Προς το περιεχόμενο

Το Netflix ανεβάζει την ποιότητα video streaming σε επίπεδα «προ κορωνοϊού» (4K)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Jts είπε

Εδώ μόνο απ'το HDR/Dolby Vision καταλαβαίνεις εύκολα διαφορά σε αρκετές ταινίες, δεν ξέρω πως γίνεται κάποιοι να μην βλέπουν από 1 σε 15 mbps ή ακόμα και από 15 σε ~50 που είναι τα blu-ray/remux, αν και αυτή η διαφορά είναι λιγότερο αισθητή. Μόνο αν κάθονται στα 4-5 μέτρα σε <55" μπορώ να το καταλάβω... Αλλά αν βλέπει κάποιος έτσι ας πάρει ένα Ipad, πιο πολύ θα το απολαύσει.

Ενταξει ναι hdr/vision κανουν διαφορα γιατι ξεπεταγεται η εικονα με τα highlights.

Αλλα αυτο με το Bitrate ειναι απαραδεκτο, ειπα και παραπανω πηγα να βαλω μια ταινια 1080p και ειχε bitrate 660Kbps χαλια μαυρα, νομιζα οτι κατι πηγαινε στραβα..αυτο θα το εβλεπε και ο πιο "ασχετος"

Τωρα στα υψηλοτερα Bitrate ισχυει ο νομος των φθινουσων αποδοσεων. Αλλη διαφορα εχεις απο τα 7 στα 15, αλλη απο τα 15 στα 30, και αλλη απο τα 30 στα 60.

Πιστευω sweet spot θα ηταν τα 30Mbps για 4κ, τα 15 ειναι λιγα για εμενα.

Βεβαια ξερω και αλλους που ουτε καν βλεπουν διαφορα ή δεν τους νοιαζει ή καθονται στα 5 μετρα απο μια ψιλοχαλια τηλεοραση.

Αν ομως εχεις μια καλη τηλεοραση που ξερεις τι μπορει να δειξει, καθεσαι στην σωστη αποσταση (εγω εχω 32 μοιρες fov) και εισαι και λιγο "σινεφιλ" ε εκει δεν νομιζω να μην δεις διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μειωμένη ανάλυση από το νέτφλιξ σε συνδυασμό με τις χαμηλομένες ταχύτητες στο ιντερνετ λόγω κορονοιού ήταν μεγαλύτερος λόγος να φλιπάρω απ' ο,τι η κλεισούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, johnyboy said:

μα γιατί, μια χαρά είναι το 1080 με 0.57mbps. να πληρώνεις νετφλιξ και να τις κατεβάζεις κιόλας. 

Ενα καλο rip του Netflix σε h.265 ~1Mbps ειναι σχεδον εφαμιλλο με ενα μεσο rip που θα βρεις σε torrentαδικα h.264 ~5Mbps.

Δεν παιζει ρολο μονο το bitrate, αλλα και το πως θα γινει το encoding.

Κι οταν μιλαμε για cloud encoding τοτε οι codecs (κι ειδικα ο h.265) δειχνει τις πραγματικες του δυνατοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Hetfield said:

Ενα καλο rip του Netflix σε h.265 ~1Mbps ειναι σχεδον εφαμιλλο με ενα μεσο rip που θα βρεις σε torrentαδικα h.264 ~5Mbps.

Δεν παιζει ρολο μονο το bitrate, αλλα και το πως θα γινει το encoding.

Κι οταν μιλαμε για cloud encoding τοτε οι codecs (κι ειδικα ο h.265) δειχνει τις πραγματικες του δυνατοτητες.

Έχει γυρίσει σε h.265 HEVC το Netflix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Πώς βλέπουμε το bitrate όταν κάνουμε streaming;

Συνήθως από tv πατάς το info. Από υπολογιστή δεν ξέρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ όλα όσα λέτε με την εικόνα .... να αναφέρουμε όμως ότι στο Netflix τραγικός είναι και ο ήχος ... δίνει ένα απλό Dolby 5.1 ούτε καν DTS την ώρα που άλλες streaming υπηρεσίες φτάνουν σε Dolby Atmos !!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lekkasko είπε

Οκ όλα όσα λέτε με την εικόνα .... να αναφέρουμε όμως ότι στο Netflix τραγικός είναι και ο ήχος ... δίνει ένα απλό Dolby 5.1 ούτε καν DTS την ώρα που άλλες streaming υπηρεσίες φτάνουν σε Dolby Atmos !!!!!

Έχει αλλά θες το 4κ πακέτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Έχει αλλά θες το 4κ πακέτο...

Αυτό έχω !!! Δλδ σου εμφανίζει DTS ή κάτι άλλο εκτός από 5.1 ? Να το ψάξω καλύτερα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...