Προς το περιεχόμενο

Προειδοποίηση από τον Δήμο γιά στάθμευση μηχανής


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, zio10 said:

Νομίζω ότι το παρκάρισμα παράλληλα θα ήταν λιγότερο ενοχλητικό από το κάθετο που χωράει ίσα ίσα ανάμεσα σε δύο αυτοκίνητα...

Kαι περισσότερο χωροταξικό...

Να δω πού θα παρκάρουν μετά τα αυτοκίνητα...Στο Κιάτο και μετά θα παίρνεις τον προαστειακό γιά Αθήνα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coscas είπε

Θα ακολουθήσω τον νόμο. Θα μου παρέχει όμως ο δήμος χώρο να παρκάρω; Δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν χώρους στάθμευσης μηχανών; Επίσης η νοοτροπία των οδηγών να πετάνε κάτω τις μηχανές που τους "εμποδίζουν" , θα αλλάξει;

Είναι δύσκολο προβλήμα.

Αλλά, το μηχανάκι ΔΕΝ πρέπει να παρκάρει στα 10cm από το αυτοκίνητο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Coscas είπε

Σε πόσες μέρες θα μου ρίξουν κλήση; Πόσα είναι; (δεν έχω φάει κλήση στη ζωή μου...;) )

2-3 μέρες συνήθως, δηλαδή απο βδομάδα.
Το πρόστιμο για στάθμευση δικύκλου σε πεζοδρόμιο είναι €20.

56 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εγώ λέω να το παρκάρω νόμιμα. Παράλληλα δλδ. Πού θα το βρώ άραγε; Πάνω σε κανά περίπτερο ή σε άλλη συνοικία;

Το που θα το βρείς δεν το ξέρω, αλλά σκέψου πόσοι είναι αυτοί που βάζουν το μηχανάκι παράλληλα για να κρατάνε θέση για το αυτοκίνητο.
Είναι παράνομοι; Όχι, εκτός αν το μηχανάκι δεν φέρει πινακίδες.
Είναι ανήθικοι; Ίσως, ανάλογα την οπτική γωνία του καθενός.
Μπορεί η δημ.αστυνομία/τροχαία να κάνει κάτι; Όχι, εκτός αν το μηχανάκι δεν φέρει πινακίδες οπότε θεωρείται εγκατελειμμένο.
Μπορεί η γειτονιά να κάνει κάτι; Νομίμως μόνο καταγγελία.

56 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εχει μιά γειτονιά πιό κάτω

Λες να άφησαν κι' εκεί ειδοποιήσεις; Ρωτάω τώρα εγώ...:rolleyes:

Έχει γίνει κάποια καταγγελία και αν ναί για ποιό λόγο;
Συνήθως οι ρομά με τα τρίκυκλα καταλαμβάνουν κοινόχρηστους χώρους με αντικείμενα ρακοσυλλογής (σκουπίδια). Αυτό είναι -συνήθως- αρμοδιότητα της δ/νσης περιβάλλοντος (καθαριότητα) ή του υγειονομικού.

46 λεπτά πριν, Coscas είπε

Kαι περισσότερο χωροταξικό...

Να δω πού θα παρκάρουν μετά τα αυτοκίνητα...Στο Κιάτο και μετά θα παίρνεις τον προαστειακό γιά Αθήνα

Έχω απαντήσει παραπάνω σε αυτό.
Δυστυχώς ζούμε ο ένας πάνω στον άλλον. Το χειρότερο όμως είναι οτι προσπαθούμε να φορτώσουμε τα προβλήματά μας ο ένας στον άλλον ή/και περιμένουμε απο άλλους να μας τα λύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2020 στις 11:39 ΜΜ, Coscas είπε

Kαι περισσότερο χωροταξικό...

Να δω πού θα παρκάρουν μετά τα αυτοκίνητα...Στο Κιάτο και μετά θα παίρνεις τον προαστειακό γιά Αθήνα

τι λες ρε φιλε εισαι σοβαρος ;  θα λυσεις εσυ το προβλημα της αθηνας με την παρανομια σου ; παρκαρε οπως πρεπει και τελος η παρε αυτοκινητο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α χα χα! Λύθηκε το πρβλμ...

Παρκάρω πλέον στον δρόμο (δυστυχώς κάθετα όπως όλες οι μηχανές, γιατί γαϊδούρια δεν είμαστε) και είδα σήμερα να έχει παρκάρει αυτοκίνητο (τζίπ κιόλας), κάθετα στον δρόμο το μισό  και πάνω στο πεζοδρόμιο το άλλο μισό, κλείνοντάς το εντελώς. Δεν περνάει ούτε καρότσι. Χα χα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό δεν είναι τίποτα... Έφαγα κλείσει επειδή πάρκαρα την μηχανή πάνω στο πεζοδρόμιο έξω από το γκαράζ....

