Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό πατίνι (αγορά)


BarbieQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!! Δε βρήκα παρόμοιο θέμα στο σάιτ, αν έχει να με παραπέμψει κανείς θα μου ήταν πολύ χρήσιμο, διαφορετικά, θα ήθελα γνώμες για ηλεκτρικό πατίνι (το θέλω για μετακίνηση εντός της πόλης - Θεσσαλονίκη προς το παρόν). Καλό το ποδήλατο, αλλά δε θέλω να το αφήνω έξω και ούτε να στάζω καλοκαιριάτικα όταν έχω ραντεβού για δουλειά (αντίο ΟΑΣΘ). Απόψεις ή προτάσεις για το συγκεκριμένο θέμα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 🛴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Xiaomi είναι μια χαρά, από εμπειρία φίλου. Απλά δυσκολεύονται στις ανηφόρες της Θεσσαλονίκης, ακόμα και αν είσαι 60-70kg. Θα βρεις με 340€. 

Αν είσαι 16+ πάρε 50άρι που είναι πιο ασφαλές στον δρόμο και που θα φοράς και κράνος πιο εύκολα. 

Αλλιώς από ποδηλατοδρόμο... Έχει πολύ λίγους, μόνο για βόλτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BarbieQ είπε

Δε θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από 500€!!

Πιστεύω το παρακάτω θα σε βολέψει σε μεγάλο βαθμό με εξαίρεση τις ανηφόρες (πάνω από 10-15% κλίση ζορίζεται).

https://www.skroutz.gr/s/21186426/Xiaomi-Mijia-Pro-FBC4015GL.html

Αν θες να ανεβαίνει και ανηφόρες στο budget σου μόνο μεταχειρισμένο μηχανάκι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ηλεκτρικό ποδήλατο ίσως; Δεν έχω οδηγήσει πατίνι αλλά με τρομάζει λίγο η ιδέα να κινηθώ σε δρόμο με κίνηση.

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με ανησυχεί να βγω στο δρόμο με πατίνι, το σκέφτηκα επειδή δε χρειάζεται να το αφήνω έξω, μπορώ να το παίρνω μαζί μου!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ηλεκτρικό ποδήλατο ίσως; Δεν έχω οδηγήσει πατίνι αλλά με τρομάζει λίγο η ιδέα να κινηθώ σε δρόμο με κίνηση.

Γιατί είναι πιο επικίνδυνο το πατίνι από ένα ποδήλατο ή ένα μηχανάκι;

Όσο δεν σε υπολογίζουν στα μεν άλλο τόσο δεν σε υπολογίζουν και στο δε...

Το θέμα είναι οτι από ότι θυμάμαι θα ψηφιζόταν νόμος (δεν ξέρω αν έγινε) που θα απαγόρευε τα πατίνια να κινούνται στο δρόμο καθώς δεν ασφαλίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γιατί είναι πιο επικίνδυνο το πατίνι από ένα ποδήλατο ή ένα μηχανάκι;

Όσο δεν σε υπολογίζουν στα μεν άλλο τόσο δεν σε υπολογίζουν και στο δε...

Το θέμα είναι οτι από ότι θυμάμαι θα ψηφιζόταν νόμος (δεν ξέρω αν έγινε) που θα απαγόρευε τα πατίνια να κινούνται στο δρόμο καθώς δεν ασφαλίζονται.

Μπορεί να είναι κι έτσι και να είναι απλά ιδέα μου. Όσο πιο μικρό είναι το όχημα και με μικρές ρόδες τόσο πιο επικίνδυνο μου φαίνεται για κίνηση σε δρόμο. Ότι δε σε βλέπουν καν.

Και με τα ποδήλατα πχ ένα 26-28άρι μου φαίνεται πιο ασφαλές από ένα μικρό σπαστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι με κανένα δίκυκλο δεν είσαι ασφαλής στο δρόμο, όσο προσεκτικός κι αν είσαι, δυστυχώς, δεν είναι μόνο στο χέρι σου!! Απλά βρε παιδιά είναι ανάγκη, σήμερα περπάτησα 50' για να πάω κι άλλα τόσα να γυρίσω, λατρεύω το περπάτημα, αλλά επειδή κουβαλάω και εξοπλισμό μαζί μου, φοβάμαι ότι δε θα την παλέψω έτσι για καιρό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, BarbieQ είπε

Προσωπικά πιστεύω ότι με κανένα δίκυκλο δεν είσαι ασφαλής στο δρόμο, όσο προσεκτικός κι αν είσαι, δυστυχώς, δεν είναι μόνο στο χέρι σου!! Απλά βρε παιδιά είναι ανάγκη, σήμερα περπάτησα 50' για να πάω κι άλλα τόσα να γυρίσω, λατρεύω το περπάτημα, αλλά επειδή κουβαλάω και εξοπλισμό μαζί μου, φοβάμαι ότι δε θα την παλέψω έτσι για καιρό... 

Πάντως αν κουβαλάς συνήθως πολλά μπαγάζια δεν κάνει το πατίνι.

Μόνο αν έχεις κανά μαζεμένο backpack αλλιώς να κρέμονται τσάντες δεξιά-αριστερά δεν είναι ασφαλές...

Χώρια το έξτρα βάρος.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Θεσσαλονίκη το πατίνι είναι μόνο για να γυρνάς σπίτι το βράδυ με μηδέν κίνηση. Με τέτοιες ροδίτσες θα υποφέρεις στις ανωμαλίες του δρόμου στον οποίο με αμάξια δεν μπορείς να είσαι συνέχεια και αν ανέβεις πεζοδρόμιο γίνεσαι φραπές. Επίσης έχεις χάλια έλεγχο, δεν μπορείς ούτε λίγο να πας με το ένα χέρι. Μόνο αν έχεις εύκολη διαδρομή αξίζουν τα πλεονεκτήμα της μικρής πιθανότητας να στο κλέψουν και που δεν θα στάζεις απο ιδρώτα.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Πάντως αν κουβαλάς συνήθως πολλά μπαγάζια δεν κάνει το πατίνι.

Μόνο αν έχεις κανά μαζεμένο backpack αλλιώς να κρέμονται τσάντες δεξιά-αριστερά δεν είναι ασφαλές...

Χώρια το έξτρα βάρος.

4-5 κιλά μαξ το μπακπακ και 51 εγώ, αλλά και πάλι στη ζέστη ζορίζομαι, ειδικά αν έχω να πάω μακριά (καλά για ανηφόρα δεν το συζητώ)!! Πφφφ τι θα κάνω;! 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BarbieQ είπε

4-5 κιλά μαξ το μπακπακ και 51 εγώ, αλλά και πάλι στη ζέστη ζορίζομαι, ειδικά αν έχω να πάω μακριά (καλά για ανηφόρα δεν το συζητώ)!! Πφφφ τι θα κάνω;! 😢

Αν έχεις και ανηφόρες στις διαδρομές σου πάρε μηχανάκι!

Μπορεί να το αφήνεις έξω με κίνδυνο να στο φάνε αλλά τουλάχιστον δεν θα χρειαστεί να το κουβαλάς...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ποδήλατο σπαστό που δεν είναι και πολύ μεγάλο δεν μπορείς να το παίρνεις εκεί που πας;  Λίγο

αλύτερο από το πατίνι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...