Προς το περιεχόμενο

Το Netflix ανεβάζει την ποιότητα video streaming σε επίπεδα «προ κορωνοϊού» (4K)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχουμε ιδέα πότε η πανδημία του κορωνοϊού θα μας επιτρέψει να συνεχίσουμε τη ζωή μας όπως πριν ή αν θα αναγκαστούμε να ζήσουμε με τον ιό για αρκετό καιρό ακόμα, ωστόσο το Netflix φαίνεται να ακολουθεί τη σταδιακή άρση των μέτρων σε ορισμένες Ευρωπαϊκές χώρες και να ανεβάζει σταδιακά την ποιότητα μετάδοσης του περιεχόμενου του σε ανάλυση 4K.

Όπως είναι γνωστό, τουλάχιστον για όσους είναι συνδρομητές της γνωστής υπηρεσίας video streaming, τον Μάρτιο το Netflix ανακοίνωσε ότι θα «χαμηλώσει» προσωρινά τα bitrates στην Ευρωπαϊκή ήπειρο συμμορφούμενο με τα αιτήματα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για να μειωθεί η «πίεση» στην διαδικτυακή υποδοχή της γηραιάς ηπείρου. Σύμφωνα ωστόσο με την Βρετανική έκδοση του Gizmodo, χρήστες αναφέρουν ότι η ποιότητα streaming επέστρεψε στην ανάλυση 4K HDR και το bitrate έως στα 15Mb/s, κάτι που δεν συνέβαινε τους τελευταίους δύο μήνες. Για την ώρα, την αλλαγή παρατήρησαν χρήστες στη Δανία, στη Νορβηγία και στη Γερμανία, οπότε το Netflix φαίνεται να έχει ξεκινήσει σταδιακά τη διανομή. Σε σχετική ανακοίνωση, το Netflix έκανε γνωστό ότι βρίσκεται σε συνεργασία με τους παρόχους υπηρεσιών Internet για να αυξηθεί η χωρητικότητα. Τον τελευταίο καιρό, επισημαίνει το Netflix, έχει αυξήσει τέσσερις φορές την χωρητικότητα, και καθώς βελτιώνονται οι συνθήκες αναμένεται να σταματήσουν οι περιορισμοί.

Ομοίως με το Netflix, το video streaming στην υπηρεσία Apple TV+ είχε φτάσει σε ανάλυση 670 pixels, ωστόσο η εταιρεία αποκατέστησε το 4K streaming από τον περασμένο μήνα. Από ότι φαίνεται, σύντομα οι συνδρομητές στο πλήρες πρόγραμμα του Netflix θα μπορούν να απολαμβάνουν ξανά το περιεχόμενο σε ανάλυση Ultra High Definition.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, voltmod said:

χρήστες αναφέρουν ότι η ποιότητα streaming επέστρεψε στην ανάλυση 4K HDR και το bitrate έως στα 15Mb/s, κάτι που δεν συνέβαινε τους τελευταίους δύο μήνες

Το Last Dance ακόμα 7.62Mbps, Irishman κι Uncut Gems που τσέκαρα μόλις, τα ίδια...

Σταδιακά μας βλέπω τελευταίους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αληθεια τωρα... καταλαβατε ποτε διαφορά στην πράξη?

Αυτό ακριβώς αναρωτιόμουν κ εγώ. Ή εσύ κ εγώ δεν βλέπουμε καλά, ή οι υπόλοιποι έχουν τηλεοράσεις άνω των 75" και κάθονται στο 1 μέτρο. 

  • Like 11
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kastorakos84 είπε

Αυτό ακριβώς αναρωτιόμουν κ εγώ. Ή εσύ κ εγώ δεν βλέπουμε καλά, ή οι υπόλοιποι έχουν τηλεοράσεις άνω των 75" και κάθονται στο 1 μέτρο. 

Τα ίδια και εδώ.. Καμία διαφορά στις 50 ιντσες που βλέπω.. :) .. όλο αυτό το διάστημα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kastorakos84 είπε

Αυτό ακριβώς αναρωτιόμουν κ εγώ. Ή εσύ κ εγώ δεν βλέπουμε καλά, ή οι υπόλοιποι έχουν τηλεοράσεις άνω των 75" και κάθονται στο 1 μέτρο. 

Καθιστε ρε παιδια.. Εχω την LG C9 65'' και ειδα διαφορα και χωρις παρεξηγηση ειδε και η συντροφος μου που δεν ασχολειται με πολυ audio visual.. Καθομαστε στα 3 μετρα παρα κατι.. Μην μου το κανετε σαν αυτους παλια που ελεγαν πως το ανθρωπινο ματι δε μπορει να δει 60fps.. 

  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sybnios είπε

Καθιστε ρε παιδια.. Εχω την LG C9 65'' και ειδα διαφορα και χωρις παρεξηγηση ειδε και η συντροφος μου που δεν ασχολειται με πολυ audio visual.. Καθομαστε στα 3 μετρα παρα κατι.. Μην μου το κανετε σαν αυτους παλια που ελεγαν πως το ανθρωπινο ματι δε μπορει να δει 60fps.. 

