Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαξιλαριων και υφάσματος καναπέ


Bakxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ,

Έχω έναν καναπέ τριθεσιο γωνιακό αγορασμένο από neoset πριν 9 χρόνια αν θυμάμαι καλά γύρω στα 1800€. Όμως το πανί πλέον γλιστράει τα μαξιλάρια έχουν κάτσει και γενικά έχει γίνει ψιλοχαλια.  Ρώτησα κάποιον γνωστό τι παίζει για να τον φτιάξω και μου είπε γύρω στα 1500. Νομίζω ότι με τοσα ρε παιδιά θα πάρω καινούριο.  Ξέρει κανείς έτσι καταστήματα ή ανθρώπους που ασχολούνται με ανακαινίσεις καναπεδων Αθήνα να πάρω και καμία άλλη γνώμη? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα ,

Έχω έναν καναπέ τριθεσιο γωνιακό αγορασμένο από neoset πριν 9 χρόνια αν θυμάμαι καλά γύρω στα 1800€. Όμως το πανί πλέον γλιστράει τα μαξιλάρια έχουν κάτσει και γενικά έχει γίνει ψιλοχαλια.  Ρώτησα κάποιον γνωστό τι παίζει για να τον φτιάξω και μου είπε γύρω στα 1500. Νομίζω ότι με τοσα ρε παιδιά θα πάρω καινούριο.  Ξέρει κανείς έτσι καταστήματα ή ανθρώπους που ασχολούνται με ανακαινίσεις καναπεδων Αθήνα να πάρω και καμία άλλη γνώμη? 

Ευχαριστώ 

Καλημέρα φίλε, επειδή πρόσφατα έφτιαξα τον καναπέ μ, να σου πω ενδεικτικά πως για έναν γωνιακό καναπέ 2m και 1,8m   πλήρωσα ύφασμα και μαξιλάρια περίπου στα 650€ με τιμές χοντρικης. Βέβαια από τα καλύτερα υλικά που βρήκα - άνω του μέσου όρου--για να μ μείνει, όπως καναπέδες αντίστοιχους 10 ετιας που έχω δει και δεν έχουν κάτσει καν τα μαξιλάρια. Οπότε αν βάλεις μέσα ΦΠΑ και εργασία θα ανέβει η τιμή. Σε περίπτωση δε που θέλει και επιδιόρθωση ο σκελετός, εκεί ίσως έχεις έξτρα έξοδα. Το αν αξίζει επιδιόρθωσης είναι δική σ απόφαση 

Επεξ/σία από greekbusters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Καλημέρα φίλε, επειδή πρόσφατα έφτιαξα τον καναπέ μ, να σου πω ενδεικτικά πως για έναν γωνιακό καναπέ 2m και 1,8m   πλήρωσα ύφασμα και μαξιλάρια περίπου στα 650€ με τιμές χοντρικης. Βέβαια από τα καλύτερα υλικά που βρήκα - άνω του μέσου όρου--για να μ μείνει, όπως καναπέδες αντίστοιχους 10 ετιας που έχω δει και δεν έχουν κάτσει καν τα μαξιλάρια. Οπότε αν βάλεις μέσα ΦΠΑ και εργασία θα ανέβει η τιμή. Σε περίπτωση δε που θέλει και επιδιόρθωση ο σκελετός, εκεί ίσως έχεις έξτρα έξοδα. Το αν αξίζει επιδιόρθωσης είναι δική σ απόφαση 

Μόνο σου τον έφτιαξες? Ή πήγες σε μαστορα; σκελετός είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Μόνο σου τον έφτιαξες? Ή πήγες σε μαστορα; σκελετός είναι μια χαρά.

Επειδή δεν είχα τον χρόνο το ντύσιμο μου το έκανε ταπετσερης. Απλά γνώμη μ, αν τυχόν τον φτιάξεις μην λυπηθείς να δώσεις κάτι παραπάνω στα υλικά μιας και θα αντέξουν παραπάνω. Ένα αδιάβροχο ύφασμα και ένα σκληρό αφρολέξ είναι μια χαρά. Είχα κάνει μεγάλη έρευνα προ λίγων μηνών και είχα γυρίσει να δω όλους τους έτοιμους πριν τον φτιάξω και η διαφορά είναι εμφανέστατη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περιπτωση σαν τη δικια σου αλλα μονο υφασματα καλεσα την (πολυ γνωστη) εταιρια που τους φτιαχνει και μου ειπαν καλυτερα να παρω καινουριο καναπε παρα να φτιαξω τα υφασματα.
 

Με αλλα λογια στη περιπτωση του OP, 300€ κανει ο σκελετος και 1500 υφασμα-αφρολεξ, οτι να ναι...

 

εχουμε κανα ταπετσερη εδω μεσα να μας πει ποιο ειναι το κοστος/κερδος σε αυτη τη περιπτωση; 

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα στρώμα (κανονικό στρώμα ύπνου) στις διαστάσεις του καναπέ, από συνοικιακή εταιρεία με στρώματα δίπλα στο σπίτι μου, την πιο απλή ποιότητα εννοείται, απλα  στον καναπέ είχα καλύμματα έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν χρειάστηκε να ντύσω τίποτα, την έβγαλα με κάτω από 100 και για εμένα προσωπικά είναι πολύ καλύτερη η αίσθηση με το στρώμα παρά με τα μαξιλάρια.

