Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσιακό tech demo της Unreal Engine 5 στο PlayStation 5


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Εγώ προσωπικά δηλώνω απογοητευμένος.

Τα console wars έχουν γίνει πολύ αναιμικά στο insomnia. Έχει χαθεί το πάθος.

Για το όλο θέμα του κόστους PC vs Consoles τα πράγματα έχουν ώς εξής:

Στον κύκλο ζωής μιάς κονσόλας, ας πούμε 7-8 χρόνια, θα δώσεις τουλάχιστον 1500€ αρχικά για PC + 500€ για αλλαγή κάρτας γραφικών στο ενδιάμεσο. Δηλαδή 2000€ για να έχεις αξιοπρεπείς επιδόσεις στα παιχνίδια και σίγουρα καλύτερες από αυτές των κονσολών. To PC θα το κουμπώσεις στην TV σου, όπως θα έκανες με την κονσόλα.

Στην κονσόλα θα δώσεις 500€ και ας πούμε ότι δεν θα αναβαθμίσεις στην Pro version.

Η διαφορά των 1500€ δεν είναι ευκαταφρόνητη, αλλά ένας gamer που στοχευμένα θα κάνει αγορές στο PC με προσφορές, μπορεί να καλύψει σημαντικό μέρος της διαφοράς. Το ξέρουμε όλοι μας ότι στο PC οι τιμές πέφτουν πολύ πιό γρήγορα από ότι στις κονσόλες.

Από την άλλη, αυτά τα 1500€ διαφορά σε βάθος 7ετίας, μεταφράζεται σε κόστος μόλις 0.6€ την ημέρα για να παίζεις τα multi καλύτερα από τις κονσόλες. Με 1€ επένδυση την ημέρα πάς σε high end σύστημα, συνολικού κόστους 3000€  (2000€ αρχική αγορά και άλλα 1000 για αναβάθμιση)

Αν κάποιος παίζει πολλά games, ή αφιερώνει αρκετό χρόνο σε αυτό το χόμπι, θεωρώ ότι το PC είναι no-brainer επιλογή και πάρε ένα κουμπαρά να βάζεις στην άκρη 1€ την ημέρα. Σε 7 χρόνια θα έχεις καλύψει σε αποταμιεύσεις την διαφορά του αρχικού κόστους του συστήματος 😁

 

Κοίτα με το σκεπτικό σου θα πρέπει να αποπληθωρίσεις τις τιμές γιατί άλλη η αξία των 1500 ευρώ cash σήμερα, άλλη σε βάθος 7ετίας😄.

Επίσης από ότι έχω παρατηρήσει οι προσφορές στο Ps store και στο MS store είναι καλύτερες από του Steam. Και αναφέρομαι σε καινούρια games 1-2 ετών. Ακόμα και physical οι τιμές τους μετά το τρίμηνο καταποντίζονται (αυτή τη στιγμή το RDR2 στο amazon εχει 18-20 ευρώ για xbox-ps).

Επομένως για κάποιον που έχει και άλλες δραστηριότητες στη ζωή του, πλην του gaming, δηλαδή που δεν χρειάζεται να εχει backlog από 200 games στο steam, οι διαφορές για το gaming σαν χόμπι είναι ανάξιες λόγου.

Τέλος πολλοί αγοράζουν κονσόλες με άτοκες δόσεις ή με προσφορές(βλεπε xbox one X στα 329,00 με game)

Και εγώ έχω pc άνω του μέσου όρου αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στην εποχή μας, η διαφορά στην τιμή ενός δυνατού pc δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά στην απόδοση των παιχνιδιών σε σχέση με μια κονσόλα.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Κοίτα με το σκεπτικό σου θα πρέπει να αποπληθωρίσεις τις τιμές γιατί άλλη η αξία των 1500 ευρώ cash σήμερα, άλλη σε βάθος 7ετίας😄.

Επίσης από ότι έχω παρατηρήσει οι προσφορές στο Ps store και στο MS store είναι καλύτερες από του Steam. Και αναφέρομαι σε καινούρια games 1-2 ετών. Ακόμα και physical οι τιμές τους μετά το τρίμηνο καταποντίζονται (αυτή τη στιγμή το RDR2 στο amazon εχει 18-20 ευρώ για xbox-ps).

