Προς το περιεχόμενο

Δεν ανοίγει το pc- Λούπα επανεκκίνησης


Walt3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω έναν υπολογιστή ο οποίος όταν τον ανοίγω γίνονται τα εξής πράγματα...Με τον σκληρό δίσκο που έχει κανονικά όποτε τον ανοίγω εξαιτίας των συνεχών επανεκκινήσεων κάνει ριπέρ αλλά μετά απο 10 δευτερόλεπτα γίνεται αυτό που ανέβασα στην φωτογραφία και μετα απο 30 δευτερόλεπτα κάνει επανεκκίνηση...Αυτό το πράγμα συμβαίνει συνεχώς. Δοκίμασα να βάλω και το usb με τα windows ώστε να το κάνω φορμάτ αλλά το ίδιο πράγμα γίνεται.

Αγόρασα έναν καινούργιο σκληρό, καθώς φαντάζομαι ότι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα... όταν σύνδεσα τον καινούργιο δίσκο με πήγαινε στα bios γιαυτό έβαλα και το usb με τα windows 10 αλλά όταν γίνεται αυτό συμβαίνει το εξής, εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο των windows και μετά απο λίγο στην οθόνη φαίνεται η εταιρεία της μητρικής η asus, το λογότυπο δηλαδή, για 1 λεπτό και μετά κάνει πάλι επανεκκίνηση.

Τι μπορεί να φταίει;;

Ο υπολογιστής έχει τα εξής:

Μητρική : Asus h81m-k

Επεξεργαστής : intel i5 4590 

Γραφικά : Του επεξεργαστή

Τροφοδοτικό : coolermaster elite 500 ver.3 500

pcc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής δούλευε και ξεκίνησε ξαφνικά να κάνει τσίρκα?

Στο bios μπαίνεις κανονικά?

Τσέκαρε μήπως δεν πατάει καλά κάποιο υλικό η βύσμα στην motherboard ,

έπειτα αν μπορείς δοκίμασε να εκκινήσεις τον υπολογιστή με κάποιο άλλο τροφοδοτικό ( spare δικό σου ή από φίλο) ή και να δοκιμάσεις κάρτα γραφικών .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπε παραπάνω πρωτα δοκίμασε άλλο τροφοδοτικο.Οι γραμμες που φαινονται παραπανω υπαρχουν πάντα? Εαν εχεις,δοκίμασε και μια καρτα γραφικών και μην χρησιμοποιησεις τα γραφικά του επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60% ειναι τροφοδοτικο 40% Motherboard,απο οτι καταλαβαινω. Εαν δεν κανω λαθος η Motherboard σου εχει 4pinη τροφοδοσια CPU. Θα ειναι ποιο ευκολο θεωρω να βρεις ενα απλο PSU για να το Testareis.Απο εμπειρια δικια μου(και φυσικα δεν κρινω απο μια μεμονωμενη περιπτωση),μακρια απο PSU Coolermaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό είναι καινούργιο δεν έχει κλείσει καν χρόνο συν ότι έλειπα αρκετά αυτό το χρόνο οπότε δε το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα.

Αν βάλω κάποια κάρτα γραφικών είναι σίγουρο ότι θα την αναγνωρίσει έτσι απλά ο υπολογιστής και δε θα τρέξει τα γραφικά του επεξεργαστή;

Ο υπολογιστής δούλευε κανονικά...ξεκίνησε να το κάνει αυτό στο σημείο που βάζεις κωδικό για να μπεις στην επιφάνεια εργασίας... όταν πατούσα δηλαδή οποιοδήποτε κουμπί για να φύγει η εικόνα και να βάλω κωδικό κολλούσε η εικόνα στα μισά... έτσι ξεκίνησε

Στα bios δουλεύουν όλα κανονικά όπως πριν και τα βύσματα τα έβγαλα και τα ξαναέβαλα, οπότε δεν θα είναι αυτό

Τι μου προτείνετε να κάνω δηλαδή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Walt3r είπε

Το τροφοδοτικό είναι καινούργιο δεν έχει κλείσει καν χρόνο συν ότι έλειπα αρκετά αυτό το χρόνο οπότε δε το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα.

Αν βάλω κάποια κάρτα γραφικών είναι σίγουρο ότι θα την αναγνωρίσει έτσι απλά ο υπολογιστής και δε θα τρέξει τα γραφικά του επεξεργαστή;

Ο υπολογιστής δούλευε κανονικά...ξεκίνησε να το κάνει αυτό στο σημείο που βάζεις κωδικό για να μπεις στην επιφάνεια εργασίας... όταν πατούσα δηλαδή οποιοδήποτε κουμπί για να φύγει η εικόνα και να βάλω κωδικό κολλούσε η εικόνα στα μισά... έτσι ξεκίνησε

Στα bios δουλεύουν όλα κανονικά όπως πριν και τα βύσματα τα έβγαλα και τα ξαναέβαλα, οπότε δεν θα είναι αυτό

Τι μου προτείνετε να κάνω δηλαδή;;

τα γραφικα θα μεταφερθουν στην καρτα γραφικων εφοσον εχει και το καλωδιο HDMI-DVI ή οτι αλλο χρησιμοποιεις,στην καρτα και οχι στης μιτρικη-CPU 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τη κάρτα γραφικών το ίδιο συμβαίνει ανοίγει κανονικά και μόλις περάσει στην αρχή την επιλογή για να μπεις στα bios μπαίνει σε ριπερ και πάλι βγαίνουν αυτα τα μπλέ στην οθόνη μάζι με το loading που φαίνονται και στη φωτογραφία που είχα ανεβάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα τσέκαρα μνήμες κάρτα σε άλλο πς δούλευαν. Άλλαξα τροφοδοτικό τίποτα... Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάρτα γραφικών το πς είναι του επεξεργαστή

Στις 16/5/2020 στις 9:19 ΜΜ, Crybal είπε

Κανε ενα reset στο bios και  δες.Φτιαξε ενα live cd/usb και μπουταρε απο εκει....και ξαναδες

Έβαλα στο usb ubuntu μπουταρα απο εκεί μου έβγαλε μια κοκκινοπή οθόνη με ενα πληκτρολόγιο = με ενα εικονίδιο απο ενα ανθρωπάκι και μετά μου έβγαλε ένα μπλακ σκριν με έναν κέρσορα που αναβόσβηνε στην αρχή της πρώτης γραμμής.

Μια αλλαγή σε μητρική πιστεύετε θα έφτιαχνε το πρόβλημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...