Προς το περιεχόμενο

Ο Trump επεκτείνει τον αποκλεισμό της Huawei έως τον Μάϊο του 2021


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα προβλήματα με τον Λευκό Οίκο δείχνουν να μην τελειώνουν σύντομα για τη Huawei.

Ο πρόεδρος των ΗΠΑ Donald Trump επέκτεινε την εκτελεστική του εντολή για απαγόρευση στις αμερικανικές εταιρίες να συνεργάζονται ή να αγοράζουν τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό από εταιρίες που θεωρούνται κίνδυνοι για την εθνική ασφάλεια. Σύμφωνα με το Reuters, η επέκταση αποκλεισμού έχει ισχύ τουλάχιστον έως τον Μάιο του 2021.

Αν και η απαγόρευση δεν αναφέρεται ρητά σε συγκεκριμένες εταιρίες, έμμεσα καταδεικνύει τις κινεζικές εταιρίες όπως τη Huawei και τη ZTE, ώστε αυτές να μην μπορούν να πωλούν προϊόντα στις ΗΠΑ ή να συνεργάζονται με εταιρίες όπως η Google και η ARM.

Ο Λευκός Οίκος εξέδωσε την αρχική του εκτελεστική εντολή πριν από περίπου ένα χρόνο, απαγορεύοντας στις αμερικανικές εταιρίες να συνεργάζονται με τη Huawei, λόγω ανησυχιών για την εθνική ασφάλεια. Βέβαια, από την έκδοση της εντολής τον Μάιο του 2019, δεν έχει μπει σε ισχύ μία πλήρης απαγόρευση. Αν και η Huawei δεν μπόρεσε να συνεργαστεί με εταιρίες όπως η Google στις νέες της συσκευές, η κινεζική εταιρία πήρε κάποιες προσωρινές άδειες από το Υπουργείο Εμπορίου που της επέτρεψαν τουλάχιστον να υποστηρίζει το υπάρχον υλικό με ενημερώσεις λογισμικού.

Η τελευταία προσωρινή συμφωνία που έχει λάβει η Huawei λήγει στις 15 Μαΐου και έως τώρα δεν έχει υπάρξει πληροφόρηση ούτε από την κινεζική πλευρά ούτε από το Υπουργείο Εμπορίου για μία πιθανή νέα συμφωνία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλύτερα έχουμε καλύτερη μπαταρία χωρίς google servises. 

Η apple που έχει δικό της λειτουργικό τι έπαθε;

Μην ξεχνάμε πως ξεκίνησαν apple και google πόσες εφαρμογές είχαν . 

 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pippito271 είπε

Καλύτερα έχουμε καλύτερη μπαταρία χωρίς google servises. 

Ε.. πάρε Nokia 3310, τότε. Τι να τα κάνεις τα ρημάδια αφού στο fb και instagram μπαίνεις από τον browser;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο δικό της app-store η Huawei προσελκύσει τους developers για να έχει την ποικιλία και την ποσότητα των εφαρμογών που χρειαζόμαστε νομίζω δε θα έχουμε άλλο πρόβλημα εμείς οι "μέσοι" καταναλωτές. Και το gmail θα βλέπουμε, και τους χάρτες μας θα έχουμε, και τις εφαρμογές που χρησιμοποιούμε κάθε τόσο. Ο συγχρονισμός των φωτογραφιών με το google photos ίσως είναι θέμα για κάποιους αλλά εμένα δε με απασχολεί και τόσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ε, αιντε τωρα....

στερει ολη την ευρωπη (τουλαχιστον) απο καλα και δυνατα κινητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, easyriderktm είπε

Ε.. πάρε Nokia 3310, τότε. Τι να τα κάνεις τα ρημάδια αφού στο fb και instagram μπαίνεις από τον browser;

Με p40 pro είμαι και τα έχω όλα αυτά. 2020 έχουμε αδερφέ. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνει ban και μέχρι το 2050, αυτό που θα καταφέρει θα είναι να σταθεί πιο γρήγορα στις δικές της δυνάμεις η huawei.Δεν έφτασε τυχαία εκεί που έφτασε άλλωστε.

Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς google αν δεν το καταλαβαίνει ο κλόουν.......

Το huawei appgallery μέρα με τη μέρα μεγαλώνει.Συνεργασια με την TOM TOM για τους χάρτες.

