Προς το περιεχόμενο

Το Netflix ανεβάζει την ποιότητα video streaming σε επίπεδα «προ κορωνοϊού» (4K)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ σε μάς πότε θα επανέρθει? ήταν αρκετά χάλια όταν έχεις συνηθήσει σε μια καλούτσικη ποιότητα απο πρίν,γιαυτό και σχεδόν σταμάτησα να βλέπω ταινίες απο εκεί, πλήν κάποιων εξαιρέσεων σειρών αυτό το διάστημα γιατί και το 4Κ (ο Θεός να το κάνει)και το 1080p ήταν σε πολλές περιπτώσεις χειρότερα απο σωστό 720p για να μην πω και απο καλό DVD.. 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, lekkasko είπε

Αυτό έχω !!! Δλδ σου εμφανίζει DTS ή κάτι άλλο εκτός από 5.1 ? Να το ψάξω καλύτερα !!!!


Titles that have Dolby Atmos available will display a Dolby Atmos icon next to their description.   

Τσέκαρε το Lost in Space που ξέρω οτι έχει dolby atmos και HDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΧΑ η μοναδική φορά που χαίρομαι που έχω 8αρα γραμμή 😥. Καμία διαφορά πριν ή μετά κορονοϊού ! 

Επεξ/σία από TrevieL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο και ήθελα κάποια στιγμή να ρωτήσω κάποιον. Εμένα ρε παιδιά σε lg c6 όλες οι φρέσκιες παραγωγές που έχουν σήμα dolby vision έπαιζαν κανονικά όλο αυτό το καιρό του lockdown. Και οι ταινίες που έγραφαν 4Κ επίσης το ίδιο. Πότε κατέβασε την ποιότητα δεν κατάλαβα ποτέ. 

Ίσως σε τηλεοράσεις το άφησε να.παιζει κανονικά? Δεν ξέρω γιατί δεν βλέπω ποτέ νετφλιξ στον υπολογιστή η στο κινητό. Μόνο στην τηλεόραση. 

1 ώρα πριν, Κάβουρας είπε

Η διαφορά φάνηκε κυρίως στις σκοτεινές σκηνές στο 4κ.  Καιρός ήταν... 

Α μπράβο σου. Εκεί ναι παρατήρησα διάφορα. Οπότε έπαιξε ρόλο.μονο στην συμπίεση και όχι στην ανάλυση ίσως κάπως έτσι. Αλλά αυτό μόνο στις 4κ ταινίες. Στις dolby vision πουθενά χάσιμο ποιότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αληθεια τωρα... καταλαβατε ποτε διαφορά στην πράξη?

 Εδω σε φισιολογικες καταστάσεις είναι τραγικό το bitrate έγινε πολύ χειρότερο όταν το κατέβασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sybnios είπε

Καθιστε ρε παιδια.. Εχω την LG C9 65'' και ειδα διαφορα και χωρις παρεξηγηση ειδε και η συντροφος μου που δεν ασχολειται με πολυ audio visual.. Καθομαστε στα 3 μετρα παρα κατι.. Μην μου το κανετε σαν αυτους παλια που ελεγαν πως το ανθρωπινο ματι δε μπορει να δει 60fps.. 

Παίζεις από τη τηλεόραση νετφλιξ η έχεις εξωτερική πηγή? Αν παίζεις από τηλεόραση οι ταινίες Dolby vision δεν στις παίζει σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Πολύ περίεργο και ήθελα κάποια στιγμή να ρωτήσω κάποιον. Εμένα ρε παιδιά σε lg c6 όλες οι φρέσκιες παραγωγές που έχουν σήμα dolby vision έπαιζαν κανονικά όλο αυτό το καιρό του lockdown. Και οι ταινίες που έγραφαν 4Κ επίσης το ίδιο. Πότε κατέβασε την ποιότητα δεν κατάλαβα ποτέ. 

