Προς το περιεχόμενο

Προειδοποίηση από τον Δήμο γιά στάθμευση μηχανής


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα πάνω στο μηχανάκι μου, προειδοποίηση από τον Δήμο (Καλλιθέα μένω), να μη σταθμεύω με τρόπο που αντιτίθεται στον Κ.Ο.Κ και σε αντίθετη περίπτωση θα υποστώ τις συνέπειες του νόμου. Είδα και σε άλλα μηχανάκια την ειδοποίηση

Στην άκρη του πεζοδρομίου το έχω και δεμένο με κουλούρα. Οκ. Το ξέρω. Παράνομο είναι, αλλά μέσα στο τσίρκο των γειτονιών, αυτό τους πείραξε;

Ξέρουμε όσοι έχουμε μηχανάκια, οτι ο νόμιμος τρόπος να παρκάρουμε, είναι παράλληλα και όχι κάθετα στον δρόμο. Ετσι όμως, θα πιάναμε τεράστιο χώρο από τ' αυτοκίνητα και στην ουσία τα διευκολύνουμε να βρίσκουν χώρο πάρκινγκ σ' αυτό το κομφούζιο της Αθήνας  

Επίσης, όλοι ξέρουμε πολύ καλά, ότι αν παρκάρουμε νόμιμα, θα μας το ρίξουν κάτω (όλοι το έχουμε πάθει ακόμα και κάθετα να το παρκάρουμε)

Οι γειτονιές και οι περισσσότερες πολυκατοικιες μας, φυσικά και δεν έχουν χώρο στάθμευσης γιά τα μηχανάκια

Ο παράνομος τρόπος που τα παρκαρουμε, γίνεται στα πλαίσια της κοινωνικής λογικής (αρκεί να μην ενοχλούν ή να εμποδίζουν τους πεζούς)

Μην προσθέσω, πόσα σαν δημότες δεν μας παρέχονται. Σπασμένοι κάδοι, παραμέληση και αδιαφορία γιά τα αδέσποτα, μη ύπαρξη πολυκατοικιών με πυλωτή γιά πάρκινγκ, χώροι πάρκινγκ για μοτό, κλπ. Το παρκάρισμα σε σημείο που δεν ενοχλεί κανέναν τους χάλασε την αισθητική;

Οκ. Εγώ θα συμμορφωθώ. Αν όμως όλα τα μηχανάκια συνεννοηθούμε να παρκάρουμε νόμιμα και παράλληλα στους δρόμους, μπορούν να  μας πουν πού θα πάνε τα αυτοκίνητα σε μιά πόλη που ήδη το πρβλμ είναι μεγάλο;

Λογικά, δεν τους νοιάζει. Βάλ΄το σου λέει και πλήρωνε γκαράζ

Και αμέσως όλα θα λυθούν. Το μηχανάκι είναι το πρβλμ της Αθήνας  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά παρκάρεις το μηχανάκι σου πάνω στο πεζοδρόμιο. Πως ακριβώς θεωρείς ότι αυτό δεν εμποδίζει / ενοχλεί τους πεζούς?

PS: Νομίζω ότι το θέμα σου ταιριάζει πιο πολύ στην ενότητα Auto & Moto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να περάσω με το παιδί μου και το παιδικό καρότσι από το πεζοδρόμιο και είναι όλο μηχανές και ανοίγουμε θέμα να το συζητήσουμε κ όλας? Είμαστε σοβαροί?

 

Να κάνουμε κουβέντα του τύπου "ναι βέβαια, αλλά...." Τι αλλά? Δεν έχει ούτε αλλά , ούτε τι κάνουν οι άλλοι. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και δεν επιδέχεται "αλλά" και λοιπές παπάτζες. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, lonefy said:

Αν κατάλαβα καλά παρκάρεις το μηχανάκι σου πάνω στο πεζοδρόμιο. Πως ακριβώς θεωρείς ότι αυτό δεν εμποδίζει / ενοχλεί τους πεζούς?

PS: Νομίζω ότι το θέμα σου ταιριάζει πιο πολύ στην ενότητα Auto & Moto.

Ουπς! Νόμιζα ότι το έβαλα στο moto. Ας το μεταφέρει ο συντονιστής

Το τόνισα. Δεν εμποδίζει (ένα παπάκι είναι). Περνάει μέχρι και αυτοκίνητο (που λέει ο λόγος) από το πεζοδρόμιο

9 minutes ago, sphinxgr said:

Θέλω να περάσω με το παιδί μου και το παιδικό καρότσι από το πεζοδρόμιο και είναι όλο μηχανές και ανοίγουμε θέμα να το συζητήσουμε κ όλας? Είμαστε σοβαροί?

