Προς το περιεχόμενο

Τράπεζα Πειραιώς - περίεργες χρεώσεις


mdimbmw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπισης μπες στο ταχις νετ και δηλωσε το λογαριασμο ως μισθοδοσιας εκτυπωσε και ενα σκριν σοτ και μαζι με τα του προηγουμενο πηγαινε στην τραπεζα να το δηλ και ζητα  και τα λεφτά σου πισω....

Μετα βεβαια αφου σε βρηκαν θα σε κυνηγήσουν αλλιως................

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, mdimbmw είπε

Το αντίγραφο της σύμβασης με την Τράπεζα πριν  9 χρονιά το έχω  ακόμα και το διάβασα πιθαμή προς πιθαμή..δεν λέει πουθενά για αναγκαστική κατάσχεση ...και αυτό που λέω είναι ότι  παλαιότερα η Τράπεζα εάν είχες κάποια καθυστέρηση σε έβρισκε και σε ενημέρωνε...και πάλι δεν προχωρούσε σε αυτόματη κατάσχεση με το παραμικρό.. ...τώρα που  έδωσε τα δάνεια  και τα χρέη της στην ακατονόμαστη σουηδεζα  αλοιμονο σε μένα και σε όλους που χρωστάνε...ίσως είναι καλύτερα να τελειώνω με αυτό το χρέος μια για πάντα...η να περιμένω να το πάθω διπλά κατά την ευχή του mclein ( μάλλον η είναι Σουηδός η είναι υπάλληλος της τράπεζας που τον δάνεισε στη Σουηδεζα ετερεια και έχει ψωμί να φάει) και μετά να κάνω το απονενοημένο διάβημα  μήπως έχει πιο πολύ δράμα!!

Δεν έχει κάτι όπως το παρακάτω;

 

Συμψηφισμός
22.1. Με την επιφύλαξη της επόμενης παρ. 22.2, ο Κάτοχος εξουσιοδοτεί με την παρούσα ανέκκλητα την Τράπεζα να χρεώνει με κάθε
ληξιπρόθεσμη οφειλή από την παρούσα σύμβαση, οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό του, ανεξάρτητα από το νόμισμα στο οποίο τηρείται 
Τόπος – Ημερομηνία Για την Τράπεζα Ο Αιτών για Κύρια Κάρτα Ο Αιτών για Πρόσθετη Κάρτα
και το κατάστημα της Τραπέζης όπου έχει ανοιχτεί. Επίσης, η Τράπεζα έχει για κάθε ληξιπρόθεσμη οφειλή από την παρούσα σύμβαση
δικαίωμα συμψηφισμού προς οποιαδήποτε άλλη ανταπαίτηση του Κατόχου, έστω και αν προέρχεται από εμβάσματα ή καταθέσεις,
ακόμα και σε διαφορετικό νόμισμα.

Συμφωνείται ρητά ότι, σε περίπτωση επιβολής κατασχέσεως επί του εκάστοτε υπολοίπου καταθετικού λογαριασμού του Κατόχου
που τηρείται στην Τράπεζα από οποιονδήποτε δανειστή του, στα χέρια της Τραπέζης, ως τρίτης, η Τράπεζα δικαιούται να συμψηφίζει με
το υπόλοιπο της καταθέσεως κάθε γεννημένη, κατά το χρόνο της κατασχέσεως, απαίτησή της κατά του Κατόχου από την παρούσα
σύμβαση, ακόμα και μη ληξιπρόθεσμη

 

Δες και Εδώ στο 4. 

Επεξ/σία από user2163
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, user2163 είπε

τράπεζα κάνει κατάσχεση από λογαριασμό του ίδιου πελάτη κάτι το οποίο ο πελάτης ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ 

ΑΥΤΟ πώς σου κατεβηκε στο κεφαλι

Για τα παντα ............

ΕΚΤΟΣ απο τον ακατάσχετο λογαριασμό μισθοδοσιας

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

ΑΥΤΟ πώς σου κατεβηκε στο κεφαλι

Τι εννοείς; Αν δεν είχε συναινεσει δεν θα είχε κάρτα. Όταν λέω έχει συναινέσει εννοώ στούς όρους για συμψιφισμό οφειλών.

