Προς το περιεχόμενο

Αγορά Iphone 11 Pro ή κάποιο Android?


PavlosZaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν 2 επιλογές: Αν θέλεις κινητό για ~2 χρόνια ή περισσότερο πάρε Iphone. Για νορμάλ χρήματα θα πρότεινα το απλό 11 και για λίγα (σχετικά) χρήματα το νέο SE (υστερεί σε διάρκεια μπαταρίας στη χρήση).

Αν το κινητό το κρατάς ~1 έτος και γενικά ποτέ δεν φτάνεις τα 2 χρόνια, διάλεξε ένα καλό Android. Για καλή τιμή θα έλεγα να περιμένεις το Pixel 4a που θα βγει κάπου τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Το να κανείς κινητό του 2018. Παρε το 11  η’ κατσε με αυτό που έχεις γιατί σε 4 μήνες ερχετε το 12. Σοβαρά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό να πάρεις κινητό του 2018.

Μήπως επειδή είναι πιο φτηνό από το αντίστοιχο 11 pro που είναι του '19;

Και επίσης μήπως επειδή δεν θα δει καμία απολύτως διαφορά πάρα μόνο μια μικρή στην κάμερα; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και με 200ε κάνεις τη δουλειά σου. Δώσε μέχρι 300 400 το πολύ και πάρε ένα Android με καλή amoled οθόνη καλή μπαταρία και μην πετάς τα λεφτά σου εκτός και σου περισσεύουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Ακόμα και με 200ε κάνεις τη δουλειά σου. Δώσε μέχρι 300 400 το πολύ και πάρε ένα Android με καλή amoled οθόνη καλή μπαταρία και μην πετάς τα λεφτά σου εκτός και σου περισσεύουν. 

Δικιο έχεις με 150 200 ευρώ κάνουμε ανετα την δουλειά μας αλλά το iphone είναι iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Δικιο έχεις με 150 200 ευρώ κάνουμε ανετα την δουλειά μας αλλά το iphone είναι iphone.

Όλα σχετικά είναι φίλε, για μένα που θέλω πλήρες τηλέφωνο να κάνω την δουλειά μου γιατί να πάω σε iPhone; Για να μην έχω ακουστικά, SD,radio , υπέρυθρες;; Ας μην πω για τις χαλια μπαταρίες, οπότε μια χαρά με καλύπτουν τηλέφωνα 200-250€, αν ήθελα τηλέφωνο για μούρη στην καφετέρια τότε πας σε iPhone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chios είπε

Όλα σχετικά είναι φίλε, για μένα που θέλω πλήρες τηλέφωνο να κάνω την δουλειά μου γιατί να πάω σε iPhone; Για να μην έχω ακουστικά, SD,radio , υπέρυθρες;; Ας μην πω για τις χαλια μπαταρίες, οπότε μια χαρά με καλύπτουν τηλέφωνα 200-250€, αν ήθελα τηλέφωνο για μούρη στην καφετέρια τότε πας σε iPhone.

Έτσι είναι. Και να μου το χαρίζανε θα το πούλαγα. Ότι βολεύει τον καθένα και ανάλογα τη χρήση 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Έτσι είναι. Και να μου το χαρίζανε θα το πούλαγα. Ότι βολεύει τον καθένα και ανάλογα τη χρήση 

Ένταξη θα το πούλαγες. Σε πιστέψαμε τωρα.

3 ώρες πριν, chios είπε

Όλα σχετικά είναι φίλε, για μένα που θέλω πλήρες τηλέφωνο να κάνω την δουλειά μου γιατί να πάω σε iPhone; Για να μην έχω ακουστικά, SD,radio , υπέρυθρες;; Ας μην πω για τις χαλια μπαταρίες, οπότε μια χαρά με καλύπτουν τηλέφωνα 200-250€, αν ήθελα τηλέφωνο για μούρη στην καφετέρια τότε πας σε iPhone.

Σε ολα έχεις δικιο εκτος μπαταρία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, mp123 είπε

Ένταξη θα το πούλαγες. Σε πιστέψαμε τωρα.

 

ε, καλα τωρα και εσυ..το πηρες τοις μετρητοις ...

σου λεει ο αλλος οτι και να με δεσεις στο καταρτι εγω παλι ξιαομι θα θελω...τα αιφον ουτε να τα δω..

