Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα οδήγησης με μπαγαζιερα (τρέιλερ)


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

2 psi είναι ξεφουσκωτο,πλάκα.2 bar ναι.

Δεν διπλασιάζεται η πίεση του αέρα όταν ζεσταθεί το λάστιχο.

αμα σου λεω 2 psi δλδ 0.14 bar, λες να το βγαζω απο το μυαλο μου; δεν ειναι αυτοκινητο (1.5 τονο). οσο λιγοτερο το βαρος τοσο λιγοτερη η απαραιτητη πιεση αερα

 

3 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Δυνατός στην θερμοδυναμικη!!! 

εγω λεω τι εδειξε το πιεσομετρο. ειναι λογικο να αυξανεται η πιεση οταν ζεσταινεται ο αερας. 

ειδικα οταν εχεις λιγο αερα (2 psi) και 2πλασιασεις τη θερμοκρασια.

Διαφωνείς; αν ναι πες γιατι και ασε τις ασκοπες ειρωνιες. 

αν το ψαξεις θα δεις οτι με πιεση αερα 2psi στους 25C οταν η θερμοκρασια παει 50C (μπορει να παει και παραπανω) τοτε η πιεση απο 2psi παει στα 3.4psi

δες λινκ http://physics.bu.edu/~schmaltz/deflate.html και ψαξε λιγο πριν κανεις τον εξυπνο.

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Καλή η προσπάθεια, αλλά δεν κατάφερες να γίνεις αστείος.

Μια και ρωτάς πάντως ιδιοκατασκευή είναι, πριν περίπου 5 χρόνια το έφτιαξα, κάπου 500€ κόστισαν τα υλικά και η αμοιβή του μηχανολόγου για την άδεια έλξης, ο σιδεράς που έκανε τις συγκολλήσεις είναι φίλος και δεν μου πήρε τίποτα.

Όσο για το καύσιμο καρφί δεν μου καίγεται για μια στο τόσο που το χρησιμοποιώ, το μόνο που με νοιάζει είναι να μην γίνει επικίνδυνο για μένα και για τους γύρω μου.

δεν ειναι αστειο. 

"το μόνο που με νοιάζει είναι να μην γίνει επικίνδυνο για μένα και για τους γύρω μου."  με 160χλμ/ω δεν θεωρεις οτι γινεσαι επικινδυνος;

αν ηταν επικυνδηνη η μπαγαζιερα μου δεν θα μπορουσα να την αγορασω. κτεο εχει περασει κανονικα. εχει ολες τις προδιαγραφες.

ειλικρινα θεωρω πιο ασφαλη μια αγοραστη μπαγαζιερα. θελει μελετη για το που θα κοληθουν τα μεταλα, γωνιες κτλ. 

δεν ειναι λαθος αυτο που εκανες (αλλα σπιτι γιατι δεν εχτισες μονο σου με ενα φιλο που ξερει απο τουβλα και μπετα;).

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

 

"το μόνο που με νοιάζει είναι να μην γίνει επικίνδυνο για μένα και για τους γύρω μου."  με 160χλμ/ω δεν θεωρεις οτι γινεσαι επικινδυνος;

 

Βασικά σύμφωνα με όσα έχεις περιγράψει μέχρι στιγμής, εσύ είσαι μακράν πιο επικίνδυνος όταν κινείσαι με 80 (με ξεφούσκωτα λάστιχα και χωρίς ανάρτηση) από όσο εγώ όταν κινούμαι με 160 (το οποίο το έκανα μια φορά μόνο για δοκιμή, όπως και εσύ δοκίμασες με 130). Και το εξωφρενικό της υπόθεσης είναι ότι σε κανονικές συνθήκες εγώ την πηγαίνω μέχρι 100 το πολύ ενώ εσύ, πάλι σύμφωνα με όσα έχεις περιγράψει μέχρι στιγμής, την πηγαίνεις με 110-115, το μόνο που ταιριάζει στην περίπτωση σου είναι το "ο χάρος βγήκε παγανιά".

32 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

αν ηταν επικυνδηνη η μπαγαζιερα μου δεν θα μπορουσα να την αγορασω. κτεο εχει περασει κανονικα. εχει ολες τις προδιαγραφες.

