Προς το περιεχόμενο

H Nestle κατάργησε τον Νescafe σε σκόνη!


helena_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, neo80 είπε

όχι βγάζει όμως χαρούπι που είναι παραπλήσιο του κακάο.

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάρα μας να εισάγουμε αντί να εξάγουμε. Πρέπει επιγόντως να γίνει τράπεζα σπόρων αλλιώς το χάνουμε το παιχνίδι της οικονομίας. ;)

Η στήριξη των ελληνικών προιόντων από τους Ελληνες, δεν οδηγεί σε εξαγωγές.

Θα πρέπει οι ίδιοι οι παραγωγοί/επιχειρηματίες να στοχεύσουν πρώτα στην παγκόσμια αγορά και να αγνοήσουν τελείως την Ελλάδα :cool:

Σε ορισμένους τομείς αυτό πράγματι γίνεται (βλέπε κρασιά, ελαιόλαδο κλπ). ισως βέβαια να είναι και σχετικά εύκολοι τομείς (λάδι-κρασί), με υψηλό κέρδος...

Υπάρχουν όμως πολλοί που είναι κολλημένοι σε ξεπερασμένες ιδέες.

Επίσης πρέπει να είναι στόχος τους η μαζική παραγωγή, εκεί όμως χρειάζεται κεφάλαιο. Για να εξάγεις προιόντα πρέπει να έχεις μεγάλο όγκο παραγωγής.

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

24 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Επίσης βγάζει ρεβύθια!

Μπορούμε να κάνουμε καφέ από ρεβύθι που είναι παραπλήσιο...

Μου βγήκε η pepsi απο τη μύτη απο τα γέλια γιατί φαντάστηκα κάποιον να ρουφάει φάβα σε ποτήρι milkshake με μεγάλο καλαμάκι. Μέχρι που το έκανα google και ειδα οτι όντως υπάρχει υποκατάστατο. Γηράσκω αεί διδασκόμενος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις ανακαλυψα πως ειχε ιντερνετ στα 80s αλλα οι γραμμες ειχαν τοσο λαγκ που τα μυνηματα που γραφτηκαν τοτε αρχισαν να εμφανιζονται 40 χρονια μετα...

 

ΠΟΙΟΣ ΠΙΝΕΙ ΦΡΑΠΕ ΤΟ 2020 ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?  (κι εγω νομιζα πως ημουν απ τους τελευταιους που παρειγγειλαν φραπε ...καπου στο 97-98 )

 

Συγχιστηκα, πα να δω τη νεα ταινια με το Γαρδελη και τον Ψαλτη 😝

 

 

σορρυ δηλαδη αλλα εδω και τουλαχιστο 20-30 χρονια ηξερα πως το χουμε γυρισει στον αληθινο καφε (τεσπα ακομα και τα ρεβυθια και οι φαβες που υπωθηκαν πιο λογικα ακουγονται απ το "εκχυλισμα καφε"... σε σκονες η κοκκους)

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nick10000 είπε

Μολις ανακαλυψα πως ειχε ιντερνετ στα 80s αλλα οι γραμμες ειχαν τοσο λαγκ που τα μυνηματα που γραφτηκαν τοτε αρχισαν να εμφανιζονται 40 χρονια μετα...

ΠΟΙΟΣ ΠΙΝΕΙ ΦΡΑΠΕ ΤΟ 2020 ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?  (κι εγω νομιζα πως ημουν απ τους τελευταιους που παρειγγειλαν φραπε ...καπου στο 97-98 )

κάπου εκεί ήταν η περίοδος που γίναμε ευρωπαίοι.  Πριν από εκείνη την εποχή τα εισαγόμενα προϊόντα, οι υπολογιστές, τα ταξίδια στο εξωτερικό ήταν προνόμιο για λίγους.

Ζωμό από ρεβύθια αντί για καφέ πίναμε μόνο στην κατοχή χαχα. Δεν αποκλείεται βέβαια αν το πασάρει κάποιος ως γκουρμέ να έρθει στη μόδα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

κάπου εκεί ήταν η περίοδος που γίναμε ευρωπαίοι.  Πριν από εκείνη την εποχή τα εισαγόμενα προϊόντα, οι υπολογιστές, τα ταξίδια στο εξωτερικό ήταν προνόμιο για λίγους.

τα ταξιδια στο εξωτερικο μπορει να ηταν πιο ακριβα (το "προνομοιο για λιγους" ειναι υπερβολη) αλλα ρε φιλε οι αεροπορικες σε σεβονταν, και απο καθισματα και απο σερβις και απο φαγητο και απο τα παντα, ενω σημερα το οτι δε σε χωνουν σε ενα κιβωτιο να σε μεταφερουν τον ενα πανω στον αλλο ειναι απλα επειδη μαλλον θα υπαρχει καποιος νομος να το απαγορευει  

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nvel είπε

ωραίες εποχές τότε με τα 707 επιτρεπόταν και το κάπνισμα...

ναι ρε φιλε, 

Οταν πρωτη φορα ειχα πεταξει με singapore που ηταν απο τοτε αντικαπνιστικη θεωρουσα πως μου καναν πλακα, και σε ολο το ταξιδι μασαγα το μπροστινο καθισμα χαχαχαχα

Τωρα πια ...απλα συνηθισα... 

