Προς το περιεχόμενο

Το Netflix ανεβάζει την ποιότητα video streaming σε επίπεδα «προ κορωνοϊού» (4K)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Hugo είπε


Titles that have Dolby Atmos available will display a Dolby Atmos icon next to their description.   

Τσέκαρε το Lost in Space που ξέρω οτι έχει dolby atmos και HDR.

Μάλλον θα φταίει η σύνδεση μου ... !!!! Γτ νομίζω ότι πάει βάση σύνδεσης !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, TheoharrisT είπε

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως πραγματικά κάποιοι είχαν τόσο μεγάλη μείωση στη ποιότητα.. εννοώ με ποια κριτήρια για παραδειγμα εγώ που μένω στα Κάτω Πατήσια είχα σταθερά όλο αυτό το διάστημα 7,62/4κ και διαβάζω απο  καποιους άλλους για 1mbps και 480p ανάλυση... Ίσως επειδή η περιοχή που μένω είναι πολύ high!! ?? (εδώ γελάμε όλοι μαζι..)

 

Από ότι κατάλαβα είναι ανάλογα τη σειρά. Κάποιες δικές τους παραγωγές τις κράτησαν σε υψηλό bitrate, άλλες και κυρίως ταινίες, τις έριξαν πολύ χαμηλά. Δεν έχει σχέση με σύνδεση ή περιοχή. Για να το επιβεβαιώσω μίλησα με τέσσερεις φίλους (διαφορετικές περιοχές, διαφορετικού τύπου συνδέσεις) και βάλαμε όλοι ταυτόχρονα την ίδια σειρά. Ίδιο χαμηλό bitrate παντού. 

To screenshot είναι από Better Call Saul, σήμερα. 4K ανάλυση... 1.20 Mbps!! (Για την ιστορία, έπιανα 9, κάτι παλιότερα στην ίδια σειρά)

IMG_20200516_114207.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thou74 είπε

Από ότι κατάλαβα είναι ανάλογα τη σειρά. Κάποιες δικές τους παραγωγές τις κράτησαν σε υψηλό bitrate, άλλες και κυρίως ταινίες, τις έριξαν πολύ χαμηλά. Δεν έχει σχέση με σύνδεση ή περιοχή. Για να το επιβεβαιώσω μίλησα με τέσσερεις φίλους (διαφορετικές περιοχές, διαφορετικού τύπου συνδέσεις) και βάλαμε όλοι ταυτόχρονα την ίδια σειρά. Ίδιο χαμηλό bitrate παντού. 

To screenshot είναι από Better Call Saul, σήμερα. 4K ανάλυση... 1.20 Mbps!! (Για την ιστορία, έπιανα 9, κάτι παλιότερα στην ίδια σειρά)

IMG_20200516_114207.jpg

Μάλιστα, κατατοπιστικότατος.. ευχαριστούμε πολύ..  Αλήθεια όσοι έχετε γρήγορες συνδέσεις , ποιά είναι το μέγιστο bitrate που έχετε δει σε 4κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, TheoharrisT said:

ποιά είναι το μέγιστο bitrate που έχετε δει σε 4κ?

15.25Mbps είναι το κανονικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αληθεια τωρα... καταλαβατε ποτε διαφορά στην πράξη?

Δεν ειμαι υπερβολικα απαιτητικος τα 1080 μπορω να σου πω ειναι μια χαρα τις περισσοτερες φορες για μενα. Αλλά bitrate 7.68mbps για 4κ ειναι απαγορευτικο. Σε οθόνη μεγαλύτερη των 40" ναι φαινεται.

Πραγματικα αν ειχα την δυνατοτητα να επιλέξω 1080 στα 7.68mbps για οσο κρατήσει το cap θα το έκανα.

Επεξ/σία από geopapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Γ. Είναι Ευρώπη, who cares, αν το έκαναν USA θα τους έτρεχαν στα δικαστήρια. 😛

Παιζει και αυτο. Ευτυχως στην Ευρωπη , σε γενικες γραμμες δεν ειμαστε τοσο καθυστερημενοι ακομα. Στο USA , βαζεις στην κεφαλα σου την σακουλα απο τα πατατακια και κανεις αγωγη στον Τσακιρη γιατι εσκασες.

Δεν το λες και θετικό αυτό...

Δειχνει τον μεσο ορο του IQ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, andreaspA said:

Παιζει και αυτο. Ευτυχως στην Ευρωπη , σε γενικες γραμμες δεν ειμαστε τοσο καθυστερημενοι ακομα. Στο USA , βαζεις στην κεφαλα σου την σακουλα απο τα πατατακια και κανεις αγωγη στον Τσακιρη γιατι εσκασες.

Δεν το λες και θετικό αυτό...

Δειχνει τον μεσο ορο του IQ...

Καμμία σχεση αυτα βεβαια με την συγκεκριμένη περίπτωση ή άλλες περιπτώσεις αξιολογων αγωγων εξαιτίας των οποίων έχουν δοθεί αποζημιώσεις  σε καταναλωτές στις ΗΠΑ ενώ εμείς ΕΕ παίρνουμε μια ζωή το μακρύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως σε κινητό 1080p και σε τηλεόραση 32" 720p, δεν είδα καμία διαφορά προς το χειρότερο. Αν κάποιος έχει καμιά τεράστια 4K TV, μπορεί και να είδε...

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Εγώ πάντως σε κινητό 1080p και σε τηλεόραση 32" 720p, δεν είδα καμία διαφορά προς το χειρότερο. Αν κάποιος έχει καμιά τεράστια 4K TV, μπορεί και να είδε...

Δεν χρειάζεται τεράστια, αρκεί να είσαι στη σωστή απόσταση για τις ίντσες που διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 15/5/2020 στις 11:25 ΜΜ, Thresh είπε

Έχει γυρίσει σε h.265 HEVC το Netflix?

στα 2160p σιγουρα, για τις πιο χαμηλες ποιότητες δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια LG Oled C7 55", μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως βλέπω τις πληροφορίες για bitrate που λέτε; Γιατί πέρα από ένα απλό speedtest στο Netflix από το menu, δεν έχω καταφέρει να δω κάτι άλλο, πόσο μαλλον bitrate και τα σχετικά που λέτε εν ώρα streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, kosegdit said:

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια LG Oled C7 55", μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως βλέπω τις πληροφορίες για bitrate που λέτε; Γιατί πέρα από ένα απλό speedtest στο Netflix από το menu, δεν έχω καταφέρει να δω κάτι άλλο, πόσο μαλλον bitrate και τα σχετικά που λέτε εν ώρα streaming.

Υποθέτω ότι έχεις το LG Magic Remote. Αν δεν κάνω λάθος έχει βγάλει το Info κουμπί από το remote η LG κι έτσι χρειάζεται να κατεβάσεις το Remote App της για Smartphone το οποίο το διαθέτει ώστε να εμφανιστεί στην TV η πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...