούμε φαντάζομαι οτι το εν λόγω PC είναι τέρας, καμία σχέση με τις τωρινές κονσόλες (αν δεν σαρέσει η nvidia βάζεις rx580, ίδιο κόστος έχουν). Ωραία, στο εν λόγω PC λοιπόν τι θα κάνεις όταν βγεί το PS5? Θα αλλάξεις κάρτα και CPU. To τι CPU θα χρειαστείς για να ματσάρις τις κονσόλες το γνωρίζουμε, έναν 3600. Από την ιστορία γνωρίζουμε οτι ο 3600 μετά το καλοκαίρι που θα βγούν οι zen3 θα κοστίζει 120€. Ήδη σήμερα κάνει 160. Άντε πες θες να πας για τον 3700, αυτός θα είναι στα 140-150 (όσο κόστιζε και ο 2700).  Σου μένουν 350€ για κάρτα γραφικών. Τώρα με big navi και ampere, ένα ελάχιστο 30% πάνω να δώσουν ανα price point θα έχεις επιδόσεις που θα χτυπάνε PS5 με κάρτα των 300-350. 

Συνολικό κόστος δηλαδή για το PC 1000€, για τις κονσόλες 830 . Αμφότερα θα σου κρατήοσυν χρόνια. Χωρίς τις συνδρομές λοιπόν, υπάρχει μια διαφορά της τάξης των 150€, απλά ο PC gamer με αυτά τα 170€ έχει πρόσβαση σε ΑΠΕΙΡΑ δωρεάν παιχνίδια καθώς και εκτπώσεις (5€ το ac origins ας πούμε!!), όπως και πρόσβαση στο online. Φαντάζομαι και οι 2 συμφωνούμε οτι τα παραπάνω αξίζουν την διαφορά των 157€. Άρα, όπως γράφω 1200 φορές, το κόστος είναι πάνω κάτω το ίδιο.

Να επισημάνω εδώ επίσης, ότι αν / όταν βγεί ενα ενδεχόμενο PS5 pro που λογικά θα κοστίζει 500άρα, στο PC απλά αλλάζεις κάρτα γραφικών. Άρα και η αρχική διαφορά των 170€ σε αυτή την περίπτωση καλύπτεται σε βάθος χρόνου. 

Οπότε εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι όποιος επιλέγει κονσόλα γιατί είναι φτηνότερη κάνει λάθος επιλογή, δεν είναι. Όποιος πιστεύει οτι το PC χρειάζεται 5k ευρώ για να ματσάρι κονσόλες απλά δεν έχει ιδέα. Τώρα όποιος επιλέγει κονσόλα για τα exclusives, πολύ καλά κάνει, όπως και όποιος επιλέγει PC για τα exclusives, τα δωρεάν παιχνίδια και online χωρίς συνδρομή, το ultrawide support, την επιλογή μεταξύ framerate και ανάλυσεις επίσης πολύ καλά κάνει. Το κόστος από μόνο του δεν είναι λόγος προτίμησης, γιατί και τα 2 το ίδιο κοστίζουν πάνω κάτω.

 

Απλοικό παράδειγμα πως η διαφορά στο κόστος εξανεμίζεται αυθημερόν. Θέλει λοιπόν ο γιος σου καλή ώρα να παίξει GTA V online. Στο xbox το αγοράζει 30€ και πληρώνει και 60 της συνδρομής. Μπορεί τον καημένο να μην τον ενδιαφερούν τα games που δίνει το plus, GTAV θέλει να παίξει ο άνθρωπος. Συνολικό κόστος λοιπόν για να παίξει το online, έστω για 1 χρόνο, 90€. Στο PC το ίδιο ακριβώς usecase θα του κοστίσει 0€. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά από όλη αυτήν την κουβέντα, εγώ θα πάω να τσιμπήσω το φθινόπωρο ένα PS5 ή ένα Xbox Series X ή και τα 2 μαζί και μάλιστα προ παραγγελία 🤣

Είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως ή μαζόχα που θέλει tech demo της Epic στα 1440p/30fps, τι να κάνουμε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αρκετοι οι παραμετροι...εξαρταται τι παιχνιδια παιζεις. Επισης ο @CometRyzen  δε λαμβανει καθολου υπόψιν  οτι η τηλεοραση υπαρχει σε καθε σπιτι, ενω τον υπολογιστη που θα τον εχεις και για αλλες δουλειες...θα παιζει σε μονιτορ(εξτρα κοστος+αλλη αισθηση)...Αλλα γενικα για εμενα ειναι δεδομενο οτι το gaming στο pc ειναι πιο φθηνο λογω hack...