Δεν ξέρω όμως αν σε καλύπτει αυτή η λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έδινα μέχρι κανα 800 με 1000 για να τον φτιάξω γιατί είναι σχετικά μεγάλος και ο σκελετός είναι μια χαρά.  Ωστόσο πάνω από αυτό αρχίζει και γίνεται μη συμφέρον διότι με 1600 μέχρι 2000 παίρνεις πλέον σχετικά καλό καναπε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια συμβουλή και από μένα λόγω επαγγέλματος..Ξεκινάμε με το βασικό.Επισκευή σαλονιού σημαίνει τα πετάμε όλα απο πάνω  μένει μόνο το σκελετό και το ντυνουμε απο την αρχη..Αν το έχεις πάρει απο ΝΕΟΣΕΤ άστο καλύτερα θα πετάξεις τα λεφτά σου άδικα.Βρες ενα μάστορα που να πιάνουν τα χέρια του και φτιάξε σαλονι καινούργιο,ΒΑΣΙΚΟ....ο σκελετός να ειναι από οξιά μασίφ με μόρσα κλπ.Μη λυπηθείς τα λεφτά για ύφασμα.Όσο καλύτερο -και ακριβότερο φυσικά - ύφασμα πάρεις τόσο πιο πολλά χρόνια θα σου κρατήσει....Και μακρυά απο τα ΑΛΕΚΙΑΣΤΑ που λένε.Αλέκιαστο = πλαστικό - νάυλον,

ΥΓ.Το ότι το σκελετό ειναι μια χαρά απο που το συμπέρανες? Εφόσον ειναι για επισκευή η πέταμα σκίσε απο κάτω τη φόδρα να δεις τι ειναι.Το πιο πιθανό ειναι να δει νοβοπαν η κατι σαν του ΙΚΕΑ τα οποια μπορεις να τα δεις γιατι δεν ειναι κλειστα απο κατω.

Επεξ/σία από xp-user
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, xp-user said:

Μια συμβουλή και από μένα λόγω επαγγέλματος..Ξεκινάμε με το βασικό.Επισκευή σαλονιού σημαίνει τα πετάμε όλα απο πάνω  μένει μόνο το σκελετό και το ντυνουμε απο την αρχη..Αν το έχεις πάρει απο ΝΕΟΣΕΤ άστο καλύτερα θα πετάξεις τα λεφτά σου άδικα.Βρες ενα μάστορα που να πιάνουν τα χέρια του και φτιάξε σαλονι καινούργιο,ΒΑΣΙΚΟ....ο σκελετός να ειναι από οξιά μασίφ με μόρσα κλπ.Μη λυπηθείς τα λεφτά για ύφασμα.Όσο καλύτερο -και ακριβότερο φυσικά - ύφασμα πάρεις τόσο πιο πολλά χρόνια θα σου κρατήσει....Και μακρυά απο τα ΑΛΕΚΙΑΣΤΑ που λένε.Αλέκιαστο = πλαστικό - νάυλον,

ΥΓ.Το ότι το σκελετό ειναι μια χαρά απο που το συμπέρανες? Εφόσον ειναι για επισκευή η πέταμα σκίσε απο κάτω τη φόδρα να δεις τι ειναι.Το πιο πιθανό ειναι να δει νοβοπαν η κατι σαν του ΙΚΕΑ τα οποια μπορεις να τα δεις γιατι δεν ειναι κλειστα απο κατω.

Έχεις ακούσει για κάποια καλή εταιρεία Θεσσαλονίκη με μοντέρνα σχέδια ;

αυτο το factory sofa πουλάει αποκλειστικά καναπέδες και μου κέντρισε γ αυτό το λόγο το ενδιαφέρον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

Έχεις ακούσει για κάποια καλή εταιρεία Θεσσαλονίκη με μοντέρνα σχέδια ;

αυτο το factory sofa πουλάει αποκλειστικά καναπέδες και μου κέντρισε γ αυτό το λόγο το ενδιαφέρον 

Οχι δεν ξέρω για Θεσσαλονίκη τίποτα....factory sofa...στα ιδια επίπεδα ποιότητας με τους άλλους ΓΤΠΚ :-)  Μικρομάγαζο βρες να ελέγχεις και τη κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, xp-user said:

Οχι δεν ξέρω για Θεσσαλονίκη τίποτα....factory sofa...στα ιδια επίπεδα ποιότητας με τους άλλους ΓΤΠΚ :-)  Μικρομάγαζο βρες να ελέγχεις και τη κατασκευή.