Επομένως για κάποιον που έχει και άλλες δραστηριότητες στη ζωή του, πλην του gaming, δηλαδή που δεν χρειάζεται να εχει backlog από 200 games στο steam, οι διαφορές για το gaming σαν χόμπι είναι ανάξιες λόγου.

Τέλος πολλοί αγοράζουν κονσόλες με άτοκες δόσεις ή με προσφορές(βλεπε xbox one X στα 329,00 με game)

Και εγώ έχω pc άνω του μέσου όρου αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στην εποχή μας, η διαφορά στην τιμή ενός δυνατού pc δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά στην απόδοση των παιχνιδιών σε σχέση με μια κονσόλα.

Ετσι είναι τα πράγματα,εδω και αρκετά χρόνια,κανονικά θα έπρεπε αναλογικά με το κόστος τους,να κάνουν παπάδες τα PC, όμως ο Κύριος λόγος που δεν βλέπουμε διαφορές, είναι πρώτον τα βαριά λειτουργικά και ένα σωρό προγράμματα που πάνε μαζί τους και τρέχουν στο backround,που μέσω αυτών πλέον τρέχουν όλα τα παιχνίδια (Θυμάμαι εποχές Dos που με ελάχιστη ισχύ έκαναν "παππάδες") και φυσικά το customization/optimization,που κοιτάνε να αρχίσουν απο τα minimum των κονσολών γιατί συνήθως οι κονσόλες,κρατάνε πίσω τους κατασκευαστές στό να μην αξιοποιούν όπως πρέπει παιχνίδια για τα PC,συν το οτι δεν υπάρχουν πλέον "αυτούσια" παιχνίδια,που θα βγαίνουν αποκλειστικά για να αξιοποιήσουν την "δύναμη" των PC, εκτός απο λίγες εξαιρέσεις με Strategy simulator και κάποια FPS κλπ είναι πολύ μεγάλη η αγορά πλέον και προσπαθούν να πουλήσουν όσο περισσότερο γίνεται στο mainstream κοινό,με τις γνωστές κονσόλες και το mobile gaming,που έχει τον πρώτο λόγο πλέον,οπότε δεν θα κάτσουν οι περισσότερες εταιρίες,που έχουν κύριο σκοπό το κέρδος,να ασχοληθούν ώστε να βγάλουν πραγματικά αποκλειστικά PC games,εκτός αν έχουν μεγάλη τρέλα (βλέπε Star Citizen) 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Darthvader είπε

 

Επίσης από ότι έχω παρατηρήσει οι προσφορές στο Ps store και στο MS store είναι καλύτερες από του Steam.  

είναι οι εκπτώσεις του ps4 είναι καλύτερες και πολύ συχνότερες του steam, αν βγάλουμε κλειδάδικα και πειρατεία και οι τίτλοι είναι πιο φθηνοί, πέρα από το hw που είναι σαφώς πιο φθηνό σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής της κονσόλας και αν αναφερθούμε 

 

επίσης υπάρχει και η δυνατότητα μεταπώλησης φυσικού αντιτύπου καθώς και η αγορά μεταχειρισμένου 

 

για μένα πάντως δεν είναι τόσο εκεί το θέμα, όσο στην ποικιλία τίτλων 

υπάρχουν πράγματα που θέλω να παίζω και τα έχουν μόνοι οι κονσόλες

πραγματικά χαίρομαι ειλικρινά που η ms έστω και αυτά τα λίγα exclusives που έχει τα δίνει και στο pc και δεν έχω αναγκαστεί να έχω φορτωθεί και 3η κονσόλα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά  βαριά λειτουργικά ρε συ..τα windows 10 και τα χιλιάδες προγράμαμτα που τρέχουν από πίσω είναι βαριά? 4% cpu usage έχω αυτή τη στιγμή με 3 browsers ανοιχτούς, gmail, teamviewer, icue , steam, hardware info. Στη κονσόλα πόσο τρώει το OS? Δεν έτρωγε 2 πυρήνες ολόκληρους? Τι συζητάμε τώρα :P 

Δεν ξέρω τι παπάδες περιμένεις να κάνει ένα PC, αλλά πχ μια 2080ti των 1300€  παίζει RDR2 περίπου 25 φορές καλύτερα από το xbox (2.5 φορές παραπάνω framerate, 8-9 φορές ανάλυση). Εσύ τι περιμένεις, να παίζει 180 φορές καλύτερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

