Προς το περιεχόμενο

Ψεύτικες αγγελίες σπιτιών


Mvpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε αναζήτηση αγοράς σπιτιού και συχνά πετυχαίνω αγγελίες ψεύτικες από μεσίτες. Και πρόκειται για καινούργιες αγγελίες καθώς έχω αποθηκευμένα φίλτρα τα οποία ελέγχω κάθε μέρα για νέες καταχωρήσεις. Είναι απλά για να πάρω τηλέφωνο και να μου πουλήσουν ένα άλλο σπίτι ή παίζει καμιά απάτη;

Πήρα σε 2 μεσίτες για 2 σπίτια που μου φάνηκαν ενδιαφέροντα και η απάντηση αμέσως ήταν ότι αυτά δώθηκαν. Πότε, αφού το πρωί ανέβηκε η αγγελία;

Ένα άλλο το εντόπισα από το Google Maps, πήγα να δω πως είναι απ' έξω και η γειτονιά και πέτυχα τον ιδιοκτήτη στον κήπο. Τον ρώτησα τον άνθρωπο και δεν είχε ιδέα, μου είπε ότι μένει 5 χρόνια εκεί και δεν έχει σκοπό να φύγει. Πήρα αμέσως τηλέφωνο στο μεσιτικό και μου είπε ότι το σπίτι νοικιάστηκε χθες, ότι να'ναι. 😕

Όλες οι αγγελίες μετά από μέρες είναι ακόμα εκεί, δεν έχουν κατέβει. Μπορώ κάπως να τις κάνω report στη ΧΕ ή στο Σπιτόγατο; Υποβαθμίζουν το επίπεδο της μηχανής αναζήτησης.

Υ.Γ. Το τελευταίο μου φάνηκε creepy. Να πάρω σπιτι και να έρχεται ο κάθε περίεργος μετά από χρόνια να με ρωτάει πόσο το πουλάω και να ξέρει μέσα πως είναι κτλ.

Επεξ/σία από Mvpgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην το κάνουμε ντιμπέιτ περί μεσιτικών, ούτε εγώ γουστάρω αλλά η προσφορά για πώληση από ιδιώτες είναι μηδαμινή.

Επεξ/σία από Mvpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς μιας και ήμουν πρόσφατα σε αναζήτηση τόσο σπιτιού για ενοικίαση όσο και γραφείου, έπεσα και εγώ σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις. Προσωπικά δεν έχω ούτε το κουράγιο και σίγουρα ούτε το χρόνο να κάτσω να δείξω σε ένα spitogato τί γίνεται. Όπως είπες και εσύ, είχα τα url από τα φίλτρα έτοιμα και απλά τα χτύπαγα, και ξαφνικά "το διαμέρισμα έχει δωθεί". Ε πώς δόθηκε αφού το ανέβασες πριν 2 ώρες???

Αυτό που έκανα εγώ, που στην τελική ο σκοπός μου ήταν να κάνω εγώ τη δουλειά μου γιατί καιγόμουν, ήταν να κοιτάω αγγελίες ιδιωτων και ΜΟΝΟ για το σπίτι, και να πάρω 3 τηλέφωνα σε μεσίτες για το γραφείο, να πάω ΑΠΟ ΕΚΕΙ στα γραφεία τους και να μου δείξουν εκείνοι τί έχουν διαθέσιμο. 

Οτιδήποτε άλλο είναι απλά χάσιμο χρόνου. Ξαναλέω βέβαια ήταν για ενοικίαση και όχι για πώληση.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mvpgr είπε

Ας μην το κάνουμε ντιμπέιτ περί μεσιτικών, ούτε εγώ γουστάρω αλλά η προσφορά για πώληση από ιδιότες είναι μηδαμινή.

Δηλαδή για να καταλάβω, αυτά που προσφέρουν οι μεσίτες για πώληση δεν προέρχονται από ιδιώτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή για να καταλάβω, αυτά που προσφέρουν οι μεσίτες για πώληση δεν προέρχονται από ιδιώτες?

Εννοώ ότι δεν υπάρχουν αγγελείες απ' ευθείας από ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mvpgr είπε

Εννοώ ότι δεν υπάρχουν αγγελείες απ' ευθείας από ιδιώτες.