Και πως θα ξέρω σαν άπειρος αν αυτό που μου προσφέρει είναι καλό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xp-user είπε

Μια συμβουλή και από μένα λόγω επαγγέλματος..Ξεκινάμε με το βασικό.Επισκευή σαλονιού σημαίνει τα πετάμε όλα απο πάνω  μένει μόνο το σκελετό και το ντυνουμε απο την αρχη..Αν το έχεις πάρει απο ΝΕΟΣΕΤ άστο καλύτερα θα πετάξεις τα λεφτά σου άδικα.Βρες ενα μάστορα που να πιάνουν τα χέρια του και φτιάξε σαλονι καινούργιο,ΒΑΣΙΚΟ....ο σκελετός να ειναι από οξιά μασίφ με μόρσα κλπ.Μη λυπηθείς τα λεφτά για ύφασμα.Όσο καλύτερο -και ακριβότερο φυσικά - ύφασμα πάρεις τόσο πιο πολλά χρόνια θα σου κρατήσει....Και μακρυά απο τα ΑΛΕΚΙΑΣΤΑ που λένε.Αλέκιαστο = πλαστικό - νάυλον,

ΥΓ.Το ότι το σκελετό ειναι μια χαρά απο που το συμπέρανες? Εφόσον ειναι για επισκευή η πέταμα σκίσε απο κάτω τη φόδρα να δεις τι ειναι.Το πιο πιθανό ειναι να δει νοβοπαν η κατι σαν του ΙΚΕΑ τα οποια μπορεις να τα δεις γιατι δεν ειναι κλειστα απο κατω.

Ειδικός δεν είμαι αλλά ο σκελετός μου φαίνεται μια χαρά. Γιατί να τον πειράξω? Σχεδιαστικά ο καναπές είναι αρκετά καλός και μοντέρνος.  Αυτό που τον χαλάει για μένα είναι τα μαξιλάρια και το ύφασμα πλέον που είναι ψιλογυαλιστερο. Σε λεφτά θα δώσω μέχρι Αυτά που ανεφερα . Διαφορετικά θα τον σκοτώσω και θα παρω καινούριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Και πως θα ξέρω σαν άπειρος αν αυτό που μου προσφέρει είναι καλό ;

Εγω σου εδωσα ενα μπουσουλα.Οπου πας ζητα σκελετο απο οξυα μασιφ με μόρσα .Για υφασμα σου ειπα...Το ποσο σκληρο το θες το μαξιλαρι θα το αποφασισεις εσυ

9 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Ειδικός δεν είμαι αλλά ο σκελετός μου φαίνεται μια χαρά. Γιατί να τον πειράξω? Σχεδιαστικά ο καναπές είναι αρκετά καλός και μοντέρνος.  Αυτό που τον χαλάει για μένα είναι τα μαξιλάρια και το ύφασμα πλέον που είναι ψιλογυαλιστερο. Σε λεφτά θα δώσω μέχρι Αυτά που ανεφερα . Διαφορετικά θα τον σκοτώσω και θα παρω καινούριο. 

Αμα σου φαινεται οκ προχωρα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, xp-user said:

Εγω σου εδωσα ενα μπουσουλα.Οπου πας ζητα σκελετο απο οξυα μασιφ με μόρσα .Για υφασμα σου ειπα...Το ποσο σκληρο το θες το μαξιλαρι θα το αποφασισεις εσυ

Αμα σου φαινεται οκ προχωρα :-)

Σε ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου .

αν μια εταιρεία επίσης σου δίνει 10 χρόνια εγγύηση ; Να μη το δούμε σαν θετικό λόγο κατασκευής ;

 

διαβασα επίσης ένα άρθρο που αναφέρει ότι ενας καλός στο δέσιμο Καναπές για να δεις αν είναι καλός ,αρκεί να τον σηκώσεις 5εκ από τη μια πλευρά  και να ελέγξεις αν σηκώνεται και από την άλλη γωνία το ίδιο , ισχύει αυτό ; Το δοκίμασα με του σπιτιού μου που είναι πάνω από 10ετιας και ‘κρεμονται’ 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostakiss είπε

Σε ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου .

αν μια εταιρεία επίσης σου δίνει 10 χρόνια εγγύηση ; Να μη το δούμε σαν θετικό λόγο κατασκευής ;

Καμία σχέση..πήγαινε Δικαστικά θα σου πει να αποδείξεις οτι η ζημιά έγινε απο τη κατασκευή μου και οχι από τη κακή χρήση που έκανες εσυ .Αν δικαιωθείς μετά απο 10 χρονια και με καποια χιλιάρικα που θες για να το κάνεις, και υπάρχει ακόμα αυτή η έκθεση επίπλων τα λέμε :-)

διαβασα επίσης ένα άρθρο που αναφέρει ότι ενας καλός στο δέσιμο Καναπές για να δεις αν είναι καλός ,αρκεί να τον σηκώσεις 5εκ από τη μια πλευρά  και να ελέγξεις αν σηκώνεται και από την άλλη γωνία το ίδιο , ισχύει αυτό ; Το δοκίμασα με του σπιτιού μου που είναι πάνω από 10ετιας και ‘κρεμονται’ 

Καμία σχέση οταν ειναι καινούργιο, και απο νοβοπαν να ειναι δεν κρεμάει.Όπως λες και εσυ ...μετα απο μια δεκαετία κρεμάει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...