Προς το περιεχόμενο

Οι ΗΠΑ αποκλείουν την Huawei από την προμήθεια chipsets


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτος ο προεδρος τους εκει στις Η.Π.Α. ειλικρινα πιστευω πως ειναι χειροτερος ακομη και απο τους δικους μας πολιτικους. Κανει μερικες εξαγγελιες σημερα, και αυριο τις παιρνει πισω. Μεγας κλόουν.

Επεξ/σία από umbrella co.
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, Panagioths94 είπε

Και η Κινα ετοιμαζεται να βαλει σε blacklist apple, qualcomm και αλλες εταιρειες για τους ιδιους λογους "κατασκοπιας και απειλης εθνικης ασφαλειας". Ειναι απλα γελοιο αυτο που κανει ο Τραμπ χωρις να εχει καν αποδειξεις. Ετσι κι αλλιως ειναι γνωστο οτι χρονια εχει κοντρα με την Κινα σε θεματα οικονομιας

 

Καλά έχεις καταλάβει τι διακυβεύετε; Τι αποδείξεις να χρειαστεί; Εάν επιτραπεί στην Huawei να βάλει αναμεταδότες 5G στις ΗΠΑ θα πάρει όλη την πληροφορία των ΗΠΑ. Πιστεύεις πραγματικά πως ένα δικτατορικό απολυταρχικό καθεστώς όπως αυτό της Κίνας, όπου λογορκίνει στο διαδίκτυο οτιδήποτε αφορά την δημοκρατία, έχει γεμίσει όλη την χώρα με κάμερες αναγνώρισης προσώπου, και βαθμολογεί τους πολίτες μυστικά σε κάθε κίνηση που κάνουν στο διαδίκτυο, δεν θα βάλει backdoors στα συστήματα που θα πουλήσει στον μεγαλύτερο αντίπαλό του;

Το να πιστέψεις το αντίθετο δεν θα ήταν απλά αφέλεια θα ήταν ηλιθιότητα εις την νιοστή. 

  • Like 16
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Panagioths94 είπε

Και η Κινα ετοιμαζεται να βαλει σε blacklist apple, qualcomm και αλλες εταιρειες για τους ιδιους λογους "κατασκοπιας και απειλης εθνικης ασφαλειας". Ειναι απλα γελοιο αυτο που κανει ο Τραμπ χωρις να εχει καν αποδειξεις. Ετσι κι αλλιως ειναι γνωστο οτι χρονια εχει κοντρα με την Κινα σε θεματα οικονομιας

Θα πάνε δίπλα στην Taiwan. Η huawei τι θα κάνει χωρίς την arm τεχνολογία; Τίποτα γιατί οι Κινέζοι μόνο να αντιγράφουν τεχνολογίες που έφτιαχναν στα εργοστάσια τους τόσα χρόνια ξέρουν να κάνουν καλά. Και τώρα με τον covid που άργησαν να προειδοποιήσουν και ακόμα δεν δίνουν στοιχεία στον ΠΟΥ τους εύχομαι τα χειρότερα 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω Huawei συσκευές , τάμπλετ και smartwatch αλλά με ξενίζει αυτή η επιθετικότητα της Huawei  απειλεί χώρες να βάλουν το 5G της γιατί τέτοια λύσσα τους έπιασε , επίσης απειλούν με εισβολή την Taiwan ένα νησάκι απέναντι απο το Χονκ Κόνγκ που εκεί γινονται τα μικροτσίπ και η έδρα της Qualcomm ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, ethereum είπε

και εγώ έχω Huawei συσκευές , τάμπλετ και smartwatch αλλά με ξενίζει αυτή η επιθετικότητα της Huawei  απειλεί χώρες να βάλουν το 5G της γιατί τέτοια λύσσα τους έπιασε , επίσης απειλούν με εισβολή την Taiwan ένα νησάκι απέναντι απο το Χονκ Κόνγκ που εκεί γινονται τα μικροτσίπ και η έδρα της Qualcomm ?

Σωστά. Και εγώ πχ δεν πάω καθόλου τον Τραμπ, αλλά στην προκειμένη μου φαίνεται λογικό αυτό που κάνει. Αν βάλει τον εξοπλισμό η Huawei θα είναι σαν να έχει ανοίξει την κερκόπορτα των ΗΠΑ, πολλοί κοιτάνε μόνο τη συμπάθεια προς την εταιρία, αλλά εδώ παίζονται περισσότερα απο όσα βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Superuser3 said:

Είναι 2 χρόνια πίσω οι άλλες εταιρείες.

Η αντιγραφή που είναι στο 5G?

Ούτε εγώ σε προσέβαλαν μια διαπίστωση έκανα από αυτά που γραφεις 

Δεν νομίζω η Nokia να είναι 2 χρόνια πίσω. Διαφορετικά δεν θα την επέλεγαν οι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, umbrella co. είπε

Αυτος ο προεδρος τους εκει στις Η.Π.Α. ειλικρινα πιστευω πως ειναι χειροτερος ακομη και απο τους δικους μας πολιτικους. Κανει μερικες εξαγγελιες σημερα, και αυριο τις παιρνει πισω. Μεγας κλόουν.

 

trump-the-clown-youssef-youchaa-transpar

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ooooops sorry Κινεζάκι, αν θες chips, σχεδίασε τα μόνος σου και μην χρησιμοποιείς αρχιτεκτονικές μας.

Τι; Δεν είσαι παντοδύναμος και καλύτερος σε όλα; Πιστεύω θα τα καταφέρεις..