Οι αγγελίες από ιδιώτες σε ποσοστό είναι πολύ περισσότερες από όσο νομίζεις, και για τον λόγο που περιγράφηκε παραπάνω (πολλές αγγελίες από μεσίτες είναι είτε ψεύτικες είτε δεν ισχύουν πλέον), και γιατί σε πολλές περιπτώσεις σε ένα ακίνητο αντιστοιχούν 15 αγγελίες (1 την έχει βάλει απευθείας ο ιδιώτης, και τις άλλες 14 μεσίτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει συζητηθει το θεμα

Απλως να προσθεσω οτι κανουν και το εξης καραγκιοζιλικι:

Βαζουν αγγελιες "αγοραζω το ακινητο στη ταδε περιοχη αμεσα" "ενδιαφερομαι αμεσα για ακινητο στη ταδε περιοχη με τα ταδε τμ2" και αλλα τετοια εξυπνα.

Παιρνουν τηλ οι αμοιροι ιδιοκτητες και απαντανε μεσιτες που θελουν απλως να τσιμπησουν ιδιοκτητες που θελουν να πουλησουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ακόμα τους μεσίτες ψευτοιδιωτες. Που παίρνεις τηλ για αγγελία, ή χειρότερα όταν έχεις ήδη πάει να δεις ενα διαμέρισμα, σου ξεφουρνιζει ότι δεν είναι ιδιοκτήτης. 

 

Η πιο βρώμικη φάρα. Αγοράζουν ανακαινιζουν, πουλούν σε ξένους διαμερισματα και μετα αναλαμβάνουν την είσπραξη ενοικίων για λογαριασμό τους. Έχουν καταστρέψει την αγορά και από τιμές ζητούν οτι γουστάρουν. 

550ε νοικι και η μεσίτρια μου λέει σε ερωτηση μου "εννοείται οτι η τιμή αυτή δεν έχει αύξηση για χ διάστημα".

Πάω να υπογράψω ενοικιαστηριο και μου λέει "ξέρεις η (τουρκάλα) ιδιοκτήτρια άλλαξε γνώμη και θέλει 5% αύξηση το χρόνο".

Ζητούν ένα μίσθωμα από τον ενοικιαστή, αλλά κατά τ'άλλα πελάτης είναι μόνο ο ιδιοκτήτης και μόνο το συμφέρον αυτού τους ενδιαφέρει. 

Πάντως για να μην τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι , οφείλω να ομολογήσω οτι εχω γνωρίσει και αξιόλογους μεσιτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μάλιστα. Άρα δε σας μυρίζει κάποια άλλη "απάτη" οι ψεύτικες αγγελίες, απλά για να τραβήξουν τηλέφωνα. Ας έχει. Θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mvpgr είπε

 Μάλιστα. Άρα δε σας μυρίζει κάποια άλλη "απάτη" οι ψεύτικες αγγελίες, απλά για να τραβήξουν τηλέφωνα. Ας έχει. Θενκς!

Μπορεί εύκολα να είναι οτιδήποτε. Όσο δε ζητούν επιπλέον στοιχεία και στο κλείνουν απευθείας στα μούτρα,  τόσο πιο καθησυχαστικό θα μου φαινόταν για απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, satsok2 είπε

Να προσθέσω ακόμα τους μεσίτες ψευτοιδιωτες. Που παίρνεις τηλ για αγγελία, ή χειρότερα όταν έχεις ήδη πάει να δεις ενα διαμέρισμα, σου ξεφουρνιζει ότι δεν είναι ιδιοκτήτης. 

Η πιο βρώμικη φάρα. Αγοράζουν ανακαινιζουν, πουλούν σε ξένους διαμερισματα και μετα αναλαμβάνουν την είσπραξη ενοικίων για λογαριασμό τους. Έχουν καταστρέψει την αγορά και από τιμές ζητούν οτι γουστάρουν. 

550ε νοικι και η μεσίτρια μου λέει σε ερωτηση μου "εννοείται οτι η τιμή αυτή δεν έχει αύξηση για χ διάστημα".

