Προς το περιεχόμενο

1,4 Turbo,με καλη οδηγικη συμπεριφορα μεχρι 9000Ε


Dantε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, imr είπε

Βρισκεις και με 9 ανετα, εγω στα 8500 το ειχα και ηταν αψογο. Θυμαμαι υπηρχαν πριν 1 μηνα κανα 2 αντιστοιχα

Για αυτα που ψαχνεις ειναι πραγματικα οτι καλυτερο

Για scirocco φανταζομαι μιλας?

Θα το εχω στα υποψη μιας και για να πετυχεις και καλη προσφορα πρεπει να βαρας σκοπια στο car για τετοια μοντελα.

Δεν ειναι σα το Μιτο που τα QV δε κουνιουνται απο κει μεσα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω Audi A3 1.4 tfsi me 170.000 χλμ. Απολυτα ευχαριστημενος σε ολα. Δεν εχει βγαλει μεχρι τωρα προβληματα και αν δεν το πηγαινεις αντιπροσωπεια δεν θα εχεις και θεμα με ακριβο σερβις.

Ποιοτικο, με χωρους, μουρατο, μεταπωλητικη αξια, "στριφτερο", ανετο σε ταξιδια και πολυ ενημερωμενο ελληνικο φορουμ για διαβασμα και επιλυση αποριων.

Στα χρηματα αυτα παιρνεις του 09 μοντελο πανω κατω. Δεν το λες καινουργιο αλλα πιστευω οτι εχει διαχρονικο σχημα που το βλεπεις ακομα ανετα ως σουλουπι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dantε είπε

Για scirocco φανταζομαι μιλας?

Θα το εχω στα υποψη μιας και για να πετυχεις και καλη προσφορα πρεπει να βαρας σκοπια στο car για τετοια μοντελα.

Δεν ειναι σα το Μιτο που τα QV δε κουνιουνται απο κει μεσα :P

Ναι για scirocco. Μιτο ωραιο αυτοκινητο, αλλα ειναι ενα επιπεδο κατω σε ποιοτητα απο scirocco. Κανε λιγο υπομονη και θα βρεις ευκαιρια

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NickTG είπε

Τι εννοείς όταν λες καλή οδική συμπεριφορά?

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. 

Να στριβει και να φρεναρει ανω του μεσο ορου. Οχι να κλανουν τα φρενα μετά απο 4 δυνατα φρενάρισματα οπως το c4 που εχει ο πατερας μου :P

7 ώρες πριν, imr είπε

Ναι για scirocco. Μιτο ωραιο αυτοκινητο, αλλα ειναι ενα επιπεδο κατω σε ποιοτητα απο scirocco. Κανε λιγο υπομονη και θα βρεις ευκαιρια

Εριξα μια ματιά. Ολα απο 10κ και κατω παρα φορτωμενα με χλμ ειναι και ολα του 9-10. 

Οταν λες ποιότητα,εννοεις στο εσωτερικο;

Γενικα δε τη βιάζομαι την αγορα. Ειχα σκοπο απο Σεπτέμβρη και μετα αλλα αν προκυψει κατι σε καλη τιμη,θα το τσιμπησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Dantε είπε

Ετσι για να κανω την αλλαγη ,αφου τα θεματα εδω μεσα στη πλειοψηφια ειναι για οικογενειακα η πολης,ειπα να κανω την αναζητηση μου.

Ψαχνω μεταχειρισμενο μεχρι 9000Ε με καλη οδηγικη συμπεριφορα,ιπποδυναμη περι τους 150 ιππους.

Προσανατολιζομαι σε κατι 1400 κυβικα με τουρμπο.Αν υπαρχει κατι αξιολογο και στα 1600 δε θα πω οχι.

Εχω ριξει αρκετο διαβασμα και εχω λιγο πολυ καταληξει σε Μιτo QV 170.

Μου αρεσαν αρκετα και τα ibiza FR/Cupra αλλα βγαινουν μονο με dsg, και διαβασα για τα θεματα τους και τρομαξα και τα αφησα.

Ομως εβγαινε το Leon FR με μηχανικο και υπαρχει 1 στο car.Το ειχε ακριβα αλλα εριξε τη τιμη επειδη δεν εφευγε και το σκεφτομαι.

https://www.car.gr/25467945-seat-leon-sc-fr-140hp

Οποτε ποια η γνωμη για το συγκεκριμενο μοντελο?

Να πω οτι μου αρεσει πιο πολυ απο το μιτο,αρκετα πιθανο να εχει χειροτερη οδηγικη συμπεριφορα αλλα και παλι ικανοποιητικη,καλυτερη καταναλωση και καλυτερους χωρους(που δε με καιει αλλα αν υπαρχουν καλο ειναι).

Επισης πειτε και εναλλακτικες αν και κατα πασα πιθανοτητα θα την εχω απορριψει για καποιο λογο καθως εχω κανει εκτεταμενη αναζητηση :P

Α να συμπληρωσω.Ψαχνω hatch ουσιαστικα και χλμ υπολογιζω το πολυ μεχρι 5000 το χρονο.

Εχω μηχανη για καθημερινη μετακινηση οποτε θα ειναι λιγο πολυ βολτατζιδικο το αυτοκινητο,για κανα ταξιδακι και μετακινηση οταν βρεχει η παραστει αναγκη.

