Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παραδέχεται πως δεν ήταν στη σωστή πλευρά της ιστορίας αναφορικά με το Open Source


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Adobe, day one triple A games, Battle.net. Υπάρχουν αυτα στο Linux; Και οπου τα 3 που εβαλα εγω βαλτε 3 πραγματα απο τα χιλιαδες που ενας απλος χρηστης δεν μπορει να κανει στο linux. Το 99% του κοσμου δεν ενδιαφερεται για development κτλ. Και για να σας προλαβω. Οχι δεν με ενδιαφερει alternative app. Θελω τα συγκεκριμενα. Και οχι δεν με ενδιαφερει emulation ή virtual machine. Θελω να μπω στο steam να αγορασω το Cyberpunk την μερα που θα βγει και να λιωσω την πανακριβη καρτα που πηγα και αγορασα. Μπορω να το κανω αυτο στο Linux;

Επεξ/σία από NamelessDead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nextp είπε

Εαν μου επιτρεπεις εδω. Το linux δεν εχει fanboys και οποιος λεει οτι ειναι ειναι απλα ... ανοισοροπος  η απλα δηθεν, με την εννοια οτι για να εχεις μια μηχανη linux να δουλευει πρεπει να ξερεις πολυ περισοτερα απο τον μεσο χρηστη windows. 

Οποιος επιλεγει linux το κανει συνηδειτα και η αληθεια ειναι οτι η ευχρηστια του και το user intercaction υστερει πολυ σε σχεση με το αντιστοιχο των windows (για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι) .Η για να το πω αλλιως μια μηχανη linux δεν θα ξεκινησει να κανει updates οπως στα windows (και ναι δεν αντιλεγω μπορει να γινει ρυθμιση σε αυτο) ΑΛΛΑ οταν αποφασισεις να κανεις dist-upgrades .... ο θεος να σε βοηθησει μεσα στα χιλιαδες αρχεια που αλλαζουν . Και εαν το συστημα διαλυθει ξεμπλεκεις δυσκολα . Απο την αλλη πλευρα στα windows κατι αντιστοιχο δεν θα διαλυσει το συμπαν - αν και βεβαια υπαρχουν φορες που τα windows 10 μουλαρωνουν απο τον boot manager ....

Tο καθε λειτουργικο εχει τους λογους υπαρξης του που οσο παιρνα ο καιρος τεινουν να γινονται λιγοτερο ξεκαθαροι μιας και ολα τα λειτουγικα (με εξαιρεση το max os που ειχε μια δυο αποτυχημενες προσπαθειες στο server κομματι) προσπαθουν να ειναι τα παντα για ολους. Αλλα οπως ολα τα πραγματα οι αναγκες και οι δυνατοτητες του καθενος απο εμας (μιλωντας για τελικους χρηστες) καθοριζουν την σταση μας στο εκαστωτε λειτουργικο....

Ποιος θα ηθελε να ακουμπαει 120 αρια(πιο παλια ) για windows οταν το linux ηταν ελευθερο η το max os ηταν παμφθηνο (αλλα μονο για apple μηχανες).

Ποιος θα μας κερδισει , ο καιρος θα δειξει ....

 

Επέτρεψε μου να σου πω πως έχω σπάσει το Linux άπειρες φορές με πολύ Low Level "πειράματα" (πχ εγγραφή λανθασμένου partition table με testdisk, το οποίο ξαναέγραψα άπειρες φορές λάθος κ στη συνέχεια το ταξινόμησα κ όχι απλά μπόρεσα να μπω μπας κ σώσω κανένα αρχειάκι, αλλά είχα πλήρες λειτουργικό σύστημα σαν να μη το είχα πειράξει ποτέ) κ έχω καταφέρει να το κάνω να τρέχει όπως ήταν πριν, ενώ τα άθλια Windows αχρηστεύονται ακόμα κ με ένα partition resizing.

