Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παραδέχεται πως δεν ήταν στη σωστή πλευρά της ιστορίας αναφορικά με το Open Source


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Και όλοι αυτοί που λένε για upgrades σε Linux και κάτι τέτοιες αρλούμπες, πόσο εκτός πραγματικότητας παίζει να είστε;

Στα Linux περνάς ένα distro και σου μένει ως έχει τουλάχιστον 5 χρόνια για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Να προσθέσω σε αυτά που λες ότι ναι μεν ο καταναλωτικός τομέας σχεδόν μονοπωλείται από Windows, όλοι οι σερβερ (μα όλοι) τρέχουν σε Linuxακια και FreeBSD distros εδώ και 15 χρόνια και δεν έχουν γονατίσει ούτε 1%.

Παίρνεις ένα λαπτοπάκι Windows και κάνεις τάματα αν βγάλει 6ετια.

Και όλα τα άλλα τα ακούω βερεσε.

Άκου τα βερεσέ αλλά εμένα όλοι οι servers μου είναι Windows και μαμάνε και δέρνουν σε απόδοση σε αυτό που κάνω. Και το cost of ownership είναι γελοίο. Και τα εργαλεία ανάπτυξης της Microsoft έτη μπροστά από οτιδήποτε, μοιάζουν τα άλλα μπροστά της παιδικά.

Εδώ ένα Visual Studio Code έβγαλε και το χρησιμοποιούν πλέον άπειροι σε Linux. Και τι να κλασει αυτό μπροστά στο κανονικό Visual Studio που είναι 100 φορές πιο παραγωγικό.

Προφανώς όμως και χρησιμοποιώ και κάποια open source πακέτα. Αν είναι καλό και mature γιατί όχι?

Επεξ/σία από possiz
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, possiz είπε

Άκου τα βερεσέ αλλά εμένα όλοι οι servers μου είναι Windows και μαμάνε και δέρνουν σε απόδοση σε αυτό που κάνω. Και το cost of ownership είναι γελοίο. Και τα εργαλεία ανάπτυξης της Microsoft έτη μπροστά από οτιδήποτε, μοιάζουν τα άλλα μπροστά της παιδικά.

Εδώ ένα Visual Studio Code έβγαλε και το χρησιμοποιούν πλέον άπειροι σε Linux. Και τι να κλασει αυτό μπροστά στο κανονικό Visual Studio που είναι 100 φορές πιο παραγωγικό.

Προφανώς όμως και χρησιμοποιώ και κάποια open source πακέτα. Αν είναι καλό και mature γιατί όχι?

Μίλας μόνο για εσένα που δεν ξέρω καν ποιός είσαι και τι κάνεις. Μου λες μόνο εσύ ότι έχεις Windows Server και σε λειτουργεί και μπράβο.

Που καταλήγεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, nextp είπε

Εαν μου επιτρεπεις εδω. Το linux δεν εχει fanboys και οποιος λεει οτι ειναι ειναι απλα ... ανοισοροπος  η απλα δηθεν, με την εννοια οτι για να εχεις μια μηχανη linux να δουλευει πρεπει να ξερεις πολυ περισοτερα απο τον μεσο χρηστη windows. 

Οποιος επιλεγει linux το κανει συνηδειτα και η αληθεια ειναι οτι η ευχρηστια του και το user intercaction υστερει πολυ σε σχεση με το αντιστοιχο των windows (για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι) .Η για να το πω αλλιως μια μηχανη linux δεν θα ξεκινησει να κανει updates οπως στα windows (και ναι δεν αντιλεγω μπορει να γινει ρυθμιση σε αυτο) ΑΛΛΑ οταν αποφασισεις να κανεις dist-upgrades .... ο θεος να σε βοηθησει μεσα στα χιλιαδες αρχεια που αλλαζουν . Και εαν το συστημα διαλυθει ξεμπλεκεις δυσκολα . Απο την αλλη πλευρα στα windows κατι αντιστοιχο δεν θα διαλυσει το συμπαν - αν και βεβαια υπαρχουν φορες που τα windows 10 μουλαρωνουν απο τον boot manager ....

