Προς το περιεχόμενο

Η Ubisoft μηνύει Apple & Google διότι πωλούν πανομοιότυπο παιχνίδι με το Rainbow Six: Siege


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παιδιά, γιατί πρέπει όλα τα θέματα να τα ''τραβάμε'' τόσο πολύ; Εδώ υπάρχει ξεκάθαρη αντιγραφή, μέχρι και στο UI, και καλά κάνει η Ubisoft από την μεριά της και το κυνηγάει το θέμα. Το ότι μερικοί δεν συμπαθείτε την Ubisoft, για τους δικούς σας λόγους, δεν αλλάζει τα δεδομένα της συγκεκριμένης υπόθεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasgpa είπε

Κομμουνιστικό είναι.

Πωλητής στραγαλιών.

Εσένα δεν στα είπανε καλά. Οι περισσότεροι καλά κάνουν και "κλέβουν" το πνευματικό τους έργο. Deal with it. Αν θέλουν να μην τους κλέβουν το προϊόν, ας πάνε να πουλάνε κάτι άλλο.

Εγώ φταίω που σου έδωσα σημασία, έπρεπε να σε είχα πάρει πρέφα.

Καλή πώληση στα στραγάλια, κι ελπίζω να βρεις και στην ζωή σου που να σου δίνει αρκετή αυτοπεποίθηση ώστε να σταματήσεις να ψάχνεις προσοχή στα φόρα.

Επεξ/σία από DarthGRE
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Darth_Nihilus είπε

Οι πατέντες και τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τα πνευματικά δικαιώματα. Π.χ αν εγώ βρω θεραπεία για 20 διαφορετικές ανίατες ασθένειες και τρέξω να το πατεντάρω κλπ κλπ μπορώ να ξεκινήσω να το πουλάω 2.500.000 ευρώ. Έτσι θα αποκλείσω αυτομάτως ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού το οποίο δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει στο υπέρογκο κόστος και να τους καταδικάσω ουσιαστικά σε θάνατο. Το θέμα είναι και ηθικό με τις πατέντες. Ειδικά πατέντες για ενέργεια, ιατρικές θεραπείες κλπ.

Τα πνευματικά δικαιώματα όμως δεν είναι το ίδιο. Εγώ ως γραφίστας μπορώ να σου κάνω ένα εμπορικό σήμα για την εταιρία σου και συ να το κατοχυρώσεις. Μετά από 20 χρόνια η δική σου εταιρία μπορεί να θεωρείται τοπ στον τομέα της και να αναγνωρίζεται αμέσως από το εμπορικό της σήμα. ( βλ. apple, microsoft ) Γιατί λοιπόν να έρθει κάποιος με το έτσι θέλω να το εκμεταλλευτεί; 

Επίσης φτιάχνοντας εγώ έναν πίνακα ζωγραφικής π.χ δεν εμποδίζει κανείες κανέναν να εμπνευστεί από αυτόν το πίνακα και να δημιουργήσει κάτι αντίστοιχο. Όχι όμως στεγνή κόπια και να επωφελείτε οικονομικά από αυτή ενώ εγώ δεν θα πληρώνομαι. Προφανώς υπάρχουν και ακραία παραδείγματα από την αντίστροφη πλευρά. Στην προκειμένη περίπτωση όμως έχουν κοπιάρει ακόμα και το artwork. 

Δεν διάβασες τα προηγούμενα μηνύματα. 

1. Αναφέρθηκα εξ αρχής στις πατέντες. Άλλοι ανέφεραν τραγούδια και μπούρδες.

2. Επίσης ανέφερα εξ αρχής ότι όταν κάποιος αντιγράφει εμπορικό σήμα ή όνομα εταιρείας αυτό λέγεται απάτη. Στην απάτη πρέπει να κόβουν χέρια.

Επεξ/σία από kostasgpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταλήξατε να κουβεντιάζετε για την πειρατεία; 😲

Τα πνευματικά δικαιώματα ορθώς υπάρχουν και ορθώς πληρώνονται όπως όλες οι εργασίες. Επισης ορθώς καταδικάζονται οι πρακτικές αρμέγματος των εταιριών δικαιωμάτων βλ. δισκογραφικές μια χαρά πήραν το λούτσο για την σχεδόν μαφιόζικη συμπεριφορά τους απέναντι στους πελάτες αλλά κυρίως απέναντι στους δημιουργούς που τους έφερναν το χρήμα. Το ίδιο ισχύει και για κάποιους "δημιουργούς" σαίνια που θεωρούν οτι θα πληρώνονται 50 χρόνια για ένα τραγουδάκι.

Αλλά μεταξύ μας, αυτά είναι τρανταχτές εξαιρέσεις του κανόνα για να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. Ο κανόνας είναι οτι τα πνευματικα δικαιώματα δεν πληρώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

Δεν διάβασες τα προηγούμενα μηνύματα. 

1. Αναφέρθηκα εξ αρχής στις πατέντες. Άλλοι ανέφεραν τραγούδια και μπούρδες.

2. Επίσης ανέφερα εξ αρχής ότι όταν κάποιος αντιγράφει εμπορικό σήμα ή όνομα εταιρείας αυτό λέγεται απάτη. Στην απάτη πρέπει να κόβουν χέρια.

Δεν απάντησα σε σχέση με τις προηγούμενες αναρτήσεις αλλά για την ανάρτηση με τα δύο links τα οποία παρέθεσες σχετικά με τις πατέντες.

