Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Mirrorless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα, 

Χρησιμοποιώ εδώ και καμιά 10ετία dslr Nikon d3200 + d3300 για ερασιτεχνική πάντα χρήση και fun .. Πέρα από τον κλασσικό καημενούλη kit 18-55 , έχω τον 35mm 1,8g για τις φωτεινές μου λήψεις και τον AF-s 70-300mm για να καλύπτει ανάγκες στη φύση , πουλιά και ζώα ακόμα και πορτραίτα σε εξωτερικό χώρο. 

Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με το θέμα και να περάσω ταυτόχρονα και σε κάτι πιο ''κομψό'' και σύγχρονο και είπα να ψαχτώ λίγο να δω τι επιλογές έχω σε mirrorless.. Το budget μου δεν μου επιτρέπει να φτάσω σε FF οπότε είμαι ανάμεσα στις crop κάμερες είτε σε APS-c είτε MFT.  Θα ήθελα να με βοηθήσετε λοιπόν να αποφασίσω, αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει ή έχει κάποια από τις παρακάτω μηχανές ώστε να έχω μια άποψη πέραν των απλών συγκριτικών στα διάφορα site . Οι υποψήφιες επιλογές μου λοιπόν είναι : 

1- Nikon Z50 kit με τον 15-50mm και το δαχτυλίδι για να πατήσουν οι φακοί που ήδη έχω. 

2- Sony a6400 kit με τον 18-135mm για να έχω το 80% του Range που θα χρειαστώ ας πούμε για αρχή.

3- Fujifilm Xt-30 kit με τον υπέροχο 18-55mm που όλοι εκθειάζουν. 

4- Olympus Om-D EM5 mark iii kit με τον 14-42mm που έχει και IBIS. 


και το ερώτημα είναι... να εκμεταλλευτώ το ότι έχω ήδη κάποιους φακούς που θα τους αγόραζα ξανά στο μέλλον αν πάω σε άλλη εταιρεία ή να τολμήσω να δοκιμάσω κάτι νέο? προσωπικά κλέινω σε μία από τις δύο πρώτες επιλογές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις να πουλήσεις τους φακούς σου και να αλλάξεις εντελώς σύστημα ώστε να είσαι πιο "ελευθερος" κατά την επιλογή της επόμενης μηχανής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να εκμεταλευτείς τους φακούς που έχεις, γιατί δεν πας σε μια D500 ;

Τις βάζει κάτω όλες όσες αναφέρεις.

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X-T30-vs-Nikon-D500

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D500-vs-Sony-Alpha-a6400

https://cameradecision.com/compare/Nikon-Z50-vs-Nikon-D500

https://cameradecision.com/compare/Olympus-OM-D-E-M5-III-vs-Nikon-D500

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τη Sony.

Έχουν φτιάξει τα χρώματα στο jpeg και έχει άριστο autofocus. Βασικά δε σε απασχολεί το autofocus που είναι αξία ανεκτίμητη.

Επίσης νομίζω (ας με διορθώσει κάποιος) ότι σου προσφέρει no blackout μέχρι κάποια (αρκετά) fps που επίσης βολεύει πολύ στη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν θες να εκμεταλευτείς τους φακούς που έχεις, γιατί δεν πας σε μια D500 ;

Τις βάζει κάτω όλες όσες αναφέρεις.

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X-T30-vs-Nikon-D500

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D500-vs-Sony-Alpha-a6400

https://cameradecision.com/compare/Nikon-Z50-vs-Nikon-D500

https://cameradecision.com/compare/Olympus-OM-D-E-M5-III-vs-Nikon-D500

Συμφωνώ απόλυτα με την D500 είναι θηρίο.. αλλα αυτός είναι και ο λόγος που δεν θέλω να πάω σε dslr πάλι .. χρειάζομαι κάτι πιο μεζεμένο .. μικρό φορητό και δυνατό. 

5 ώρες πριν, witchofangmar είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις να πουλήσεις τους φακούς σου και να αλλάξεις εντελώς σύστημα ώστε να είσαι πιο "ελευθερος" κατά την επιλογή της επόμενης μηχανής σου.

