Προς το περιεχόμενο

Μη αγωγιμο υγρό για υδροψυξη


bringmevictims

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα / καλημέρα στη κοινότητα . Έχω μια υδροψυξη της Corsair h60 ,, και μιας και τελειώνει η εγγύηση της, λέω να αντικαταστήσω τους σωλήνες της με διαφανούς και να προσθέσω και δοχείο ( reservoir) . Η απορία μου είναι η εξής , τα υγρά ψύξης που χρεισιμοποιουντε για υδρόψυξεις είναι μη επαγωγικά στον ηλεκτρισμό ; Γιατί το ψάχνω στο Ίντερνετ και δεν υπάρχει μια σαφέστατη απάντηση , κάποια λένε ότι είναι σε χαμηλά επίπεδα μη επαγωγικά κάποια αλλά καθόλου και κάποια είναι 100% μη επαγωγικά .... ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ασαφή επίτηδες κάποια υγρά μπορεί να μην είναι στην αρχή "ηλεκτρικά" αγώγιμα αλλά ιόντα περνάνε στο χρόνο από τα μέταλλα και πλαστικά που έρχονται σε επαφή και σε κάποιο βαθμό γίνονται μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ακομα και υγρο που διαφημιζεται ως μη αγωγιμο δεν θα παραμεινει ετσι με τη χρηση μεσα στο συστημα αφου η επαφη του με τα μεταλλα θα το φορτισει. Δεν ξερω τι budget εχεις για το project αλλα ισως καλυτερα να επαιρνες ενα κιτακι υδροψυξης να χεις το κεφαλι σου ησυχο και να φυγεις απο την αλουμινενια κατασκευη των αιο και να περασεις στο χαλκο 😁https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/22287/alphacool-eissturm-gaming-copper-30-2x120mm-komplettset?c=22311

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ δεν έχω υεματα με θερμοκρασίες , απλά θέλω να το κάνω πιο μπάνικο . Ξέρεις τώρα . Να βάλω και ρεζερβουάρ τύπου resident evil T virus .... απλά όταν κάνω τη moda , Πρέπει να το αφήσω να δουλεύει εκτός συστήματος κανα 3αρι μέρες ,, θα δω θα δω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Aris_ είπε

είναι ασαφή επίτηδες κάποια υγρά μπορεί να μην είναι στην αρχή "ηλεκτρικά" αγώγιμα αλλά ιόντα περνάνε στο χρόνο από τα μέταλλα και πλαστικά που έρχονται σε επαφή και σε κάποιο βαθμό γίνονται μετά

mindfuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα βίντεο του JayTwoCents, ειχε αναφερθει οτι οι AIO υδροψυξεις χρησιμοποιουν ειδικα υγρα μιας και εχεις μιξη μεταλλων μεσα, οποτε θες να αποφευχθει το corrosion εσωτερικα. Κατι που σαφως το αποφευγεις οταν φτιαχνεις custom loop. Συνεπως, ειναι κι αυτο κατι που θεωρω θα πρεπει να το λαβεις υποψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το έκανα εγώ απλά δεν είχα ρεζερβουάρ... Αν δεν έχεις θέμα δεν στο συνιστώ τα υγρά που θα χρειαστεί μαζί με τα πρόσθετα για το corrosion που λέει ο φίλος τις mayhem κοστίζουν κάνα 20-30 ευρώ.... Μετά επειδή αυτές η ψυκτρες έχουν αντλίες χαμηλής πίεσης δεν μπορούν να κάνουν αναροφηση τον αέρα και να τραβήξει το υγρό από το ρεζερβουάρ.... Θα πρέπει να πιέσεις το υγρό εσύ να περάσει και να φτάσει παντού και να έχει πάντα υγρά η αντλία ώστε να γυρνάει τα υγρά... Αν μείνεις από υγρά στην αντλία και έχει φυσαλίδες η αέρα δεν θα γυρνάει τα υγρά και θα μένουν στάσιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...