13 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ζωμό από ρεβύθια αντί για καφέ πίναμε μόνο στην κατοχή χαχα. Δεν αποκλείεται βέβαια αν το πασάρει κάποιος ως γκουρμέ να έρθει στη μόδα.

παντως και το λαχανο  Kale στην κατοχη λεει το τρωγαν οπως και τα λουπινα αλλα ειναι απιστευτες υπερτροφες και τα δυο (και ειναι και μια χαρα νοστιμοτατα) οποτε ας μη σνομπαρουμε τα "φαγητα της κατοχης". Στα 80s ειχαμε ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ κουζινα με τους φραπεδες και τις φυτινες (ισως μονο κατα τυχη επιβιωσαμε μ αυτα που βαζαμε στο στομαχι μας)

Ασχετο, υποκαταστατο καφε απο ρεβυθι εχω δοκιμασει. Δεν ειναι κακος, αλλα ουτε και κατι σπουδαιο. Απο φραπε σιγουρα  1000000000 φορες καλυτερο, αλλα ουτε για πλακα δε συγκρινεται με ενα καλο εσπρεσσακι

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Beefeater είπε

ινσομνια, το σαιτ που κλειδωνει σοβαρα θεματα και ασχολούμαστε κοντα 20 σελιδες για τον καφε αν είναι σκονη , κοκκους, εκχυλίσμα , εναιώρημα ή εκνεφωμα

πραγματικά όμως , εχω δει σοβαρα πράγματα να λέγονται και να θέλω να συμμετέχω και να γίνεται lock μετά απο 4 σελίδες χωρις να έχει ξεφύγει κανεις και πραγματικά είναι η απορία μου ΓΙΑΤΙ  ΚΛΕΙΔΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ θεματα.

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

17 λεπτά πριν, nick10000 είπε

 

παντως και το λαχανο  Kale στην κατοχη λεει το τρωγαν οπως και τα λουπινα αλλα ειναι απιστευτες υπερτροφες και τα δυο (και ειναι και μια χαρα νοστιμοτατα) οποτε ας μη σνομπαρουμε τα "φαγητα της κατοχης". Στα 80s ειχαμε ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ κουζινα με τους φραπεδες και τις φυτινες (ισως μονο κατα τυχη επιβιωσαμε μ αυτα που βαζαμε στο στομαχι μας)

 

Η παραδοσιακή ελληνική κουζίνα με το ελαιόλαδο και τα λαχανικά και τα κρέατα δεν ήταν ανθυγιεινή (εξαίρεση η περίοδος Τσερνόμπιλ χαχα).

Τότε όμως είχες όμως μια επιλογή, την συγκεκριμένη κουζίνα και μόνο, ίσως και λίγο ιταλική. Δεν ήταν τόσο θέμα ποιότητας, όσο ποσότητας.

Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν είχαμε επιλογές γιατί τα εισαγόμενα ήταν όλα πανάκριβα. Από μπανάνες μέχρι τηλεοράσεις και υπολογιστές.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neo80 είπε

όχι βγάζει όμως χαρούπι που είναι παραπλήσιο του κακάο.

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάρα μας να εισάγουμε αντί να εξάγουμε. Πρέπει επιγόντως να γίνει τράπεζα σπόρων αλλιώς το χάνουμε το παιχνίδι της οικονομίας. ;)

Η κατάρα μας είναι ότι εισάγουμε περισσότερα από ότι εξάγουμε. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, NT1G είπε

Η κατάρα μας είναι ότι εισάγουμε περισσότερα από ότι εξάγουμε. . .

Δεν συνυπολογίζεις τον πολιτισμό μάλλον...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Μου βγήκε η pepsi απο τη μύτη απο τα γέλια γιατί φαντάστηκα κάποιον να ρουφάει φάβα σε ποτήρι milkshake με μεγάλο καλαμάκι. Μέχρι που το έκανα google και ειδα οτι όντως υπάρχει υποκατάστατο. Γηράσκω αεί διδασκόμενος.....

Αν ρωτήσεις παππούδες-γιαγιάδες θα σου πουν ότι στην κατοχή αυτός ήταν ο καφές που έπιναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 πως να τους ρωτησεις? με τραπεζακι? με βουντου?  με το... ...Νεκρονομικον? 

Υπαρχει περιπτωση να ζει ανθρωπος που στην κατοχη επινε καφε? 🤓 (αντε και πες να υπαρχει, θα ειναι  καπου 100 χρονων, ΘΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙ ΚΑΦΕ ΕΠΙΝΕ? )

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nick10000 είπε

 πως να τους ρωτησεις? με τραπεζακι? με βουντου?  με το... ...Νεκρονομικον? 

Υπαρχει περιπτωση να ζει ανθρωπος που στην κατοχη επινε καφε? 🤓 (αντε και πες να υπαρχει, θα ειναι  καπου 100 χρονων, ΘΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙ ΚΑΦΕ ΕΠΙΝΕ? )

Εντάξει ρε παιδιά!

Δεν ζουν αυτοί που έπιναν αλλά ζουν τα παιδιά τους! Τουλάχιστον εγώ είχα βαρεθεί να το ακούω από θειούς-θείες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...