Έχω δύο γκαράζ το ένα για το αυτοκίνητο το άλλο για την μηχανή. Δυστυχώς αυτή την ημέρα που κάποιο καλό παιδί από την γειτονιά (;)...έστειλε το περιπολικό, έβαφα το γκαράζ και την είχα έξω ( για μερικές ώες), καταλαβαίνω ότι είμαι παράνομος αλλά τους είναι τόσο δύσκολο να χτυπήσουν το κουδούνι να ρωτήσουν γιατί ρε φίλε αφού έχεις δυο γκαράζ παρκάρεις πάνω στο πεζοδρόμιο;

Υ.Γ. Δεν θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη όχι μόνο επειδή εμείς φταίμε (όπως έφταιγα εγώ) αλλά επειδή και τα όργανα δεν δουλεύουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SamaelMorningstar είπε

Φίλε αυτό δεν είναι τίποτα... Έφαγα κλείσει επειδή πάρκαρα την μηχανή πάνω στο πεζοδρόμιο έξω από το γκαράζ....

Έχω δύο γκαράζ το ένα για το αυτοκίνητο το άλλο για την μηχανή. Δυστυχώς αυτή την ημέρα που κάποιο καλό παιδί από την γειτονιά (;)...έστειλε το περιπολικό, έβαφα το γκαράζ και την είχα έξω ( για μερικές ώες), καταλαβαίνω ότι είμαι παράνομος αλλά τους είναι τόσο δύσκολο να χτυπήσουν το κουδούνι να ρωτήσουν γιατί ρε φίλε αφού έχεις δυο γκαράζ παρκάρεις πάνω στο πεζοδρόμιο;

Υ.Γ. Δεν θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη όχι μόνο επειδή εμείς φταίμε (όπως έφταιγα εγώ) αλλά επειδή και τα όργανα δεν δουλεύουν σωστά.

Και γιατί να σου το πει, μια φορά που έκραξα μια κυρατσα γιατί κρατάει πάρκινγκ από έξω ενώ έχει πάρκινγκ,  βέβαια το λόγο τον ξέρουμε αφού ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΆΕΙ, με αποκάλεσε με διαφορά κοσμητικά επίθετα,  ε παίρνεις τροχαία και στρωνεις χαρακτήρες.  Σιγά μην την κεράσω και καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, InAux said:

και τι έκανες γι' αυτό?

Καρφί δεν υπήρξα ποτέ

Αφού λειτουργεί τόσο καλά ο Δήμος...περιμένω να του βάλει πρόστιμο

Οπως τότε που πήγα στον Δήμο να καταγγείλω επίθεση απο 2 αδέσποτα σκυλιά που είχαν κάνει τόπο φύλαξης ένα ολόκληρο τετράγωνο

Γέλαγε στον Δήμο ένας φίλος που του το είπα και περίμενα και ενέργειες αφού το καταγγείλω. "Δεν υπάρχουν άτομα να τα μαζέψουν" μου είπε. Γιά να εισπράξουν κανά πρόστιμο...υπάρχουν βλέπω 

Το άφησα και τώρα βρίσκω εγώ ειδοποίηση γιά "συνέπειες νόμου" 

38 minutes ago, SamaelMorningstar said:

Φίλε αυτό δεν είναι τίποτα... Έφαγα κλείσει επειδή πάρκαρα την μηχανή πάνω στο πεζοδρόμιο έξω από το γκαράζ....

Έχω δύο γκαράζ το ένα για το αυτοκίνητο το άλλο για την μηχανή. Δυστυχώς αυτή την ημέρα που κάποιο καλό παιδί από την γειτονιά (;)...έστειλε το περιπολικό, έβαφα το γκαράζ και την είχα έξω ( για μερικές ώες), καταλαβαίνω ότι είμαι παράνομος αλλά τους είναι τόσο δύσκολο να χτυπήσουν το κουδούνι να ρωτήσουν γιατί ρε φίλε αφού έχεις δυο γκαράζ παρκάρεις πάνω στο πεζοδρόμιο;

Υ.Γ. Δεν θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη όχι μόνο επειδή εμείς φταίμε (όπως έφταιγα εγώ) αλλά επειδή και τα όργανα δεν δουλεύουν σωστά.

Αν ενοχλούσες, καλώς την έφαγες την κλήση. Αν όχι, θα έπρεπε να κάνουν τα στραβά τα μάτια.