Πάω να υπογράψω ενοικιαστηριο και μου λέει "ξέρεις η (τουρκάλα) ιδιοκτήτρια άλλαξε γνώμη και θέλει 5% αύξηση το χρόνο".

Ζητούν ένα μίσθωμα από τον ενοικιαστή, αλλά κατά τ'άλλα πελάτης είναι μόνο ο ιδιοκτήτης και μόνο το συμφέρον αυτού τους ενδιαφέρει. 

Πάντως για να μην τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι , οφείλω να ομολογήσω οτι εχω γνωρίσει και αξιόλογους μεσιτες.

Συμφωνώ με αυτά που λες 1000% γιατί έχω υπάρξει στον χώρο. Μόνο θα προσθέσω μία σημαντική διόρθωση: οι κακοί μεσίτες.

Αυτά που περιγράφεις είναι πιο κοντά στην απάτη πάρα στο μάρκετινγκ και γίνονται από μεσίτες του κώλου που το κάνουν για χόμπυ (λόγω των συμβολαίων των ίδιων των μεσιτικών γραφείων). Άμα δεις αυτές τις αφίσες που λένε "Αγοράζω χ διαμέρισμα" θα δεις κάτι κακομοίρηδες με κακοτραβηγμένες φωτογραφίες σε ένα greenscreen του κώλου από κάτι μεσιτικά γραφεία που ούτε η μάνα τους τα ξέρει.

Οι πραγματικά καλοί μεσίτες δεν εμπιστεύονται τον κόσμο, αλλά την αγορά (και αυτό είναι τεράστια διαφορά). Όλα αυτά που λες για συμβόλαια με αύξηση ανα έτος κτλπ είναι ερασιτεχνικά τρικ που το 80% των μεσιτών τα κράζει. Οι μόνοι "δείκτες" για μια τιμή είναι επιστημονικές μετρήσεις (δεν θέλω να γίνω τεχνικός) σε συνδυασμό με τοπικούς παράγοντες (ΑΕΠ της περιοχής, κοινωνικοοικονομικά κριτήρια, κίνηση ανταγωνισμού) και αυτό το λέω για να έχεις υπ'όψιν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο spitogatos εχει κατα 99% μεσιτικα γραφεια και απορω.Νομιζω η ΧΕ που ηταν καλυτερη αλλαξε πολιτικη και σε χρεωνει να βαλεις αγγελια για ακινητο.Τα πραγματα ειναι απλα εχει γεμισει ο τοπος μεσιτικα γραφεια και υπαλληλους εντελως ακαταλληλους(μεχρι αλλοδαπες βαζουν στα γραφεια που ουτε πολυ καλα ελληνικα δεν ξερουν).Υπηρξε μια ανθιση στα ακινητα και γεμισε  ο τοπος γραφεια.Σαφως εχουν αγγελιες κραχτες για να παρεις τηλεφωνο και μετα να σε ζαλιζουν για αλλα ακινητα.Βλεπεις ενα ακινητο και το διαφημιζουν 10 γραφεια(δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει απλα για καποιους λογους δεν πουλιεται και ο ιδιοκτητης το δινει και σε αλλους.).Υπαρχουν βεβαια και υπαλληλοι οι οποιοι κουραζονται να δειχνουν ακινητα τα οποια εχουν πολλα προβληματα(μπορει και τοποθεσιας ναναι πανω στην φυλης και να μην το γραφουν)αλλα ο ιδιοκτητης βλεπει τεραστια ανθιση της αγορας και θελει ενα αλφα ποσο και ας μην αξιζει το ακινητο.Παντως πρεπει να μπει ενα νομικο πλαισιο στα μεσιτικα γραφεια γιατι εχει γεμισει ασχετους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dannie είπε

Παντως ο spitogatos εχει κατα 99% μεσιτικα γραφεια και απορω.

Μα μεσίτες έχουν φτιάξει αυτό το site, και απλά για τα μάτια του κόσμου αφήνουν και ιδιώτες να βάζουν αγγελίες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις κάποιο site που να έχει περισσότερες αγγελίες ιδιωτών; Εγώ κοιτάω τα xe.gr, spitogatos.gr, tospitimou.gr. Το τελευταίο το λέει ξεκάθαρα ότι έχει αγγελίες αποκλειστικά από μεσίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...