Από τους Γενικούς συναλλακτικούς όρους ισχύει αυτό :

Εάν ο Πελάτης διατηρεί περισσότερους από έναν λογαριασμούς στην Τράπεζα, οι λογαριασμοί αυτοί, ανεξάρτητα από το νόμισμα στο οποίο τηρούνται, θεωρούνται ότι αποτελούν τμήματα ενός ενιαίου και αδιαιρέτου λογαριασμού, η δε Τράπεζα δικαιούται κατά την απόλυτη κρίση της, βάσει σχετικής προς τούτο εξουσιοδότησης του Πελάτη, που παρέχεται ανέκκλητα, στο πλαίσιο σύναψης των επί μέρους συμβάσεών της, να εισπράττει τυχόν οφειλές του Πελάτη προς αυτήν και γενικώς να ενεργεί οποτεδήποτε μεταφορές υπολοίπων και χρεοπιστώσεων από έναν λογαριασμό σε κάλυψη αντίθετης απαίτησης από άλλον του ίδιου δικαιούχου.

Πηγή: https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/footer-docs/Business_Terms_104651-GR1.pdf

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilllis είπε

 

 

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

 

 

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

 

 

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Το διαβασες αυτο καπου?

Τροφή για σκέψη:

Αν 2 ιδιωτες, κάνομε ΜΕΤΑΞΥ μας μια συναλλαγή, παρακάμπτοντας το κράτος, θα έχουμε ΑΜΟΙΒΑΙΟ όφελος. Πχ αγοράζω ένα προϊόν και λέω στο μαγαζί: ΜΗΝ κόψεις ΦΠΑ η φωνάζεις ένα μάστορα και του λες: ΜΗΝ κόψεις αποδείξη. ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ?

Πάμε στην περίπτωση που κάποιος χρειάζεται ευρώ, τι πρέπει να διαλέξει κατά την γνώμη σου: την τράπεζα, που μπορεί να τον ρίξει η τον ιδιώτη ?

ΥΓ. Ο ιδιώτης, ΔΕΝ θα του πάρει ούτε έξοδα φακέλου, ούτε θα του ζητήσει ένα κάρο χαρτιά !! Συμφωνείς ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, user2163 είπε

Τι εννοείς; Αν δεν είχε συναινεσει δεν θα είχε κάρτα. Όταν λέω έχει συναινέσει εννοώ στούς όρους για συμψιφισμό οφειλών.

Από τους Γενικούς συναλλακτικούς όρους ισχύει αυτό :

Εάν ο Πελάτης διατηρεί περισσότερους από έναν λογαριασμούς στην Τράπεζα, οι λογαριασμοί αυτοί, ανεξάρτητα από το νόμισμα στο οποίο τηρούνται, θεωρούνται ότι αποτελούν τμήματα ενός ενιαίου και αδιαιρέτου λογαριασμού, η δε Τράπεζα δικαιούται κατά την απόλυτη κρίση της, βάσει σχετικής προς τούτο εξουσιοδότησης του Πελάτη, που παρέχεται ανέκκλητα, στο πλαίσιο σύναψης των επί μέρους συμβάσεών της, να εισπράττει τυχόν οφειλές του Πελάτη προς αυτήν και γενικώς να ενεργεί οποτεδήποτε μεταφορές υπολοίπων και χρεοπιστώσεων από έναν λογαριασμό σε κάλυψη αντίθετης απαίτησης από άλλον του ίδιου δικαιούχου.

Πηγή: https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/footer-docs/Business_Terms_104651-GR1.pdf

Με αφορμή αυτό κ επειδή φαίνεται να γνωρίζεις το θέμα, ήθελα να ρωτήσω το εξής: 

εχω ένα κοινό λογαριασμό με τον πατέρα μου & έχω έναν άλλο λογαριασμό που είμαι μόνο εγώ ο δικαιούχος... ισχύει αυτό στην παράθεση απο πάνω και σε αυτή την περίπτωση; Θεωρούνται ενας λογαριασμός; (Μηπως τυχόν ξέρεις); Πχ αν Χρωσταει ο Πατερας μου, μπορούν να «εισπράξουν» χρήματα και απο τον προσωπικό μου «ανεξάρτητο» λογαριασμό, επειδή έχουμε έναν τρίτο, κοινό λογαριασμό μαζί;

