Προς το περιεχόμενο

Τράπεζα Πειραιώς - περίεργες χρεώσεις


mdimbmw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λογαριασμό μου τράπεζας Πειραιώς  εμφανίστηκε ξαφνικά μια Χρέωση  η όποια μου τράβηξε ότι υπόλοιπο μπόρεσε  και ουσιαστικά  μηδένισε  το υπόλοιπο μου  . Ευτυχώς αυτό  ήταν λιγότερο από 100€.  Σαν Λεπτομέρεια  είχε μια περίεργη ονομασία  RET,SB&AGRI COLLECT,  Όσο κι αν προσπάθησα σε διάφορα τηλεφωνά  δεν έβγαλα άκρη  , όμως ο  τελευταίος  υπάλληλος στο τηλεφωνικό κέντρο του phonebanking   υπέθεσε μήπως  έχω καιρό απλήρωτη πιστωτική κάρτα  ( που έχω …)  και έτσι η τράπεζα αυτόματα  προσπάθησε να πάρει ότι μπορεί?  Μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο ..??? Δεν είχα ποτέ κάποια ενημέρωση γραπτή η προφορική  από την Τράπεζα .

Δεν μου έχει ξανασυμβεί  και έχω αρκετά χρόνια εμπειρία   στο  webbanking

Ξέρει κάνεις κάτι? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mdimbmw είπε

Σε λογαριασμό μου τράπεζας Πειραιώς  εμφανίστηκε ξαφνικά μια Χρέωση  η όποια μου τράβηξε ότι υπόλοιπο μπόρεσε  και ουσιαστικά  μηδένισε  το υπόλοιπο μου  . Ευτυχώς αυτό  ήταν λιγότερο από 100€.  Σαν Λεπτομέρεια  είχε μια περίεργη ονομασία  RET,SB&AGRI COLLECT,  Όσο κι αν προσπάθησα σε διάφορα τηλεφωνά  δεν έβγαλα άκρη  , όμως ο  τελευταίος  υπάλληλος στο τηλεφωνικό κέντρο του phonebanking   υπέθεσε μήπως  έχω καιρό απλήρωτη πιστωτική κάρτα  ( που έχω …)  και έτσι η τράπεζα αυτόματα  προσπάθησε να πάρει ότι μπορεί?  Μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο ..??? Δεν είχα ποτέ κάποια ενημέρωση γραπτή η προφορική  από την Τράπεζα .

Δεν μου έχει ξανασυμβεί  και έχω αρκετά χρόνια εμπειρία   στο  webbanking

Ξέρει κάνεις κάτι? Ευχαριστώ

Αν δεν ξέρει η ίδια η τράπεζα ποιος άλλος μπορεί να ξέρει. 
Η χρέωση έγινε μέσω της χρεωστικής σαν "αγορά"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να πω  εάν έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο...

Όχι  δεν υπήρξε κίνηση μεσώ χρεωστικής κάρτας όπως με διαβεβαίωσε η υπάλληλος  ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν χρωστάς σε πιστωτική και έχεις πολύ καιρό να πληρώσεις ένα οσοδήποτε μικρό ποσό στην αποπληρωμή (νομίζω 3 μήνες;;;;;;; δεν κόβω τον λαιμό μου) μπορούν να σου κατάσχουν άλλα στοιχεία προκειμένου να καλύψουν το χρέος.
Ρώτα υπάλληλο. Πάντως μόνο που διάβασα "COLLECTING" φαντάζομαι είναι κάποια ιδιωτική εταιρεία που κάνει τέτοιες δουλείες.

EDIT: Κάτι που ίσως ταιριάζει είναι εδώ. Πάντως ό,τι και να είναι δεν είναι για καλό. Ή σε ιδιώτη χρωστούσες ή στην τράπεζα και στα παίρνουν φαίνεται. Καλή τύχη στο να το λύσεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λίγο ψάξιμο στο google, το SB&AGRI οδηγεί στην Intrum η οποία από ό,τι καταλαβαίνω είναι εισπρακτική εταιρεία που ξεκίνησε να συνεργάζεται με την Πειραιώς από τον Οκτώβριο του '19.

Επεξ/σία από SkiLopSaRo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους  ..για τον χρόνο τους στις απαντήσεις... Τελικά  σωστά είναι η Intrum πίσω από αυτό το όνομα που ανέφερα παραπάνω...

Ναι το χρέος είναι σε πιστωτική κάρτα που το ληξιπρόθεσμο πέρασε το τρίμηνο και αφού μίλησα με διάφορους της Τράπεζας και της intrum άκρη δεν έβγαλα..

Επικαλέστηκαν    το άρθρο 10 του  νομού 3156/2003 περί συμψηφισμού αν κατάλαβα καλά..