Δεν ενοχλεί φίλε μου. Είναι στην άκρη. Περνάει μέχρι και ελέφαντας

Είπα οτι είναι παράνομο. Εξήγησα όμως την λογική

Και επί τη ευκαιρία. Εχετε αυτοκίνητο; Πώς θα σας φαινόταν να πιάνουμε όλα τα μηχανάκια παράλληλα τον χώρο παρκαρίσματος των αυτοκινήτων;  

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τζάμπα ποστ. Από την στιγμή που είσαι παράνομος καλώς έβαλαν την προειδοποίηση, παλι καλά να λες που δεν έφαγες και πρόστιμο. Τα υπόλοιπα περί αδέσποτων κάδων κτλ είναι να έχουμε να λέμε. Δεν επικαλείσαι την χ αδυναμία για να κάνεις την ψ παρανομία. Άλλοι κάνουν διαμαρτυρίες και κινητοποιήσεις για να φτιάξουν χώρους για αδέσποτα και σκυλοπαρκα. Μάζεψε μηχανόβιους που θα βρεις πολλούς και κάνε μια διαμαρτυρία στον δήμο σου. Τέλος να τα σκεφτεστε αυτά όταν πάτε και στις εκλογές. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, sphinxgr said:

Να κάνουμε κουβέντα του τύπου "ναι βέβαια, αλλά...." Τι αλλά? Δεν έχει ούτε αλλά , ούτε τι κάνουν οι άλλοι. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και δεν επιδέχεται "αλλά" και λοιπές παπάτζες. 

Θα ακολουθήσω τον νόμο. Θα μου παρέχει όμως ο δήμος χώρο να παρκάρω; Δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν χώρους στάθμευσης μηχανών; Επίσης η νοοτροπία των οδηγών να πετάνε κάτω τις μηχανές που τους "εμποδίζουν" , θα αλλάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και μηχανάκι και αυτοκίνητο οπότε τα έχω ζήσει και από τις 2 πλευρές.

Τελευταία φορά μου μετακίνησαν και το μηχανάκι κιόλας για να παρκάρουνε. και το ωραίο είναι ότι το τοποθετήσανε παράνομα.

Την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι τέτοιο ο κάτοχος του αυτοκινήτου θα ψάχνει φανοποιείο στην καλύτερη. 

έχω φάει κι εγώ παρόμοια προειδοποίηση. ναι ήταν παρανομα παρκαρισμένο δίπλα από παρτέρι δέντρου σε πεζόδρομο όπου δίπλα είχε παρκινγκ μηχανών. Ήταν γεμάτο όμως και δε μπόρεσα να το βάλω. σε καμιά περίπτωση δεν ενοχλούσε διότι μιλάμε για πλάτος αρκετών μέτρων. Δε μιλάμε να παρκάρουμε σε πεζοδρόμιο 1 μέτρου που δε χωράει να περάσει πεζός.

Το εξοργιστικό σε αυτή την περίπτωση είναι να βλέπεις τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα όπου να ναι, ακριβώς πάνω σε γωνίες, να μη κόβονται κλήσεις και να τρως προειδοποίηση επειδή πάρκαρες το παπί σε πεζόδρομο πλάτους 5-6 μέτρων.

Κάποιοι τώρα θα κράξουν και θα το παίξουν σωστοί και νόμιμοι αλλά θα ήθελα να έβλεπα τα μούτρα τους αν όλα τα μηχανάκια παρκάρανε όπως πρέπει και δε μπορούσαν να παρκάρουν τα αυτοκίνητα πουθενά. Και τότε θα βρίζαν τους μηχανόβιους και τώρα.

και επαναλαμβάνω, δε μιλάμε να παρκάρεις σε στενά πεζοδρόμια και να κλείνεις τη δίοδο. Έχω δει πολλές περιπτώσεις τέτοιες. Αυτός που κράζει όμως σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι ο ίδιος που θα κράξει αν παρκάρεις το παπάκι σου στο δρόμο νόμιμα. Κοίτα το μαλα... πόσο χώρο πιάνει με το παπί του........

και για να μη το κουράζουμε πολύ, ο καθένας κάτι ό,τι γουστάρει στους δρόμους και στο ιντερνετ το παίζει σωστός

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Γιαούρτι said:

έχω και μηχανάκι και αυτοκίνητο οπότε τα έχω ζήσει και από τις 2 πλευρές.