Έτη φωτός μπροστά το linux κ πλήρης τεκμηρίωση για debuggin επαγγελματικού επιπέδου. Πέρνα μια βόλτα σε forum windows να δεις παπαγαλάκια ή ρομπότ να σου προτείνουν τις πιο αστείες λύσεις τύπου check disk, safe mode κ ότι πιο κουλό μπορείς να φανταστείς κ στο τέλος λόγω "πολυπλοκότητας" των windows σου προτείνουν ένα ωραιότατο format. Να μη σχολιάσω ότι άμα θες να βάλεις "από πάνω" τα Windows σε αφήνει να το κάνεις μόνο "live" αλλιώς σου φτιάχνει windows.old directory που σου πετάει μέσα κ τα προγράμματα σου λες κ θα ήταν πυρηνική φυσική να δουλέψει η επιλογή "αναβάθμιση"  κ offline για να μπορείς να επαναφέρεις ένα σύστημα που δεν μπουτάρει με αυτό τον τρόπο. Τα sfc /snannow και dism.exe για παράδειγμα τρέχουν μόνο αν καταφέρεις να μπουτάρεις με safe mode. Δεν υπάρχει καν μία live διανομή να μπαίνεις να διορθώνεις πράγματα στην εγκατεστημένη έκδοση (πχ βλέπε arch chroot) κ η "επιδιόρθωση προβλημάτων εκκίνησης" δεν παίζει να έχει δουλέψει ποτέ σε κανέναν που έχει non bootable σύστημα!!

Εν ολίγοις καλά χρυσά κ άγια τα windows αλλά άμα τα πειράξεις δεν φτιάχνονται με τίποτα, σε αντίθεση με το "δύσκολο" linux. Αυτόματες λύσεις για non bootable windows συστήματα εκεί έξω είναι γραμμένες σε linux. Ακόμα κ να χαλάσεις το boot σε linux τρέχεις έναν grub config κ έχεις έτοιμο αυτόματα νέο config. Δείξε μου έναν windows bootlader που να χαλάει κ να μπορεί να φτιαχτεί αυτόματα με usb windows. Το μόνο που κάνει σωστά ο windows loader είναι να κάνει overwrite τον grub σε dual ή multiboot συστήματα!!

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, leonidas_ είπε

Επέτρεψε μου να σου πω πως έχω σπάσει το Linux άπειρες φορές με πολύ Low Level "πειράματα" (πχ εγγραφή λανθασμένου partition table με testdisk, το οποίο ξαναέγραψα άπειρες φορές λάθος κ στη συνέχεια το ταξινόμησα κ όχι απλά μπόρεσα να μπω μπας κ σώσω κανένα αρχειάκι, αλλά είχα πλήρες λειτουργικό σύστημα σαν να μη το είχα πειράξει ποτέ) κ έχω καταφέρει να το κάνω να τρέχει όπως ήταν πριν, ενώ τα άθλια Windows αχρηστεύονται ακόμα κ με ένα partition resizing.

Έτη φωτός μπροστά το linux κ πλήρης τεκμηρίωση για debuggin επαγγελματικού επιπέδου. Πέρνα μια βόλτα σε forum windows να δεις παπαγαλάκια ή ρομπότ να σου προτείνουν τις πιο αστείες λύσεις τύπου check disk, safe mode κ ότι πιο κουλό μπορείς να φανταστείς κ στο τέλος λόγω "πολυπλοκότητας" των windows σου προτείνουν ένα ωραιότατο format. Να μη σχολιάσω ότι άμα θες να βάλεις "από πάνω" τα Windows σε αφήνει να το κάνεις μόνο "live" αλλιώς σου φτιάχνει windows.old directory που σου πετάει μέσα κ τα προγράμματα σου λες κ θα ήταν πυρηνική φυσική να δουλέψει η επιλογή "αναβάθμιση"  κ offline για να μπορείς να επαναφέρεις ένα σύστημα που δεν μπουτάρει με αυτό τον τρόπο. Τα sfc /snannow και dism.exe για παράδειγμα τρέχουν μόνο αν καταφέρεις να μπουτάρεις με safe mode. Δεν υπάρχει καν μία live διανομή να μπαίνεις να διορθώνεις πράγματα στην εγκατεστημένη έκδοση (πχ βλέπε arch chroot) κ η "επιδιόρθωση προβλημάτων εκκίνησης" δεν παίζει να έχει δουλέψει ποτέ σε κανέναν που έχει non bootable σύστημα!!