Άλλο το τι νομίζεις, και άλλο το τι ισχύει στην πραγματικότητα. Ποτέ καμία μπαγκαζιέρα δεν έχει περάσει από ΚΤΕΟ στην Ελλάδα, επίσης η αγοραπωλησία γινόταν χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως έλεγχος ή προδιαγραφή, μόνο για να βγει η άδεια έλξης χρειαζόταν μια τζίφρα από μηχανολόγο σε μια υπεύθυνη δήλωση. 50€ πλήρωσα εγώ στον δικό μου για κανονικό έλεγχο στο δικό μου αυτοκίνητο, 5€ τη μία πλήρωναν αυτοί που είχαν βιοτεχνίες και έκαναν μαζική παραγωγή χωρίς όμως να κάνουν κανένα έλεγχο.

41 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

ειλικρινα θεωρω πιο ασφαλη μια αγοραστη μπαγαζιερα. θελει μελετη για το που θα κοληθουν τα μεταλα, γωνιες κτλ. 

Και ποιος σου είπε ότι δεν έγινε μελέτη για τη δική μου? Ο δικός μου σιδεράς έχει φτιάξει/πουλήσει πάνω από 50 τέτοιες (παρόλο που τις έδινε ~1.000€), και πριν ξεκινήσει είχε μελετήσει μαζί με τον μηχανολόγο του αρκετά σχέδια μέχρι να καταλήξει σε κάποιο. Μόνο η εργασία που χρέωνε για την κάθε μία ήταν παραπάνω από τα 400€ που πλήρωσες.

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

δεν ειναι λαθος αυτο που εκανες (αλλα σπιτι γιατι δεν εχτισες μονο σου με ενα φιλο που ξερει απο τουβλα και μπετα;).

Και ποιος σου είπε ότι δεν έκανα ακριβώς αυτό? Και χτίστη και πλακοστρωτή που είχα κολλητούς διάλεξα, και βοηθούσα όπου μπορούσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

αμα σου λεω 2 psi δλδ 0.14 bar, λες να το βγαζω απο το μυαλο μου; δεν ειναι αυτοκινητο (1.5 τονο). οσο λιγοτερο το βαρος τοσο λιγοτερη η απαραιτητη πιεση αερα

εγω λεω τι εδειξε το πιεσομετρο. ειναι λογικο να αυξανεται η πιεση οταν ζεσταινεται ο αερας. 

ειδικα οταν εχεις λιγο αερα (2 psi) και 2πλασιασεις τη θερμοκρασια.

Διαφωνείς; αν ναι πες γιατι και ασε τις ασκοπες ειρωνιες. 

αν το ψαξεις θα δεις οτι με πιεση αερα 2psi στους 25C οταν η θερμοκρασια παει 50C (μπορει να παει και παραπανω) τοτε η πιεση απο 2psi παει στα 3.4psi

δες λινκ http://physics.bu.edu/~schmaltz/deflate.html και ψαξε λιγο πριν κανεις τον εξυπνο.

δεν ειναι αστειο. 

"το μόνο που με νοιάζει είναι να μην γίνει επικίνδυνο για μένα και για τους γύρω μου."  με 160χλμ/ω δεν θεωρεις οτι γινεσαι επικινδυνος;

αν ηταν επικυνδηνη η μπαγαζιερα μου δεν θα μπορουσα να την αγορασω. κτεο εχει περασει κανονικα. εχει ολες τις προδιαγραφες.

ειλικρινα θεωρω πιο ασφαλη μια αγοραστη μπαγαζιερα. θελει μελετη για το που θα κοληθουν τα μεταλα, γωνιες κτλ. 

δεν ειναι λαθος αυτο που εκανες (αλλα σπιτι γιατι δεν εχτισες μονο σου με ενα φιλο που ξερει απο τουβλα και μπετα;).