και βγαινει και λεει τους αλλους προββατα και φανμνποις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

ε, καλα τωρα και εσυ..το πηρες τοις μετρητοις ...

σου λεει ο αλλος οτι και να με δεσεις στο καταρτι εγω παλι ξιαομι θα θελω...τα αιφον ουτε να τα δω..

και βγαινει και λεει τους αλλους προββατα και φανμνποις...

Αρχικα πρεπει να πας το iphone για service γιατι σου δειχνει πραγματα που δεν ειπωθηκαν.
(αν αναφερεσαι σε μενα)
Γιατι σου φαινεται παραξενο που καποιος δεν θελει να παρει iphone οταν :
δεν μπορει να εχει μπαταρια που σε 2 μερες να εχει SOT 9,5 ωρες
οταν χρειαζεται 2 καρτες sim
οταν θελει να μπορει να βαλει οση μνημη θελει με sd card ωστε να σωζει τα αρχεια του και να μπορει να τα μεταφερει αμεσα
και χωρις κινδυνο να τα χασει αν χαλασει το τηλεφωνο του
Οταν θελει να εχει ραδιοφωνο σε περιοχες που δεν υπαρχει internet ή δε θελει να χρεωνεται
Οταν θελει να χειριζεται ολες τις συσκευες του σπιτιου του με το κινητο χωρις να ψαχνει τα τηλεκοντρόλ

Notification led 

Οταν θέλει χωριστή υποδοχή ακουστικών Οταν θελει να χρησιμοποιει οποιο software για καμερα θελει

Οταν θελει να παραμετροποιει το κινητο οπως του αρεσει κι οχι οποως αρεσει του κατασκευαστη
Οταν θελει να βαζει οποιο software θελει χωρις απαγορευσεις..........
Γενικα οταν δε θελει να υπολειπεται σε δυνατοτητες ενω πρεπει να πληρωσει 5πλασια λεφτα

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Αρχικα πρεπει να πας το iphone για service γιατι σου δειχνει πραγματα που δεν ειπωθηκαν.
(αν αναφερεσαι σε μενα)
Γιατι σου φαινεται παραξενο που καποιος δεν θελει να παρει iphone οταν :
δεν μπορει να εχει μπαταρια που σε 2 μερες να εχει SOT 9,5 ωρες
οταν χρειαζεται 2 καρτες sim
οταν θελει να μπορει να βαλει οση μνημη θελει με sd card ωστε να σωζει τα αρχεια του και να μπορει να τα μεταφερει αμεσα
και χωρις κινδυνο να τα χασει αν χαλασει το τηλεφωνο του
Οταν θελει να εχει ραδιοφωνο σε περιοχες που δεν υπαρχει internet ή δε θελει να χρεωνεται
Οταν θελει να χειριζεται ολες τις συσκευες του σπιτιου του με το κινητο χωρις να ψαχνει τα τηλεκοντρολ
Οταν θελει να χρησιμοποιει οποιο software για καμερα θελει
Οταν θελει να παραμετροποιει το κινητο οπως του αρεσει κι οχι οποως αρεσει του κατασκευαστη
Οταν θελει να βαζει οποιο software θελει χωρις απαγορευσεις..........
Γενικα οταν δε θελει να υπολειπεται σε δυνατοτητες ενω πρεπει να πληρωσει 5πλασια λεφτα

γιατι το ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ >>>>>>>!!!!!!!!

Edit: σε αυτόν που πάτησε φατσουλα confused, 

δεν έχει τύχει να έχει κανένα φιλαράκι που του αρέσουν διαφορετικό στυλ γυναίκες από αυτόν; 

Ντε και καλά τα αγγελακια της Βικτόρια σικρετ όλοι....γουστάρω τις γεματουλες και ας πληρώνω ακριβά...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Έχεις δίκιο βίτσια είναι αυτά 

ετσι ακριβως, εκατσα εγω ποτε να σου πω γιατι να μην παρεις το ενα ή να μην παρεις το αλλο.

.....

οτι βιτσιο ειναι το δικο σου με το να εισαι χειτερ της αππλε, αλλο τοσο εγω γουσταρω να παρω κατι αππλε...που ειναι το κακο.

το ενα σε κανει εσενα καλυτερο ανθρωπο ή το αλλο με κανει εμενα προββατο?