Ας μην γίνουμε "Ευρώπη". Τα είδαμε κι' αυτουνών τα χάλια. Ο Ελληνας θα έπρεπε να έχει την ανθρώπινη συνδυαστική λογική.

Και είναι κωμικό σε ένα τσίρκο που λέγεται σύγχρονη Ελλάδα, να πηγαίνουν μερικοί να το παίξουν "νομοταγείς"

Και όλ' αυτά σε μιά χώρα που δεν λειτουργεί ΤΠΤ

Ούτε καν τα σύνορα (από το 1991 αυτό)

Επιλεκτικές εφαρμογές του νόμου και του Συντάγματος, είναι αν μη τι άλλο εκ του πονηρού

Οταν δεν μου έχεις χώρους να παρκάρω και δεν ενοχλώ, κάνεις το κορόϊδο και δεν με γράφεις επιλεκτικά

Οταν μου τους φτιάξεις και φτιάξεις και κράτος που λειτουργεί, τότε εγώ φταίω

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστειο ειναι οτι οταν παρκαρεις ο νομος θεωρει οτι το μηχανακι ειναι αυτοκινητο και μπορει να πιασει ολοκληρη θεση αυτοκινητου, αλλα οταν οδηγεις το μηχανακι ειναι μηχανακι και μπορει να περναει αναμεσα απο αυτοκινητα ενω πχ στην αμερικη αυτο απαγορευεται..

Επεξ/σία από dimos15
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το πράγμα με τα μηχανάκια στα πεζοδρόμια είναι τραγικό, και πιο τραγικό είναι το θράσος να ζητάτε και τα ρέστα. Εκτός του ότι είναι παράνομο, πόσο δύσκολο σας είναι να καταλάβετε ότι ενοχλείτε?

Ενοχλείτε γιατί, 1) Καταλαμβάνετε χώρο και εμποδίζετε τους πεζούς 2) Εμποδίζετε την πρόσβαση στους πεζούς 3) Εμποδίζετε το άνοιγμα των θυρών του αυτοκινήτου. 

Τι διάολο, τσακωμένοι με την λογική είστε? 

Επεξ/σία από lightsout
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2020 στις 9:50 ΜΜ, dimos15 είπε

Το αστειο ειναι οτι οταν παρκαρεις ο νομος θεωρει οτι το μηχανακι ειναι αυτοκινητο και μπορει να πιασει ολοκληρη θεση αυτοκινητου, αλλα οταν οδηγεις το μηχανακι ειναι μηχανακι και μπορει να περναει αναμεσα απο αυτοκινητα ενω πχ στην αμερικη αυτο απαγορευεται..

To bold είναι λάθος. Απαγορεύεται τα μηχανάκια να κινούνται ανάμεσα από αυτοκίνητα κ παράλληλα με άλλα οχήματα στην ίδια λωρίδα. 

εδώ και απόφαση του αρείου πάγου. 

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2020 στις 10:39 ΜΜ, Coscas είπε

Και επί τη ευκαιρία. Εχετε αυτοκίνητο; Πώς θα σας φαινόταν να πιάνουμε όλα τα μηχανάκια παράλληλα τον χώρο παρκαρίσματος των αυτοκινήτων;  

Για να παρκάρεις παράλληλα θα πρέπει να ψάξεις για να βρεις χώρο, όπως ψάχνει και ο οδηγός αυτοκινήτου... 

Επομενη απειλή;

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilya είπε

To bold είναι λάθος. Απαγορεύεται τα μηχανάκια να κινούνται ανάμεσα από αυτοκίνητα κ παράλληλα με άλλα οχήματα στην ίδια λωρίδα. 

εδώ και απόφαση του αρείου πάγου. 

Πως απαγορευεται αφου ολα τα μηχανακια ετσι κινουνται... Εγω καταλαβαινω οτι δεν απαγορευεται απλα εισαι υπαιτιος αν προκαλεσεις ατυχημα  ''Οι οδηγοί δικύκλων που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες κυκλοφορίας ευθύνονται αποκλειστικά για πιθανό τροχαίο ατύχημα σύμφωνα με τον Άρειο Πάγο''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 11:05 ΜΜ, Coscas είπε

Και όλ' αυτά σε μιά χώρα που δεν λειτουργεί ΤΠΤ

Ούτε καν τα σύνορα (από το 1991 αυτό)

 

Οταν μου τους φτιάξεις και φτιάξεις και κράτος που λειτουργεί, τότε εγώ φταίω

Ξεκίνησες από μια προειδοποίηση για παράνομη στάθμευση και το έχεις πάει στα σύνορα!

 

Μη περιμένεις λειτουργικό και ενεργό κράτος ως ανενεργός πολίτης.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...