Προς το περιεχόμενο

Mafia Trilogy


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν θα το έλεγα και review, περισσότερο impressions κάνει ο Mack και τελείως unstructured. Σίγουρα δεν είναι remake στο ύψος του RΕ2 η SOTC, αλλα παρόλα αυτά οι διαφορες είναι νύχτα με την μέρα. Για όσους έχουν παίξει το παλιό ίσως να μην αξίζει τρελα, για τους υπολοιπους είναι must imho. Στην τελική περίμενε sale, δεν θα αργήσει. ;)

QFT

Είναι το og mafia με "modern" gameplay mechanics. Ακόμα και σε αυτό το video που την περισσότερη ώρα σαν hardcoράς γκρινιάζει, δεν παραβλέπει ότι μερικές από τις "αλλαγές" του άρεσαν. Όπως το vehicle handling (στο og ήταν σαν μπανιέρες με ρόδες και ειδικά τα φρένα ήταν σαν να είχες ταμπούρα για ποδήλατα) ή και το shooting αν και πάλι δεν είναι τέλειο. Τώρα σε κάποια πράματα που τα αναφέρει σαν αρνητικά είναι καθαρά υποκειμενικά (όπως το voice anting του Tommy που πάλι δεν είναι κακό, απλά το original του Sorvino ήταν αξεπέραστο) και σε κάποια άλλα που αναφέρει είμαι διχασμένος. Πχ ναι μεν γ@μάνε το immersion τα map/objective markers από τη στιγμή που δεν κάνουν toggle κιόλας, αλλά από την άλλη θυμάμαι που είχα κολλήσει 1-2 ώρες να ψάχνω που κάνεις sabotage τα rails στο hangar mission του og, ώσπου να συνειδητοποιήσω ότι τελικά είχε bugάρει το game και δε μπορούσα. Μιλάμε για χαλεπές εποχές τότε μη μου πείτε να έβλεπα lets play/playthroughs δεν υπήρχαν, άντε κανένα gamefaqs το πολύ.😁 Αν είχα προφανώς markers σε αυτήν την  περίπτωση θα έσωζα 2 ώρες από την ζωή μου, γεγονός ικανό να αλλάξει την άποψή μου για το game και το συγκεκριμένο feature. Δε ξέρω γιατί δε βάλανε να παίρνεις τα tram/τρένα. Το είχε το original, το έχουν και τα gta περίεργη απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις το τερμάτισα. Ένα από τα κορυφαία Remake που κυκλοφορούν. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι άνθρωποι πήραν ένα παιχνίδι του 2002 και το έκαναν έτσι.

Το προτείνω σίγουρα σε όσους έχουν παίξει το original, αλλά και σίγουρα σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί καν με την σειρά. Μιλάμε για ένα παιχνίδι - Ταινία. Μια απολαυστική εμπειρία για αυτές τις 12 ώρες που κρατάει περίπου.

Μετά από αυτό, ελπίζω απλά σε ένα σωστό Mafia IV στο μέλλον. 

Στις 26/9/2020 στις 5:57 ΜΜ, Spartan_X είπε

παίζω στη classic δυσκολία στη οποία έφτυσα αίμα για να περάσω το αγώνα δρόμου με τα αυτοκίνητα ...

Vietnam flashbacks μόλις θυμήθηκα την συγκεκριμένη αποστολή.

Βέβαια δεν έχω πια την υπομονή και το χρόνο να κάθομαι να λιώνω για να βγάλω μια αποστολή. Μετά από 5-6 προσπάθειες που δεν ήμουν καν κοντά να την περάσω, απλά κατέβασα την δυσκολία στο Easy και την ξανα ανέβασα μετά

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι να το πάρω από την μία, διότι ήμουν τρομερός φαν του 1 ..

Από την άλλη πραγματικά φοβάμαι μην χαλάσει η εικόνα που έχω στο μυαλό μου από το vanilla..