Ίσως σε τηλεοράσεις το άφησε να.παιζει κανονικά? Δεν ξέρω γιατί δεν βλέπω ποτέ νετφλιξ στον υπολογιστή η στο κινητό. Μόνο στην τηλεόραση. 

Α μπράβο σου. Εκεί ναι παρατήρησα διάφορα. Οπότε έπαιξε ρόλο.μονο στην συμπίεση και όχι στην ανάλυση ίσως κάπως έτσι. Αλλά αυτό μόνο στις 4κ ταινίες. Στις dolby vision πουθενά χάσιμο ποιότητας. 

Ανάλυση δεν άλλαξε απλά μείωσε το ήδη τραγικό bitrate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ξερει κανεις πως βλεπουμε ταινια με Dolby Vision περιεχομενο απο τον υπολογιστη? Ενω απο το NETFLIX (μεσω ΤV) βλεπω κανονικα στο PC τιποτα. Και αν υπαρχει καποιος Player που να υποστηριζει Dolby Vision?  Πηρα τηλεοραση που το υποστηριζει και δεν μπορω να δω παρα μονο απο Netflix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Alex Adams είπε

Ρε παιδια ξερει κανεις πως βλεπουμε ταινια με Dolby Vision περιεχομενο απο τον υπολογιστη? Ενω απο το NETFLIX (μεσω ΤV) βλεπω κανονικα στο PC τιποτα. Και αν υπαρχει καποιος Player που να υποστηριζει Dolby Vision?  Πηρα τηλεοραση που το υποστηριζει και δεν μπορω να δω παρα μονο απο Netflix...

 

Δεν γίνεται νομίζω. Γιατί έχεις monitor που υποστηρίζει dolby vision?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αληθεια τωρα... καταλαβατε ποτε διαφορά στην πράξη?

ηταν ολοι με ενα μεγεθυντικο φακο μπροστα στην τηλεοραση και μετρουσαν τα πιξελ

9 ώρες πριν, Sybnios είπε

Μην μου το κανετε σαν αυτους παλια που ελεγαν πως το ανθρωπινο ματι δε μπορει να δει 60fps.. 

Μεταισθημα λεγεται, και αν εσυ μπορεις να δεις πανω απο 60 τοτε ανηκεις σε αλλο ειδος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερει οτι οσον αναφορα τις τηλεορασεις τα πραγματα εχουν αλλαξει....εχουν μηνει στα  δεδομενα της crt  που βαζαν σε μια γωνια μια 14αρα και καθοταν στην αντικριστη γωνια του δωματιου και βγαζαν τα ματια τους....αφου εκει στις εταιριες αντι να διαφημισουν τιποτα πρακτικο ..παραμυθιαζουν με hz ψευτο4k ψευτοhdr και παει ο αλλος παιρνει super duper 4k hdr 4000hz (υποτιθεται) true hd dolby tv με 400€ και νομιζει οτι εχει δει εικονα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε σέκελ δε δίνω στους περιούσιους ακόμη και 500K ποιότητα να βάλουν.

Επεξ/σία από Peloquin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Panahspasquale είπε

Ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερει οτι οσον αναφορα τις τηλεορασεις τα πραγματα εχουν αλλαξει....εχουν μηνει στα  δεδομενα της crt  που βαζαν σε μια γωνια μια 14αρα και καθοταν στην αντικριστη γωνια του δωματιου και βγαζαν τα ματια τους....αφου εκει στις εταιριες αντι να διαφημισουν τιποτα πρακτικο ..παραμυθιαζουν με hz ψευτο4k ψευτοhdr και παει ο αλλος παιρνει super duper 4k hdr 4000hz (υποτιθεται) true hd dolby tv με 400€ και νομιζει οτι εχει δει εικονα......

Και τι να πούμε κι εμείς που έχουμε μείνει με 32άρα full hd και αυτή από τα οικονομικά μοντέλα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα φαινεται η διαφορα και ηταν αισθητη οταν μειωσε την  ποιοτητα .Ευτυχως  την ανεβαζει παλι εκει που ηταν, πολυ γηρογοροτερα απο οσο πιστευα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...