Καμία σχέση το ibiza FR με την Mito. Εαν βρεις QV σε αυτά τα χρήματα και μετά απο ενδελεχή μηχανικό έλεγχο είναι οκ και χωρίς γυρισμένα χιλιόμετρα  βουρ στο ψητό.

14 ώρες πριν, adi32 είπε

Αν το ελεγξεις και ειναι οκ καλοριζικο 

https://www.car.gr/28395561-alfa-romeo-giulietta-170hp-distinctive-sport-pack

Πολλά τα λεφτά σε αυτά τα χιλιόμετρα που έχει κάνει.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Να στριβει και να φρεναρει ανω του μεσο ορου. Οχι να κλανουν τα φρενα μετά απο 4 δυνατα φρενάρισματα οπως το c4 που εχει ο πατερας μου :P

Εριξα μια ματιά. Ολα απο 10κ και κατω παρα φορτωμενα με χλμ ειναι και ολα του 9-10. 

Οταν λες ποιότητα,εννοεις στο εσωτερικο;

Γενικα δε τη βιάζομαι την αγορα. Ειχα σκοπο απο Σεπτέμβρη και μετα αλλα αν προκυψει κατι σε καλη τιμη,θα το τσιμπησω. 

 

 

Για την Μιτο ποιοτικα λεω σαν κατασκευη, πλαστικα, τριγμοι κτλ δεν ειναι οτι καλυτερο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, KoreanW said:

βασικά το ibiza fr είναι πιο σύγχρονο από το Mito

το mito είναι ένα punto της δεκαετίας του 2000

To Ibiza δηλαδή που ξεκίνησε να βγαίνει το 2008 ποιας δεκαετίας είναι? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, KoreanW είπε

βασικά το ibiza fr είναι πιο σύγχρονο από το Mito

το mito είναι ένα punto της δεκαετίας του 2000

Επειδή έχει led ταινιες του 5ευρου περασμενες εργοστασιακα στις πορτες? Αλλάζει και χρωματάκια.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα τρωγεστε για το ibiza,ετσι και αλλιως ουσιαστικα εχει αποκλειστει λογω dsg. 

To mito το ξερω οτι εχει το σασι του punto. Αυτο δεν αναιρει οτι οδηγικα ειναι ανωτερο από αλλα πιο συγχρονα αυτοκινητα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dantε said:

Να στριβει και να φρεναρει ανω του μεσο ορου. Οχι να κλανουν τα φρενα μετά απο 4 δυνατα φρενάρισματα οπως το c4 που εχει ο πατερας μου :P

ΟΚ, γιατί αν για παράδειγμα ήθελες κάτι διασκεδαστικο το Scirocco ίσως να μην έκανε ενώ αν ήθελες κάτι περισσότερο για ταξίδια ίσως να μην έπρεπε να δεις καν τη μικρότερη κατηγορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τσαμπα τρωγεστε για το ibiza,ετσι και αλλιως ουσιαστικα εχει αποκλειστει λογω dsg. 

To mito το ξερω οτι εχει το σασι του punto. Αυτο δεν αναιρει οτι οδηγικα ειναι ανωτερο από αλλα πιο συγχρονα αυτοκινητα. 

 πιστευω θα επρεπε να κοιταξεις leon-golf-gulieta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NickTG είπε

ΟΚ, γιατί αν για παράδειγμα ήθελες κάτι διασκεδαστικο το Scirocco ίσως να μην έκανε ενώ αν ήθελες κάτι περισσότερο για ταξίδια ίσως να μην έπρεπε να δεις καν τη μικρότερη κατηγορία. 

Προφανως ψαχνω και κατι διασκεδαστικο. 

Αν εβρισκα κατι πισωκίνητο που να καλυπτε τις απαιτησεις μου θα το έπαιρνα,αλλα δεν υπαρχει. ΜΧ5 δε θελω λογω χωρων,δεν εχει τουρμπο κτλ. 

3 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

 πιστευω θα επρεπε να κοιταξεις leon-golf-gulieta

Λεον με μηχανικο υπάρχει μονο 1 απο οσο εχω δει, αυτό που εβαλα στην αρχη. 

Το golf δε μου αρεσει,ενω δυστυχως gulietta στο μπατζετ μου δυσκολα θα παιξει. 

Ξερω,σε εβγαλα οφ απευθειας αλλα στη πραξη ουσιαστικα σε μινι κοιταω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Προφανως ψαχνω και κατι διασκεδαστικο. 

Αν εβρισκα κατι πισωκίνητο που να καλυπτε τις απαιτησεις μου θα το έπαιρνα,αλλα δεν υπαρχει. ΜΧ5 δε θελω λογω χωρων,δεν εχει τουρμπο κτλ. 

Λεον με μηχανικο υπάρχει μονο 1 απο οσο εχω δει, αυτό που εβαλα στην αρχη. 

Το golf δε μου αρεσει,ενω δυστυχως gulietta στο μπατζετ μου δυσκολα θα παιξει. 

Ξερω,σε εβγαλα οφ απευθειας αλλα στη πραξη ουσιαστικα σε μινι κοιταω. 

το leon εαν ειναι OK μου φαινεται τιμια επιλογη σε αυτη τη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...