Με το στόμα το φούσκωσες;Δεν στέκεται λάστιχο με 2 psi.Mην με τρελαίνεις.Δεν παίζει ρόλο αν έιναι λάστιχο αυτοκινήτου ή ποδηλάτου.Με 2 psi έχεις λιγότερη απο μια ατμόσφαιρα https://www.google.com/search?rlz=1CAHNBM_enGB898&sxsrf=ALeKk00RtjtQt3IIYYFZVgmspzF1rsQXQg%3A1590163752086&ei=KPnHXojdBM2l1fAP86i7oA0&q=2+psi+to+atm&oq=2+psi+to+&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAxgGMgYIIxAnEBMyBggjECcQEzIECCMQJzIFCAAQywEyBQgAEMsBMgUIABDLATIFCAAQywEyBQgAEMsBMgUIABDLATIFCAAQywE6BAgAEEdQ5ihY0ypgokFoAHABeACAAXmIAdoBkgEDMS4xmAEAoAEBqgEHZ3dzLXdpeg&sclient=psy-ab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Με το στόμα το φούσκωσες;Δεν στέκεται λάστιχο με 2 psi.Mην με τρελαίνεις.Δεν παίζει ρόλο αν έιναι λάστιχο αυτοκινήτου ή ποδηλάτου.Με 2 psi έχεις λιγότερη απο μια ατμόσφαιρα https://www.google.com/search?rlz=1CAHNBM_enGB898&sxsrf=ALeKk00RtjtQt3IIYYFZVgmspzF1rsQXQg%3A1590163752086&ei=KPnHXojdBM2l1fAP86i7oA0&q=2+psi+to+atm&oq=2+psi+to+&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAxgGMgYIIxAnEBMyBggjECcQEzIECCMQJzIFCAAQywEyBQgAEMsBMgUIABDLATIFCAAQywEyBQgAEMsBMgUIABDLATIFCAAQywE6BAgAEEdQ5ihY0ypgokFoAHABeACAAXmIAdoBkgEDMS4xmAEAoAEBqgEHZ3dzLXdpeg&sclient=psy-ab

Όταν λέμε 2 psi εννοούμε 2 psi πάνω από την ατμοσφαιρική πίεση.

Και σίγουρα δεν στέκεται λάστιχο σε αυτοκίνητο με 2 psi, το ίδιο λάστιχο όμως σε τρέιλερ ψευτοκατασκευή (με 400€ σίγουρα το πιο φτηνό της αγοράς πήρε) που πιθανότατα δεν ζυγίζει ούτε 150 κιλά στέκεται, απλά θα είναι λίγο καθισμένο.

Α επίσης έχει τεράστια διαφορά το αν είναι λάστιχο αυτοκινήτου ή ποδηλάτου, στα επιβατικά αυτοκίνητα συνήθως προβλέπεται πίεση περίπου 30psi, ενώ στα ποδήλατα δρόμου η μέση πίεση είναι κάπου στα 100psi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Ωραία, μία ατμόσφαιρα και 2 psi είναι 1,136091928atm  .

Στέκεται λάστιχο έτσι;Το βάρος σου να ρίξεις επάνω θα κάτσει.Γιατί είναι ξεφούσκωτο.

Με το που θα ζεσταθεί θα πάει στα 3.4 psi, οπότε ήμαστε εντάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει έτσι όπως το πάτε σε λίγο θα τα πηγαίνουμε μόνο με τις ζάντες,δεν θα χρειάζονται λάστιχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εντάξει έτσι όπως το πάτε σε λίγο θα τα πηγαίνουμε μόνο με τις ζάντες,δεν θα χρειάζονται λάστιχα

δοκιμασε το και μετα μιλα. αλλιως απεδειξε το καπως.

 

38 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Με το που θα ζεσταθεί θα πάει στα 3.4 psi, οπότε ήμαστε εντάξει. 

θα συμφωνησω

 

41 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ωραία, μία ατμόσφαιρα και 2 psi είναι 1,136091928atm  .

Στέκεται λάστιχο έτσι;Το βάρος σου να ρίξεις επάνω θα κάτσει.Γιατί είναι ξεφούσκωτο.

ναι στεκεται. δοκιμασε το και μετα μιλα. αλλιως απεδειξε το καπως.

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Όταν λέμε 2 psi εννοούμε 2 psi πάνω από την ατμοσφαιρική πίεση.

Και σίγουρα δεν στέκεται λάστιχο σε αυτοκίνητο με 2 psi, το ίδιο λάστιχο όμως σε τρέιλερ ψευτοκατασκευή (με 400€ σίγουρα το πιο φτηνό της αγοράς πήρε) που πιθανότατα δεν ζυγίζει ούτε 150 κιλά στέκεται, απλά θα είναι λίγο καθισμένο.

Α επίσης έχει τεράστια διαφορά το αν είναι λάστιχο αυτοκινήτου ή ποδηλάτου, στα επιβατικά αυτοκίνητα συνήθως προβλέπεται πίεση περίπου 30psi, ενώ στα ποδήλατα δρόμου η μέση πίεση είναι κάπου στα 100psi.

400 κιλα + ζυγιζει αδειο. δεν ειναι καθισμενο το λαστιχο καθολου.

