Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσιακό tech demo της Unreal Engine 5 στο PlayStation 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kotsos1983 είπε

Λοιπόν φίλε μου το 2017 πόσο σου κόστισε να φτιάξεις το συγκεκριμένο pc? Το Xbox κόστιζε 499€ δεν λέω ότι σε κάθε γενιά τα αλλάζεις όλα, όλοι μας παλιότερα είχαμε desktop pc και παίζαμε εκει τα παιχνίδια μας αλλά την τελευταία 10 ετια αγόρασα laltop και κονσόλα για gaming, σε ρωτάω από μηδενική βάση αν δεν έχει ήδη pc, τι αξίζει με budget 600€ να αγοράσεις κονσόλα ή gaming pc? 

Από μηδενική εξαρτάται τι θες. Το κόστος ΠΑΝΤΑ υποχρεωτικά και δια ροπάλου είναι δευτερεύουσας σημασίας. Και τι εννοώ με αυτό? Εννοώ οτι πρώτα βάζεις ένα όριο επιδόσεων και μετά κοιτάς το value for money. Για παράδειγμα μπορεί να υπάρχει κονσόλα που κοστίζει 100€ και παίζει όλα ταπαιχνίδια σε 20 fps. Τρομερό VFM, αλλά εγώ που θέλω να παίζω σε 30 ή σε 60 ας πούμε δεν μου κάνει. 

Και πάλι ενδεικτικά, όταν βγεί το PS5 επεξεργαστής που θα βγαίνει στα ίσα θα κοστίζει 120-140€. Για κάρτα δεν έχουμε ιδέα, μιας και περιμένουμε τις ampere. Το κόστος δηλαδή δνε θα είναι τόσο διαφορετικό, εκτός αν κάνει την έκπληξη η sony και βγεί στα 400€. Όσο παραπάνω θα σου κοστίσει αρχικά το PC θα τα πάρεις πίσω λόγω συνδρομών PS plus, και πως αντί για το ps5 pro που πιθανόν να βγεί θα χρειαστείς μια κάρτα γραφικών μισού κοστούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

 

Στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ, αλλά εδώ έχεις απλά άδικο. To έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα, ε δεν είναι έτσι. Πρώτον γιατί στο PC δεν μπορείς να το τρέξεις όπως το slim. Αφου 17 από τα settings του game είναι πιο χαμηλά στο one x (πόσο μάλλον στο base ps4!!) από ότι στο PC. Δηλαδή τόσο χαμηλά settings δεν μπορείς καν να τα διαλέξεις. Δεύτερον ακόμα και ένα mainstream CPU του 2012-2013 φέρνει σβούρες γύρω από τις κονσόλες. Εδώ και CPU του 2008-2009 ακόμα ρίχνουν στα αυτιά. 
 

 

κοίτα αν και έχω pc το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μπορούσα να περιμένω οπότε το έπαιξα στο απλό μου ps4 (το slim) 

 

πέρα από ότι το παιχνίδι ήταν μια χαρά για αυτό που ήταν και είναι η κονσόλα , βασικά παραπάνω από μια χαρά, με ανάλογο σάπιο setup πουθενα δεν είδα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα είτε σε yt είτε οπουδήποτε

βασικά στα pc με 7xxx δεν βλέπεται το παιχνίδι , ότι είδα ήταν minecraft συγκριτικά με αυτό που έβλεπα στην πράξη , σε απλό ps4 είναι εντυπωσιακά ομορφό για το hw σε σημείο που δυσκολεύσαι να το πιστέψεις κιόλας αν δε το δεις

 

το ίδιο ισχύει και για άλλους τίτλους και μιας και συχνά πυκνά παίζω ότι βρω όπου βρω φυσικά και εκτιμώ την ανωτερότητα του pc, αλλά και οι κονσόλες καθόλου άσχημες δεν φαίνονται 

άλλο παράδειγμα έπαιξα το odyssey στο pc, αλλά το origins το είχα παίξει σε ps4

 