Σε όσους είχαν παίξει και το παλιό θα λέγατε ότι το remake ήταν μια ωραία δυνατή νέα εμπειρία? 

Η καλύτερα να αγοράσω ένα άλλο παιχνίδι?(πχ death stranding)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την στιγμη στο Steam το 1 εχει 87% θετικες αξιολογησεις

https://store.steampowered.com/app/1030840/Mafia_Definitive_Edition/

οπως και στο metacritic σε User Score https://www.metacritic.com/game/pc/mafia-definitive-edition

Εγω το original δεν το εχω παιξει,αλλα το παιχνιδι εχει μπει σε wishlist για τις γιορτες,με την αγορα νεας καρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο η τιμουλα να πέσει και θα πάνε για αγορά και τα 3. Στο 30αρι και για τα 3 θα είναι μια καλή αγορά και δεν θα αργήσουν να πάνε εκεί μιας και τα 2 και 3 έχουν πέσει αρκετά χαμηλά τα τελευταία χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τερμάτισα το παιχνίδι. Άξιο remake, και το λέω και ως κάποιος που θεωρώ το original του 2002 ένα από τα παιχνίδια με τις καλύτερες ιστορίες σε όλη τη ιστορία του PC gaming.

Υπάρχουν μερικές διαμαρτυρίες - αναπόφευκτο θεωρώ ακόμα και 100% τέλειο από κάθε άποψη να ήταν - από μια μικρή μερίδα παικτών για λεπτομέρειες του στυλ "γιατί δεν μπορείς να μπεις στα τρένα η στα τραμ" π.χ. ΟΚ, να δεχτώ ότι θα ήταν μια λεπτομέρεια που κρίμα που λείπει - όμως δεν σημαίνει ότι επειδή στο original παιχνίδι μπορούσες να μπεις στο τραμ αυτό το κάνει καλύτερο από το remake! Μιλάμε για παιχνίδια με διαφορά σχεδόν 20 ετών, το παλιό είναι από κάθε άποψη πλέον απαρχαιωμένο. Και σαν γραφικά φυσικά, αλλά και σαν gameplay ( το οποίο προφανώς ξεχνάνε οι "original fans" ότι ήταν μέτριο - ακόμα και για τη εποχή του ), και σαν λεπτομέρεια του κόσμου του παιχνιδιού - βασικά, στα πάντα.

Η ιστορία έχει διατηρηθεί η ίδια, το οποίο είναι το σημαντικότερο. Οι ηθοποιοί παίζουν εξαιρετικά τους ρόλους τους ( νομίζω κατ'εμενα ξεχωρίζουν ειδικά ο Paulie και ο Don Salieri, πολύ καλοί στους ρόλους τους και οι 2, όχι πως οι άλλοι πάνε πίσω βέβαια ) και το gameplay είναι αναβαθμισμένο σε μοντέρνο, που φέρνει πάρα πολύ στο σύστημα μάχης που είχε το Mafia 3 - το οποίο δεν ήταν καθόλου κακό... το παιχνίδι μπορεί να είχε άλλα κακά ( βασικά ηταν βαρετός ο κόσμος του και οι αποστολές του ) αλλά το σύστημα μάχης του ήταν μια χαρά. Μάλιστα νομίζω οι αντίπαλοι μαφιόζοι δείχνουν να είναι λίγο ποίο έξυπνοι απο τους .... λοβοτομημένους εχθρούς του 3, που κυριολεκτικά ήταν πανίβλακες που περίμεναν όρθιοι να τους καθαρίσεις.