...για να ξερουμε και τι λεμε. (και κατι ακομα, οσο χρονων εισαι τωρα σου χαρισε κανενας iphone ? , ε, περιμενε να σου χαρισει καποιος πρωτα και μετα πουλα το αν και δεν κολλαει να σου χαρισουνε κατι και εσυ να το πουλησεις, αλλα αυτο ειναι δικο σου βιτσιο.)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αν ήσουν αγρότης και ήθελες ένα τρακτέρ για τη δουλειά σου και σου χάριζε ένας μια Ferrari θα την κράταγες ή θα την ποιυλαγες? 

Εγώ γιατί να κρατήσω κάτι που σου εξήγησα παραπάνω 10 λόγους γιατί δε μου κάνει? 

Με λες ψεύτη και ότι σε κατηγορώ για προββατο και φανμποι και ότι παίρνω μόνο xiaomi κλπ 

Εγώ δεν αγοράζω μόνο μια μάρκα κινητού pc ρολογιού mp3 κλπ 

Οποία εταιρεία μου φερθεί σκάρτα τη διαγράφω και πάω σε άλλη 

Εσύ μόνος σου λες ότι παίρνεις κάτι που υπολείπεται σε χαρακτηριστικά το χρυσόπληρώνεις, δεν αλλάζεις μάρκα απλά γιατί έτσι σου γουστάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/5/2020 στις 3:29 ΜΜ, PavlosZaro είπε

Λοιπον απο εμένα update!

Πηγα τα είδα, και μαλλον καταλήγω στο iphone XS, το παιρνω χωρις ΦΠΑ με το άρθρο 39 Α επειδη ειμαι ελευθερος επαγγελματιας

Νομίζω πως αξίζει γιατί μου βγαίνει κάτω απο 600 ευρώ.!

Καλο?

Η καλύτερη επιλογή. Το xs το βρίσκεις ~600€ ακόμη και με ΦΠΑ ενώ αντίστοιχα το 11 Pro στα ~1000€. Τα 400€ διαφορά δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα. Καλύτερα στην τελική, να σου μείνουν 400€ στην τσέπη και να αντέξει 1 χρόνο λιγότερο το κινητό (τελείως υποθετικά μιλώντας μιας και το ένα είναι του 18 και το άλλο του 19),  παρά να δώσεις 400€ για έναν επιπλέον χρόνο. 

Μιας και αναφέρθηκαν τα Android, με τα υπάρχοντα δεδομένα μόνο το Poco F2 αξίζει. Αναμένεται τιμή γύρω στα 500€ (έπαιζε στα κινεζομάγαζα στα 460€ τις προηγούμενες μέρες) και είναι ένα κινητό που τα έχει όλα για να κρατήσει μια τριετία minimum. Android πάνω από 500-600€ κατά την γνώμη μου δεν αξίζει, ειδικότερα Samsung ελέω Exynos. Δεν έχουν τα Android την μακροζωία των iPhone ώστε να δικαιολογείται το price matching. Κάτοχος Mi 8.

Edit: Η καλύτερη χρονική στιγμή για αγορά iPhone είναι μόλις κυκλοφορήσουν. Αν μπορείς να "τρενάρεις" την αγορά μέχρι να έρθει ο Σεπτέμβριος καλώς, διαφορετικά πας είτε σε XS είτε σε Poco F2.

Επεξ/σία από stavros750
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, adi32 είπε

Εσύ αν ήσουν αγρότης και ήθελες ένα τρακτέρ για τη δουλειά σου και σου χάριζε ένας μια Ferrari θα την κράταγες ή θα την ποιυλαγες? 

Εγώ γιατί να κρατήσω κάτι που σου εξήγησα παραπάνω 10 λόγους γιατί δε μου κάνει? 

Με λες ψεύτη και ότι σε κατηγορώ για προββατο και φανμποι και ότι παίρνω μόνο xiaomi κλπ 

Εγώ δεν αγοράζω μόνο μια μάρκα κινητού pc ρολογιού mp3 κλπ 

Οποία εταιρεία μου φερθεί σκάρτα τη διαγράφω και πάω σε άλλη 

Εσύ μόνος σου λες ότι παίρνεις κάτι που υπολείπεται σε χαρακτηριστικά το χρυσόπληρώνεις, δεν αλλάζεις μάρκα απλά γιατί έτσι σου γουστάρει. 

ολα καλα βρε...μην τρελαινεσαι.

σορρυ αν σε προσβαλλα καπου, δεν το ηθελα.

σιγα μην χαλασουμε την ζαχαρενια μας για ενα κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...