 

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Βασικά σύμφωνα με όσα έχεις περιγράψει μέχρι στιγμής, εσύ είσαι μακράν πιο επικίνδυνος όταν κινείσαι με 80 (με ξεφούσκωτα λάστιχα και χωρίς ανάρτηση) από όσο εγώ όταν κινούμαι με 160 (το οποίο το έκανα μια φορά μόνο για δοκιμή, όπως και εσύ δοκίμασες με 130). Και το εξωφρενικό της υπόθεσης είναι ότι σε κανονικές συνθήκες εγώ την πηγαίνω μέχρι 100 το πολύ ενώ εσύ, πάλι σύμφωνα με όσα έχεις περιγράψει μέχρι στιγμής, την πηγαίνεις με 110-115, το μόνο που ταιριάζει στην περίπτωση σου είναι το "ο χάρος βγήκε παγανιά".

Άλλο το τι νομίζεις, και άλλο το τι ισχύει στην πραγματικότητα. Ποτέ καμία μπαγκαζιέρα δεν έχει περάσει από ΚΤΕΟ στην Ελλάδα, επίσης η αγοραπωλησία γινόταν χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως έλεγχος ή προδιαγραφή, μόνο για να βγει η άδεια έλξης χρειαζόταν μια τζίφρα από μηχανολόγο σε μια υπεύθυνη δήλωση. 50€ πλήρωσα εγώ στον δικό μου για κανονικό έλεγχο στο δικό μου αυτοκίνητο, 5€ τη μία πλήρωναν αυτοί που είχαν βιοτεχνίες και έκαναν μαζική παραγωγή χωρίς όμως να κάνουν κανένα έλεγχο.

Και ποιος σου είπε ότι δεν έγινε μελέτη για τη δική μου? Ο δικός μου σιδεράς έχει φτιάξει/πουλήσει πάνω από 50 τέτοιες (παρόλο που τις έδινε ~1.000€), και πριν ξεκινήσει είχε μελετήσει μαζί με τον μηχανολόγο του αρκετά σχέδια μέχρι να καταλήξει σε κάποιο. Μόνο η εργασία που χρέωνε για την κάθε μία ήταν παραπάνω από τα 400€ που πλήρωσες.

Και ποιος σου είπε ότι δεν έκανα ακριβώς αυτό? Και χτίστη και πλακοστρωτή που είχα κολλητούς διάλεξα, και βοηθούσα όπου μπορούσα.

η δικια μου εχει περασει κτεο. σου το λεω. το αμφισβητεις????

η κατασκευη της ειναι μια χαρα ποιοτικη.

η εργασια κοστιζε 400€ και τις πουλαγε 1000. βαλέ φπα κτλ, εσυ πως την πηρες 500€? (μην απαντησεις, δεν με νοιαζει)

τελος θεωρω πιο ασφαλες τα 110 ωστε να μπορω να προσπερναω τις νταλικες παρα τα (το πολυ) 100 (δλδ 90) οπου οι νταλικες πρεπει να σε προσπερνουν αγκωμαχωντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ωραία, μία ατμόσφαιρα και 2 psi είναι 1,136091928atm  .

Καταρχήν μην μπερδεύεσαι με την ατμοσφαιρική πίεση, αν βγάλεις τη βαλβίδα από ένα λάστιχο τότε η πίεση του αέρα μέσα στο λάστιχο θα είναι ακριβώς μία ατμόσφαιρα (όσο ακριβώς είναι πιεσμένος και ο αέρας έξω από το λάστιχο), αν βάλεις το μανόμετρο όμως θα σου δείξει μηδέν. Όταν το μανόμετρο δείξει 2 psi ή 0,136091928 atm τότε η πίεση του ελαστικού θα είναι ακριβώς όσο έδειξε, δεν θα είναι +1 atm.

47 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στέκεται λάστιχο έτσι;Το βάρος σου να ρίξεις επάνω θα κάτσει.Γιατί είναι ξεφούσκωτο.

Συνεχίζεις να μπερδεύεσαι, ξεφούσκωτο είναι όταν η πίεση του αέρα μέσα στο ελαστικό είναι μηδέν, όταν όμως είναι 2 psi κάθε άλλο παρά ξεφούσκωτο είναι. Και όχι, ούτε με το δικό μου βάρος, αλλά ούτε και με το μισό βάρος ενός ελαφριού τρέιλερ (κάτω από 150kg) θα κάτσει.
Ενδεικτικά στο δικό μου αυτοκίνητο που ζυγίζει 1200 κιλά άδειο, με το πίσω λάστιχο στα 7 psi μια χαρά κυκλοφορούσε, ήταν λίγο καθισμένο αλλά δεν πάταγε.