Εν ολίγοις καλά χρυσά κ άγια τα windows αλλά άμα τα πειράξεις δεν φτιάχνονται με τίποτα, σε αντίθεση με το "δύσκολο" linux. Αυτόματες λύσεις για non bootable windows συστήματα εκεί έξω είναι γραμμένες σε linux. Ακόμα κ να χαλάσεις το boot σε linux τρέχεις έναν grub config κ έχεις έτοιμο αυτόματα νέο config. Δείξε μου έναν windows bootlader που να χαλάει κ να μπορεί να φτιαχτεί αυτόματα με usb windows. Το μόνο που κάνει σωστά ο windows loader είναι να κάνει overwrite τον grub σε dual ή multiboot συστήματα!!

Δεν αμφισβητω τιποτε απο οσα λες γιατι τα εχω περασει και τα περναω ακομη οσα λες τοσο προσωπικα οσο και επαγγελατικα - τα τευταια 20 χρονια κυριως εππαγελματικα. Δεν θελησα να περιγραψω με απολυτα μελανα σημεια ειτε το ενα ειτε το αλλο λειτουργικο.

Η αληθεια ειναι ομως , και την ξερουμε και οι δυο οτι οσα περναμε μας κανουν μονο περισσοτερο ικανους στην επιλυση προβληματων οποτε εαν εσυ το εξαργυρωνεις αυτο (επαγγελατικα μιλωντας πρωτιστως)  μπραβο σου .

Επειδη εγω το εγαργυρωνω εδω και πολλα χρονια , τα τευταια μαλιστα στο εξωτερικο κα πολυ καλα αμοιβομενος δεν σημαινει οτι δεν θα πρεπει να αναφερω (οπως ειπα χωρις μελανα χρωματα γιατι δεν εχει σημασια) το ποιο λειτουργικο χαλαει πιο ευκολα η φτιαχνεται πιο ευκολα. Ιδιως οταν αναγκαζομαι να λυσω προβληματα αλλων( τα οποια εδω που ειμαι τα βλεπω και απο επαγγελματιες ιδιως με linux αλλα και mac os. Για τα windows επιοικως θα αναφερω χαριτολογωντας οτι οι ενθρωποι που εξυπηρετω ειναι κατεμε τεχνολογικα αγραματοι).

Για να το καταληξω κανενα λειτουργικο δεν ειναι τελειο για κανεναν οταν δεν εχει λογο πρωτα να ασχοληθει μαζι του και με βαση το ποσοστο ικανοποιησης των αναγκων του απο αυτο το οποιο θα το ωθησει  να μαθει πως να το  ῾γιατροπορευει῾.

Λεμε τα ιδια πραγματα στην ουσια αλλα εγω προσωπικα εχω κουραστει να λυνω ολων των ειδων τα προβληματα ολων των χρηστων .

Η εμπιρια μου εχει δειξει οτι το Linux δεν ειναι ακομη το λειτουργικο για ολες τις δουλειες και ολους τους χρηστες  , το  mac os ειναι ενα πολυ μελετημενο λειτουργικο αλλα προυποθετει και αυτο κατανοηση καποιοων πραγματων σε τεχνικο επιπεδο   ενω τελικα τα windows ακομη και εαν δεν θα δημιουργουσα ουτε ενα ssh keypair σε αυτα ειναι οτι πιο οικειο και ευπεπτο για λοες τις ομαδες χρηστων .

Και εδω πρεπει να αναφερω κατι που ολοι μας πλεον ξερουμε . Το λογισμικο οσο περναει ο καιρος γινεται ολο και πιο απαιτητικο σε πορους με οτι αυτο συνεπαγεται...

τα παραπανω φιλικα παντα . Ολα τα λειτουργικα στην τελικη χαλανε ειτε απο αστοχιες υλικου ειτε απο λαθος χειρισμους χρηστων ειτε και απο κακο η κακογραμμενο λογισιμικο οιουδηποτε ειδους.

Αλλα χαλανε . Και οσο αυτο συμβαινει δυστηχως ολοι μας βασανιζομαστε πειραματιζομενοι με οτιδηποτε θα μας απογοητευσει λιγοτερο στην πορεια.

Ποσο ματαιο ομως... Για αυτο λεω παντα οσο οι vendors μαλωνουν ειναι παντα προς ωφελος ολων μας....

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ομορφα, ε, ας πω και εγω μια αποψη.