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, ntsikos said:

Θα πάνε δίπλα στην Taiwan. Η huawei τι θα κάνει χωρίς την arm τεχνολογία; Τίποτα γιατί οι Κινέζοι μόνο να αντιγράφουν τεχνολογίες που έφτιαχναν στα εργοστάσια τους τόσα χρόνια ξέρουν να κάνουν καλά. Και τώρα με τον covid που άργησαν να προειδοποιήσουν και ακόμα δεν δίνουν στοιχεία στον ΠΟΥ τους εύχομαι τα χειρότερα 

Ταϊβάν, Ινδία...επιλογές υπάρχουν. Αν η Κίνα επιθυμεί να χάνει εταιρίες, ας συνεχίσει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SIP1995 είπε

Δεν νομίζω η Nokia να είναι 2 χρόνια πίσω. Διαφορετικά δεν θα την επέλεγαν οι πάροχοι.

Αν δεν έχεις άλλη επιλογή αναγκαστικά πας στον δεύτερο.

Αυτό πως το εξηγείς?

https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN22I1ZY

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, anax111 είπε

 

Καλά έχεις καταλάβει τι διακυβεύετε; Τι αποδείξεις να χρειαστεί; Εάν επιτραπεί στην Huawei να βάλει αναμεταδότες 5G στις ΗΠΑ θα πάρει όλη την πληροφορία των ΗΠΑ. Πιστεύεις πραγματικά πως ένα δικτατορικό απολυταρχικό καθεστώς όπως αυτό της Κίνας, όπου λογορκίνει στο διαδίκτυο οτιδήποτε αφορά την δημοκρατία, έχει γεμίσει όλη την χώρα με κάμερες αναγνώρισης προσώπου, και βαθμολογεί τους πολίτες μυστικά σε κάθε κίνηση που κάνουν στο διαδίκτυο, δεν θα βάλει backdoors στα συστήματα που θα πουλήσει στον μεγαλύτερο αντίπαλό του;

Το να πιστέψεις το αντίθετο δεν θα ήταν απλά αφέλεια θα ήταν ηλιθιότητα εις την νιοστή. 

Η Κίνα φιλτατε είναι το πλέον καπιταλιστικό κράτος, περισσότερο και από τις ΗΠΑ . Στην προ δασμων εποχή δεν απαγόρευσε καμία είσοδο εταιρίας στο έδαφος της. Αντίθετα η Αμερική προκειμένου να μην χάσει τα πρωτεία έχει κάνει κουρελοχαρτο τις αρχές του ελεύθερου εμποριου. Μη μου πεις ότι  οι ΗΠΑ σέβεται τα προσωπικά δεδομενα των πολιτών της  γιατί θα γελάνε και τα τσιμεντα. Απλά οι Κινέζοι στηρίζουν την χώρα τους. Αν οι Αμερικάνοι είχαν μεγάλο μερίδιο από την αγορά της Κίνας θα ήταν κολληταρια . Είναι 350 εκ. Έναντι 1,3 δισ. Ένα δολάριο να παράγει την ημέρα ο Κινέζος έχει 1.3 δισ/ ανά ημέρα στο ΑΕΠ. Do the math.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

το να μιλαμε εμεις οι ελληνες για επιλογες <<κακων>> πολιτικων για να μην πω καμια αλλη λεξη πιο βαρια, και να κουναμε το δαχτυλο σε αλλους για αυτους που ψηφισαν  νομιζω οτι ξεπερναει καθε οριο...

..

αλλα δεν ειναι το θεμα τωρα να το κανουμε πολιτικη αρενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι ακόμα δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την συμπάθεια, το συμφέρον και την ασφάλεια τους...

όσο και να με ενοχλεί ο Τράμπ, οποιοσδήποτε και να ήταν τις ίδιες αποφάσεις θα έπαιρνε βλέποντας τι διακυβεύεται πίσω από το 5G... αν η Huawei ήταν καθαρή θα ερχότανε σε συμβιβασμό, επέλεξε την κόντρα και βλέποντας ότι δεν της βγαίνει τώρα περνάει στις απειλές μέσω της κυβέρνησης... όποιος δεν τα βλέπει αυτά και μένει μόνο στο κακός Αμερικάνος - καλός Κινέζος, είναι άξιος της μοίρας του...

9 λεπτά πριν, stran είπε

Η Κίνα φιλτατε είναι το πλέον καπιταλιστικό κράτος, περισσότερο και από τις ΗΠΑ . Στην προ δασμων εποχή δεν απαγόρευσε καμία είσοδο εταιρίας στο έδαφος της. Αντίθετα η Αμερική προκειμένου να μην χάσει τα πρωτεία έχει κάνει κουρελοχαρτο τις αρχές του ελεύθερου εμποριου. Μη μου πεις ότι  οι ΗΠΑ σέβεται τα προσωπικά δεδομενα των πολιτών της  γιατί θα γελάνε και τα τσιμεντα. Απλά οι Κινέζοι στηρίζουν την χώρα τους. Αν οι Αμερικάνοι είχαν μεγάλο μερίδιο από την αγορά της Κίνας θα ήταν κολληταρια . Είναι 350 εκ. Έναντι 1,3 δισ. Ένα δολάριο να παράγει την ημέρα ο Κινέζος έχει 1.3 δισ/ ανά ημέρα στο ΑΕΠ. Do the math.

Ο καπιταλισμός δεν αποτρέπει την απολυταρχία...

Επίσης εσύ που θα επέλεγες να μείνεις... Κίνα ή ΗΠΑ????

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...