είναι οι εκπτώσεις του ps4 είναι καλύτερες και πολύ συχνότερες του steam, αν βγάλουμε κλειδάδικα και πειρατεία και οι τίτλοι είναι πιο φθηνοί, πέρα από το hw που είναι σαφώς πιο φθηνό σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής της κονσόλας και αν αναφερθούμε 

επίσης υπάρχει και η δυνατότητα μεταπώλησης φυσικού αντιτύπου καθώς και η αγορά μεταχειρισμένου 

για μένα πάντως δεν είναι τόσο εκεί το θέμα, όσο στην ποικιλία τίτλων 

υπάρχουν πράγματα που θέλω να παίζω και τα έχουν μόνοι οι κονσόλες

πραγματικά χαίρομαι ειλικρινά που η ms έστω και αυτά τα λίγα exclusives που έχει τα δίνει και στο pc και δεν έχω αναγκαστεί να έχω φορτωθεί και 3η κονσόλα 

Με το χέρι στην καρδιά τώρα, περισσότερες ομοιότητες έχει η πώληση μεταχειρισμένων παιχνίδιων με την πειρατεία πάρα διαφορές. Και στις 2 περιπτώσεις παίζεις ενα παιχνίδι χωρίς να πάρει δεκάρα τσακιστή ο developer. H μόνη διαφορά είναι στο νομικό κομμάτι, αλλά όσον αφορά το ηθικό το ένα και το αυτό είναι. 

Σκέψου ενα χαζό παράδειγμα. Έστω αγοράζω ενα παιχνίδι αυθεντικό στο PC. Μόλις το τελειώσω (ή τελοσπαντων οταν σταματησω να ασχολουμε) το ανεβάζω στο piratebay αλλά αφήνω μόνο 1 άτομο να το κατέβασει. Μόλις το τελειώσει και αυτός κάνει το ίδιο. Και ούτως καθεξής. Μετά από 2 χρόνια το εν λόγω παιχνίδι έχει γράψε 200.000 downloads. Πέρα από το γεγονός οτι το ανώτερο παράδειγμα ονομάζεται πειρατεία και είναι παράνομο, τι διαφορά έχει από το παράδειγμα με τα μεταχειρισμένα? 

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

ποια ανάλυση είναι αυτή; 

Κάπου 860p παίζει το one s και 720p το base. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

1080p σε high είναι, υποχρεωτικά αυτό που έβλεπες στο PS4 είναι πιο σάπιο :P 

Ίσως να φταίει το youtube η το capture (μπορεί να το έκανε σε 720p / 480p ξερώ γώ). 

Μάλλον δεν έχεις δει το συγκριτικό με τα pc ε? όλα στο high είναι και στις κονσόλες, και στο απλό ps4 η ανάλυση είναι 1080p στο 99% των περιπτώσεων, επίσης λες οτι η 7950 πιάνει 35 frames λες και αν στις κονσόλες ηταν ξεκλείδωτο το frame rate δε θα έπιανε πάνω απο 30! Επίσης σκέφτηκες οτι η καρτουλα αυτή με τα 2gb ram θα δυσκολευτεί πολύ σε άλλα παιχνίδια? Για το read dead 2 επίσης πριν γράψετε μπαρούφες ενημερωθείτε! Έχει πολλές ρυθμίσεις σε ultra και high και πολλές σε medium επειδή έχει 2-3 κάτω από το low του pc λέτε οτι το παιχνίδι τρέχει με χειρότερη ποιότητα από το low του pc είστε απίστευτοι πραγματικά.. 

Ωραία και ένα σχόλιο για το θέμα μερικοί είπατε "ε εντάξει μωρε σε 1440p 30 frames σιγά το πράγμα το pc μπλα μπλα..." Υπάρχει πάντα το μαγικό pc που είναι ολονων και έχει των καλύτερο επεξεργαστή και την καλύτερη κάρτα γραφικών 2080 ti και το έχετε όλοι! Αλλά ακόμα και αυτό να έχετε με την 2080ti αν κανατε σωστά τους υπολογισμούς θα ξέρατε οτι αν το ps5 με 10 terraflops βγάζει 1440 με 30 frames η 2080 ti (που ανήκει σε όλους) που είναι στη καλύτερη περίπτωση 60% πιο δυνατή θα είχε 1440 48 frames  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

 

Κάπου 860p παίζει το one s και 720p το base. 

