Προς το περιεχόμενο

Fancontrol σε Linux mint 19.3


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ξαναπέρασα linux στον υπολογιστή και παρατήρησα ότι ανεβάζει θερμοκρασίες ο επεξεργαστής προσπάθησα να ελέγξω την ταχύτητα στους ανεμιστήρες μέσω Terminal αλλά όσες εντολές δοκίμασα που βρήκα από το νετ δεν βρήκα άκρη.

Μπορείς κάποιος να βοηθήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jim_p είπε

Λαπτοπ ή σταθερος? Καρτα γραφικων? Αν εινια λαπτοπ, εινια με υβριδικη καρτα γραφικων ή με ξεχωριστη?

Λοιπον ειναι σταθερος εχει cpu intel i5 7400 gpu amd rx570 και μητρικη gigabyte b250m-ds3h

Τρεχω mint 19.3 cinnamon , εχω βασικες γνωσεις σε λινουξ και γνωριζω αγγλικα πολυ καλα

 
 
 
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

ανεβάζει θερμοκρασίες ο επεξεργαστής

Οταν κανει τι ? Τι θερμοκρασιες ? Στους 100c κανει shutdown ...μιλαμε για 60-70? 85-90 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2020 στις 10:44 ΜΜ, mphxths είπε

Οταν κανει τι ? Τι θερμοκρασιες ? Στους 100c κανει shutdown ...μιλαμε για 60-70? 85-90 ?

100 δεν εχει φτασει αλλα τους 90 τους πιανει συνεχεια, το περιεργο ειναι οποτε τρεχω sudo pwmconfig λειτουργουν κανονικα και μολις κανω reboot παλι σταματανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

το περιεργο ειναι οποτε τρεχω sudo pwmconfig λειτουργουν κανονικα και μολις κανω reboot παλι σταματανε

Οτι και καλα δεν λειτουργουν σωστα απο μονοι τους ? Στο bios εχει τιποτα σχετικες ρυθμισεις να πειραξεις ? Παντως αν μιλαμε για αυτην την μητρικη , εγω θα καθομουν στα windows για τα οποια απο ο,τι βλεπω η gigabyte εχει τρελο προγραμμα για τα fans ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Οτι και καλα δεν λειτουργουν σωστα απο μονοι τους ? Στο bios εχει τιποτα σχετικες ρυθμισεις να πειραξεις ? Παντως αν μιλαμε για αυτην την μητρικη , εγω θα καθομουν στα windows για τα οποια απο ο,τι βλεπω η gigabyte εχει τρελο προγραμμα για τα fans ...

ναι αυτη ειναι μπηκα στα bios εκανα κατι δοκιμες μαλλον  λειτουργουν μονο σε windows , με τα τελευταια update  ολο κολαγε και για αυτο δοκιμασα παλι λινουξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/5/2020 στις 8:18 ΜΜ, Exodia The Forbidden One είπε

Τρεχω mint 19.3 cinnamon , εχω βασικες γνωσεις σε λινουξ και γνωριζω αγγλικα πολυ καλα

https://askubuntu.com/questions/22108/how-to-control-fan-speed

Λογικά θα σε καλύψει :)

Πριν ρυθμίσεις το fancontrol (στο βήμα 3) κάνε μια επανεκκίνηση πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...