φυσικά έντονη η διαφορά, αλλά όχι και τόσο άσχημο στο ps4 και με την 7950 που είχα κάποτε   δεν θα μπορούσα με τίποτα να έχω ανάλογο αποτέλεσμα 

επίσης και με την Polaris που έχω τώρα δεν μπορώ να πιάσω το 4Κ του one x , απλά δεν θα τρέχει το παιχνίδι όσο και να ρίξω τα γραφικά (πρόκειται βέβαια για κακό port, οπως πολλά παιχνίδια της ubi, αλλά γιατί να βασανίζομαι είναι το ερώτημα) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κοίτα αν και έχω pc το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μπορούσα να περιμένω οπότε το έπαιξα στο απλό μου ps4 (το slim) 

πέρα από ότι το παιχνίδι ήταν μια χαρά για αυτό που ήταν και είναι η κονσόλα , βασικά παραπάνω από μια χαρά, με ανάλογο σάπιο setup πουθενα δεν είδα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα είτε σε yt είτε οπουδήποτε

βασικά στα pc με 7xxx δεν βλέπεται το παιχνίδι , ότι είδα ήταν minecraft συγκριτικά με αυτό που έβλεπα στην πράξη , σε απλό ps4 είναι εντυπωσιακά ομορφό για το hw

το ίδιο ισχύει και για άλλους τίτλους και μιας και συχνά πυκνά παίζω ότι βρω όπου βρω φυσικά και εκτιμώ την ανωτερότητα του pc, αλλά και οι κονσόλες καθόλου άσχημες δεν φαίνονται 

άλλο παράδειγμα έπαιξα το odyssey στο pc, αλλά το origins το είχα παίξει σε ps4

φυσικά έντονη η διαφορά, αλλά όχι και τόσο άσχημο στο ps4 και με την 7950 μου απλά δεν θα έτρεχε 

 

 

Eδώ το βλέπω να τρέχει σε 1080p με ~35-40 fps (δηλαδή 30% πάνω από το ps4) και με επεξεργαστή του 2009. Σε high settings. Δηλαδή και σε υψηλότερη ανάλυση (dynamic έχει τo ps4) και με 30% παραπάνω framerate, και σε υψηλότερα settings. 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Eδώ το βλέπω να τρέχει σε 1080p με ~35-40 fps (δηλαδή 30% πάνω από το ps4) και με επεξεργαστή του 2009. Σε high settings. Δηλαδή και σε υψηλότερη ανάλυση (dynamic έχει τo ps4) και με 30% παραπάνω framerate, και σε υψηλότερα settings. 

δεν ξέρω αν φταίει το yt, αλλά σε αυτό το βίντεο αυτό που βλέπω είναι ψιλοσάπιο, αυτό που έβλεπα στο ps4 δεν είχε καμία σχέση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

δεν ξέρω αν φταίει το yt, αλλά σε αυτό το βίντεο αυτό που βλέπω είναι ψιλοσάπιο, αυτό που έβλεπα στο ps4 δεν είχε καμία σχέση 

1080p σε high είναι, υποχρεωτικά αυτό που έβλεπες στο PS4 είναι πιο σάπιο :P 

Ίσως να φταίει το youtube η το capture (μπορεί να το έκανε σε 720p / 480p ξερώ γώ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Babis_allos είπε

Μια και το θέμα έγινε console vs PCwar να βάλω κι εγώ την άποψη μου στο τραπέζι. Γιατί προφανώς όλοι ενδιαφέρονται γι' αυτην :P

Έχω high-end PC και PS4 pro. Για scale, η τιμή του πρώτου είναι πάνω από 4πλάσια του δεύτερου. Όσο κάνει ο high-end πύργος μπορώ να πάρω ps4 pro και OLED 55αρα...