α μιλάς για το απλό xbox νόμιζα ότο έλεγες το onex που στο θέμα των επιδόσεων είναι πιο vfm 

 

τεσπά, ας το δούμε με νούμερα 8-9 φορές παραπάνω ανάλυση επί 3πλασια θες fps έχουμε τις 25 φορές καλύτερα

 

25 φορές πιο ακριβά έχουμε ένα 5χιλιαρο..

 

πόσο κάνει ένα ισορροπημένο σύστημα με gpu των 1300 ευρώ μέσα; θα πρέπει ή όχι να περνάει το 5χιλιαρο; 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jacksfr είπε

Μάλλον δεν έχεις δει το συγκριτικό με τα pc ε? όλα στο high είναι και στις κονσόλες, και στο απλό ps4 η ανάλυση είναι 1080p στο 99% των περιπτώσεων, επίσης λες οτι η 7950 πιάνει 35 frames λες και αν στις κονσόλες ηταν ξεκλείδωτο το frame rate δε θα έπιανε πάνω απο 30! Επίσης σκέφτηκες οτι η καρτουλα αυτή με τα 2gb ram θα δυσκολευτεί πολύ σε άλλα παιχνίδια? Για το read dead 2 επίσης πριν γράψετε μπαρούφες ενημερωθείτε! Έχει πολλές ρυθμίσεις σε ultra και high και πολλές σε medium επειδή έχει 2-3 κάτω από το low του pc λέτε οτι το παιχνίδι τρέχει με χειρότερη ποιότητα από το low του pc είστε απίστευτοι πραγματικά.. 

Ωραία και ένα σχόλιο για το θέμα μερικοί είπατε "ε εντάξει μωρε σε 1440p 30 frames σιγά το πράγμα το pc μπλα μπλα..." Υπάρχει πάντα το μαγικό pc που είναι ολονων και έχει των καλύτερο επεξεργαστή και την καλύτερη κάρτα γραφικών 2080 ti και το έχετε όλοι! Αλλά ακόμα και αυτό να έχετε με την 2080ti αν κανατε σωστά τους υπολογισμούς θα ξέρατε οτι αν το ps5 με 10 terraflops βγάζει 1440 με 30 frames η 2080 ti (που ανήκει σε όλους) που είναι στη καλύτερη περίπτωση 60% πιο δυνατή θα είχε 1440 48 frames  

E άμα είναι όλα στο high στις κονσόλες τότε στην καλύτερη περίπτωση έχεις το ίδιο ακριβός αποτέλεσμα, απλά με λιγότερα frames και dynamic resolution. Δεν γνωρίζω τι θα γινόταν στις κονσόλες αν ήταν ξεκλείδωτο το framerate, γνωρίζω πάντως ότι πέφτει κάτω από τα 30 λόγω CPU σε αρκετές σκηνές. Οπότε μάλλον δεν ισχύει αυτό που λες. Επίσης η εν λόγω κάρτα δεν έχει 2 αλλά 3 gb ram. Όσον αφορά το RDR2 δεν έχει 2-3 settings κάτω από τα low, έχει 17. Πήγαινε στο άρθo του df και στα γράφει και ονομαστικά. Μάλιτσα τα 11 από αυτα τα 17 δεν είναι στο lower than low, είναι disabled τελείως. Δεν κάνω διαμάχη, απλά παραθέτω δεδομένα.

Η  διαφορά όταν συγκρίνεις το PS5 με την 2080ti ξέρεις ποιά είναι? 2080ti κυκλοφορεί ήδη. Εδώ και 2 χρόνια. Το συγκρίνεις με κάτι που ΘΑ κυκλοφορήσει. Όταν με το καλό κυκλοφορήσει δεν θα είναι high end η 2080ti πλεόν, αλλά οι Ampere. 

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

πόσο κάνει ένα ισορροπημένο σύστημα με gpu των 1300 ευρώ μέσα; θα πρέπει ή όχι να περνάει το 5χιλιαρο; 

Ενα σύστημα για να παίζεις 4k 60+ fps το RDR2, καθώς και τα υπόλοιπα παιχνίδια, δεν θα ξεπεράσει τα 2.000€. Πολλά λέω, αλλά είμαι large και βάζω καλά κομμάτια και όχι τροφοδοτικά και κουτιά του κιλού. Ισορροπημένο σύστημα σημαίνει να μην έχεις χοντρά bottleneck σε κανένα από τα υποσυστήματα. Αμα πας να βάλεις CPU του 500€ ενώ παίζεις σε 4k τότε πετάς τα 500€ στα σκουπίδια γιατί  το CPU θα κοιμάται. Ένας 3600 των 170€ είναι ήδη overkill για ένα τέτοιο setup αλλά χαλάλι