Είναι και αυτό μέσα στο πλάνο.. αν και όπως βλέπω τα πράγματα και τις τιμές μεταπώλησης, δεν συμφέρει.. ίσως τους κρατήσω και βλέπουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, firimar είπε

Καλησπέρα και από εμένα, 

Χρησιμοποιώ εδώ και καμιά 10ετία dslr Nikon d3200 + d3300 για ερασιτεχνική πάντα χρήση και fun .. Πέρα από τον κλασσικό καημενούλη kit 18-55 , έχω τον 35mm 1,8g για τις φωτεινές μου λήψεις και τον AF-s 70-300mm για να καλύπτει ανάγκες στη φύση , πουλιά και ζώα ακόμα και πορτραίτα σε εξωτερικό χώρο. 

Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με το θέμα και να περάσω ταυτόχρονα και σε κάτι πιο ''κομψό'' και σύγχρονο και είπα να ψαχτώ λίγο να δω τι επιλογές έχω σε mirrorless.. Το budget μου δεν μου επιτρέπει να φτάσω σε FF οπότε είμαι ανάμεσα στις crop κάμερες είτε σε APS-c είτε MFT.  Θα ήθελα να με βοηθήσετε λοιπόν να αποφασίσω, αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει ή έχει κάποια από τις παρακάτω μηχανές ώστε να έχω μια άποψη πέραν των απλών συγκριτικών στα διάφορα site . Οι υποψήφιες επιλογές μου λοιπόν είναι : 

1- Nikon Z50 kit με τον 15-50mm και το δαχτυλίδι για να πατήσουν οι φακοί που ήδη έχω. 

2- Sony a6400 kit με τον 18-135mm για να έχω το 80% του Range που θα χρειαστώ ας πούμε για αρχή.

3- Fujifilm Xt-30 kit με τον υπέροχο 18-55mm που όλοι εκθειάζουν. 

4- Olympus Om-D EM5 mark iii kit με τον 14-42mm που έχει και IBIS. 


και το ερώτημα είναι... να εκμεταλλευτώ το ότι έχω ήδη κάποιους φακούς που θα τους αγόραζα ξανά στο μέλλον αν πάω σε άλλη εταιρεία ή να τολμήσω να δοκιμάσω κάτι νέο? προσωπικά κλέινω σε μία από τις δύο πρώτες επιλογές.  

     Η μετάβαση σε άλλο σύστημα δεν πρόκειται να δώσει περισσότερη η μεγαλύτερη βαρύτητα / σοβαρότητα στην ασχολία κάποιου με το αντικείμενο κι' αν δεν διάβασα σωστά διορθωστε με ( no offense ) .

    Πέρα από το σαράκι της αλλαγής , κάτι που γνωρίζω και αποδέχομαι , μια τέτοια κίνηση γίνεται με καθαρά τεχνικά κριτήρια πχ χάριν ενός πιο εξελιγμένου αισθητήρα σε πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά η ενός σώματος αδιάβροχου . Προηγείται λοιπόν ο καθορισμός των αναγκών κι' αυτό διότι μια ολική αλλαγή κοστίζει αρκετά και όχι μόνον σε χρήματα αλλά και σε χρόνο εξοικείωσης με το σύστημα .

    Είχαμε φακούς , τους οποίους αγοράσαμε συν το χρόνο και τώρα πρέπει να τους αγοράσουμε ξανά και μάλιστα με αμφίβολα αποτελέσματα . 

    Λίγος κόσμος θα έβλεπε σήμερα σαν αναβάθμιση την αλλαγή ενός σώματος μιας D3300 με το σώμα μιας D7100 η D7200 αφού οι περισσότεροι θα έβλεπαν πως έχουν " φτάσει " φωτογραφικά έχοντας χρησιμοποιήσει την πρώτη . Φυσικά τα διάφορα κανάλια ενημέρωσης βοηθάνε σ' αυτή την κατεύθυνση τονίζοντας τις αρετές ενός mirrorless σώματος νέας γενιάς και πως αυτό αποτελεί το μέλλον . Το μέλλον αυτό σταδιακά εμφανίζει τα προβλήματα του , τεχνικά κυρίως , τα οποία διορθώνονται με την μορφή mark iv , v κοκ . Και για να μην ξεχνιόμαστε , τα ίδια κανάλια ενημέρωσης εμφανίζουν τους λόγους για τους οποίους αξίζει σήμερα να αγοράσετε το παλιό mark i μοντέλο , την ίδια στιγμή που κυκλοφορεί το μοντέλο V , ώστε να χρυσωσει το χάπι στους κατόχους του παλιού , να δημιουργήσει την ανάγκη να πουληθεί τυχόν παλαιό στοκ , να ενθαρρυνθεί η αγορά του παλιού μοντέλου ως μεταχειρισμένου κλπ κλπ κλπ . Ήδη στην αγορά πωλείται η Sony a7 μαζί με φακό στα 799 καινούργια του κουτιού . Και mirrorless και full frame και με φακό . Τώρα το αν η ταχύτητα εστίασης δεν πλησιάζει αυτή της D3300 ....... αυτά είναι ψιλά γράμματα . 