Προσωπικά σχεδόν ό,τι παιχνίδι περιμένω κάθε χρόνο με ανυπομονησία "τυχαίνει" και είναι PS4 exclusive. Όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν υπάρχουν και στα δυο μέσα. Το τελευταίο παιχνίδι που περίμενα είναι το FF7 Remake.Τα επόμενα δυο παιχνίδια που περιμένω είναι Last of us 2 και Ghost of Tsushima.  Ξέρετε πόσα fps θα πιάνει φίλοι μου το PC σ' αυτά τα παιχνίδια? 0. 

Στην πλειοψηφία των παιχνιδιών που διασκεδάζω, τα 120hz/fps κλπ θα ηταν προφανώς μια ευπρόσδεκτη πολυτέλεια. Αλλά ποιό νομίζετε ηταν το αγαπημενο μου πράγμα στο TLOU; Τα γραφικά; Τα fps; Οι μάχες; Ή το γεγονός ότι με έκανε να νιώσω πατέρας, να δακρύσω; Ποιό ηταν το αγαπημένο μου πράγμα στο Horizon Zero Dawn; Τα γραφικά; Τα fps; Οι μάχες; Ή το ότι με έκανε να νιώσω ότι είμαι κομμάτι του πιο ενδιαφέροντος post-apocalyptic sci-fi story που έχω δει; 

Το high-end PC δυο πράγματα θα μου προσφέρει (σε τιμή 4πλάσια της κονσόλας). Το πρώτο είναι το καλύτερο τεχνικό performance και τα mods σε παιχνίδια που ήδη υπάρχουν στην κονσόλα. Οπότε απλα βελτιώνει ένα experience που είναι ήδη προσβάσιμο από κονσόλα. To δεύτερο (που δεν χρειάζεται καν high-end PC) είναι για όσους ενδιαφέρονται σε παιχνίδια τύπου wow, CSGO, overwatch, strategy games κλπ.

Ότι πιο σωστό που έχω ακούσει φίλε, έχω φίλο που έχει και αυτός gaming pc και ps4 pro και Xbox x και μου λέει αυτά που θα έχει το ps5 και σε αυτή τη τιμή δεν συγκρίνεται και περιμένει πως κ πως last of us 2,ghost of tsushima 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

1080p σε high είναι, υποχρεωτικά αυτό που έβλεπες στο PS4 είναι πιο σάπιο :P 

Ίσως να φταίει το youtube η το capture (μπορεί να το έκανε σε 720p / 480p ξερώ γώ). 

Σε απλό ps4 που κάνει capture σε 720 είναι κάπως έτσι, αλλά κι αυτό σαπίλα φαίνεται λόγω yt και ανάλυσης 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφορά στα χρώματα βλέπω μόνο, η ανάλυση είναι χειρότερη, αλλά μάλλον φταίει το capture. 

Επίσης έχει τόνους motion blur. Έτσι είναι το παιχνίδι στο PS4? :P 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

 Έτσι είναι το παιχνίδι στο PS4? :P 

όχι :lol: 

φαίνεται σαν σε switch σε οθόνη pc τώρα που το βλέπω 

 

motion blur εννόειται όμως ότι παίζει φουλ στις κονσόλες 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Μια και το θέμα έγινε console vs PCwar να βάλω κι εγώ την άποψη μου στο τραπέζι. Γιατί προφανώς όλοι ενδιαφέρονται γι' αυτην :P

Έχω high-end PC και PS4 pro. Για scale, η τιμή του πρώτου είναι πάνω από 4πλάσια του δεύτερου. Όσο κάνει ο high-end πύργος μπορώ να πάρω ps4 pro και OLED 55αρα...

Προσωπικά σχεδόν ό,τι παιχνίδι περιμένω κάθε χρόνο με ανυπομονησία "τυχαίνει" και είναι PS4 exclusive. Όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν υπάρχουν και στα δυο μέσα. Το τελευταίο παιχνίδι που περίμενα είναι το FF7 Remake.Τα επόμενα δυο παιχνίδια που περιμένω είναι Last of us 2 και Ghost of Tsushima.  Ξέρετε πόσα fps θα πιάνει φίλοι μου το PC σ' αυτά τα παιχνίδια? 0. 