Καλώς αναφέρθηκαν στίχοι και τραγούδια γιατί όταν οικειοποιήσε κάτι για το οποίο δεν μόχθησες είτε αυτό είναι κείμενο, είτε πίνακας ζωγραφικής είτε μουσική είναι κλοπή.

Σ'αυτό δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που διαφωνεί.

 

Επεξ/σία από Darth_Nihilus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Darth_Nihilus είπε

Δεν απάντησα σε σχέση με τις προηγούμενες αναρτήσεις αλλά για την ανάρτηση με τα δύο links τα οποία παρέθεσες σχετικά με τις πατέντες.

Καλώς αναφέρθηκαν στίχοι και τραγούδια γιατί όταν οικειοποιήσε κάτι για το οποίο δεν μόχθησες είτε αυτό είναι κείμενο, είτε πίνακας ζωγραφικής είτε μουσική είναι κλοπή.

Σ'αυτό δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που διαφωνεί.

Δεν οικειοποιείσαι κάτι για το οποίο δεν μόχθησες. Παίρνουν ήδη λεφτά από τα επίσημα κανάλια στο youtube, τους δίσκους που ευτυχώς ψόφησε η μόδα, τις συναυλίες με τα εισιτήρια κλπ.

Θέλουν και άλλα;

18 λεπτά πριν, pigeon είπε

Πως καταλήξατε να κουβεντιάζετε για την πειρατεία; 😲

Τα πνευματικά δικαιώματα ορθώς υπάρχουν και ορθώς πληρώνονται όπως όλες οι εργασίες. Επισης ορθώς καταδικάζονται οι πρακτικές αρμέγματος των εταιριών δικαιωμάτων βλ. δισκογραφικές μια χαρά πήραν το λούτσο για την σχεδόν μαφιόζικη συμπεριφορά τους απέναντι στους πελάτες αλλά κυρίως απέναντι στους δημιουργούς που τους έφερναν το χρήμα. Το ίδιο ισχύει και για κάποιους "δημιουργούς" σαίνια που θεωρούν οτι θα πληρώνονται 50 χρόνια για ένα τραγουδάκι.

Αλλά μεταξύ μας, αυτά είναι τρανταχτές εξαιρέσεις του κανόνα για να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. Ο κανόνας είναι οτι τα πνευματικα δικαιώματα δεν πληρώνονται.

Δεν λέω κάτι διαφορετικό, εννοείται να πληρώνεται ο χ αστέρας για να τραγουδήσει πχ σε μια ταινία ή να κάνει ένας ζωγράφος έναν πίνακα για την συλλογή ενός εφοπλιστή. Εκεί ας πληρωθεί και ας πληρωθεί και χοντρά. Η παράνοια αρχίζει εκεί που απαγορεύουν σε μένα να βγάλω φωτογραφία του πίνακα και να τον ανεβάσω στο site μου ή να έχω ένα καφενείο και να μου ρίχνουν χαράτσια επειδή θέλω να βάλω μουσική στους γέρους που κάθονται μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasgpa είπε

Μια χαρά λογική είναι, ο λόγος σου είναι εναντίον ερευνών που αποδεικνύουν το αντίθετο. Guess who says bullshit, you or them?

πχ http://www.openpatentoffice.org/

https://legal.ellak.gr/2018/06/20/open-patent-office-prostatevontas-tin-kenotomia-apo-ta-diplomata-evresitechnias/

Εσύ πήγαινε να χειροκροτάς το πατεντάρισμα στρογγυλεμένων γωνιών, σκασίλα μου.

 Δεν προκειται να απαντησω σε οτιδηποτε αλλο γιατι φαινεται η οτι τρολαρεις η οτι δεν εχεις συναισθηση η ίσως και επαφη με την πραγματικότητα. Μιλαμε για πνευματικα δικαιώματα και πέτας λινκ για πατεντες. Προφανως δεν μπορεις να κατανοησεις ενα απλο κειμενο. 

Επεξ/σία από KNSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

 Η παράνοια αρχίζει εκεί που απαγορεύουν σε μένα να βγάλω φωτογραφία του πίνακα και να τον ανεβάσω στο site μου ή να έχω ένα καφενείο και να μου ρίχνουν χαράτσια επειδή θέλω να βάλω μουσική στους γέρους που κάθονται μέσα.

Ναι, το άρμεγμα δυστυχώς γίνεται παντού όπου μπλέκει χρήμα όχι μόνο στα δικαιώματα. Είπες καφενείο και μου θύμισες κάτι παρόμοιο σε εστιατόριο, ο τύπος έπαιζε προηχογραφημένη μουσική δικής του εκτέλεσης του το σφραγίσανε γιατί δεν πλήρωσε ΑΕΠΙ. Θεωρώ πως αυτές οι γραφικότητες δημιούργησαν το πρόβλημα, αυτοί που κάνουν "επανάσταση" είναι διαχρονικά λίγοι και ακίνδυνοι.

Πάντως άδικα χαλιέστε με τα πνευματικά δικαιώματα, εδώ στο θέμα της είδησης γίνεται καταφανής καταπάτηση και εκμετάλλευση εταιρείας από εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Τι έκανες δηλαδή ; 

τι ήθελες να κάνω τους το έδωσα πίσω, τους εξήγησα ότι τους πιάσανε κότσο και δεν είναι το αυθεντικό playstation , δεν το γνώριζε ούτε ο ίδιος

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...