το <<λαθος>> στο θεμα λινουξ ειναι το εξης πιστευω:

τσιμπας το πισακι ιντελ μιντελ ραιζεν και ραιντεν και δεν ξερω και εγω τι αλλο

..φυσαει με τα παραθυρακια του και το γουσταρεις...

ωσπου all good things must have an end.

το σουπερ ντουπερ πισακι σου εχει γινει πλεον χρεπι...και τοτε ΤΑΝΤΑΜΜΜΜΜ τι θα κανω, μα απλο...θα πεταξω ενα <<λινουξακι>> και ολα καλα...εκει που το πισακι σου ειναι ΠΤΩΜΑ εχεις την απαιτηση αφου βαζεις αυτα ΤΑ ΛΑΙΝΟΥΞ να πεταει παλι...δεν συμβαινει αυτο διοτι πλεον τα ντιστρος εχουνε βαρυνει αρκετα και θελουνε καλα μοτορια για να κανουνε αρμπαιτ , τοτε μπαινεις στα ινσομια και τα αλλα συναφη φορα και βριζεις ΤΑ ΛΑΙΝΟΥΞ ...

...

μαγκες, τρεξτε ενα λινουξ στο χαι εντ πισι σας και μετα ελατε να τα ξαναπουμε***

 

***παπατρεχες μαιντανους που θα αρχισουνε να λενε παλι για φωτοσοπ μοτοσοπ #$#%^σοπ , απλα θα τους κερασω καφεδακι οταν βρεθουμε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aντε να βγάλει και η MS κανα linux distro, μπας και ασχοληθουμε λίγο με το linux  κι εμείς οι υπόλοιποι... :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Eloy είπε

Aντε να βγάλει και η MS κανα linux distro, μπας και ασχοληθουμε λίγο με το linux  κι εμείς οι υπόλοιποι... :)

Θα βγάλει πιστεύω , όταν δει οτι μπορεί να βγάλει και άλλα λεφτά χωρίς να  πληρώνει τρίτους για Support κτλ. Και φυσικά όταν η κοινότητα του linux την αποδεχθεί , έστω και σε μικρό ποσοστό.

Αν το κάνει τώρα όλοι θα γελάνε και δε θα πείσει κανέναν, όσο τέλειο και να είναι. Ο ινδός είναι γάτα , δε θα τα κάψει τα χαρτιά του σαν τον Μπάλμερ.

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ptwma είπε

Θα βγάλει πιστεύω , όταν δει οτι μπορεί να βγάλει και άλλα λεφτά χωρίς να  πληρώνει τρίτους για Support κτλ. Και φυσικά όταν η κοινότητα του linux την αποδεχθεί , έστω και σε μικρό ποσοστό.

Αν το κάνει τώρα όλοι θα γελάνε και δε θα πείσει κανέναν, όσο τέλειο και να είναι. Ο ινδός είναι γάτα , δε θα τα κάψει τα χαρτιά του σαν τον Μπάλμερ.

Και να βγάλει και πχ. το Office να δουλεύει μόνο σε MS-linux ή Winnux, (οποιος θέλει βέβαια, μπορεί να μείνει με το Open Οffice...) ... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μετα τις χθεσινές ανακοινώσεις περι WSL2, η MS συνεχίζει απλά να καπηλεύεται τα πάντα και να μη δίνει ΤΙΠΟΤΑ πίσω. Μπράβο τους σαν επιχείρηση - αλλα σαν open source contributor συνεχίζει την πονηρία όπως πάντα. Σεβασμός στο σκληρό μάρκετινγκ τίμ τους πάντως που κατάφερε να το πασάρει ώς "embracing open source" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαμε σε άλλο ανάλογο νήμα, το linux είναι <2% για σοβαρούς λόγους. 

Ο κύριος είναι ότι απαιτεί διάβασμα και σοβαρή προσπάθεια από τον χρήστη, όχι μόνο στην αρχή αλλά σε κάθε βήμα. 

Θέλεις να το δοκιμάσεις για προσωπική χρήση;

Πρέπει να δεις τι διανομή σε βολεύει, τι προγράμματα/λογισμικό που θέλεις λειτουργεί καλά σε αυτή την διανομή και εάν όχι τι ανάλογα έχει η διανομή, να μάθεις τυχών νέα προγράμματα ή να έχεις dual boot για προγράμματα που απλά δεν υποστηρίζουν linux (και είναι πολλά, για διασκέδαση και για σοβαρή δουλειά).