Tο καθε λειτουργικο εχει τους λογους υπαρξης του που οσο παιρνα ο καιρος τεινουν να γινονται λιγοτερο ξεκαθαροι μιας και ολα τα λειτουγικα (με εξαιρεση το max os που ειχε μια δυο αποτυχημενες προσπαθειες στο server κομματι) προσπαθουν να ειναι τα παντα για ολους. Αλλα οπως ολα τα πραγματα οι αναγκες και οι δυνατοτητες του καθενος απο εμας (μιλωντας για τελικους χρηστες) καθοριζουν την σταση μας στο εκαστωτε λειτουργικο....

Ποιος θα ηθελε να ακουμπαει 120 αρια(πιο παλια ) για windows οταν το linux ηταν ελευθερο η το max os ηταν παμφθηνο (αλλα μονο για apple μηχανες).

Ποιος θα μας κερδισει , ο καιρος θα δειξει ....

 

5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Το κόμπλεξ αυτό το είχα παρατηρήσει και εγώ σε μια μικρή μεριδα φανατικών χρηστών Linux όταν κάποια στιγμή πριν χρόνια αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με το Linux, αλλά δεν μπορώ να καταλαβω γιατί πρέπει να τους κράζουμε. Δεν μας υποχρέωσε κανένας να βάλουμε Linux. Ο μέσος χρήστης Linux είναι developer η ασχολείται με το ΙΤ, οπότε αρέσκεται να χρησιμοποιεί τέτοια περιβάλλοντα και δεν βρίσκει κατι θετικό στα windows. 

Δεν θα κραξω ποτέ αυτον που εχει διαφορετική προτιμηση απο μενα σε ενα OS. Δειτε ομως τα forums. Σε ΚΑΘΕ θεμα Windows θα μπουνε οι κλασσικοι και θα αρχισουν. Ειστε προβατα, τσιρακια της MS, που σας παρακολουθει και σας κλεβει τα data, βαλτε arch linux να γουσταρετε και να γινετε ανθρωποι. Στην αρχη ηταν αστειο. Στη συνεχεια ηταν απλα μια αγνοηση. Πλεον μπαινεις σε ενα αρθρο για windows και πρεπει να περασεις 40 σελιδες ηλιθιους που σε λενε προβατο για να δεις τα actual comments για το αρθρο. Παλια ειχαμε και πολυ χρονο. Πλεον δεν εχουμε. Και οταν εχω λιγη ωρα να διαβασω μερικα αρθρα να περασω την ωρα μου εκνευριζομαι οταν πρεπει να διαβαζω συνεχεια τα ιδια. Τους υπολοιπους προφανως δεν τους κραζω. Ειτε το εβαλαν για δουλεια ειτε για χομπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Μια χαρά εφικτό είναι. Το Android πως το κάνει; 

Αν μιλάμε για διανομή GNU/Linux με αυστηρά ανοιχτό λογισμικό, τότε ναι, δεν γίνεται. Αλλά ο Linux kernel γενικά, δεν εγγυάται κάτι τέτοιο. 

τα έχεις μπερδέψει

1)το android δεν σε κατασκοπεύει το app store που έχει το κάνει δλδ τι θέλω να πω έχω το s9+  αν πάω xda και του βάλω νέα rom χωρίς κανένα app store το anroid μια χαρά δουλεύει απλά δεν είναι τόσο βολικό κατεβάζοντας το app store εσύ έχεις της "δωρεάν εφαρμογές" και η google τα λ7 απο της διαφημίσεις.

2)η πιο διαδεδομένη διανομή linux είναι το ubuntu πριν κάμποσο καιρό για να "βοηθήσει" τους users έβαλε το amazon στο search engine  και έγινε ο κακός χαμός εσύ σαν απλός χρήστης  απλά το έβγαζες.