   Έχω δοκιμάσει κάμποσες mirrorless , καμία από αυτές που αναφέρετε , ίσως με εξαίρεση την em 5 που είναι σχετικά κοντά στην em 10 που είχα μείον το αδιάβροχο της κατασκευής . Για τις mirrorless έχω αναφέρει πως διατηρούν ένα μοναδικό πλεονέκτημα , υπό όρους , το ότι δλδ μπορούν να δουλέψουν λόγω flange distance με ετερόκλητους φακούς , χειροκίνητα βέβαια , κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον για μένα και μέχρις εκεί .

  Αν λοιπόν επρόκειτο να αλλάξω μια D3300 οπωσδήποτε και έχοντας ήδη δύο η τρεις φακούς της εταιρείας , θα έβλεπα πρωτίστως ένα λίγο πιο εξελιγμένο σώμα όπως μια D7200 χάριν κάποιων πολύ μα πολύ συγκεκριμένων τεχνικών χαρακτηριστικών όπως ότι είναι αδιάβροχη . 

  Αν πάλι έπρεπε να υποκύψω στο σαράκι της αλλαγής , τότε θα έβλεπα μια mirrorless της Nikon , όπως η Z κάτι , αφού θα μου έδινε την ευκαιρία να αξιοποιήσω τους ήδη υπάρχοντες φακούς έστω και με ακριβό ανταπτορα . 

  Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε .

  PS Τον 14 - 42 της Olympus βγάλτε τον οπωσδήποτε από το πλάνο σας δλδ αποφύγετε τον σε μορφή κιτ , αν φτάσει εκεί η δουλειά και προτιμηστε σκέτο σώμα . 

IMG_20200517_183156_435.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 6:45 ΜΜ, firimar είπε

Συμφωνώ απόλυτα με την D500 είναι θηρίο.. αλλα αυτός είναι και ο λόγος που δεν θέλω να πάω σε dslr πάλι .. χρειάζομαι κάτι πιο μεζεμένο .. μικρό φορητό και δυνατό.

 

Σε ότι αφορά στην φορητότητα, έχε υπόψιν σου ότι πάει περίπατο συνδυάζοντας οποιαδήποτε mirrorless με τον φακό της.

Εξαίρεση αποτελούν ελάχιστοι prime φακοί χαμηλής εστιακής απόστασης αλλά δε νομίζω ότι τους κουμπώνει κανείς μόνιμα πάνω στη μηχανή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, udroxoos είπε

Σε ότι αφορά στην φορητότητα, έχε υπόψιν σου ότι πάει περίπατο συνδυάζοντας οποιαδήποτε mirrorless με τον φακό της.

Εξαίρεση αποτελούν ελάχιστοι prime φακοί χαμηλής εστιακής απόστασης αλλά δε νομίζω ότι τους κουμπώνει κανείς μόνιμα πάνω στη μηχανή του.

    Ναι , έτσι ακριβώς είναι , ίσως θα έπρεπε να τονίζεται υπό όρους πάντα , όχι το πλεονέκτημα ας πούμε της φορητότητας , αλλά της διακριτικότητας , όπως επίσης και του μειωμένου όγκου αλλά και βάρους . Βέβαια μια D3300 συνδυαστικά με έναν 35αρη φακό δεν θα λέγαμε πως είναι πολύ βαρύτερη η ογκοδεστερη από ένα mirrorless συνολακι . 

    Ότι λειτουργεί καλύτερα για τον καθένα , εφόσον αυτό είναι προϊόν προσωπικών συμπερασμάτων μέσα στο χρόνο και όχι επιρροή από τις τάσεις .