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάθει κάτι παρόμοιο όταν είχα αγοράσει κάτι ακουστικά από το Amazon.de και μου είχαν έρθει σπασμένα. Μου έκαναν αμέσως το refund όμως μια γερμανική ασφαλιστική / δικηγορική εταιρία που συνεργάζεται με το Amazon “κατά λάθος’’ θεώρησε ότι τους εξαπάτησα και κινήθηκε νομικά χρεώνοντας με +τα δικαστικά έξοδα .τελικα μου επέστρεψαν ολόκληρο το ποσό και τα ακουστικά τσάμπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Με αφορμή αυτό κ επειδή φαίνεται να γνωρίζεις το θέμα, ήθελα να ρωτήσω το εξής: 

εχω ένα κοινό λογαριασμό με τον πατέρα μου & έχω έναν άλλο λογαριασμό που είμαι μόνο εγώ ο δικαιούχος... ισχύει αυτό στην παράθεση απο πάνω και σε αυτή την περίπτωση; Θεωρούνται ενας λογαριασμός; (Μηπως τυχόν ξέρεις); Πχ αν Χρωσταει ο Πατερας μου, μπορούν να «εισπράξουν» χρήματα και απο τον προσωπικό μου «ανεξάρτητο» λογαριασμό, επειδή έχουμε έναν τρίτο, κοινό λογαριασμό μαζί;

Εννοείται πως όχι μόνο από λογαριασμούς που ο πατέρας σου είναι δικαιούχος/συνδικαιούχος, δεν μπορούν να πειράξουν τον ατομικό σου λογαριασμό όσο τα χρέη ανήκουν στον πατέρα σου.

Η παράθεση σε αυτή την περίπτωση σου λέει ότι πχ αν ο πατέρας σου έχει πολλά τραπεζικά προϊόντα (Λογαρισμούς,κάρτες,δάνεια,επενδυτικά χαρτοφυλάκια κτλ) η τράπεζα τα θεωρεί ως ένα και μπορεί να συμψηφίζει οφειλές από το ένα στο άλλο κάνοντας χρεοπιστώσεις.

Μην αγχώνεσαι δεν εννοεί αυτό.

Επεξ/σία από user2163
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Με αφορμή αυτό κ επειδή φαίνεται να γνωρίζεις το θέμα, ήθελα να ρωτήσω το εξής: 

εχω ένα κοινό λογαριασμό με τον πατέρα μου & έχω έναν άλλο λογαριασμό που είμαι μόνο εγώ ο δικαιούχος... ισχύει αυτό στην παράθεση απο πάνω και σε αυτή την περίπτωση; Θεωρούνται ενας λογαριασμός; (Μηπως τυχόν ξέρεις); Πχ αν Χρωσταει ο Πατερας μου, μπορούν να «εισπράξουν» χρήματα και απο τον προσωπικό μου «ανεξάρτητο» λογαριασμό, επειδή έχουμε έναν τρίτο, κοινό λογαριασμό μαζί;

ΟΧΙ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, user2163 είπε

Μην αγχώνεσαι δεν εννοεί αυτό.

 

27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΟΧΙ

Thanks guys, το περίμενα αλλά λέω κάτσε να το σιγουράρω να ρωτήσω τα αλάνια 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mdimbmw είπε

Όπα βρε εξυπνοπαιδα !! (mclein-TuXaKos-cumulus) Ο αναμάρτητος πρώτος να βάλει  το λίθο..!!

Το  στυλακι στα σχόλια σας σημαίνει ότι εσείς  είστε πάντα  άψογοι ??

Το να έμεινε κάποιος άνεργος , το να αρρώστησε , δεν παίζει ??? !!! ...

Μάλλον δεν καταλάβατε .. η είστε πολύ νέοι , η άπειροι στη ζωή αυτή..  

Το θέμα είναι ότι σου βάζει κάποιος που δεν γνωρίζεις (intrum)   χέρι στο πορτοφόλι  χωρίς ενημέρωση, χωρίς προειδοποίηση , χωρίς να μάθει  εάν ζεις η πέθαινες  ...

 Είναι  πρώτη φορά στα 10 χρονιά της σχέσης μου με την τράπεζα που συνέβη  κάτι τέτοιο..