και κάτι ακόμα The Open Source Definition ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι στα windows αν κάτι δεν σου αρέσει απλά κάνεις ότι δεν το βλέπεις στο open source απλά το βγάζεις δλδ ειλικρινά δεν φαντάζεσαι πόσο άκυρο είναι αυτό που λες,στα linux εσύ κάνεις κουμάντο στο σύστημα σου κάνεις άλλος αν δεν του δόσεις δικαίωμα( πχ το google app store).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To open source χρειάζεται στήριξη απ τις μεγάλες εταιρείες. Και ενώ η  MS έβλεπε το open source ανταγωνιστικά τα τελευταία χρόνια αντιλήφθηκε την αξία του. Αυτό είναι κέρδος για όλους μας. Χωρίς το  open source θα είχαμε τα μισά απ ότι έχουμε σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

τα έχεις μπερδέψει

1)το android δεν σε κατασκοπεύει το app store που έχει το κάνει δλδ τι θέλω να πω έχω το s9+  αν πάω xda και του βάλω νέα rom χωρίς κανένα app store το anroid μια χαρά δουλεύει απλά δεν είναι τόσο βολικό κατεβάζοντας το app store εσύ έχεις της "δωρεάν εφαρμογές" και η google τα λ7 απο της διαφημίσεις.

2)η πιο διαδεδομένη διανομή linux είναι το ubuntu πριν κάμποσο καιρό για να "βοηθήσει" τους users έβαλε το amazon στο search engine  και έγινε ο κακός χαμός εσύ σαν απλός χρήστης  απλά το έβγαζες.

και κάτι ακόμα The Open Source Definition ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι στα windows αν κάτι δεν σου αρέσει απλά κάνεις ότι δεν το βλέπεις στο open source απλά το βγάζεις δλδ ειλικρινά δεν φαντάζεσαι πόσο άκυρο είναι αυτό που λες,στα linux εσύ κάνεις κουμάντο στο σύστημα σου κάνεις άλλος αν δεν του δόσεις δικαίωμα( πχ το google app store).

Το καταλαβαίνω αυτό, απλά ένα λειτουργικό με πυρήνα Linux, παρόλο που όντως μπορείς να το προσαρμόσεις όπως θες, δεν θα σου έρθει απαραίτητα έτσι προεγκατεστημενο. Προεγκατεστημενο θα σου έρθει με closed source binaries (όπως το Android που βρίσκεις προεγκατεστημενο στα κινητά), και closed source services (είτε Google Services, είτε Huawei services), και στην τελική λίγη διαφορά θα έχει από ένα κλειστό λειτουργικό τύπου Windows. 

 

Σαφώς μπορείς να βάλεις custom ROM στο κινητό, όπως μπορείς να βάλεις και οποιοδήποτε custom distro στον υπολογιστή σου. Αλλά μια εταιρία δεν θα σου πουλήσει ποτέ προϊόν με ελεύθερο (free as in freedom) λογισμικό. Λογισμικό με κομμάτια ανοιχτού λογισμικού, ναι. Το κάνουν αυτή τη στιγμή όλοι, κυρίως μέσω του Android. Αλλά όσο ο σκοπός μιας εταιρίας είναι το κέρδος (και πάντα θα είναι προφανώς), δεν υπάρχει νόημα να σου δώσει ελεύθερο λογισμικό προεγκατεστημενο στο μηχάνημα. Κατ'επεκταση, το εντελώς ελεύθερο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ mainstream, αφού ο μέσος χρήστης δεν θα φύγει ποτέ από το προεγκατεστημενο. 

Επεξ/σία από apostolisk86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Και όλοι αυτοί που λένε για upgrades σε Linux και κάτι τέτοιες αρλούμπες, πόσο εκτός πραγματικότητας παίζει να είστε;

Στα Linux περνάς ένα distro και σου μένει ως έχει τουλάχιστον 5 χρόνια για πλάκα.

Η πας σε rolling distro και είσαι πάντα up-to-date!
2 χρόνια κοντά σε manjaro και κάνει όλα τα updates μια χαρά και το ωραίο με το linux είναι ότι θες backup? παίρνεις το /home από το ένα στο άλλο και τα έχεις όλα όπως πριν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Μίλας μόνο για εσένα που δεν ξέρω καν ποιός είσαι και τι κάνεις. Μου λες μόνο εσύ ότι έχεις Windows Server και σε λειτουργεί και μπράβο.

