Προς το περιεχόμενο

DC συσκευές σε 3φασικό


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέτοιο πράγμα ψάχνεις;
https://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=841_558_2129

Δε νομίζω οτι υπερφορτώνονται οι πρίζες όταν ζητάς μισο αμπέρ για τροφοδοτικό. Πρόβλημα υπάρχει όταν ζητάς κοντά στις οριακές τιμές των υλικών, ειδικά όταν είναι ψευτοκινεζιές. Αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε να ελέγξεις για ουδέτερο, ποιος θα το κάνει αυτό;

Κι από μένα νομίζω είναι σωστό να φέρεις έναν άνθρωπο να σου φτιάξει ένα μικρό όμορφο boxάκι να κάνεις τη δουλειά σου να καλυφθείς κι αργότερα που θα προκύψει κάτι. Κάνε ένα πλάνο να βάλεις 2 σούκο πρίζες, ένα φως, τα βασικά δλδ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pigeon είπε

Τέτοιο πράγμα ψάχνεις;
https://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=841_558_2129

Δε νομίζω οτι υπερφορτώνονται οι πρίζες όταν ζητάς μισο αμπέρ για τροφοδοτικό. Πρόβλημα υπάρχει όταν ζητάς κοντά στις οριακές τιμές των υλικών, ειδικά όταν είναι ψευτοκινεζιές. Αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε να ελέγξεις για ουδέτερο, ποιος θα το κάνει αυτό;

Κι από μένα νομίζω είναι σωστό να φέρεις έναν άνθρωπο να σου φτιάξει ένα μικρό όμορφο boxάκι να κάνεις τη δουλειά σου να καλυφθείς κι αργότερα που θα προκύψει κάτι. Κάνε ένα πλάνο να βάλεις 2 σούκο πρίζες, ένα φως, τα βασικά δλδ.

ΘΕΟΣ τέλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

Αυτο το φις δεν είναι για 3φ πρίζα. 

SA-2S.jpg

 

Τι εννοείς; θέλω να πω πως η μπρίζα που έχω στο χωράφι (το θηλυκό) ταιριάζει με αυτό (αρσενικό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pigeon είπε

χαχα εντάξει, εσύ με προσοχή το ρεύμα μη πας να τον συναντήσεις 😁

Λογικά για να το πουλάνε έτσι θα έχουν ενώσει μια φάση το λέει εξάλλου 240 volt έχει και τσιβάκι για γείωση εγώ θα συνδέσω πολύμπριζο με ρελέ και τρύπα για το τσιβάκι και πάνω του θα έχει  μικρό φορτίο (μετασχηματιστής 12V 1A) το πολύ πολύ να κάνει μπάμ ο μετασχηματιστής αλλά δεν πιστεύω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pigeon είπε

Δε νομίζω οτι υπερφορτώνονται οι πρίζες όταν ζητάς μισο αμπέρ για τροφοδοτικό.

οι ρευματοδότες δεν υπερφορτίζονται με μισό αμπέρ αλλά και οι αντάπτορες δεν είναι μόνο για μισό αμπέρ γιατί δεν γνωρίζουν τι θα συνδεθεί σε αυτους .Αν ο ρευματοδότης που υπάρχει είναι για 16Α μπορεί να υπάρχει adapter, αν είναι για 32Α δεν υπάρχει.

17 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

SA-2S.jpg

 

Αυτό που φαίνεται στην εικόνα δεν είναι ρευματοδότης sckuko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nvel είπε

 

Αυτό που φαίνεται στην εικόνα δεν είναι ρευματοδότης sckuko

Για 16 λέει πως είναι τώρα αν είναι schuko ή shcukoA19871238798 δεν με αφορά με την έννοια ότι την δουλειά μου θέλω να κάνω και αν έκανα λάθος στην ορολογία συγχωρέστε με έχω πάντως ήδη πολύμπριζα με τέτοιο φις

 

17475633-black-european-german-schuko-po

 

Οπότε είναι κομπλέ για εμένα πιστεύω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, nvel είπε

οι ρευματοδότες δεν υπερφορτίζονται με μισό αμπέρ αλλά και οι αντάπτορες δεν είναι μόνο για μισό αμπέρ γιατί δεν γνωρίζουν τι θα συνδεθεί σε αυτους.Αν ο ρευματοδότης που υπάρχει είναι για 16Α μπορεί να υπάρχει adapter, αν είναι για 32Α δεν υπάρχει.

Εντάξει εδώ ξέρουμε τι θα συνδεθεί, ενα τροφοδοτικό 12v τραβάει περίπου 0.8Α στα 230v, αλλά έτσι κι αλλιώς έχουμε κάτι παράτυπο. Κανονικά πρέπει να περάσει σύντομα σε ένα boxακι, πινακάκι κάτι σωστό από ηλεκτρολόγο πάντως, ειδικά αν πρόκειται να το δουλέψει χωρις επίβλεψη και για αρκετό καιρο. 

29 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

σούκο μπούκο δεν με νοιάζει στην μπρίζα να μπαίνει αυτό με νοιάζει :D 

Αυτο στη φωτό του μαγαζιού ειναι σουκο γαλλικό. Δεν ξερεις αν έχει αυτό ακριβως στο μαγαζί του, συνηθως οι φωτογραφίες ειναι ενδεικτικές. Εκεί που θα αγοράσεις ρώτα αν έχει το κλασικό θηλυκό σούκο με τα αυτάκια που ξέρουμε ή το γαλλικό της φωτογραφίας. Δεν σε νοιάζει, αλλά έτσι μιας κ αναφέρθηκε ως πρόβλημα.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...