   Οι mirrorless μου άφησαν αντικρουόμενες εντυπώσεις , από το γεγονός πως λόγω μειωμένου όγκου και μεγέθους πολλά χειριστήρια στην πλάτη είναι αρκουντως στριμωγμένα , έως την αδυναμία στιβαρού πιασίματος της χούφτας χωρίς την ύπαρξη κάποιων επιπλέον grip , εννοείται πως δεν έχω δοκιμάσει και τα πάντα , όμως παραμένουν πολύ πιο διακριτικες , πολύ πιο ελαφρές σε βάρος , τουλάχιστον οι entry level κατασκευές , διότι αν μεταφερθούμε στην κατηγορία EOS R η em 1 τα περί μεγέθους και βάρους εξετάζονται . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

a6400 με τον φακό 18-135mm.

Κοίτα και την Sony A7 28-70mm,full frame είναι, τη καταργεί η sony χαρίζοντας τη (κατ εμέ) με 800 ε. Απουσιάζουν πολλά στοιχεία σε σχέση με την α6400 αλλά είναι FF με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 7:17 ΜΜ, nickolas είπε

Πάρε τη Sony.

Έχουν φτιάξει τα χρώματα στο jpeg

Συγνωμη αλλα αυτο ειναι λιγο αστειο που λες.

Σε χρωματα την fujifilm δεν την φτανει κανεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω απολυτα με τον @babisskg.

Εαν μιλάμε για αναβάθμιση τοτε οι ανάγκες του καθενός ειναι που οδηγουν στην σωστη αποφαση για το μοντελο (ok,  και το διαθεσιμο budget).

Αναβαθμιζει καποιος γιατι αυτο που εχει τον περιοριζει να κανει κατι που θα ηθελε.

Στην αναφορα του φιλου δεν διακρινω κατι συγκεκριμενο ουτε και καποια ιδιαιτερη θεματολογια στις φωτογραφησεις του. Αρα υποθετω οτι μιλαμε για γενικη φωτογραφια.  Και δεν διακρινω και καποια προσπαθεια σε αναβαθμιση των οπτικων.
 

Λιγο πιο κατω αναφερεται το θεμα μειωσης του ογκου/βαρους κατι που ειναι απολυτα αποδεκτο οταν μιλαμε ειδικα για σποραδικη ερασιτεχνικη φωτογραφια.

Τι μου λενε ολα τα προηγουμενα; Οτι στην ουσια δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος ποιοτικης αναβαθμισης αλλα πιο πολυ ενας καποιος πρακτικος λογος και ενας απλα ψυχολογικος λογος για την αγορα κατι νεου.

ΟΛΕΣ οι προαναφερομενες μηχανες ειναι καλες. Ειναι μαλιστα ΠΟΛΥ καλες για τα δεδομενα μιας ερασιτεχνικης σποραδικης φωτογραφιας χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. Να μου επιτρεψετε να συμπερανω το τελευταιο απο το γεγονος οτι δεν βλεπω καποια προσπαθεια αναβαθμισης καποιου φακου απο τους ουσιαστικα «κιτ» φακους που υπαρχουν οπως προειπα.

Το λογικό βημα για αναβαθμιση θα ηταν η αγορα καλυτερων φακων για το υπαρχον σωμα. Το ερωτημα εκει θα ηταν εαν αξιζει η επενδυση σε φακους για DSLR σε σχεση με μια νεα αρχη σε ενα νεο mirrorless συστημα.
 

Οπως ειπα ΟΛΕΣ ειναι ΠΟΛΥ καλες καμερες με πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. Αλλη ομως θα προτιμουσα για πορτρετα, αλλη για τοπια, αλλη για sports, αλλη για νυχτερινη κλπ κλπ.

Προσωπικα θα ελεγα οτι θα casual φωτογραφησεις θα επελεγα την Olympus. Πιο μικρη, αρκετα ικανη, πιο μικροι και φθηνοι φακοι, μιση τιμη αγορας που επιτρεπει την αγορα επιπλεον φακων. Θα γλυκοκοιτουσα και καποια Panasonic Lumix.

Απο την αλλη για τα δικα μου θεματα και αναγκες φωτογραφησης θα πηγαινα με κλειστα τα ματια σε μια Nikon D500 που προαναφερθηκε.

Ετσι που το θετεις στην ουσια το εκλαμβανω οχι ως αναβαθμιση αλλα ως ανανεωση. Δεκτο φυσικα. Δεν αναμενεται  να βγαζεις καλυτερες φωτογραφιες με το νεο σου σετ παντως απλα και μονο λογο του σωματος της μηχανης.
 

Φιλικα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...