19 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

400 κιλα + ζυγιζει αδειο. δεν ειναι καθισμενο το λαστιχο καθολου.

Ούτε με σφαίρες, δεν γίνεται να είναι πάνω από 400 κιλά και με 2 psi στα λάστιχα να μην κάθεται καθόλου. Όπως επίσης δεν γίνεται να πλήρωσες μόνο 400 για τόσο ενισχυμένο τρέιλερ, μόνο τα υλικά του κοστίζουν αρκετά περισσότερα.

21 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

η δικια μου εχει περασει κτεο. σου το λεω. το αμφισβητεις????

Φυσικά και το αμφισβητώ, όπως έγραψα και παραπάνω οι μπαγκαζιέρες δεν προβλέπεται να περνάνε ΚΤΕΟ. Όσο και να ισχυρίζεσαι το αντίθετο, δεν αλλάζει αυτό.

24 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

η κατασκευη της ειναι μια χαρα ποιοτικη.

Από τη στιγμή που δεν έχει ανάρτηση δεν τη λες ποιοτική, ΓΤΠΚ τη λες.

27 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

η εργασια κοστιζε 400€ και τις πουλαγε 1000. βαλέ φπα κτλ, εσυ πως την πηρες 500€? (μην απαντησεις, δεν με νοιαζει)

Έχω απαντήσει ήδη, την πήρα 500 επειδή λόγω φιλίας δεν μου χρέωσε καθόλου εργασία. (αν δεν θες αγνόησε την διευκρίνηση, δεν με νοιάζει).

29 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

τελος θεωρω πιο ασφαλες τα 110 ωστε να μπορω να προσπερναω τις νταλικες παρα τα (το πολυ) 100 (δλδ 90) οπου οι νταλικες πρεπει να σε προσπερνουν αγκωμαχωντας.

Το να σέρνεις αυτό το πράγμα δεν είναι ασφαλές, σε οποιαδήποτε ταχύτητα.

Αλήθεια, αν νομίζεις πως τα ξέρεις όλα, γιατί μπήκες στον κόπο να ανοίξεις θέμα ρωτώντας εμάς τους ανίδεους με τι ταχύτητα μπορείς να έλκεις την μπαγκαζιέρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Συνεχίζεις να μπερδεύεσαι, ξεφούσκωτο είναι όταν η πίεση του αέρα μέσα στο ελαστικό είναι μηδέν, όταν όμως είναι 2 psi κάθε άλλο παρά ξεφούσκωτο είναι. Και όχι, ούτε με το δικό μου βάρος, αλλά ούτε και με το μισό βάρος ενός ελαφριού τρέιλερ (κάτω από 150kg) θα κάτσει.
Ενδεικτικά στο δικό μου αυτοκίνητο που ζυγίζει 1200 κιλά άδειο, με το πίσω λάστιχο στα 7 psi μια χαρά κυκλοφορούσε, ήταν λίγο καθισμένο αλλά δεν πάταγε.

Είδες στο όργανο που έβαλα πόσο είναι το 2psi;Ούτε καν μετριέται!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Είδες στο όργανο που έβαλα πόσο είναι το 2psi;Ούτε καν μετριέται!

Το συγκεκριμένο που έβαλες μετράει μέχρι 170 psi, τα συνηθισμένα που βρίσκεις σε βενζινάδικα και βουλκανιζατέρ μετράνε πολύ λιγότερα και συνεπώς έχουν περισσότερη ακρίβεια στις χαμηλές πιέσεις. Ειδικά στο βουλκανιζατέρ που πηγαίνω εγώ το βασικό μανόμετρο που έχουν είναι ψηφιακό και δίνει ακρίβεια δέκατου, σε αυτό είχα μετρήσει 6,7 psi.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η μέτρηση που έκανε ο μπάρμπας, απλά ήθελα να σου δείξω ότι τα 2 psi δεν έχουν καμία σχέση με ένα λάστιχο εντελώς ξεφούσκωτο όπως νομίζεις. Ειδικά σε λάστιχα υψηλού προφίλ (που φοράνε  συνήθως τα τρέιλερ) σε συνδυασμό με το πολύ χαμηλό βάρος χρειάζονται πολύ μικρή πίεση ώστε να μην πατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...