Έπειτα να το στήσεις με τρόπο που σου είναι γνωστός.

Τέλος να ψαχτείς εάν κάτι δεν κάτσει καλά και βγουν προβλήματα.

To θέλεις για γραφείο/δουλειά; 

Πρώτα πρέπει να δεις αν το λογισμικό που δουλεύει ο μέσος χρήστης στην εταιρεία είναι συμβατό με κάποια διανομή. Συνήθως εδώ σταματάν οι περισσότεροι.

Έπειτα πως θα το στήσεις έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσεις το ρίσκο. Διότι κάθε λεπτό που δεν λειτουργεί το σύστημα, χάνεις λεφτά. 

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να διαλέξεις ιδιαίτερα προσεκτικά διανομή, version και λογισμικό. Να δοκιμάσεις τον συνδυασμό υπό νορμάλ συνθήκες να δεις ότι όλα λειτουργούν καλά, να δεις πως θα ανταποκριθεί το σύστημα σε πίεση ώστε να βεβαιωθείς ότι λειτουργεί. Σε περίπτωση update, πάλι πρέπει να σιγουρευτείς ότι όλα συνεχίζουν να λειτουργούν σωστά, με τεστ φυσικά.

Εάν τύχει κάτι και δεν λειτουργήσει σωστά το OS/λογισμικό σε κρίσιμη στιγμή θα πρέπει να έχεις κάποιον εύκαιρο να στο φτιάξει , εάν φυσικά έχει λύση γιατί πάντα μιλάμε για ελεύθερο λογισμικό και δεν μπορείς απλά να πάρεις τηλέφωνο/στείλεις μήνυμα στο support. Έτσι είτε θα περιμένεις το δικό σου ΙΤ να κάνει κάτι. 

|

Τα παραπάνω είναι και ο λόγος που το linux ζει συνήθως σε δύο μέρη. Σε power users που γουστάρουν να ψάχνονται και σε servers / άλλα πολύ ειδικευμένα συστήματα με ικανό support.

Για τον μέσο χρήστη είναι απλά μεγάλος μπελάς και επένδυση που στην καλύτερη θα προσφέρει ίδια εμπειρία με το MacOS/WIN και σε πολλούς πολύ χειρότερη. 

Εξαιρετικό εργαλείο εάν το έχεις, αλλά δυστυχώς είναι ακόμη πολύ μακρυά από polished plug & play με σοβαρή υποστήριξη που ζητάει ο μέσος χρήστης και του προσφέρουν τα υπό πληρωμή OS'.

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, LongTom είπε

Εάν τύχει κάτι και δεν λειτουργήσει σωστά το OS/λογισμικό σε κρίσιμη στιγμή θα πρέπει να έχεις κάποιον εύκαιρο να στο φτιάξει , εάν φυσικά έχει λύση γιατί πάντα μιλάμε για ελεύθερο λογισμικό και δεν μπορείς απλά να πάρεις τηλέφωνο/στείλεις μήνυμα στο support. Έτσι είτε θα περιμένεις το δικό σου ΙΤ να κάνει κάτι. 

Όλες οι σοβαρές  linux διανομές που είναι φτιαγμένες για περιβάλλον δουλειάς βγάζουν λεφτά αποκλειστικά με το support τους.
 

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Πρώτα πρέπει να δεις αν το λογισμικό που δουλεύει ο μέσος χρήστης στην εταιρεία είναι συμβατό με κάποια διανομή. Συνήθως εδώ σταματάν οι περισσότεροι.

Έπειτα πως θα το στήσεις έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσεις το ρίσκο. Διότι κάθε λεπτό που δεν λειτουργεί το σύστημα, χάνεις λεφτά. 

Δεν έχω καταλάβει την έννοια "μέσος χρήστης / χάνω λεφτά με το κάθε λεπτό που δεν λειτουργει το σύστημα".  Ο μέσος χρήστης τρέχει 4-5 εφαρμογές που αν χρησιμοποιείς ένα σύστημα όπως το ubuntu LTS δεν πρόκειται να σπάσουν ποτέ. Αν κάνεις κάτι παραπάνω, δεν είσαι ο μέσος χρήστης και σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν support packages όπως λέω και παραπάνω.Για το λογισμικό είναι θέμα της κάθε εταιρίας τι χρησιμοποιεί οπότε δεν έχω να πώ κάτι.