Επιπλεον αν κάποιος έχει συσκευή Huawei και αγοράσει καινούργια και επιλέξει κλωνοποίηση ΟΛΕΣ οι εφαρμογές που είχε εγκατεστημένες στο παλιό Huawei του λειτουργούν κανονικά στο καινουργιο.παρολο που δεν υπάρχουν στο appgallery της Huawei

Αυτό έκανα στο p40 pro που πήρα προσφατα

 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akatsim είπε

Φιρι-φιρι το παει για covid-22 ο πλανηταρχης.

Γενικα ο πλανηταρχης και η αμερικη φοβαται την κινα οχι γιατι μπορει να "κατασκοπευει" τον πλανητη, αλλα να μην γινει η πρωτη οικονομικη υπερδυναμη, καποια στιγμη κουμαντο θα κανει η κινα στον πλανητη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανει ο Τραμπ. Εχω mate 10 pro αλλα γιατι να στηριξω την Κινα σε ολο αυτο. Ναι με παρακολουθουν, αλλα αφου θα γινει ετσι κιαλλιως ας με παρακολουθουν οι Αμερικανοι και οχι ενα στυγνο κομμουνιστικο καθεστως χωρις κανενα σεβασμο στα ανθρωπινα δικαιωματα. Οι Κινεζοι ειναι φιδια και επιλεγω το δυτικο μπλοκ σε αυτα τα νεα χαρακωματα. 

  • Like 13
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cocotsak είπε

Καλα κανει ο Τραμπ. Εχω mate 10 pro αλλα γιατι να στηριξω την Κινα σε ολο αυτο. Ναι με παρακολουθουν, αλλα αφου θα γινει ετσι κιαλλιως ας με παρακολουθουν οι Αμερικανοι και οχι ενα στυγνο κομμουνιστικο καθεστως χωρις κανενα σεβασμο στα ανθρωπινα δικαιωματα. Οι Κινεζοι ειναι φιδια και επιλεγω το δυτικο μπλοκ σε αυτα τα νεα χαρακωματα. 

Κουμουνιστικο καθεστως η ΚΙνα? 🤣

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αλλάξει εντελώς τρόπο σκέψης σε σχέση με την Κίνα  μετά τον covid.

Όπου μπορώ θα τους μποϊκοτάρω γιατί θεωρώ ότι έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη σε αυτό που περνάμε και στη φτωχοποίηση που θα έρθει.

Ακόμα και αν ήθελα να πάρω Κινεζικό brand όμως , σίγουρα υπάρχουν άπειρες επιλογές.

Πάντως να ενημερώσω ότι δεν κάνετε καμία επανάσταση εσείς που αγοράσατε Huawei και προσπαθείτε αγωνιωδώς να κάνετε τις συσκευές σας να λειτουργούν όπως όλες οι υπόλοιπες.

Πήγατε και τα σκάσατε(δικαίωμα σας) σε μια εταιρία αποκλεισμένη από το δημιουργό του λογισμικού(android) που όμως ΔΕ  θέλει να αποχωριστεί μετακυλίοντας την ευθύνη της εύρυθμης λειτουργίας συσκευών που κοστολογεί 1000+ στους χρήστες , στην τύχη , στο αβέβαιο μέλλον.

Ετσι για να ξέρουμε τι γίνεται..

 

Επεξ/σία από Looter
  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά να πάθουν... Το να αρνείσαι ξαφνικά το ξεκλείδωμα του bootloader με το έτσι θέλω παν να πει φασισμός... Εφόσον παίρνει κανείς την απόφαση να αγοράσει συσκευή απο μία εταιρεία θα έχω το δικαίωμα να το κάνω ότι γουστάρω... Σαχλαμάρες Κινέζοι που μας το παίζουν και έξυπνοι...Ποια τεχνολογία είναι δικιά τους και δεν την έχουνε κλέψει;; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cocotsak είπε

Καλα κανει ο Τραμπ. Εχω mate 10 pro αλλα γιατι να στηριξω την Κινα σε ολο αυτο. Ναι με παρακολουθουν, αλλα αφου θα γινει ετσι κιαλλιως ας με παρακολουθουν οι Αμερικανοι και οχι ενα στυγνο κομμουνιστικο καθεστως χωρις κανενα σεβασμο στα ανθρωπινα δικαιωματα. Οι Κινεζοι ειναι φιδια και επιλεγω το δυτικο μπλοκ σε αυτα τα νεα χαρακωματα. 

Στην Αμερική θες να πεις ότι υπάρχει σεβασμός των ανθρωπινων δικαιωμάτων; 🤣 αυτά να τα πεις σε όλους τους αφροαμερικανούς που δολοφονήθηκαν και συνεχίζουν να δολοφονούνται από την αστυνομία και δεν ανοίγει ρουθούνι.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...