Που καταλήγεις;

Καταλήγω στο ότι ο καθένας κάνει τη δουλειά του όπως νομίζει καλύτερα και ότι Windows servers υπάρχουν πολλοί εκεί έξω παρόλο που εσύ πιστεύεις το αντίθετο. Προφανώς το 80% που κάνει το 20% του τζίρου (και λιγότερο) θα πάρει κάτι free - εξ ου και τα μεγάλα ποσοστά του linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

Δεν θα κραξω ποτέ αυτον που εχει διαφορετική προτιμηση απο μενα σε ενα OS. Δειτε ομως τα forums. Σε ΚΑΘΕ θεμα Windows θα μπουνε οι κλασσικοι και θα αρχισουν. Ειστε προβατα, τσιρακια της MS, που σας παρακολουθει και σας κλεβει τα data, βαλτε arch linux να γουσταρετε και να γινετε ανθρωποι. Στην αρχη ηταν αστειο. Στη συνεχεια ηταν απλα μια αγνοηση. Πλεον μπαινεις σε ενα αρθρο για windows και πρεπει να περασεις 40 σελιδες ηλιθιους που σε λενε προβατο για να δεις τα actual comments για το αρθρο. Παλια ειχαμε και πολυ χρονο. Πλεον δεν εχουμε. Και οταν εχω λιγη ωρα να διαβασω μερικα αρθρα να περασω την ωρα μου εκνευριζομαι οταν πρεπει να διαβαζω συνεχεια τα ιδια. Τους υπολοιπους προφανως δεν τους κραζω. Ειτε το εβαλαν για δουλεια ειτε για χομπι.

Αυτοί οι 40 που βλεπεις να κράζουν, δεν αποκλείεται να είναι και τρολλς η Windows users με Linux σε dual boot  που απλά γράφουν ότι είναι να πουν για να κράξουν την ms. Έχω συναντήσει κάποιες φορές αυτό που σου λέω όταν έμπαινα σε ένα παλαιό forum. Γενικά πιστεύω ότι ο μέσος Linux user εχει σοβαρότερα θέματα από το να σεεφαρει στα forums και να κράζει την ms σε θέματα που δεν αφορούν αποκλειστικά το Linux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν γλιτώνεται το φλέιμ γουόρ με τπτ απ' ότι καταλαβαίνω...

 

52 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτοί οι 40 που βλεπεις να κράζουν, δεν αποκλείεται να είναι και τρολλς η Windows users με Linux σε dual boot  που απλά γράφουν ότι είναι να πουν για να κράξουν την ms. Έχω συναντήσει κάποιες φορές αυτό που σου λέω όταν έμπαινα σε ένα παλαιό forum. Γενικά πιστεύω ότι ο μέσος Linux user εχει σοβαρότερα θέματα από το να σεεφαρει στα forums και να κράζει την ms σε θέματα που δεν αφορούν αποκλειστικά το Linux. 

Η ημιμάθεια και το οτι αναφερόμαστε σε όλο το open source ecosystem ώς  - το linux και το android - είναι ο λόγος που υπάρχει πρόβλημα γενικά στα forum, όχι οι σοβαροί/αστείοι χρήστες linux.
Επίσης, ναι η MS στο παρελθόν, δηλαδη όσο την έπαιρνε,  χρησιμοποιούσε αισχρές μονοπωλιακές τακτικές βασιζόμενη στο user base της. Εταιρία είναι, φράγκα βγάζει δε λέω... Αλλά δεν είναι αδικαιολόγητο το κράξιμο που τρώει απο χρήστες οποιουδήποτε λειτουργικού. Τέσπα, το να πέσει το user base  των MS windows ώς λειτουργικό σύστημα όπως και να γίνει αυτό, μόνο καλό θα κάνει στον τελικό χρήστη και το open source κίνημα απλά και μόνο γιατί δεν θα υπάρχει μονοπώλιο - Θα αναγκαστούν όλοι να συμφωνήσουν σε κάποια πράγματα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

ΣΟΥ λειτουργεί είναι το σωστό. Όχι "σε".

Εδώ δεν ξεχωρίζετε τι τρώγεται και τι όχι το σου/σε μας χαλάει.. /trolololol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Εδώ δεν ξεχωρίζετε τι τρώγεται και τι όχι το σου/σε μας χαλάει.. /trolololol

Λέμε τι είναι σωστό βάσει νομοθεσίας που ακολουθεί γραμματική Τριανταφυλλίδη, τώρα δεν καταλαβαίνω το bullying επειδή στην Αθήνα δεν θέλουμε να τρώμε τις αλοιφές αλλά να τις βάζουμε στα χέρια, αλλά τέσπα.

Επεξ/σία από kostasgpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...