 

Όλα αυτά βέβαια ενώ εξαρχής το έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά βάζωντας την χειρότερη κάρτα γραφικών σε όρους VFM στην ιστορία του PC. Άμα ξεκινήσεις με κάτι πιο συνετό (rx 5700xt / 2070S) καταλήγεις στο x20 απόδοση με κόστος 1000-1200€.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

 Δεν γνωρίζω τι θα γινόταν στις κονσόλες αν ήταν ξεκλείδωτο το framerate 

καλύτερα να μην ήταν γιατί θα μας έπιανε εμετός

 

όπου είναι κλειδωμένο το 30 και πάει έτσι ακατέβατο με σωστό frame parcing παλεύεται μια χαρά, δεν σε ενδιαφέρει πρακτικά αν δεν πρόκειται για fps ή racing , αν δεν είναι να πιάνεις υψηλά νούμερα μόνιμα αλλά να ανεβοκατεβαίνεις στα 30-45 όλη την ώρα σε πιάνει αναγούλα

 

πχ στο origns υπήρχαν βουτιές και κάτω από 30 αρκετές και έπαιζε ενοχλησούλα, στο rdr2 δεν παίζουν σχεδόν ποτέ και είναι αρκετά ομαλό 

και ανάλογο αποτέλεσμα στο pc ακόμα και αν κλειδώσεις σε 30 δεν έχεις σου βγάζει τα άντερα, έχεις βέβαια την επιλογή να ρίξεις ρυθμίσεις και να στοχεύσεις στο 60 (που φυσικά είναι προτιμότερο και ας τρώς ώρες στο ψάξιμο σε πολύ απαιτητικά παιχνίδια.. τα θέματα στο pc section είναι γεμάτα ανάλογα σχόλια) 

18 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

 

Όλα αυτά βέβαια ενώ εξαρχής το έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά βάζωντας την χειρότερη κάρτα γραφικών σε όρους VFM στην ιστορία του PC. Άμα ξεκινήσεις με κάτι πιο συνετό (rx 5700xt / 2070S) καταλήγεις στο x20 απόδοση με κόστος 1000-1200€.  

το 1000-1200 μου φαίνεται νορμάλ  

αν στήσεις pc σήμερα που να είναι καλό και σε βάθος χρόνου δεν θα πας για εξαπύρηνο mid  επεξεργαστή, ειδικά αν θα έχεις απεναντί σου κονσόλες με καλύτερο cpu στο μέλλον , άρα  θα πλησιάσεις το 300αρι

, βάλε και ένα 80αρι ram, βάλε και ένα 100αρι ssd, 100αρι psu , 100αρι κουτί , 400αρι κάρτα, ένα 70αρι έναν hdd να υπάρχει ως αποθήκη και ένα 150αρι μια αξιοπρεπή μητρική , φτάσαμε στα 1200

 

αφήνω έξω μονιτορ, χειριστήρια, ηχεία, aftermarket ψυξη, λειτουργικά κτλ (τα οποία τα δίνουμε συνήθως όσοι χτίζουμε pc) 

 

ωραία δίνεις τα 1200 για ένα κουτί και είσαι μάγκας , εγώ σου λέω και λιγότερα μιας και κουτί δεν με νοιάζει να αλλάξω εδώ και χρόνια και το 150 ευρώ τροφοδοτικό μου το έχω ακριβώς 10 χρόνια και δεν κάνει κιχ , μπορώ να γλιτώσω από διάφορα (και πληκτρολόγιο τα έσκασα μία φορά για ποιότητα δεν θα αλλάξει "ποτέ" ) 

 

και βγαίνει στο τέλος της χρονιάς ένα μηχανάκι που θα κάνει κάτω από 500 ευρώ, θα κάνει τα ίδια και σε βάθος χρόνου θα κάνει περισσότερα μιας και θα ασχοληθούν μαζί του και ξαφνικά το μηχάνημά σου θα είναι άχρηστο

 

τεσπά, εγώ προσωπικά δεν δίνω φράγκο αν δεν περάσει ένας χρόνος μετά την κυκλοφορία  των νέων κονσολών, να δω πώς θα κάτσει το πράγμα

 