Όλα τα άλλα που γράφεις έχουν να κάνουν πιό πολύ με το τί έχεις μάθει ώς τώρα. Εγώ όταν αναγκάζομαι στη δουλειά μου να χρησιμοποιήσω windows αισθάνομαι ανάπηρος. Δεν λέει κάτι αυτό για το κάθε λειτουργικό σύστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chncynic είπε

Όλες οι σοβαρές  linux διανομές που είναι φτιαγμένες για περιβάλλον δουλειάς βγάζουν λεφτά αποκλειστικά με το support τους.
 

Δεν έχω καταλάβει την έννοια "μέσος χρήστης / χάνω λεφτά με το κάθε λεπτό που δεν λειτουργει το σύστημα".  Ο μέσος χρήστης τρέχει 4-5 εφαρμογές που αν χρησιμοποιείς ένα σύστημα όπως το ubuntu LTS δεν πρόκειται να σπάσουν ποτέ. Αν κάνεις κάτι παραπάνω, δεν είσαι ο μέσος χρήστης και σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν support packages όπως λέω και παραπάνω.Για το λογισμικό είναι θέμα της κάθε εταιρίας τι χρησιμοποιεί οπότε δεν έχω να πώ κάτι.

Όλα τα άλλα που γράφεις έχουν να κάνουν πιό πολύ με το τί έχεις μάθει ώς τώρα. Εγώ όταν αναγκάζομαι στη δουλειά μου να χρησιμοποιήσω windows αισθάνομαι ανάπηρος. Δεν λέει κάτι αυτό για το κάθε λειτουργικό σύστημα.

Έτσι που γράφεις θαρρώ ότι δεν έχεις ακόμη καταλάβει τι κάνει ένα καλό OS/οικοσύστημα για τον μέσο χρήστη. Ή ποιος είναι ο μέσος χρήστης.

|

Αυτές οι 4-5 εφαρμογές δεν είναι οι ίδιες σε σεβαστό αριθμό χρηστών ή είναι διαφορετικές εκδόσεις. Εάν κάτι δεν δουλεύει 100% σημαίνει ότι θα ξοδευτούν λεφτά για διόρθωση ή αντικατάσταση, εφόσον μειώνεται η παραγωγικότητα.

Γενικά εσύ πιστεύεις ότι θα καταφέρεις ποτέ ως ΙΤ να επιτύχεις τον ίδιο βαθμό ομοιογένειας και διασύνδεσης συστημάτων που προσφέρει μια μεγάλη (αλά MS-Apple); 'Η το να επιτύχεις τέτοιες τιμές αγοράς/υποστήριξης; Μιλάμε για περιπτώσεις που μπορεί να σε δίνει σχεδόν τζάμπα δεκάδες χιλιάδες άδειες και χρόνια σκόντο σε υποστήριξη εάν επιλέξεις τα προϊόντα της.

|

Ναι, αυτό το "έχεις μάθει" είναι κυριολεκτικά 30+ χρόνια ιστορία τώρα και κάνει τεράστια διαφορά. Οι χρήστες, ιδίως μεγαλύτερης ηλικίας, δεν αλλάζουν εύκολα και 99% έχουν μάθει με win-Mac.

Ιδίως όταν πρέπει να μάθουν τόσα από την αρχή, να μην αναφέρουμε εάν πρέπει να επιλέξεις εναλλακτικό λογισμικό σε κάτι που δεν τρέχει στην έκδοση linux που το ΙΤ επέλεξε.

Εδώ λέμε το μπιραλάχ να κάνουμε κάποιους συναδέλφους να χρησιμοποιήσουν slack-jist ή/και MS teams αντί email και εσύ μας λες να κάτσουν να μάθουν από την αρχή νέο OS; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, LongTom είπε

Έτσι που γράφεις θαρρώ ότι δεν έχεις ακόμη καταλάβει τι κάνει ένα καλό OS/οικοσύστημα για τον μέσο χρήστη. Ή ποιος είναι ο μέσος χρήστης.

