Προς το περιεχόμενο

980ti fx 8370 bottleneck απορίες


PartyAnimaL88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα fx 8370 στα 4,8ghz και μια r9 290 4gb. Επειδή παιζω 1080p και μου αρκεί θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αλλαγή της κάρτας σε 980ti η 1070  ξέρω ότι θα έχει bottleneck γύρω στο 20% απλώς θέλω να ανεβάσω τα fps 80+ γιατί έχω 144hz monitor. Υ.Γ ξέρω τι θα μου πείτε άσε τον κροκόδειλο και πάνε σε καινούργια πλατφόρμα, όμως δεν παίζω πολύ πλέον και τα games μου είναι bf3/4 Arma3 και λίγο pubg . Έχω βρει κάρτες μεταχειρισμένο 980ti/1070 γύρο στα 180/220 περίπου.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, PartyAnimaL88 είπε

Καλησπέρα έχω ένα fx 8370 στα 4,8ghz και μια r9 290 4gb. Επειδή παιζω 1080p και μου αρκεί θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αλλαγή της κάρτας σε 980ti η 1070  ξέρω ότι θα έχει bottleneck γύρω στο 20% απλώς θέλω να ανεβάσω τα fps 80+ γιατί έχω 144hz monitor. Υ.Γ ξέρω τι θα μου πείτε άσε τον κροκόδειλο και πάνε σε καινούργια πλατφόρμα, όμως δεν παίζω πολύ πλέον και τα games μου είναι bf3/4 Arma3 και λίγο pubg . Έχω βρει κάρτες μεταχειρισμένο 980ti/1070 γύρο στα 180/220 περίπου.

Ευχαριστώ

Ο 8370 ήδη μπουκαλιαζει την 290 και ειδικά σε 1080p.δε θα κερδίσεις τπτ οφθαλμοφανές.ασε το σύστημα όπως είναι και όταν δεις πως δε σα καλύπτει άλλαξε το ολόκληρο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο BF3/4 θα δεις διαφορές, ο FX8370 βγάζει πάνω από 144fps σε αυτά τα δυο παιχνίδια. Στο Arma δεν θα δεις διάφορα είναι single Thread και στο pugb μάλλον μια από τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PartyAnimaL88 είπε

Έχω βρει κάρτες μεταχειρισμένο 980ti/1070 γύρο στα 180/220 περίπου.

 

Mε μηδέν εγγύηση και χρήση  έχει ο θεός...

Πάρε μια 1660 super  Καινούργια - λιγότερη κατανάλωση - και εφάμιλλες (αν όχι καλύτερες επιδόσεις).... 

Το pubg δεν το λες και παλιό και εύκολο παιχνίδι....  

Όταν βγει ο 3300x σπρώξε τα δικά σου  πάρε και μια φθηνούλα msi b450 70-80€, 16gb ram (Το pubg έχει λόξιγκα με λιγότερη μνήμη),  θα παίζεις στα frames που θέλεις, και το σημαντικότερο απο όλα αυτά τα παιχνίδια, θα παίζεις smooth... 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Οι τιμές που βρήκες 1070 / 980 ti είναι αστείες . Ψηφίζω κ εγώ 1660 super 

Γερμανία μένω τόσο πάνε οι μεταχειρισμένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολλά fps θα δεις άμα αλλάξεις το cpu 😋

Με τα παιχνίδια που παίζεις ότι κάρτα και να βάλεις στον fx τα 144 μόνο όταν κοιτάς τον ουρανό. Pubg και arma, επεσες στην περίπτωση τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να αλλάξεις όλο το σύστημα , δεν θα σου κοστίσει και πολλά ,είναι μια καλή ευκαιρία τώρα να πάρεις κάτι φθηνό και καλό ,ο fx8370 είναι για 60fps gaming για παραπάνω δεν κάνει οποία κάρτα και να βάλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Πιο πολλά fps θα δεις άμα αλλάξεις το cpu 😋

Με τα παιχνίδια που παίζεις ότι κάρτα και να βάλεις στον fx τα 144 μόνο όταν κοιτάς τον ουρανό. Pubg και arma, επεσες στην περίπτωση τώρα. 

Αυτό ^^

Θα πρότεινα αλλαγη πλατφόρμας σε 3300x-3600x+b550-x570 mobo όμως η τα νέα από intel 10xxx και μετά αγορά gpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού έχεις την R9 290 , για αυτά τα παιχνίδια είναι μια χαρά. Οπότε και εγώ θα σου έλεγα να πας σε Ryzen 3300X + B550 τέλος Ιουνίου.

Εγκυκλοπαιδικά, ο FX8370 άνετα βγάζει 144fps στο BF3/4 με την R9 290. Εμένα ο FX8350 στα 4.5GHz έβγαζε πάνω από 160fps στο BF4 όταν δεν είχα GPU bottleneck.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αφού έχεις την R9 290 , για αυτά τα παιχνίδια είναι μια χαρά. Οπότε και εγώ θα σου έλεγα να πας σε Ryzen 3300X + B550 τέλος Ιουνίου.

Εγκυκλοπαιδικά, ο FX8370 άνετα βγάζει 144fps στο BF3/4 με την R9 290. Εμένα ο FX8350 στα 4.5GHz έβγαζε πάνω από 160fps στο BF4 όταν δεν είχα GPU bottleneck.

Στα Low είναι το θέμα τι κάνει. Δεν ξέρω αν είχε σταθερή ροή, απλή απορία εκθέτω. Και ήρεμα μιλάω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Στα Low είναι το θέμα τι κάνει. Δεν ξέρω αν είχε σταθερή ροή, απλή απορία εκθέτω. Και ήρεμα μιλάω :P 

Έπαιζα 120fps lock με FX8350 @ 4.5GHz και την HD7950 @ 1GHz και ήμουν σχεδόν συνέχεια GPU limited γιατί αν έριχνα και άλλο τα settings τα fps ανέβαιναν πάνω από 160fps. Κάπου είχα ένα Video, αν το βρω θα σας δώσω link.

 Το βρήκα, είναι γραμμένο με κάμερα αλλά φαίνεται οκ. 😂

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδικά το arma θέλει επεξεργαστή για gpu όχι κάτι καλύτερο από μια gtx 980 την απλή.αλλά με quad core ούτε καν αλλά και 6 πύρηνο σίγουρα σύγχρονο από 2014 και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Coppermine είπε

Eιδικά το arma θέλει επεξεργαστή για gpu όχι κάτι καλύτερο από μια gtx 980 την απλή.αλλά με quad core ούτε καν αλλά και 6 πύρηνο σίγουρα σύγχρονο από 2014 και μετά

Καλά το arma εκτός από τρελό STP θέλει και RAM Drive !!! Πραγματικά διπλά καρέ αν είσαι τυχερός και έχεις μπόλικη μνήμη να φορτώνεις από εκeί το map.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...