οκ να το δώσω το χιλιάρικο+, αλλά να πιάσει τόπο και να κρατήσει χρόνια όπως μου συμβαίνει και με το τωρινό μου pc , αυτή η περίοδος είναι επίφοβη , θεωρώ τα λεφτά πέταμα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jacksfr είπε

Μάλλον δεν έχεις δει το συγκριτικό με τα pc ε? όλα στο high είναι και στις κονσόλες, και στο απλό ps4 η ανάλυση είναι 1080p στο 99% των περιπτώσεων, επίσης λες οτι η 7950 πιάνει 35 frames λες και αν στις κονσόλες ηταν ξεκλείδωτο το frame rate δε θα έπιανε πάνω απο 30! Επίσης σκέφτηκες οτι η καρτουλα αυτή με τα 2gb ram θα δυσκολευτεί πολύ σε άλλα παιχνίδια? Για το read dead 2 επίσης πριν γράψετε μπαρούφες ενημερωθείτε! Έχει πολλές ρυθμίσεις σε ultra και high και πολλές σε medium επειδή έχει 2-3 κάτω από το low του pc λέτε οτι το παιχνίδι τρέχει με χειρότερη ποιότητα από το low του pc είστε απίστευτοι πραγματικά.. 

Ωραία και ένα σχόλιο για το θέμα μερικοί είπατε "ε εντάξει μωρε σε 1440p 30 frames σιγά το πράγμα το pc μπλα μπλα..." Υπάρχει πάντα το μαγικό pc που είναι ολονων και έχει των καλύτερο επεξεργαστή και την καλύτερη κάρτα γραφικών 2080 ti και το έχετε όλοι! Αλλά ακόμα και αυτό να έχετε με την 2080ti αν κανατε σωστά τους υπολογισμούς θα ξέρατε οτι αν το ps5 με 10 terraflops βγάζει 1440 με 30 frames η 2080 ti (που ανήκει σε όλους) που είναι στη καλύτερη περίπτωση 60% πιο δυνατή θα είχε 1440 48 frames  

Ξες τι καλά είναι να κάνεις με ξένα κόλλυβα κηδεία? 🤣 Ε αυτό κάνουνε. Εύστοχο το σχόλιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

E άμα είναι όλα στο high στις κονσόλες τότε στην καλύτερη περίπτωση έχεις το ίδιο ακριβός αποτέλεσμα, απλά με λιγότερα frames και dynamic resolution. Δεν γνωρίζω τι θα γινόταν στις κονσόλες αν ήταν ξεκλείδωτο το framerate, γνωρίζω πάντως ότι πέφτει κάτω από τα 30 λόγω CPU σε αρκετές σκηνές. Οπότε μάλλον δεν ισχύει αυτό που λες. Επίσης η εν λόγω κάρτα δεν έχει 2 αλλά 3 gb ram. Όσον αφορά το RDR2 δεν έχει 2-3 settings κάτω από τα low, έχει 17. Πήγαινε στο άρθo του df και στα γράφει και ονομαστικά. Μάλιτσα τα 11 από αυτα τα 17 δεν είναι στο lower than low, είναι disabled τελείως. Δεν κάνω διαμάχη, απλά παραθέτω δεδομένα.

Η  διαφορά όταν συγκρίνεις το PS5 με την 2080ti ξέρεις ποιά είναι? 2080ti κυκλοφορεί ήδη. Εδώ και 2 χρόνια. Το συγκρίνεις με κάτι που ΘΑ κυκλοφορήσει. Όταν με το καλό κυκλοφορήσει δεν θα είναι high end η 2080ti πλεόν, αλλά οι Ampere. 

Ενα σύστημα για να παίζεις 4k 60+ fps το RDR2, καθώς και τα υπόλοιπα παιχνίδια, δεν θα ξεπεράσει τα 2.000€. Πολλά λέω, αλλά είμαι large και βάζω καλά κομμάτια και όχι τροφοδοτικά και κουτιά του κιλού. Ισορροπημένο σύστημα σημαίνει να μην έχεις χοντρά bottleneck σε κανένα από τα υποσυστήματα. Αμα πας να βάλεις CPU του 500€ ενώ παίζεις σε 4k τότε πετάς τα 500€ στα σκουπίδια γιατί  το CPU θα κοιμάται. Ένας 3600 των 170€ είναι ήδη overkill για ένα τέτοιο setup αλλά χαλάλι

Όλα αυτά βέβαια ενώ εξαρχής το έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά βάζωντας την χειρότερη κάρτα γραφικών σε όρους VFM στην ιστορία του PC. Άμα ξεκινήσεις με κάτι πιο συνετό (rx 5700xt / 2070S) καταλήγεις στο x20 απόδοση με κόστος 1000-1200€.  