Το τρελό  είναι ότι  δεν μπορώ  να εμπιστευτώ  (έως ότου βρω μια λύση ) να χρήσιμοποιήσω  τον λογαριασμό π.χ να  μπει η μισθοδοσία  εκεί , και να μου τα πάρουν πριν προλάβω  να καλύψω άλλες υποχρεώσεις...

 Μελετάω την περίπτωση αγωγής άλλα δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο... γιατί τα κοράκια είναι αμείλικτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mdimbmw είπε

Ευχαριστώ όλους  ..για τον χρόνο τους στις απαντήσεις... Τελικά  σωστά είναι η Intrum πίσω από αυτό το όνομα που ανέφερα παραπάνω...

Ναι το χρέος είναι σε πιστωτική κάρτα που το ληξιπρόθεσμο πέρασε το τρίμηνο και αφού μίλησα με διάφορους της Τράπεζας και της intrum άκρη δεν έβγαλα..

Επικαλέστηκαν    το άρθρο 10 του  νομού 3156/2003 περί συμψηφισμού αν κατάλαβα καλά..

Το τρελό  είναι ότι  δεν μπορώ  να εμπιστευτώ  (έως ότου βρω μια λύση ) να χρήσιμοποιήσω  τον λογαριασμό π.χ να  μπει η μισθοδοσία  εκεί , και να μου τα πάρουν πριν προλάβω  να καλύψω άλλες υποχρεώσεις...

 Μελετάω την περίπτωση αγωγής άλλα δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο... γιατί τα κοράκια είναι αμείλικτα....

θα κανεις αγωγη που δεν τηρησες αυτα που υπεγραφες οταν πηρες την πιστωτικη ;;; 

  • Like 15
  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mdimbmw είπε

Ευχαριστώ όλους  ..για τον χρόνο τους στις απαντήσεις... Τελικά  σωστά είναι η Intrum πίσω από αυτό το όνομα που ανέφερα παραπάνω...

Ναι το χρέος είναι σε πιστωτική κάρτα που το ληξιπρόθεσμο πέρασε το τρίμηνο και αφού μίλησα με διάφορους της Τράπεζας και της intrum άκρη δεν έβγαλα..

Επικαλέστηκαν    το άρθρο 10 του  νομού 3156/2003 περί συμψηφισμού αν κατάλαβα καλά..

Το τρελό  είναι ότι  δεν μπορώ  να εμπιστευτώ  (έως ότου βρω μια λύση ) να χρήσιμοποιήσω  τον λογαριασμό π.χ να  μπει η μισθοδοσία  εκεί , και να μου τα πάρουν πριν προλάβω  να καλύψω άλλες υποχρεώσεις...

 Μελετάω την περίπτωση αγωγής άλλα δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο... γιατί τα κοράκια είναι αμείλικτα....

Το να πληρώσεις ή να ρυθμίσεις την πιστωτική δεν παίζει σαν σενάριο δηλαδή;

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Το να πληρώσεις ή να ρυθμίσεις την πιστωτική δεν παίζει σαν σενάριο δηλαδή;

Χαζος είναι;Τζαμπα μιλάμε όλα. Σκέψου όμως  να δουλεύει και ο εργοδότης να μην τον πληρώνει τι έχει να του σύρει .

3 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Το να πληρώσεις ή να ρυθμίσεις την πιστωτική δεν παίζει σαν σενάριο δηλαδή;

Και βέβαια όχι .Να πληρώσουν ως γνωστόν τα κορόιδα ...

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αναθεματίσει αρκετές φορές την εν λόγω τράπεζα, όμως στην προκειμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι έκανε κάτι άδικο.

Εννοείται ότι εφόσον υπάρχει χρέος σε πιστωτική, ενώ παράλληλα δεν έχεις κάνει κάποια άλλη ενέργεια για την προστασία σου ή την εξόφληση του χρέους, θα κατάσχονται χρήματα από τραπεζικούς λογαριασμούς. Καλύτερα να μιλήσεις με την τράπεζα για να ρυθμίσεις το χρέος.

Πάντως μου ακούγεται περίεργο το ότι δεν είχες γραπτή ενημέρωση ότι επίκεινται μέτρα είσπραξης από την τράπεζα. Έχεις λάβει τελεσίγραφο χαρτί όπου σε καλεί να εξοφλήσεις εντός ενός συγκεκριμένου χρονικού ορίου το χρέος σου αλλιώς θα ακολουθήσουν κυρώσεις ή/και ποινική δίωξη?

Επισης, το σημαντικότερο, έχεις δηλώσει το λογαριασμό ως ακατάσχετο? απο περίπτωση αντίδικού μου που μου χρωστούσε από επαγγελματική συναλλαγή (δυστυχώς επαγγελματία μπατακτσή) ξέρω ότι ο οφειλέτης έχει δικαίωμα έως 1.500 ευρώ να προστατεύει το υπόλοιπο του δηλωμένου λογαριασμού απο κατασχέσεις (ισχύει και για ποσό 1.250 ευρώ για χρέη στο δημόσιο)

Επεξ/σία από conqueror06
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα βρε εξυπνοπαιδα !! (mclein-TuXaKos-cumulus) Ο αναμάρτητος πρώτος να βάλει  το λίθο..!!