Σε τελική ανάλυση, νομίζω είναι από τα καλύτερα remakes. Σέβεται τη ιστορία του παλιού παιχνιδιού, και είναι γενικά πολύ καλός τίτλος από μόνο του. Αξίζει 100%

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες είδα το παιχνίδι στο Steam και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Διάβασα όλο το νήμα, αλλά δεν βρήκα απάντηση στο εξής: 

Αν κάποιος δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με τον συγκεκριμένο τίτλο, πρέπει να ξεκινήσει από το Mafia Definitive? Τα Mafia II και ΙΙΙ είναι σαν συνέχειες ή δεν έχουν καμία σχέση? Και τέλος πόσο χρόνο θέλει για να το τερματίσει κάποιος σε φυσιολογικούς ρυθμούς χωρίς να βιάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 3 δεν τοχω παιξει 

οι κεντρικοι χαρακτηρες ειναι διαφορετικοι, χρονικα το  ενα ειναι 30΄s το αλλο 40s και 50s

εχουν καποια μικρη συνδεση το I και το II δεν ειναι απαραιτητο αλλα  καλο θα ταν να τα παιξεις με την σειρα

για ωρες ειναι ψιλονορμαλ ουτε τεραστια ουτε και μικρα 10-15  στο περιπου 

Επεξ/σία από Pitzimpitzidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απαράδεκτα key bindings είναι τα default, πώς το κατάφεραν να το κάνουν έτσι;

Και σε υποχρεώνει να είναι όλα letter assigned, ακόμα κι αν δε χρειαστείς ποτέ κάποια λειτουργία.

Ήμαρτον με το Left Alt για counter και το Q για melee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ξεκίνησα το Mafia 1 Definitive edition. Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τα παιχνίδια παρότι τα είχε πάρει το μάτι μου και είχα ακούσει καλές κριτικές.

Είμαι γενικά πολύ fan του είδους. η 1η εντύπωση είναι πέρα από κάθε προσδοκία.

Σοβαρό παιχνίδι για old school gamers που δε θέλουν μόνο το eye candy αλλά και ένα όμορφο linear story telling με ατμόσφαιρα εποχής, μουσική, σκηνικά, διαλόγους και ειλικρινά όσα βλέπω εδώ και καμιά ώρα είναι άλλο επίπεδο. Ένα διαμάντι νοσταλγείας του τι ψάχνουμε οι 35άρηδες-40άρηδες--45άρηδες gamers που μεγαλώσαμε με παιχνίδια λίγο μετά το 1995-2000.

το combat mechanics δεν ειναι τίποτα αξιοσημείωτο και έχει τα θεματάκια του αλλά με τέτοια ατμόσφαιρα και ιστορία δε δίνεις βαρύτητα.

 

Μακάρι να συνεχίσει δυνατά.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση επειδη εχω μπερδευτει.

Πως γινεται το mafia Trilogy να κοστιζει στο Steam 60ευρω https://store.steampowered.com/sub/465030/

Και κουτατο να κοστιζει τα μισα https://www.skroutz.gr/c/93/pc_games.html?keyphrase=mafia+trilogy&o=mafia+trilogy+pc

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κουτάτα. Είναι τα κλειδιά steam και αν μπεις στα συνεργαζόμενα καταστήματα θα δεις ότι δεν είναι διαθέσιμο και κάποια έχουνε άλλη τιμή απ' αυτή που αναγράφεται στο skroutz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RPDrummer είπε

Δεν είναι κουτάτα. Είναι τα κλειδιά steam και αν μπεις στα συνεργαζόμενα καταστήματα θα δεις ότι δεν είναι διαθέσιμο και κάποια έχουνε άλλη τιμή απ' αυτή που αναγράφεται στο skroutz. 

You,Πλαισιο και console club βλεπω εχουν ιδια τιμη με σκρουτζ.

Δες ποσο πωλειται στα κλειδαδικα η τριλογια https://gg.deals/pack/mafia-trilogy/?tab=official-stores

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mafia 1 Definitive edition 

the end.

Τι παιχνιδάρα! Τι νοσταλγία! Τί ατμόσφαιρα!

Το τερμάτισα και έπιασα free ride mode με σβηστά φώτα στο δωμάτιο, ουισκάκι με λίγο πάγο  και το game radio να παίζει στο background όσο κόβω βόλτες στη πόλη.

10/10 από μένα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...