Προς το περιεχόμενο

Το Netflix ανεβάζει την ποιότητα video streaming σε επίπεδα «προ κορωνοϊού» (4K)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρακτικά έχει δει κανείς ταχύτητα πάνω από το 7.62 mbps γιατί εγώ παρά την ταχύτητα της γραμμής μου δεν έχω δει ποτέ πάνω από 7.62.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giannis84 είπε

Πρακτικά έχει δει κανείς ταχύτητα πάνω από το 7.62 mbps γιατί εγώ παρά την ταχύτητα της γραμμής μου δεν έχω δει ποτέ πάνω από 7.62.

Ίδια ερώτηση και απο εμένα.. αν και η σύνδεσή μου είναι δυστυχώς 24ρα ( αλλά έχω μετρημένα downloading γύρω στο 15-16) , το max ταχύτητας που πιάνω είναι 7,62 / 4κ . Έχουμε κάποια ανάλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αληθεια τωρα... καταλαβατε ποτε διαφορά στην πράξη?

Εγω καταλαβα , ειιδικα οταν σε οχι δικες του παραγωγες ( χαρακτηριστικο παραδειγμα στο flash που ειδα πιο προσφατα) στην τβ μου στριμαρε με 1  mbit ηταν απλα τραγικο καλυτερα να το κατεβαζα απο γνωστα σαιτ. Το παραδοξο ηταν οτι στην tv ειχα το  θεμα . Απο το λαπτοπ επιανε 4.5 mbit στο 1080p

Επεξ/σία από chris_g92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια λογική δε μείωσαν και τη συνδρομή στο μισό όλο αυτό το διάστημα; Μόνο την ποιότητα μείωσαν; Όλοι έδιναν δώρα και προσφορές όλο αυτό το διάστημα και το Netflix βγηκε κερδισμενο. Μεγαλο φαουλ απο μερους του. Απο μενα εχει φαει κιτρινη καρτα. Αλλη μια και εχει φυγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Thresh είπε

Έχει γυρίσει σε h.265 HEVC το Netflix?

Αυτό είναι το θέμα ή ότι συγκρίνουμε 1 με 5Mbps λες και μιλάμε για ποιότητα; aXXo διαχρονική ποιότητα!!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Δεν γίνεται νομίζω. Γιατί έχεις monitor που υποστηρίζει dolby vision?

Οχι μονιτορ αλλα εχω σαν μονιτορ  την SONY TV 8596 στις 85 ιντσες (με DOLBY VISION) και ο υπολογιστης μου ειναι αρκετα καλος νομιζω θα επρεπε να το υποστηριζει

INTEL 9960

NVIDIA 2080 ti

DDR4 128 GB

κλπ κλπ....να μην το κουραζω με λεπτομερειες

Εχω δωσει ενα καρο φραγκα και Dolby Vision.....τζιφος

Ευχαριστω για την απαντηση σου!

Επεξ/σία από Alex Adams
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheoharrisT είπε

Ίδια ερώτηση και απο εμένα.. αν και η σύνδεσή μου είναι δυστυχώς 24ρα ( αλλά έχω μετρημένα downloading γύρω στο 15-16) , το max ταχύτητας που πιάνω είναι 7,62 / 4κ . Έχουμε κάποια ανάλυση?


Οταν είχα το speed booster (γιατί στην σύγχρονη περιοχή μου δεν έχουμε ουτε καν Vdsl) στα 4Κ είχα 11,4.  Απο όσο ξέρω πάει μεχρι 15 με 15.1 σε 4Κ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryf3 είπε

Με ποια λογική δε μείωσαν και τη συνδρομή στο μισό όλο αυτό το διάστημα; Μόνο την ποιότητα μείωσαν; Όλοι έδιναν δώρα και προσφορές όλο αυτό το διάστημα και το Netflix βγηκε κερδισμενο. Μεγαλο φαουλ απο μερους του. Απο μενα εχει φαει κιτρινη καρτα. Αλλη μια και εχει φυγει.

Δεν μειωσαν την συνδρομη, φανταζομαι για τους εξης λογους :

Α. Δεν ηταν υπαιτιοτητα του το να μειωσει το bitrate. Το ζητησαν οι παροχοι για να αντεξουν.

Β. Πληρωσε λιγοτερα δικαιωματα γιατι επαιζε σε χαμηλοτερο bitrate ? Οχι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως εβαλα να δω extraction στο νετφλιξ αντι να το κατεβασω , ενω ηξερα οτι εχει μειωσει την ποιοτητα. 10 λεπτα που αντεξα ηταν χειροτερο και απο παλιο dvd . και μετα κλεισιμο και κατεβασμα αναγκαστικα. μονοι τους βγαζουν τα ματια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 minutes ago, andreaspA said:

Δεν μειωσαν την συνδρομη, φανταζομαι για τους εξης λογους :

Α. Δεν ηταν υπαιτιοτητα του το να μειωσει το bitrate. Το ζητησαν οι παροχοι για να αντεξουν.

Β. Πληρωσε λιγοτερα δικαιωματα γιατι επαιζε σε χαμηλοτερο bitrate ? Οχι...

Γ. Είναι Ευρώπη, who cares, αν το έκαναν USA θα τους έτρεχαν στα δικαστήρια. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως πραγματικά κάποιοι είχαν τόσο μεγάλη μείωση στη ποιότητα.. εννοώ με ποια κριτήρια για παραδειγμα εγώ που μένω στα Κάτω Πατήσια είχα σταθερά όλο αυτό το διάστημα 7,62/4κ και διαβάζω απο  καποιους άλλους για 1mbps και 480p ανάλυση... Ίσως επειδή η περιοχή που μένω είναι πολύ high!! ?? (εδώ γελάμε όλοι μαζι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, TheoharrisT said:

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως πραγματικά κάποιοι είχαν τόσο μεγάλη μείωση στη ποιότητα.. εννοώ με ποια κριτήρια για παραδειγμα εγώ που μένω στα Κάτω Πατήσια είχα σταθερά όλο αυτό το διάστημα 7,62/4κ και διαβάζω απο  καποιους άλλους για 1mbps και 480p ανάλυση... Ίσως επειδή η περιοχή που μένω είναι πολύ high!! ?? (εδώ γελάμε όλοι μαζι..)

Το 1Mbps το βλέπαμε και σε 1080p ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...