Δυστυχώς δεν είχα δηλώσει τον λογαριασμό ως ακατάσχετο γιατί δεν είχα πότε θέματα.. Ευχαριστώ τον conqueror06 για την επισήμανση..

Τεςπα όλα εδώ πληρώνονται...κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά σας για αγανάκτηση..

Το χρέος είναι χρέος..... τώρα οι κλάψες είναι για δικαιολογίες......

6 ώρες πριν, vasilllis είπε

Δηλαδη μερικοι απο εσας θεωρειτε σωστο να μπει μια ιδιωτικη εταιρια στον τραπεζικο λογαριασμο σας χωρις καποια δικαστικη αποφαση (δεν εχει αναφερθει καπου αυτο) και να παιρνει χρηματα απο εναν ξενο λογαριασμο?Σας φαινεται φυσιολογικη κινηση αυτη?

Όσο φυσιολογικό είναι και το να χρωστάς και να μην πληρώνεις !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς παραστατικό για το χιλιάρικο που κατέθεσε ?

Σου ακούγεται τρελό ε? Εμένα να δεις. Την ίδια ανησυχία εξέφρασα και εγώ όταν το πρωτοάκουσα. Έχει γραφτεί και σε άλλο τόπικ του ινσόμνια αυτό το θέμα με τους ελέγχους. Πλέον οι τράπεζες έχουν δικαίωμα ακόμα και για συναλλαγή 1.000 ευρώ, αν την θεωρήσουν "ύποπτη ξεπλύματος μαύρου χρήματος" (δεν διευκρινίζουν υπό ποιά κριτήρια) να πασάρουν τις πληροφορίες στην εφορία για έλεγχο, και πιθανότατα πρόστιμο 33% επί του ποσού + προσαυξήσεις αν δεν μπορέσει κάποιος να το δικαιολογήσει με τις φορολογικές του δηλώσεις. Άλλωστε έχει παύσει να ισχύει το τραπεζικό απόρρητο στις καταθέσεις και η εφορία έχει ειδικό λογισμικό που βγάζει αυτόματα λίστα όλων των κινήσεων άνω των 1.000 ευρώ.....

Κανονικά ένας νομοταγής και συνεπής φορολογικά πολίτης δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα. Όμως δεν είναι καθόλου έτσι! Από γνωστό μου έμαθα περίπτωση ιδιωτικού υπαλλήλου που ήταν νομοταγής μέχρι τελευταίας δεκάρας και τυπικός, αλλά κάποια στιγμή αποφάσισε να καταθέσει σε λογαριασμό επιπλέον 7 χιλιάρικα μετρητά που του είχε δώσει η οικογένειά του (φορολογημένα από φορολογικές δηλώσεις των γονέων του). Και τότε άρχισε ο γολγοθάς του. Μόνο Αλ Καπόνε δεν τον έβγαλαν. Επειδή δεν μπορούσε να δικαιολογήσει από ΔΙΚΑ ΤΟΥ εισοδήματα το συγκεκριμένο ποσό, ούτε είχε γίνει κάποια πράξη δωρεάς μετρητών από τους γονείς του, θεωρήθηκε..... ξέπλυμα μαύρου χρήματος και έφαγε στο κεφάλι 3.200 ευρώ πρόστιμο... Συν όλη την ταλαιπωρία να προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Και τελικά του στοίχισε ότι δεν είχε τα κατάλληλα παραστατικά (πράξη γονικής παροχής, χαρτί κατάθεσης που να φαίνεται ότι δεν τα καταθέτει ο ίδιος αλλά ο πατέρας του κλπ)

Και για να γίνει ακόμα πιο εξοργιστικό, πραγματικούς εγκληματίες και μεγαλοφοροφυγάδες (χαρακτηριστικό το παράδειγμα γνωστού καναλάρχη όπου του έσβησαν πρόστιμα φοροδιαφυγής 90.000.000 ευρώ) τους χαρίζουν πρόστιμα δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ με το πρόσχημα ότι... έχει παραγραφεί στην πενταετία το δικαίωμα ελέγχου και είσπραξης του δημοσίου...  Αφού πρώτα κωλυσιεργούν επιδεικτικά και δεν τους ελέγχουν ώστε να παρέλθει το χρονικό διάστημα και να βγούνε λάδι...

