Προς το περιεχόμενο

Κατοικίδιο κουνέλι


eirhnh_ap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!Ειμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικές απορίες που έχω για το νέο κατοικίδιο κουνελάκι μου μιας και δεν βρίσκω κάποιο άλλο αντίστοιχο σάιτ...δεν μπορεί,σε ένα φόρουμ με τόση απήχηση όλο και κάποιος θα ξέρει να μου απαντησει :D  :D 

Που λέτε, πήρα πρόσφατα ένα κουνελάκι και έχω μερικές απορίες πάνω στην συμπεριφορά του.Καταρχας θα ήθελα να ξέρω με ποιους τροπους μου δηλώνει ότι φοβάται ή ότι είναι ευχαριστημενο...μερικές φορές πχ όταν κάθομαι δίπλα στο κλουβί του,μπορεί να έρθει να κατσει κοντά μου,να ξαπλώσει με τα πόδια στο πλάι και να «ανέχεται» λίγα  χάδια μου χωρίς να δυσανασχετεί,κάνοντας μερικές φορές και έναν ήχο με τα δόντια του σαν να μασάει...δεν έχει ιδιαίτερο θέμα με το να τον αγγίζω και δεν φαίνεται να τρομάζει ιδιαίτερα με την παρουσία μου στον χώρο...τεντώνεται,ξαπλώνει και πλένεται μπροστά μου δείχνοντας χαλαρος....ωστόσο κάποιες φορές όταν ξαπλώνει είναι σαν να τρέμει ελαφρώς...ενώ φαίνεται ήρεμος τον πιάνει κάτι σαν απαλό τρέμουλο και με έχει ανησυχήσει...τον έχω πάει σε κτηνίατρο και πέρα από μια αλλεργία και μια μόλυνση στα αυτάκια δεν βρήκε κάτι άλλο...να ανησυχώ για το τρέμουλο;Είναι κάτι που το κάνει λόγω δυσαρέσκειας ή πρόκειται για κάτι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, esertas είπε

Μάλλον επειδή θα φάει όλα τα έπιπλα.

Ας το βάλει στην κατσαρόλα τότε. Δε θα βασανίζεται.

Επειδή οι αναλογίες μεγέθους του είναι σχετικά μικρές, δε σημαινει ότι συνιστάται να επιβιώνουν σε κλουβιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κατι το συνηθισμένο μην ανησυχείς.  Φρόντισε να εχεις μεγάλο κλουβί, το κουνέλι θέλει χωρο για άσκηση, εμεις το αφήνουμε ελεύθερο στην βεράντα με τις κατάλληλες προφυλάξεις για να μην πεσει κατω από την βεράντα. Προσοχή στα καλώδια γιατί τα τρωνε, καθαρότητα καθημερνή στο κλουβί, μην χρησιμοποιείς πριονίδι η πελετ,  διότι πέφτουν συνέχεια εξω από το κλουβί, καλύτερα χαρτιά (φυλλάδια από συπερμακετ πολύ βολικά) τροφή και νερο άφθονο, μην αφήνεις το μπολάκι να αδειάζει για πολύ ωρα.

προσοχή στον καύσωνα τα κουνέλια αντέχουν το κρυο όχι όμως στην ζεστή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lou_melitzanis είπε

Γιατί το κουνέλι είναι στο κλουβί;

Προφανώς και  δεν είναι όλη την μέρα στο κλουβί.Τον αφήνω τουλάχιστον 6-7 ώρες έξω,σε δωμάτιο χωρίς καλώδια κλπ και τον βαζω στο κλουβί μόνο όταν δεν μπορώ να τον επιβλέπω για τον οποιοδήποτε λόγο και όταν πάω για ύπνο.

3 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Είναι κατι το συνηθισμένο μην ανησυχείς.  Φρόντισε να εχεις μεγάλο κλουβί, το κουνέλι θέλει χωρο για άσκηση, εμεις το αφήνουμε ελεύθερο στην βεράντα με τις κατάλληλες προφυλάξεις για να μην πεσει κατω από την βεράντα. Προσοχή στα καλώδια γιατί τα τρωνε, καθαρότητα καθημερνή στο κλουβί, μην χρησιμοποιείς πριονίδι η πελετ,  διότι πέφτουν συνέχεια εξω από το κλουβί, καλύτερα χαρτιά (φυλλάδια από συπερμακετ πολύ βολικά) τροφή και νερο άφθονο, μην αφήνεις το μπολάκι να αδειάζει για πολύ ωρα.

προσοχή στον καύσωνα τα κουνέλια αντέχουν το κρυο όχι όμως στην ζεστή!

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν το πάρεις, έκανες έρευνα? Μίλησες με άλλους που έχουν κουνέλια? Είναι *υπερβολικά* ευαίσθητα κατοικίδια , από θέμα διαχείρισης μέχρι φαγητού και training. 

Δεν είναι πχ σαν ένα κουτάβι που οκ πάνω κάτω ξέρεις τα βασικά. Τα κουνέλια είναι στην διαχείριση υπερβολικά διαφορετικά ζώα. Εδώ έμπειροι που παίρνουν κουνέλια τους παίρνουν εβδομάδες ή μήνες για να έρθει κοντά τους ή να το εκπαιδεύσουν σωστά.

Μην τους δίνεις καρότα σε συστηματική βάση, πάρα μόνο 1 φορά ένα κομμάτι σαν treat. Θέλουν άπλετα πράσινα, parsley αλλά όχι όλα τα λαχανικα/πράσινα είναι κατάλληλα.

Θέλουν άσκηση καθημερινά κ εννοείται ΟΧΙ μέσα σε κλουβί! 

Μια λάθος διαχείριση στη διατροφ, ή μασουλησει κάτι , GI stasis και αντίο.

Αν θες να το κρατήσεις και να σου ζήσει, μιλά οπωσδήποτε με κτηνίατρο .

 

Επεξ/σία από Iris_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lou_melitzanis είπε

Ας το βάλει στην κατσαρόλα τότε. Δε θα βασανίζεται.

Επειδή οι αναλογίες μεγέθους του είναι σχετικά μικρές, δε σημαινει ότι συνιστάται να επιβιώνουν σε κλουβιά.

μμμ ...πεντανόστιμο γίνεται το άτιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...