Στην πλειοψηφία των παιχνιδιών που διασκεδάζω, τα 120hz/fps κλπ θα ηταν προφανώς μια ευπρόσδεκτη πολυτέλεια. Αλλά ποιό νομίζετε ηταν το αγαπημενο μου πράγμα στο TLOU; Τα γραφικά; Τα fps; Οι μάχες; Ή το γεγονός ότι με έκανε να νιώσω πατέρας, να δακρύσω; Ποιό ηταν το αγαπημένο μου πράγμα στο Horizon Zero Dawn; Τα γραφικά; Τα fps; Οι μάχες; Ή το ότι με έκανε να νιώσω ότι είμαι κομμάτι του πιο ενδιαφέροντος post-apocalyptic sci-fi story που έχω δει; 

Το high-end PC δυο πράγματα θα μου προσφέρει (σε τιμή 4πλάσια της κονσόλας). Το πρώτο είναι το καλύτερο τεχνικό performance και τα mods σε παιχνίδια που ήδη υπάρχουν στην κονσόλα. Οπότε απλα βελτιώνει ένα experience που είναι ήδη προσβάσιμο από κονσόλα. To δεύτερο (που δεν χρειάζεται καν high-end PC) είναι για όσους ενδιαφέρονται σε παιχνίδια τύπου wow, CSGO, overwatch, strategy games κλπ.

Πολύ ωραίο post, πολλοί θα το διαβάσουν, λίγοι θα "νιώσουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Μάταια προσπαθούσαμε πριν λίγο καιρό να εξηγήσουμε αυτό που είπε και ο Mark Cerny στην παρουσίαση της αρχιτεκτονικής του PS5. Και λέγαμε, είπαν πως συνεργάστηκαν με τους devs για την ανάπτυξη της κονσόλας. Και ότι ο δίσκος του PS5 θα κάνει παπάδες. Αλλά φευ, ήρθε η pcmr και έλεγε τα δικά της. Ε πάρτα τώρα και από τον Tim Sweeney. Σε λίγο θα διαβάζουμε για παγκόσμια συνωμοσία υπέρ των γιαπωνέζων.

Εϊναι λογικό να περασουμε σε ακομα πιο γρηγορους ssd απλα να πω οτι η sony το πηγε λιγο παραπερα χωρις ισως να υπαρχει καποιος λογος.

Προσωπικα προτιμω την προσεγγιση της Microsoft που δινει περισσοτερη δυναμη σε cpu/gpu και ταυτοχρονα ταχυτατο nvme ssd. Θελω να πω πως οι κλασικοι nvme κανουν την δουλεια τους και με το παραπανω. Προτιμω μερικα καρε παραπανω (xbox) παρα 2 δευτερολεπτα λιγοτερα Loading time....

Η ιστορια θα δειξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimmeneidis είπε

Εγώ επόμενο Death Stranding, Zero Dawn και FF7 remake part 2

το ff remake part 2 μάλλον θα το παίξουμε στα καπη ή κάποιο γηροκομείο σε ενσωματωμένο στο κρανίο μας vr (και μόνιμο καθετήρα) 

 

θα μας έχουν τέζα να βλέπουμε vr όλη μέρα να μην ενοχλούμε 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουμε για ποσα χρονια ακομα θα συγκρινουμε pc με κονσολες. Ενα pc εχει mouse/keyboard/ultrawide/reshade/υψηλο refresh rate/backward compatibility/πολλα stores με εξαιρετικες προσφορες/δεχεται αναβαθμιση/δωρεαν online/παρα πολλα exclusives/emulators για σχεδον ολες τις κονσολες και κανει και ακομα 10000 πραγματα. Το μονο που δεν εχει ειναι τα 5-10 exclusives των playstation που αξιζουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...