Για να εξηγούμε.. απο μέρους μου συνέχεια με 7,62 και πάνω έπαιζα όλο αυτό το διάστημα.. για να λέμε και την αλήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους

Ενταξει ηταν απλα τραγικο, και οχι μονο στις 4κ.

1080p ταινια με bitrate 0.66 Mbps. Τραγικο.. Το mirage ηταν νομιζω (ωραια ταινια btw).

Τον τελευταιο καιρο οσες ταινιες ηθελα να δω και τις ειχε το netflix τις κατεβαζα remux και τις εβλεπα... night and day η διαφορα. 50-60 Mbps σε σχεση με 7.62

Edit και για αυτους που λενε οτι δεν εχει διαφορα, εχει, και μαλιστα τεραστια.Το macroblocking στα σκοτεινα πηγαινε συνεφο, και αν το συνδυασεις με μια oled η διαφορα βαγαζει ματι.

Οχι οτι τωρα και με τα 15 Mbps θα ειναι οπως bluray αλλα τουλαχιστον θα ειναι λιγο καλυτερα.

Επεξ/σία από Apostol.
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Τον τελευταιο καιρο οσες ταινιες ηθελα να δω και τις ειχε το netflix τις κατεβαζα remux και τις εβλεπα... night and day η διαφορα. 50-60 Mbps σε σχεση με 7.62

Δεν ηξερα οτι υπαρχει τροπος να κατεβαζουμε ταινιες. Τι ειναι αυτο; Νομιμο; Μη μου πειτε να το γκουγκλαρω, συζητηση κανουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αληθεια τωρα... καταλαβατε ποτε διαφορά στην πράξη?

φιλε αν εισαι απο 4κ tv και εχεις δει τις παναγιας τα ματια την καταλαβαινεις... Τωρα αν βλεπεις απο 1080 οθονιτσα, ενα κ τ ιδιο ειναι δν αλαζει τπτ. Το bitrate επεσε στα μισα, και η θολουρα ειναι υπερβολικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαοτικη η διαφορα σε streaming και remux.

Εμενα με ενοχλει και η εικονα σε φτηνες παραγωγες, σε κατι νυχτερινες/σκοτεινες σκηνες που εχει τερμα ψηφιακο θορυβο, pixels και banding

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αληθεια τωρα... καταλαβατε ποτε διαφορά στην πράξη?

 

Στον προβολέα ήταν πασιφανής η διαφορά ( την κατάλαβε η κοπέλα μου χωρίς καν να χρειαστεί να φορέσει τα γυαλιά της :D τόσο φανερή ).
Σε τηλεόραση, σε κάποια φαινόταν διαφορά, σε άλλα όχι.
Βεβαίως αν παίξεις σε 65αρα 75αρα και εκεί μια χαρά εύκολα θα φαίνεται η διαφορά.
Αν είσαι 55 και κάτω, και βλέπεις από απόσταση και όχι στην σωστή απόσταση ( ενημερωτικά, για 2.5μ απόσταση συνιστάται 65αρα εώς και 70αρα ανάλογα τις προδιαγραφές [ SMPTE, THX, EBU, Dolby ] ) δεν θα δείς την διαφορά.
Αν είσαι σε κοντινή απόσταση, και στην 55αρα θα δείς διαφορά μεταξύ 5Mbps bitrate & 12-14Mbps bitrate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Επιτελους

Ενταξει ηταν απλα τραγικο, και οχι μονο στις 4κ.

1080p ταινια με bitrate 0.66 Mbps. Τραγικο.. Το mirage ηταν νομιζω (ωραια ταινια btw).

Τον τελευταιο καιρο οσες ταινιες ηθελα να δω και τις ειχε το netflix τις κατεβαζα remux και τις εβλεπα... night and day η διαφορα. 50-60 Mbps σε σχεση με 7.62

Edit και για αυτους που λενε οτι δεν εχει διαφορα, εχει, και μαλιστα τεραστια.Το macroblocking στα σκοτεινα πηγαινε συνεφο, και αν το συνδυασεις με μια oled η διαφορα βαγαζει ματι.

Οχι οτι τωρα και με τα 15 Mbps θα ειναι οπως bluray αλλα τουλαχιστον θα ειναι λιγο καλυτερα.

Εδώ μόνο απ'το HDR/Dolby Vision καταλαβαίνεις εύκολα διαφορά σε αρκετές ταινίες, δεν ξέρω πως γίνεται κάποιοι να μην βλέπουν από 1 σε 15 mbps ή ακόμα και από 15 σε ~50 που είναι τα blu-ray/remux, αν και αυτή η διαφορά είναι λιγότερο αισθητή. Μόνο αν κάθονται στα 4-5 μέτρα σε <55" μπορώ να το καταλάβω... Αλλά αν βλέπει κάποιος έτσι ας πάρει ένα Ipad, πιο πολύ θα το απολαύσει. Και το θέμα είναι πως ακόμα και οκ να φαίνεται το HD αν πληρώνεις για 4k πρέπει να στο παρέχουν.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...