Από το άρθρο της DF έρχομαι και θα σου πω να μην διαβάζεις το άρθρο απως σε βολεύει, λέει LOW OR lower than low και τα disable features δεν είναι όλα για καλύτερο αποτέλεσμα. Για την 2080 ti μιλάω γιατί είναι η καρτα που βάζετε ολοι μπροστά για συγκρίσεις και απλά λέω ότι δεν θα είχε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα σε ενα αντίστοιχο demo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ξες τι καλά είναι να κάνεις με ξένα κόλλυβα κηδεία? 🤣 Ε αυτό κάνουνε. Εύστοχο το σχόλιο σου.

1080ti (3, αλλά τις 2 τις έχω να σκάβουν) έχω και περιμένω την 3080ti. Εκεί να δεις κόλυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Με το χέρι στην καρδιά τώρα, περισσότερες ομοιότητες έχει η πώληση μεταχειρισμένων παιχνίδιων με την πειρατεία πάρα διαφορές. Και στις 2 περιπτώσεις παίζεις ενα παιχνίδι χωρίς να πάρει δεκάρα τσακιστή ο developer. H μόνη διαφορά είναι στο νομικό κομμάτι, αλλά όσον αφορά το ηθικό το ένα και το αυτό είναι. 

Σκέψου ενα χαζό παράδειγμα. Έστω αγοράζω ενα παιχνίδι αυθεντικό στο PC. Μόλις το τελειώσω (ή τελοσπαντων οταν σταματησω να ασχολουμε) το ανεβάζω στο piratebay αλλά αφήνω μόνο 1 άτομο να το κατέβασει. Μόλις το τελειώσει και αυτός κάνει το ίδιο. Και ούτως καθεξής. Μετά από 2 χρόνια το εν λόγω παιχνίδι έχει γράψε 200.000 downloads. Πέρα από το γεγονός οτι το ανώτερο παράδειγμα ονομάζεται πειρατεία και είναι παράνομο, τι διαφορά έχει από το παράδειγμα με τα μεταχειρισμένα? 

 

πρώτα από όλα είμαι της άποψης πώς ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό 

 

επίσης το ότι ακόμα έχουμε Physical αντίτυπα είναι μια κατάκτηση των console gamer μιας και οι εταιρείες κάνουν σαν τρελές για το digital

η ms σε σημείο αηδίας, η sony υποχθόνια βάζει υπεφανταστικές εκπτώσεις διαρκώς ώστε να ανταγωνίζεται όλους τους πελάτες της που πουλάνε φυσικά αντίτυπα, μόνο η nintendo κρατάει τα προσχήματα και προστατεύει κάπως τα φυσικά καταστήματα, αλλά ακόμα και αυτή βάζει εκπτώσεις που δεν μπορείς να αντισταθείς έστω και σπάνια

 

στο pc έχει χαθεί το τρένο και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε μακροπρόθεσμα από της μή εκπτώσεις της πιο καθιερωμένης πλατφόρμας στην αγορά 

θα μου πεις σκάει πχ η epic και χαρίζει η ομάδα, σκάει και η ms και σου λέει τσίμπα ένα pass (βέβαια όλοι αυτοί θέλουν να μπεις στο μαντρί τους να σε μαδάνε στο διηνεκές) , υπάρχει και η γκρίζα αγορά των κλειδάδικων.. 

αλλά τα φυσικά αντίτυπα και στην μορφή που πρέπει να είναι είναι κάτι που στις κονσόλες δεν διαπραγματεύτηκαν

βέβαια διαπραγματεύτηκαν μια χαρά τη συνδρομή για το online με τη δικαιολογία ότι πρέπει να συντηρούνται οι server, οι οποίοι server πχ της ms μια χαρά είναι δωρεάν για τους pc users , οκ..

 

πάντως το θέμα του μεταχειρισμένου, ή του παιχνιδιού που μπορείς να δανείσεις είναι κάτι που έχει ξεκαθαριστεί εδώ και δεκαετίες και πραγματικά χαίρομαι πολύ που υπάρχει ακόμα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...