Μπορεί να μήν έχω καταλάβει τον μέσο χρήστη τότε. Θεωρώ οτι μιλάς για μεγαλύτερες εταιρίες που χρειάζεται ομοιογένεια μεταξύ συστημάτων σε επίπεδο dependencies κτλ. Αυτό επιτυγχάνεται τέλεια σε όλα τα λειτουργικά συστήματα. Η Red Hat για παράδειγμα κάνει παπάδες σε τέτοια θέματα. Εγώ μιλούσα για τύπους που χρειάζονται πολύ βασικότερα εργαλεία απο αυτά.
Επίσης, πιστεύω οτι ένα καλό OS πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις να προσφέρει διαφάνεια στον τελικό χρήστη, και ευκολία παραμετροποίησης στον IT τυπάκο. Δεν νομίζω οτι κάποιο απο τα 3 λειτουργικά συστήματα που χρησιμοποιούνται σήμερα υστερούν σε κάτι σε αυτούς τους τομείς.
 

 

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Ναι, αυτό το "έχεις μάθει" είναι κυριολεκτικά 30+ χρόνια ιστορία τώρα και κάνει τεράστια διαφορά. Οι χρήστες, ιδίως μεγαλύτερης ηλικίας, δεν αλλάζουν εύκολα και 99% έχουν μάθει με win-Mac.

Ιδίως όταν πρέπει να μάθουν τόσα από την αρχή, να μην αναφέρουμε εάν πρέπει να επιλέξεις εναλλακτικό λογισμικό σε κάτι που δεν τρέχει στην έκδοση linux που το ΙΤ επέλεξε.

Συμφωνώ. Δεν έχει να λέει κάτι για την ποιότητα/σταθερότητα του λογισμικού παρ'όλα αυτά.
 

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Εδώ λέμε το μπιραλάχ να κάνουμε κάποιους συναδέλφους να χρησιμοποιήσουν slack-jist ή/και MS teams αντί email και εσύ μας λες να κάτσουν να μάθουν από την αρχή νέο OS; 

Λέω οτι ιδανικά ΔΕΝ χρειάζεται να μάθουν νέο λειτουργικό, χρειάζεται να μάθουν να ανοίγουν τα προγράμματά που χρησιμοποιούν απο άλλο σημείο...

Anyhow, ας το αφήσουμε το θέμα, γιατί έχει πάρα πολύ να κάνει με την εκάστοτε εταιρία, τους υπαλλήλους της και το πώς αντιμετωπίζουν το software γενικά. Πιστεύω πάντως οτι είναι εφικτό 100% και έχει γίνει σε πάρα πολλές περιπτώσεις σοβαρών οργανισμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι περισοτερο στην mobile πλατφορμα μιλαει παρα για τα PC
ΑΝ..... αν λεμε ειχε το android στα δικα της χερια πως θα ηταν οικονομικα και θεμα κυριαρχιας- παρακολούθησης- εκμαθησης σε επιπεδο ΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O balmer οταν ειπε οτι το linux ειναι καρκινος ειπε οτι ειναι καρκινος λογω του GPL

και αυτος ειναι ο λογος που δεν υπαρχουνε σοβαρες desktop εφαρμογες για linux.

To linux δεν εχει πιασει γιατι δεν εχει εφαρμογες οι μεγαλες εταιριες που βγαζουνε τις σοβαρες εφαρμογες ειναι επιχειρησεις 

που τις κινει το χρημα και δεν θελουνε να δωσουνε τον κωδικα τις θελουνε closed source γιατι να μην τις αντιγραψουνε ανταγωνιστες.

Σαν συστημα ειναι σαφως ανωτερο το linux απο τα windows.

Πχ το android γιατι επιασε που ειναι κατ ουσιαν linux ? γιατι εχει εφαρμογες..

Γιατι τα embeded συστηματα και οι servers ειναι ολα linux γιατι οι εφαρμογες που χρειαζονται υπαρχουνε σε linux

και ειναι καλες.

Αν υπηρχανε παιχνιδια/adobe apps/office/cad-cam software για linux θε ειχανε εξαφανιστει τα windows

ο λογος που δεν υπαρχουνε αυτες οι εφαρμογες στο linux ειναι το GPL.

H ευχη και η καταρα μαζι του linux ειναι το GPL

 

 

 

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...