Τελευταία φορά μου μετακίνησαν και το μηχανάκι κιόλας για να παρκάρουνε. και το ωραίο είναι ότι το τοποθετήσανε παράνομα.

Την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι τέτοιο ο κάτοχος του αυτοκινήτου θα ψάχνει φανοποιείο στην καλύτερη. 

έχω φάει κι εγώ παρόμοια προειδοποίηση. ναι ήταν παρανομα παρκαρισμένο δίπλα από παρτέρι δέντρου σε πεζόδρομο όπου δίπλα είχε παρκινγκ μηχανών. Ήταν γεμάτο όμως και δε μπόρεσα να το βάλω. σε καμιά περίπτωση δεν ενοχλούσε διότι μιλάμε για πλάτος αρκετών μέτρων. Δε μιλάμε να παρκάρουμε σε πεζοδρόμιο 1 μέτρου που δε χωράει να περάσει πεζός.

Το εξοργιστικό σε αυτή την περίπτωση είναι να βλέπεις τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα όπου να ναι, ακριβώς πάνω σε γωνίες, να μη κόβονται κλήσεις και να τρως προειδοποίηση επειδή πάρκαρες το παπί σε πεζόδρομο πλάτους 5-6 μέτρων.

Κάποιοι τώρα θα κράξουν και θα το παίξουν σωστοί και νόμιμοι αλλά θα ήθελα να έβλεπα τα μούτρα τους αν όλα τα μηχανάκια παρκάρανε όπως πρέπει και δε μπορούσαν να παρκάρουν τα αυτοκίνητα πουθενά. Και τότε θα βρίζαν τους μηχανόβιους και τώρα.

και επαναλαμβάνω, δε μιλάμε να παρκάρεις σε στενά πεζοδρόμια και να κλείνεις τη δίοδο. Έχω δει πολλές περιπτώσεις τέτοιες. Αυτός που κράζει όμως σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι ο ίδιος που θα κράξει αν παρκάρεις το παπάκι σου στο δρόμο νόμιμα. Κοίτα το μαλα... πόσο χώρο πιάνει με το παπί του........

και για να μη το κουράζουμε πολύ, ο καθένας κάτι ό,τι γουστάρει στους δρόμους και στο ιντερνετ το παίζει σωστός

Από τα πιό λογικά πόστς που έχω διαβασει

Εντάξει παιδιά. Το ξέρουμε ότι τυπικά είμαστε παράνομοι. Αλλά, κοιτάμε και το πρακτικό της υπόθεσης. Και είμαι από τους πρώτους που θα κράξω αυτόν που κλείνει την δίοδο 

Οταν όμως δεν ενοχλείς και εξοικονομεις και θέσεις στα αυτοκίνητα, γιατι να κοιτάνε να εξαντλήσουν πανω σου το γράμμα του νόμου;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Coscas είπε

μέσα στο τσίρκο των γειτονιών, αυτό τους πείραξε;

Επειδή όλα είναι τσίρκο, ας βάλουμε και εμείς το λιθαράκι μας για να το κάνουμε medrano...
Στον ΚΟΚ δεν υπάρχει η έννοια της ειδοποίησης, χάρη σου κάνανε που σου δώσανε το περιθώριο να συμμορφωθείς και να γλιτώσεις το πρόστιμο.
Επίσης σκέψου την σημαντική πιθανότητα να έφτασαν στη γειτονιά σου επειδή κάποιος/οι έκαναν καταγγελίες για την κατάσταση που επικρατεί.
Μπορεί να φταίνε οι "ρουφιάνοι", μπορεί και όχι. Αλλά πριν κατηγορήσουμε κάποιους άλλους, ας δούμε πρώτα τα δικά μας χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαντεύω από τώρα τις απαντήσεις.

-και τι με νοιάζει εμένα, είσαι παράνομος τελείωσε.

-αν δεν έχεις να το παρκάρεις να μη το αγόραζες.

-κόψε το λαιμό σου αγόρασε πάρκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαούρτι είπε

μαντεύω από τώρα τις απαντήσεις.

-και τι με νοιάζει εμένα, είσαι παράνομος τελείωσε.

-αν δεν έχεις να το παρκάρεις να μη το αγόραζες.

