Προς το περιεχόμενο

Ticket Restaurant και μετρητά


iazriel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, obby είπε

Μέσω της edenred τα παίρνω προσωπικά, όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι. Αν τελικά μπαίνουν μαύρα θα ήθελα να το ξέρω, αν πάλι λέτε ό,τι σας κατέβει, πάλι θα ήθελα να το ξέρω.

Φορολογούνται κανονικά λέμε. Υπάρχει βέβαια ένα μικρό όριο τώρα 200 είναι; 500 είναι; Δε το ξέρω.  Αν το ξεπερνάς φορολογούνται σαν εισόδημα κανονικό. 

Γράψε φορολογία παροχών σε είδος και θα το βρεις. 

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ptwma είπε

Φορολογούνται κανονικά λέμε. Υπάρχει βέβαια ένα μικρό όριο τώρα 200 είναι; 500 είναι; Δε το ξέρω.  Αν το ξεπερνάς φορολογούνται σαν εισόδημα κανονικό. 

Το έψαξα:

Αναφορά σε κείμενο

η αξία των διατακτικών που χορηγούνται δωρεάν για την αγορά αγαθών ή τη λήψη υπηρεσιών από συμβεβλημένα καταστήματα. Εξαιρετικά για τις διατακτικές σίτισης ως παροχή σε είδος λαμβάνεται το ποσό που υπερβαίνει τα 6 ευρώ ανά εργάσιμη ημέρα καθώς σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. ζ' της παρ.1 του άρθρου 14 του ν.4172/2013 εξαιρούνται από τον υπολογισμό του εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις η αξία των διατακτικών σίτισης έως έξι (6) ευρώ ανά εργάσιμη ημέρα,

https://www.taxheaven.gr/news/20658/poies-einai-oi-paroxes-se-eidos-kai-pws-forologoyntai-symfwna-me-to-neo-kfe

Μέχρι 6 ευρώ/εργάσιμη δε φορολογούνται λοιπόν.

Επεξ/σία από obby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πως τα φορολογουν?

εγω παιρνω ενα Χ ποσο  που αναγραφεται κανονικα στο χαρτι του ΙΚΑ  που φαινονται κρατησεις μισθοδοσια κτλπ που μου δινουν καθε μηνα και εξτρα τις διατακτικες που δεν φαινονται πουθενα...

Η διατακτική σίτισης είναι παροχή προς τον εργαζόμενο και φορολογείται ως παροχή.

Τώρα οι "διατακτικές" που αναφέρεις δεν ξέρω τι αφορούν, πχ παλιότερα ο τοπικός Δήμος έδινε στους υπαλλήλους του κάθε δύο χρόνια μια διατακτική για στολή εργασίας, οι οποίες φυσικά και ΔΕΝ ήταν παροχές, μήπως εννοείς κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, obby είπε

Το έψαξα:

https://www.taxheaven.gr/news/20658/poies-einai-oi-paroxes-se-eidos-kai-pws-forologoyntai-symfwna-me-to-neo-kfe

Μέχρι 180 ευρώ το μήνα δε φορολογούνται λοιπόν.

Γιατί; Δουλεύεις και 30 μέρες; Σε ορυχείο σε έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, obby είπε

Το διόρθωσα ντε

Πάλι όμως αν ξεπερνάς ένα όριο μπαίνουν κανονικά.  Ξέρω γιατί κάθε χρόνο πληρώνω τα έξτρα στη φορολογία.  Τα υπόλοιπα τα κρατάνε κάθε μήνα ξεχωριστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού παίρνεις πολλά, να πληρώνεις κύριος. Εμείς παίρνουμε λίγα κι είμαστε αφορολόγητοι.😄

Επεξ/σία από obby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, obby είπε

Αφού παίρνεις πολλά, να πληρώνεις κύριος. Εμείς παίρνουμε λίγα κι είμαστε αφορολόγητοι.😄

Άλλο αυτό.  Θα μπορούσες πχ να φορολογηθείς αλλά να μην πληρώνεις αν δε βγάζεις πολλά.  Βέβαια εγώ πάω αντίθετα. Δεν το λέω για αυτό που είπες,  αλλά γενικά. 

Θέλω να βγάζουν όλοι πολλά και να φορολογηθούν!  Και να μην πληρώνει τίποτα η εταιρεία.  Μόνο έτσι θα βγούμε από αυτά που ζούμε.  Τώρα βλέπουμε κωμικοτραγικές φάσεις. 

Σε φορολογεί για την ιδιωτική ασφάλιση που σου παρέχουν.  Ηλίθιοι,  αντί να πει πως ο τύπος δεν πάει στο ΙΚΑ άρα γλυτώνουμε κάποια λεφτά,  σε πηδάει και από πάνω.

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, iazriel said:

Καλησπέρα. Θα μας δώσουν από την εταιρία μου, prepaid κάρτες ticket restaurant. Αν και με εξυπηρετεί λόγω του ότι συνεργάζονται με τα μαγαζιά που ψωνίζω, εν τούτοις χρειάζομαι τα μετρητά και αναρωτιέμα αν υπάρχει πιθανότητα να μεταφέρω τα λεφτά της κάρτας στο PayPal ή στην Revolut ή κάπου αλλού, ώστε να τα στείλω μετά στο IBAN μου και ας πληρώσω μια κάποια προμήθεια.

οπως ειπαν ή τα δινεις φθηνοτερα πχ παραδειγμα τα 200 ευρω tickets σε 180 μετρητα ή τα δινεις σε φιλους σε κανονικη τιμη. δηλαδη 100 δίνεις 100 παίρνεις. πχ προχτες ενας φιλος μου δωσε 100 και του δωσα 100.το μονο μειον που προσωπικα μικρο το κακο ειναι οτι δεν μετρανε σαν εξοδα στην φορολογικη αφου δεν ειναι σαν καρτα. δεν ειναι προβλημα για οποιον περναει το οριο. οποτε και εσενα βοηθαει και δειχνει οτι ειναι φιλος:p

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος αν γνωριζει σχετικα με το αν υπαρχει καποια λιστα ή αρχειο ή το οτιδηποτε σχετικα με επιχειρησεις στην ελλαδα που χρησιμοποιουν αυτες τις διατακτικες ή αλλου ειδους δωροεπιταγες και θελω να το χρησιμοποιησω για διπλωματικη εργασια μεταπτυχιακου και για στατιστικους λογους?

Σας ευχαριστω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πως τα φορολογουν?

εγω παιρνω ενα Χ ποσο  που αναγραφεται κανονικα στο χαρτι του ΙΚΑ  που φαινονται κρατησεις μισθοδοσια κτλπ που μου δινουν καθε μηνα και εξτρα τις διατακτικες που δεν φαινονται πουθενα...

Κανονικά θα έπρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...