Το  στυλακι στα σχόλια σας σημαίνει ότι εσείς  είστε πάντα  άψογοι ??

Το να έμεινε κάποιος άνεργος , το να αρρώστησε , δεν παίζει ??? !!! ...

Μάλλον δεν καταλάβατε .. η είστε πολύ νέοι , η άπειροι στη ζωή αυτή..  

Το θέμα είναι ότι σου βάζει κάποιος που δεν γνωρίζεις (intrum)   χέρι στο πορτοφόλι  χωρίς ενημέρωση, χωρίς προειδοποίηση , χωρίς να μάθει  εάν ζεις η πέθαινες  ...

 Είναι  πρώτη φορά στα 10 χρονιά της σχέσης μου με την τράπεζα που συνέβη  κάτι τέτοιο..

Δυστυχώς δεν είχα δηλώσει τον λογαριασμό ως ακατάσχετο γιατί δεν είχα πότε θέματα.. Ευχαριστώ τον conqueror06 για την επισήμανση..

Τεςπα όλα εδώ πληρώνονται...κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά σας για αγανάκτηση..

  • Like 2
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βάζουν πλέον χέρι και στα χαρτζιλίκια με το πρόσχημα του ξεπλύματος μαύρου χρήματος... Έχω ακούσει τρελές ιστορίες, ακόμα και από άτομα του φιλικού μου περιβάλλοντος. Και να μην χρωστάει κάποιος, τον αναγκάζουν να χρωστάει με παράλογους καταλογισμούς, με τεχνάσματα ουσιαστικά, αν απλά παραλείψει να φυλάξει ένα παραστατικό για το χιλιάρικο που κατέθεσε...

Προσωπικά δεν χρωστάω ούτε ευρώ σε κάρτα, δάνειο ή δημόσιο, ούτε είμαι από τους απρόσεκτους που δεν κράτησαν παραστατικά και παρόλα αυτά 3 φορές (!!!) έχω φάει διπλή χρέωση στη χρεωστική μου κάρτα λόγω... "λάθους του συστήματος συναλλαγών" από μεγάλη τράπεζα τα τελευταία 5 χρόνια. Και χρειάστηκε να τους τα ψάλλω τηλεφωνικά για να αναγκαστούν να μου επιστρέψουν τις εκάστοτε χρεώσεις.

Οι τράπεζες είναι οι τελευταίες που θα κουνήσουν το δάχτυλο στους πολίτες. Είτε χρωστάει κάποιος είτε όχι, η τράπεζα δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα να αυθαιρετεί στις μεθόδους είσπραξης των οφειλών.

Εγώ συμφωνώ, ναι να καταδικάσουμε όποιον πιστολιάζει εφορίες και τράπεζες και με τεχνάσματα ζει πολυτελώς κάνοντας καταδολίευση δανειστών. Η μεγαλύτερη μάστιγα είναι στη χώρα μας αυτοί οι τύποι. Όμως υπάρχουν και οι περιπτώσεις που λόγω της κρίσης ή της παράλογης υπερφορολόγησης, κάποιοι πολίτες αδυνατούν να εξοφλήσουν τις οφειλές τους. Το ότι χρωστούν δεν σημαίνει ότι τους αφαιρούνται και τα δικαιώματα υπεράσπισης.

Είναι σαν να χρωστάει κάποιος σε καποιον άλλο, και ο πιστωτής να πυροβολήσει τον οφειλέτη. Θα πούμε καλά του έκανε επειδή χρωστάει?

Αν σταματήσουμε όλοι μαζί να ανεχόμαστε (αυτή η ανοχή δημιουργείται λόγω της τρομοκράτησης των πολιτών φυσικά, στον φόβο ποντάρουν) τέτοιες αυθαιρεσίες, αυτές θα κοπούν μαχαίρι... Όσο τις ανεχόμαστε, τόσο θα γίνεται και χειρότερη η κατάσταση.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, conqueror06 είπε

Είναι σαν να χρωστάει κάποιος σε καποιον άλλο, και ο πιστωτής να πυροβολήσει τον οφειλέτη. Θα πούμε καλά του έκανε επειδή χρωστάει?

Μ' αρέσει που εξισώνεις την κατάσχεση με τον πυροβολισμό :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mdimbmw είπε

Το τρελό  είναι ότι  δεν μπορώ  να εμπιστευτώ  (έως ότου βρω μια λύση ) να χρήσιμοποιήσω  τον λογαριασμό π.χ να  μπει η μισθοδοσία  εκεί , και να μου τα πάρουν πριν προλάβω  να καλύψω άλλες υποχρεώσεις...

Κάπως έτσι και η τράπεζα έχει χάσει την εμπιστοσύνη της σε σένα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...