Επισης μια παραμετρος για πολυ κοσμο, ειναι οτι τα pc απαιτουν καλως ή κακως και καποια εξοικειωση, οταν πολυς κοσμος ειναι φουλ ασχετος...ειτε μιλαμε για drivers, ειτε για κρασαρισματα...

εμενα ο συνδυασμος pc/ps4 με καλυπτει. το xbox δεν εχει κανενα  exclusive παιχνιδι που να με ενδιαφερει και της nintendo τα παιζω σε emulator, οποτε ειμαι υπερκαλυμενος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2020 στις 4:37 ΜΜ, razimar είπε

Κάποιος είπε γιατί να δώσει 1500-2000€ για να πάρει PC ενώ με 400 παίρνει κονσόλα.
Σοβαρά τώρα? 
Γιατί πολύ απλά δεν δίνουν ούτε ένα ευρώ για παιχνίδι για 7-8 χρόνια και έχουν γραφικά που απλά δεν υπάρχουν στις κονσόλες.
Θέλει και ερώτημα? Δυστυχώς είναι η αλήθεια.

Πόσο απλό είναι να το σκεφτείς και όμως δεν το σκέφτεται κανένας.

Όλοι βλέπουν τα εκατομμύρια των pc gamers που αγόρασαν το Χ game και όχι τα εκατοντάδες εκατομμύρια που το πήραν σε "Black Friday".

Στις 15/5/2020 στις 4:57 ΜΜ, Arkin είπε

Αυτο ειναι καπως ντροπιαστικο να εχει καποιος 20000 ευρω υπολογιστη και να κατεβαζει μονο σπασμενα. Ειναι ο κλασικος Ελληναρας που τα θελει ολα τσαμπα. Προσωπικα μονο τον τελευταιο μηνα εδωσα κοντα 100 ευρω για παιχνιδια στο steam/uplay/epic ολα μεσω sales μιας και δεν εχω τη δυνατοτητα να τα αγορασω στις αρχικες τιμες. Προφανως και εχω παιξει και σπασμενα παιχνιδια αλλα οταν τα βρω σε sale ακομα και αν τα εχω τερματισει θα τα αγορασω. Το να μην αγοραζουμε καθολου ενω εχουμε τη δυνατοτητα ειναι γυφτια ξεκαθαρη και καπως ετσι θα φτασουμε να εχουμε μονο online free παιχνιδια χωρις single player ιστορια. Επισης μεσω humble bundle μπορει ο καθενας να παρει αξιολογα παιχνιδια σε τιμες χωμα και τα χρηματα πανε σε φιλανθρωπιες. Κριμα για τους 34αριδες που ανεφερες. Δικαιολογω καποιον που εχει ενα pc 300-400 ευρω και κατεβαζει γιατι πραγματικα δεν εχει. Το να εχεις και να εισαι 100% στην πειρατεια ειναι ξεκαθαρη γυφτια.

Spoiler

Το gaming industry αποτελείται από εταιρείες μονοπώλια που πατάνε πάνω σε σωρούς από πατέντες για να σε χρεώνουν υπέρογκες τιμές για hw. Αποτελείται από publishers που κόβουν κομματάκια το παιχνίδι και καθένα στο χρεώνουν σε διαφορετική τιμή με στόχο να πάρουν τα περισσότερα από το κάθε target group. Devs που γονατίζουν ό,τι κάρτα/cpu τους πετάξεις για να βοηθήσουν τους hw vendors να πουλήσουν και αυτοί. Παίρνοντας τα ποσοστά τους σε μορφή συνεργασίας. Παιχνίδια που στα medium settings τρέχουν χειρότερα και δείχνουν χειρότερα από παιχνίδια προ 3 ετίας σε ultra settings.

Πού θέλω να καταλήξω; Αυτοί τους οποίους υπερασπίζεσαι παλεύουν για μέγιστο κέρδος. Όχι για βιοπορισμό. Δεν είναι καθόλου αγαθές/τίμιες/αντρίκιες οι προθέσεις τους(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όπως η CDPR). Και όπως βλέπεις ακόμα και με το Denuvo δεν άλλαξε η στάση τους απέναντί σου. Ίσα ίσα αποθρασύνθηκαν περισσότερο.

edit: Έσβησα ένα κομμάτι από το spoiler μετά από αίτημα του Arkin.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...