-κόψε το λαιμό σου αγόρασε πάρκινγκ

- Τα σκυλοκούραδα/σκουπίδια/γυφτορομα δεν τα βλέπουν; Το μηχανάκι τους έφταιξε;

- Και τι έχει κάνει ο δήμος για να διασφαλίσει ΔΩΡΕΑΝ στάθμευση στους 180.000 κατοίκους που στιβαχθήκανε στα 2τετ.χλμ. εμβαδού (συν τους εργαζόμενους, καταστηματάρχες και λοιπούς περαστικούς)

- Όχι βέβαια, το πεζοδρόμιο είναι καλύτερη (και φθηνότερη) λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, e-tic said:

Επίσης σκέψου την σημαντική πιθανότητα να έφτασαν στη γειτονιά σου επειδή κάποιος/οι έκαναν καταγγελίες για την κατάσταση που επικρατεί.

Μετά απο 10 χρόνια... (όσον αφορά εμένα τουλάχιστον) τώρα το θυμήθηκαν; Κανέναν δεν ενοχλεί και κανείς ποτέ δεν έκανε παράπονα

Ισως όμως να ενόχλησε κάποιους που ταϊζω κάτι γατάκια. Μου την είπαν και τους εξήγησα ότι βάζω το φαϊ σε λαδόχαρτο και μετά το πετάω στα σκουπίδια. Μάλλον δεν τους κάλυψα...Ποιός ξέρει...

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Coscas είπε

Μετά απο 10 χρόνια... (όσον αφορά εμένα τουλάχιστον) τώρα το θυμήθηκαν; Κανέναν δεν ενοχλεί και κανείς ποτέ δεν έκανε παράπονα

Ισως όμως να ενόχλησε κάποιους που ταϊζω κάτι γατάκια. Μου την είπαν και τους εξήγησα ότι βάζω το φαϊ σε λαδόχαρτο και μετά το πετάω στα σκουπίδια. Μάλλον δεν τους κάλυψα...Ποιός ξέρει...

Δεν είναι αρμοδιότητα κανενός να ψάξει το ιστορικό της γειτονιάς για να βρεί έχθρες και ινάτια.
Εφόσον έχει γίνει καταγγελία σε αρμόδια αρχή και διαπιστωθεί το ορθό αυτής, οφείλει να αναλάβει δράση.
Και επαναλαβάνω, γνωρίζοντας το χάος της πόλης, χατηρικά αφήνουν πρώτα ειδοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, e-tic said:

Δεν είναι αρμοδιότητα κανενός να ψάξει το ιστορικό της γειτονιάς για να βρεί έχθρες και ινάτια.
Εφόσον έχει γίνει καταγγελία σε αρμόδια αρχή και διαπιστωθεί το ορθό αυτής, οφείλει να αναλάβει δράση.
Και επαναλαβάνω, γνωρίζοντας το χάος της πόλης, χατηρικά αφήνουν πρώτα ειδοποιήσεις.

Σε πόσες μέρες θα μου ρίξουν κλήση; Πόσα είναι; (δεν έχω φάει κλήση στη ζωή μου...;) )

Εγώ λέω να το παρκάρω νόμιμα. Παράλληλα δλδ. Πού θα το βρώ άραγε; Πάνω σε κανά περίπτερο ή σε άλλη συνοικία;

15 minutes ago, e-tic said:

γυφτορομα δεν τα βλέπουν; Το μηχανάκι τους έφταιξε;

Εχει μιά γειτονιά πιό κάτω

Λες να άφησαν κι' εκεί ειδοποιήσεις; Ρωτάω τώρα εγώ...:rolleyes:

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Coscas είπε

Ουπς! Νόμιζα ότι το έβαλα στο moto. Ας το μεταφέρει ο συντονιστής

Το τόνισα. Δεν εμποδίζει (ένα παπάκι είναι). Περνάει μέχρι και αυτοκίνητο (που λέει ο λόγος) από το πεζοδρόμιο

Δεν ενοχλεί φίλε μου. Είναι στην άκρη. Περνάει μέχρι και ελέφαντας

Είπα οτι είναι παράνομο. Εξήγησα όμως την λογική

Και επί τη ευκαιρία. Εχετε αυτοκίνητο; Πώς θα σας φαινόταν να πιάνουμε όλα τα μηχανάκια παράλληλα τον χώρο παρκαρίσματος των αυτοκινήτων;  

Νομίζω ότι το παρκάρισμα παράλληλα θα ήταν λιγότερο ενοχλητικό από το κάθετο που χωράει ίσα ίσα ανάμεσα σε δύο αυτοκίνητα...

 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...