Αυτά είναι τα ωραία της Ελλάδας του 2020. Κρίμα, γιατί όταν άκουσα αρχικά για αυτό το καινούργιο σύστημα χάρηκα ότι επιτέλους θα πιαστούν στη φάκα τα λαμόγια. Αλλά μάλλον ήμουν αφελής.

 

 

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Καλό, είναι όποιος έχει ΜΑΥΡΟ χρήμα, να μην το βάζει στην τράπεζα.

Προφανώς δεν το βάζει όποιος έχει, χαζός είναι? Πονεμένη ιστορία το μαύρο χρήμα στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες...

Γιαυτό οι τράπεζες βρήκαν τη λύση. Να βαπτίζουν με τεχνάσματα το νόμιμο χρήμα ως μαύρο και να την πληρώνουν οι συνεπείς φορολογούμενοι.

Επεξ/σία από conqueror06
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, user2163 είπε

Καλά απορώ όταν βγάζετε αυτές τις κάρτες δεν διαβάζετε τους όρους της σύμβασης που υπογράφετε;

Δηλαδή αφήνουμε τόσο καιρό ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο που φτάνει σε σημείο αναγκαστικής εξόφλησης έπειτα η τράπεζα κάνει κατάσχεση από λογαριασμό του ίδιου πελάτη κάτι το οποίο ο πελάτης ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ όταν έβγαλε αυτή την κάρτα και όταν γίνεται μας κάνει εντύπωση σαν να μην το περιμέναμε και λέμε ότι θα κάνουμε και αγωγή (Εδώ γελάμε);

Γιατί να χρειάζεται δικαστική απόφαση αφού πρόκειται για το ίδιο χρηματοπιστωτικό ίδρυμα και έχει συμφωνήσει σε αυτό κατά την υπογραφή της σύμβασης;

Να το θέσω αλλιώς έχουμε μία περίπτωση που αν υπήρχε ανάγκη δικαστικής απόφασης η απόφαση αυτή θα κατέλειγε πάντα υπέρ της τράπεζας άρα γιατί να βαρύνουμε το δικαστικό σύστημα με αυτό τι θα κερδίζαμε;

Γιατι το ιδιο το συστημα εχει βαλει καποιους ορους στην κατασχεση χρηματων απο λογαριασμους οπως αν ειναι χρηματα μισθοδοσιας ή συνταξεως να εχει καποιο οριο (1500€ αν θυμαμαι καλα).Για τα λοιπα περι συναινεσης δεν γνωριζω.

Αυτοομως που γνωριζω ειναι ολα τα αλλα ειναι αυθαιρεσιες.Με το μυαλο το δικο σου,αυριο θα μπουνε στο σπιτι του να του παρουν τα επιπλα.....

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τροφή για σκέψη:

Αν 2 ιδιωτες, κάνομε ΜΕΤΑΞΥ μας μια συναλλαγή, παρακάμπτοντας το κράτος, θα έχουμε ΑΜΟΙΒΑΙΟ όφελος. Πχ αγοράζω ένα προϊόν και λέω στο μαγαζί: ΜΗΝ κόψεις ΦΠΑ η φωνάζεις ένα μάστορα και του λες: ΜΗΝ κόψεις αποδείξη. ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ?

Πάμε στην περίπτωση που κάποιος χρειάζεται ευρώ, τι πρέπει να διαλέξει κατά την γνώμη σου: την τράπεζα, που μπορεί να τον ρίξει η τον ιδιώτη ?

ΥΓ. Ο ιδιώτης, ΔΕΝ θα του πάρει ούτε έξοδα φακέλου, ούτε θα του ζητήσει ένα κάρο χαρτιά !! Συμφωνείς ?

τι να σου απαντησω τωρα?Τι θα κανει ο καθενας σε περιπτωση που θελει χρηματα?

Εγω δεν ξερω ποιος ριχνει ποιον,μπορει ο τυπος να ειναι ο χειροτερος κομπιναδορος.Το κρατος λοιπον εχει θεσπισει για αυτους καποιους νομους,οπως να τους κατασχετουν περιουσιες .λογαριασμους κλπ.Και συμφωνω απολυτα.Ομως δεν μπορει να γινεται ετσι αυθαιρετα.Ειναι ξεκαθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...